Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, getty είπε

Κοιτάζω για καινούργια πόρτα ασφαλείας σπιτιού και αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι δεν έχω βρει ηλεκτρονική κλειδαριά που να ανοίγει με smartwatch ή κινητό (π.χ. έλεγχος 2 στοιχείων, παρουσία κινητού & δακτυλικό αποτύμα, ή pin ή κάτι), τελοσπάντων κάτι που να αντιστοιχεί στο 2022. Δηλαδή, αναγκαστικά να κουβαλάμε κλειδιά και να ανοίγουμε μεσαιωνικά την πόρτα... Έχει κανείς βρει κάτι ασφαλές και αυτοματοποιημένο;

Θα ζητήσεις προσφορά για πόρτα ασφαλείας με ηλεκτρομηχανική κλειδαριά (πχ Mottura XNova, Iseo X1R Smart και άλλες που ξεχνάω). Υπολόγισε ότι εύκολα φτάνει τα 1000€ μόνο η κλειδαριά, σε αυτή την περίπτωση. Αν θες κάτι αρκετά φθηνότερο, NUKI όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω και κύλινδρος διπλής ενέργειας.

Για smartwatch ή 2-way verification δεν ξέρω, αλλά τα υπόλοιπα που έγραψες τα έχουν οι γνωστές ηλεκτρομηχανικές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,
Πρόσφατα μου εγκατέστησαν σε μια φτηνη πόρτα ασφαλείας(σε νοικι ειμαι) Evva 4KS + defender BD200.
Το θέμα είναι οτι το defender προεξέχει πολύ όπως βλέπετε και στις φωτογραφίες.
Μου είπε αυτος που το εγκατεστησε να βάλω μια "πατουρα" και οτι ειναι καθαρα θέμα αισθητικης.
Ποια είναι η γνωμη σας ? Δεν με πειθει πολύ αυτο με την "πατουρα"
 

261493115_2069060976594573_6229274311540190800_n.jpg

261395858_1335533646882529_5907216853551059192_n.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Dimbo είπε

Καλησπέρα,
Πρόσφατα μου εγκατέστησαν σε μια φτηνη πόρτα ασφαλείας(σε νοικι ειμαι) Evva 4KS + defender BD200.
Το θέμα είναι οτι το defender προεξέχει πολύ όπως βλέπετε και στις φωτογραφίες.
Μου είπε αυτος που το εγκατεστησε να βάλω μια "πατουρα" και οτι ειναι καθαρα θέμα αισθητικης.
Ποια είναι η γνωμη σας ? Δεν με πειθει πολύ αυτο με την "πατουρα"
 

261493115_2069060976594573_6229274311540190800_n.jpg

261395858_1335533646882529_5907216853551059192_n.jpg

Εμένα μου φαίνεται σαν "πατάτα" του εγκαταστάτη. Αυτός που την πλήρωσε (μάλλον δεν είσαι εσύ από ότι κατάλαβα) να κάνει τα παράπονα του εκεί που πρέπει.

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτο μπορεί να συμβεί οταν ο εξωτερικός καπλαμάς είναι λεπτότερος. Και εγω οταν εβαλα το bkd 250 στην πορτα μου ειχα το ιδιο θεμα (λιγότερο κενο απο σε εσενα). Τελικά οταν ήρθε ο κλειδαράς να μου αλλάξει την εσωτερική κλειδαριά "εφαγε" με το ποτηροτρυπανο το πρωτο στρώμα της θωράκισης της πόρτας, όποτε το defender έκατσε "κουτί" στην ροζέτα του πανω στον καπλαμά. Τον ρώτησα αν πειράζει που φάγαμε το 1ο στρώμα (ειχε και 2ο απο κατω απο μαγγανιο), και μου ειπε οχι γιατι ειναι στην διάμετρο Ισως να θέλει κάτι τέτοιο στην δίκη σου περίπτωση, ισως και η τρυπα να μην ειναι σωστή στην διάμετρο και να μην εχει κατσει καλα. Ετσι οπως το έβαλε ειναι άσχημο και απαράδεκτο. EDIT οπως το βλεπω η ροζετα να ξερεις βιδωνει και πιο πισω ειναι με σπειρωμα για να βγαινει πιο εξω το defender. Δες την φωτο με το δικο μου για να καταλαβεις

20171023_175534.resized.jpg

Επεξ/σία από Petros Electron
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Petros Electron αποτι θυμάμαι κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης τις είχε βιδωσει όσο έπαιρνε τις 2 μικρές βίδες που φέρνουν την ροζέτα πιο πίσω. 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, Dimbo είπε

@Petros Electron αποτι θυμάμαι κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης τις είχε βιδωσει όσο έπαιρνε τις 2 μικρές βίδες που φέρνουν την ροζέτα πιο πίσω.

Αν ειναι τέρμα βιδωμένο τοτε δηλαδη έρχεται πρόσωπο η ροζέτα με το σωμα του defender και εχει γινει και σωτα η διάμετρος της τρυπάς τοτε δεν εχει κατι αλλο να κανει. Η απορια μου ειναι τοσο λεπτός ειναι ο καπλαμάς?. Και εμενα λεπτό ειχε αλλα σε εσενα πρέπει να ειναι φλιδα. H ισως απο το παρακατω σχεδιο να βγαινει για 2 εκδοσεις (αυτο θα το πουν οι ειδικοι που γνωριζουν καλυτερα) και να πρεπει να βαλεις τον αλλο τυπο BD201

prostateutiko-disec-monolito.jpg

Επεξ/σία από Petros Electron
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Dimbo είπε

Καλησπέρα,
Πρόσφατα μου εγκατέστησαν σε μια φτηνη πόρτα ασφαλείας(σε νοικι ειμαι) Evva 4KS + defender BD200.
Το θέμα είναι οτι το defender προεξέχει πολύ όπως βλέπετε και στις φωτογραφίες.
Μου είπε αυτος που το εγκατεστησε να βάλω μια "πατουρα" και οτι ειναι καθαρα θέμα αισθητικης.
Ποια είναι η γνωμη σας ? Δεν με πειθει πολύ αυτο με την "πατουρα"
 

261493115_2069060976594573_6229274311540190800_n.jpg

261395858_1335533646882529_5907216853551059192_n.jpg

λαθος εγκατασταση (γινεται και σε 2ο χρονο εαν υπαρχουν μεγαλες συστολες - διαστολες κ η πορτα ειναι του παζαριου)

τον καλεις να το διορθωσει - εαν δεν ξερει, τα παιρνει κ δινει λεφτα πισω.

εβαλες μονολιτο για να εχεις ασφαλεια σφερικ ; δε νομιζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα . Εχει προαναφερθεί στο νήμα , αλλά δεν το βρίσκω : κύλινδρος της προκοπής για αλουμινόπορτα κουζίνας,  ποιός είχε προταθεί από τους ειδικούς , σε τι διάσταση και άν μπαίνει defender . Ευχαριστώ !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mclein² αρα μάλλον σωστη διάσταση defender και απλά έπεσα σε κακο τεχνίτη ε?
Το monolito BD200 εβαλα θεωρώντας οτι ειναι ένας πολύ αξιοπρεπές defender, δεν ισχύει?


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Dimbo είπε

@mclein²Το monolito BD200 εβαλα θεωρώντας οτι ειναι ένας πολύ αξιοπρεπές defender, δεν ισχύει?

Από ότι κατάλαβα στο λέει με την άποψη ότι με την κακή εγκατάσταση που σου έγινε δε σου προσφέρει το μεγιστο που θα μπορουσε να σου προσφερει το bd200. 

Επεξ/σία από Rm.Geko
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Dimbo είπε

@mclein² αρα μάλλον σωστη διάσταση defender και απλά έπεσα σε κακο τεχνίτη ε?
Το monolito BD200 εβαλα θεωρώντας οτι ειναι ένας πολύ αξιοπρεπές defender, δεν ισχύει?


 

λαθος τοποθετηση.

ακομη και στη χειροτερη / λεπτοτερη πορτα το μονολιτο ειτε με αποστατες - ειτε με μακρυτερες βιδες - ειτε με στραβωμα στ'αφτακια που σφιγγουν ερχεται στη θεση που πρεπει. δεν ξερω αν χρησιμοποιησε ο συναδελφος ποτηροτρυπανο για να βαλει το μονολιτο στη θεση του παλαιου...αλλα αν δεν εβαλε, τοτε σιγουρα πρεπει ν'αλλαξει επαγγελμα.

13 λεπτά πριν, ThanosL είπε

Καλημέρα . Εχει προαναφερθεί στο νήμα , αλλά δεν το βρίσκω : κύλινδρος της προκοπής για αλουμινόπορτα κουζίνας,  ποιός είχε προταθεί από τους ειδικούς , σε τι διάσταση και άν μπαίνει defender . Ευχαριστώ !!!

εξαρταται την αλουμινοπορτα.

απο 30/30 μεχρι 30/50 και 30/60 μπορει να χρειαζεται αναλογα το προφιλ.

το συνηθισμενο ειναι 30/45.

ντιφεντερ μπαινει εαν ειναι 1 σημειου η κλειδαρια και ειναι αχρηστο γιατι τις ανοιγουν με κατσαβιδι κλειδωμενες.

εαν ειναι 3 σημειων η κλειδαρια τοτε δε μπαινει & δε χρειαζεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mclein² είπε

λαθος τοποθετηση.

ακομη και στη χειροτερη / λεπτοτερη πορτα το μονολιτο ειτε με αποστατες - ειτε με μακρυτερες βιδες - ειτε με στραβωμα στ'αφτακια που σφιγγουν ερχεται στη θεση που πρεπει. δεν ξερω αν χρησιμοποιησε ο συναδελφος ποτηροτρυπανο για να βαλει το μονολιτο στη θεση του παλαιου...αλλα αν δεν εβαλε, τοτε σιγουρα πρεπει ν'αλλαξει επαγγελμα.

ακριβως όπως τα λες...και τον ρωτούσα συγκεκριμενα για ποτηροτρυπανο..τι να πεις...αντε να μαζεψω τωρα τις ομορφιες του. Ευχαριστώ πολύ @mclein²

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...