Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας

θα ήθελα την βοήθεια σας

Στο σπίτι μονοκατοικία στο Ηρακλειο Κρήτης  έχω 3 πόρτες που θέλω να έχουν ίδιο κλειδί. Μία αλουμινόπορτα η κεντρική είσοδος του σπιτιού. Μία σιδερένια που μπαίνεις στο οικόπεδο και μια σιδερέναι που μαίνεις στοι σπίτι από το υπόγειο.

Έχω ξαναβγάλει από Αθήνα κάποιο μαγαζί και είχα πάρει τον MAUER ASSA ABLOY Red line elite κύλινδρο. όλες οι πόρτες είναι 6 εκατοστά. Τα κελιδιά όμως είναι δράμα έχουν πολύ βαθιές εγκοπές και σπάνε με το παραμικρό. Σ¨ημερα έσπασε και το τέταρτο μέσα στον κύλινδρο. Αρκετά θα τους αλλάξω και ε΄δω θα ήθελα την βοήθεια σας.

Σε ποιόν κύλινδρο να πάω? Να έχει καλά και δυνατά κλειδιά. Τι κόστος να υπολογίζω για 3 κυλίνδρους που θα ανοίγουν με κελιδι πασπαρτου με 7 κελιδιά? Αν σπάσει ένας κύλιδρος να μπορώ να βγάλω αντίγραφο και όχι να αντικασταστήσω όλους του κυλίδρους όπως κάνω τώρα αλλά τώρα το κάνω για τα κελιδιά. Δεν είναι καθόλου αξιόπιστα.

 

Σας ευχαριστώ.

H αγορά θα γίνει από Ηρακλειο Κρήτης αυτή την φορά και μάλλον από τον Ραπτ.

key.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου πρότειναν για δυο πόρτες ασφαλείας που έχω τους αφαλούς Wnikhaus keyTec N-tra και X-tra (θα βάλω έναν και έναν).

Θα ήθελα κάποιον που τους ξέρει, να μου γράψει αν προσφέρουν πολύ καλό επίπεδο ασφάλειας. Δεν με ενδιαφέρει να είναι κορυφαία επιλογή, αλλά από τις καλύτερες.

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από soc_h
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2022 στις 12:08 ΜΜ, nvlass είπε

Καλησπέρα σας

θα ήθελα την βοήθεια σας

Στο σπίτι μονοκατοικία στο Ηρακλειο Κρήτης  έχω 3 πόρτες που θέλω να έχουν ίδιο κλειδί. Μία αλουμινόπορτα η κεντρική είσοδος του σπιτιού. Μία σιδερένια που μπαίνεις στο οικόπεδο και μια σιδερέναι που μαίνεις στοι σπίτι από το υπόγειο.

Έχω ξαναβγάλει από Αθήνα κάποιο μαγαζί και είχα πάρει τον MAUER ASSA ABLOY Red line elite κύλινδρο. όλες οι πόρτες είναι 6 εκατοστά. Τα κελιδιά όμως είναι δράμα έχουν πολύ βαθιές εγκοπές και σπάνε με το παραμικρό. Σ¨ημερα έσπασε και το τέταρτο μέσα στον κύλινδρο. Αρκετά θα τους αλλάξω και ε΄δω θα ήθελα την βοήθεια σας.

Σε ποιόν κύλινδρο να πάω? Να έχει καλά και δυνατά κλειδιά. Τι κόστος να υπολογίζω για 3 κυλίνδρους που θα ανοίγουν με κελιδι πασπαρτου με 7 κελιδιά? Αν σπάσει ένας κύλιδρος να μπορώ να βγάλω αντίγραφο και όχι να αντικασταστήσω όλους του κυλίδρους όπως κάνω τώρα αλλά τώρα το κάνω για τα κελιδιά. Δεν είναι καθόλου αξιόπιστα.

 

Σας ευχαριστώ.

H αγορά θα γίνει από Ηρακλειο Κρήτης αυτή την φορά και μάλλον από τον Ραπτ.

key.jpg

Πόσα χρόνια τα έχεις αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, soc_h είπε

Μου πρότειναν για δυο πόρτες ασφαλείας που έχω τους αφαλούς Wnikhaus keyTec N-tra και X-tra (θα βάλω έναν και έναν).

Σε τί τιμή σου αφήνουν τον καθέναν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα μου έσπασε ο ρεγουλατόρος που είναι στην κάσα και μαγκώνει η γλώσσα της πόρτας ώστε να μην "παίζει". Τώρα που έχει σπάσει αυτό,  η πόρτα κλείνει κανονικά απλά κουνιέται λίγο (μπαλαντζάρει), που θα βρω να αγοράσω έχω ψάξει παντού και δε βγαίνουν πλέον, έχει κάτι καινούρια αλλά εννοείται δεν ταιριάζουν

πορτα.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/1/2022 στις 12:08 ΜΜ, nvlass είπε

Καλησπέρα σας

θα ήθελα την βοήθεια σας

Στο σπίτι μονοκατοικία στο Ηρακλειο Κρήτης  έχω 3 πόρτες που θέλω να έχουν ίδιο κλειδί. Μία αλουμινόπορτα η κεντρική είσοδος του σπιτιού. Μία σιδερένια που μπαίνεις στο οικόπεδο και μια σιδερέναι που μαίνεις στοι σπίτι από το υπόγειο.

Έχω ξαναβγάλει από Αθήνα κάποιο μαγαζί και είχα πάρει τον MAUER ASSA ABLOY Red line elite κύλινδρο. όλες οι πόρτες είναι 6 εκατοστά. Τα κελιδιά όμως είναι δράμα έχουν πολύ βαθιές εγκοπές και σπάνε με το παραμικρό. Σ¨ημερα έσπασε και το τέταρτο μέσα στον κύλινδρο. Αρκετά θα τους αλλάξω και ε΄δω θα ήθελα την βοήθεια σας.

Σε ποιόν κύλινδρο να πάω? Να έχει καλά και δυνατά κλειδιά. Τι κόστος να υπολογίζω για 3 κυλίνδρους που θα ανοίγουν με κελιδι πασπαρτου με 7 κελιδιά? Αν σπάσει ένας κύλιδρος να μπορώ να βγάλω αντίγραφο και όχι να αντικασταστήσω όλους του κυλίδρους όπως κάνω τώρα αλλά τώρα το κάνω για τα κελιδιά. Δεν είναι καθόλου αξιόπιστα.

 

Σας ευχαριστώ.

H αγορά θα γίνει από Ηρακλειο Κρήτης αυτή την φορά και μάλλον από τον Ραπτ.

key.jpg

Δεν ξέρω κατά πόσο θα καταφέρεις να σε εξυπηρετήσουν στο Ηράκλειο για κάτι τέτοιο. Πριν από 3-4 χρόνια αντικατέστησα κλειδαριά, αφαλό και defender με cisa revolutio pro,  rs3s και disec diamond. Ένας από τους λόγους επιλογής του rs3s ήταν ότι τον έβρισκα εδώ και δεν θα χρειαζόταν να μου τον παραγγείλουν. Παρόλα αυτά χρειάστηκε να πάω αρκετές φορές στο κατάστημα που έγινε η αγορά για να καταφέρω να μιλήσω με τον υπεύθυνο και να μου δώσει μια προσφορά. Εκ των υστέρων θα ήταν καλύτερα να παραγγείλω τα προϊόντα μέσω ίντερνετ και να πληρώσω το ίδιο μαγαζί που είχα πάει για την εγκατάσταση. Οικονομικά θα μου έβγαινε ακριβώς το ίδιο και θα είχα τελειώσει μέσα σε 3-4 μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/1/2022 στις 6:36 ΜΜ, soc_h είπε

Μου πρότειναν για δυο πόρτες ασφαλείας που έχω τους αφαλούς Wnikhaus keyTec N-tra και X-tra (θα βάλω έναν και έναν).

Θα ήθελα κάποιον που τους ξέρει, να μου γράψει αν προσφέρουν πολύ καλό επίπεδο ασφάλειας. Δεν με ενδιαφέρει να είναι κορυφαία επιλογή, αλλά από τις καλύτερες.

Ευχαριστώ.

Κάποια άποψη από γνώστη για τους αφαλούς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!

Παρακαλώ πολύ για την γνώμη σας! Ο κύλινδρος Magnum Superior που έχω στην πόρτα (εγκατάσταση πριν 7-8 έτη) χρειάζεται να γίνει αντικατάσταση με κάποιον νεότερης τεχνολογίας ;

Στην περιοχή (Πειραιά) έχουν γίνει προσπάθειες παραβίασης σε κοντινές πολυκατοικίες. Αν ναι τι θα προτείνατε (100-160 ευρώ).

Σας ευχαριστώ πολύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμένα και ευχαριστούμε για τις πολυ χρήσιμες πληροφορίες.

 

Είμαι σε διαδικασία αλλαγής θωρακισμένης και ο άνθρωπος που την κατασκευάζει είναι πολυ ανοιχτός στο τι να βάλουμε επάνω.

 

Μιλάμε για θωρακισμένη 1,5 mm ,πακτωμένη κλπ απο σοβαρή και αξιόπιστη εταιρεία.

 

Έχω ήδη αποφασίσει για μαγνητικό defender της disec το mg3551 - γραναζωτή κλειδαριά της cipierre fast lock AB και...εδω είναι και το κρίσιμο, ο ίδιος είναι ανοιχτός να βάλει ο,τι ζητήσω, αλλα αρχικά πρότεινε τον mg HSP, εγω όμως προσανατολίζομαι να βάλω τον mg ST που είναι ο πιο προηγμένος και ακόμα μεγαλύτερης ασφαλείας της συγκεκριμένης εταιρείας. Εχω ακούσει οτι τον έβαζαν σε τράπεζες.

 

Η ερώτηση μου ειναι ποια ειναι η άποψη σας για για το παραπάνω σετ κλειδαριάς, defender και αν πιστευετε πως πρεπει να το συνδυάσω με HSP η ST? Μηπως ο ST θα ηταν υπερβολη μιας και θα υπάρχει και το μαγνητικό defender?

Ξερω οτι μπορει να μου μιλησετε για διαφορετικές μαρκες κυλίνδρων και είμαι ανοιχτος να τις δω, αλλα θα ήθελα την αποψη σας για τον ποιο απο τους δυο παραπανω κυλινδρους της mg θα συστηνατε σε συνδυασμο με την κλειδαρια και το defender.

Ευχαριστώ παρα πολυ εκ των προτέρων! :) 

cc @mclein² @swayback

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dimpra είπε

Δεν ξέρω κατά πόσο θα καταφέρεις να σε εξυπηρετήσουν στο Ηράκλειο για κάτι τέτοιο. Πριν από 3-4 χρόνια αντικατέστησα κλειδαριά, αφαλό και defender με cisa revolutio pro,  rs3s και disec diamond. Ένας από τους λόγους επιλογής του rs3s ήταν ότι τον έβρισκα εδώ και δεν θα χρειαζόταν να μου τον παραγγείλουν. Παρόλα αυτά χρειάστηκε να πάω αρκετές φορές στο κατάστημα που έγινε η αγορά για να καταφέρω να μιλήσω με τον υπεύθυνο και να μου δώσει μια προσφορά. Εκ των υστέρων θα ήταν καλύτερα να παραγγείλω τα προϊόντα μέσω ίντερνετ και να πληρώσω το ίδιο μαγαζί που είχα πάει για την εγκατάσταση. Οικονομικά θα μου έβγαινε ακριβώς το ίδιο και θα είχα τελειώσει μέσα σε 3-4 μέρες.

Τι εννοείς δεν υπάρχει κάποιος καλός στο Ηρακλειο?

Για τους κυλίνδρους παράγγειλα προς το παρρόν Cisa κάποιους φτηνούς με΄χρι να βάλω πόρτα ασφαλείας. Ποιος είναι καλός για Θωρακισμένς πόρτες στο Ηράκλειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, nvlass είπε

Τι εννοείς δεν υπάρχει κάποιος καλός στο Ηρακλειο?

Για τους κυλίνδρους παράγγειλα προς το παρρόν Cisa κάποιους φτηνούς με΄χρι να βάλω πόρτα ασφαλείας. Ποιος είναι καλός για Θωρακισμένς πόρτες στο Ηράκλειο?

Όχι δεν ήθελα με το μήνυμα μου να πω ότι δεν υπάρχει κάποιος καλός στο Ηράκλειο. Απλά οι υπάλληλοι δεν μπορούσαν να μου δώσουν μια τιμή για τα υλικά που ζητούσα και την εργασία, έπρεπε να μιλήσω με τον υπεύθυνο τον οποίο ζορίστηκα να συναντήσω. Πιθανό να έγινε επειδή εγώ ζήτησα προσφορά ενώ αυτοί χρέωναν την εργασία με την ώρα οπότε δεν ήθελαν να μου πουν συγκεκριμένη τιμή χωρίς την έγκριση του υπεύθυνου. Δυστυχώς δεν μπορώ να προτείνω κάποιον στο Ηράκλειο, είχα μόνο μια εμπειρία αλλαγής κλειδαριάς/κυλίνδρου την οποία ανέφερα. Για την ιστορία, το παλικάρι που ήρθε έκανε σωστή τοποθέτηση και χρειάστηκε γύρω στη 1 ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κλειδαριά χρηματοκιβωτιου multlockmatrix τον τελευταίο καιρο δυσκολεύεται το κλειδί να γυρίσει τόσο στο κλείδωμα όσο και στο ξεκλειδωμα και το κάνει σε όλα τα κλειδιά.Να βάλω wd 40? Καμιά ιδέα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, soc_h είπε

Κάποια άποψη από γνώστη για τους αφαλούς;

ο x-tra ειναι στις κορυφαιες επιλογες.

ο o-ntra ειναι στις μεσαιες επιλογες και απο τις πιο VFM επιλογες αυτη τη στιγμη.

18 ώρες πριν, Nikolaoslimit είπε

Καλησπέρα σε όλους!

Παρακαλώ πολύ για την γνώμη σας! Ο κύλινδρος Magnum Superior που έχω στην πόρτα (εγκατάσταση πριν 7-8 έτη) χρειάζεται να γίνει αντικατάσταση με κάποιον νεότερης τεχνολογίας ;

Στην περιοχή (Πειραιά) έχουν γίνει προσπάθειες παραβίασης σε κοντινές πολυκατοικίες. Αν ναι τι θα προτείνατε (100-160 ευρώ).

Σας ευχαριστώ πολύ!

εαν δινεις χρηματα για την αλλαγη καλο θα ηταν να τον αλλαξεις επειδη εχεις κ το παλιο μοντελο που δεν εχει ανοχη σε bumping αν και ειναι μηδαμινα τα κρουσματα κ ποσο μαλλον στον πειραια.

18 ώρες πριν, gus-90 είπε

Καλησπέρα και απο εμένα και ευχαριστούμε για τις πολυ χρήσιμες πληροφορίες.

 

Είμαι σε διαδικασία αλλαγής θωρακισμένης και ο άνθρωπος που την κατασκευάζει είναι πολυ ανοιχτός στο τι να βάλουμε επάνω.

 

Μιλάμε για θωρακισμένη 1,5 mm ,πακτωμένη κλπ απο σοβαρή και αξιόπιστη εταιρεία.

 

Έχω ήδη αποφασίσει για μαγνητικό defender της disec το mg3551 - γραναζωτή κλειδαριά της cipierre fast lock AB και...εδω είναι και το κρίσιμο, ο ίδιος είναι ανοιχτός να βάλει ο,τι ζητήσω, αλλα αρχικά πρότεινε τον mg HSP, εγω όμως προσανατολίζομαι να βάλω τον mg ST που είναι ο πιο προηγμένος και ακόμα μεγαλύτερης ασφαλείας της συγκεκριμένης εταιρείας. Εχω ακούσει οτι τον έβαζαν σε τράπεζες.

 

Η ερώτηση μου ειναι ποια ειναι η άποψη σας για για το παραπάνω σετ κλειδαριάς, defender και αν πιστευετε πως πρεπει να το συνδυάσω με HSP η ST? Μηπως ο ST θα ηταν υπερβολη μιας και θα υπάρχει και το μαγνητικό defender?

Ξερω οτι μπορει να μου μιλησετε για διαφορετικές μαρκες κυλίνδρων και είμαι ανοιχτος να τις δω, αλλα θα ήθελα την αποψη σας για τον ποιο απο τους δυο παραπανω κυλινδρους της mg θα συστηνατε σε συνδυασμο με την κλειδαρια και το defender.

Ευχαριστώ παρα πολυ εκ των προτέρων! :) 

cc @mclein² @swayback

προσωπικα θα πηγαινα σε mag3g ή mag4g.

το 3551 θεωρω οτι σε βανδαλισμο ειναι πιο ευαλωτο απο τα προαναφερθεντα.

επισης, με το 3551 θα σου εχουν ενα απλο defender ως βαση...τυπου sferik rok με ενα καρβιδιο στη μεση...

==========

ξεκαθαρα ο mg st ειναι ο καλυτερος κυλινδρος απ'αυτα που αναφερεις ΑΛΛΑ οταν στα ιδια λεφτα παιρνεις κορυφαια μοντελα αλλων εταιριων μαλλον ειναι ατοπη η συζητηση...περι ορεξεως ομως...

υγ - ζητα 5ετη εγγυηση, να εισαι καλυμενος οταν κολλησει η fast lock :D 

 

10 ώρες πριν, Ultimategr είπε

Σε κλειδαριά χρηματοκιβωτιου multlockmatrix τον τελευταίο καιρο δυσκολεύεται το κλειδί να γυρίσει τόσο στο κλείδωμα όσο και στο ξεκλειδωμα και το κάνει σε όλα τα κλειδιά.Να βάλω wd 40? Καμιά ιδέα?

οχι στην κλειδαρια, μονο στους πυρους περιμετρικα. 

επισης τσεκαρε τα κλειδια σου...μαλλον αυτα φταινε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...