Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

50 λεπτά πριν, fitriolis είπε

Εχω σκοπο να τον αλλαξω γιατι μου εσπασε και κλειδι μεσα. Υπάρχει ομως μια δυσκολια συνεννόησης με την ιδιοκτήτρια που δεν μπορει να καταλάβει τι είναι ο κύλινδρος, τι είναι η κλειδαρια, γτ όταν αλλάζεις κύλινδρο αλλάζεις και κλειδια... 
Κλειδαρας μου πρότεινε ενα Cisa στα 40Ε χωρίς όμως να μου πει ποιο μοντέλο. Μου είπε ότι δεν ειναι astral και για μη αντιγράψιμα κλειδιά παμε από 70Ε και πάνω. Εδώ μου δημιουργήθηκε και η απορία για τον k2 και τα κλειδιά του, αφου η ιδιοκτητρια μου λεει ότι έχει καρτα και ότι για να βγει αντικλείδι πρεπει να πας με την καρτα και την ταυτότητά σου.

Αν νοικιάζεις κουμάντο κάνεις εσύ. Πέτα τον κ2 και βάλε ένα καλό κύλινδρο από 50-60€ και πάνω. agb 9000 τίμια επιλογή κλπ κλπ. Ας κρατήσεις στην άκρη τον κ2 όταν φύγεις και ας βγάλει όσα κλειδιά θέλει αυτή. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, fitriolis said:

Εχω σκοπο να τον αλλαξω γιατι μου εσπασε και κλειδι μεσα. Υπάρχει ομως μια δυσκολια συνεννόησης με την ιδιοκτήτρια που δεν μπορει να καταλάβει τι είναι ο κύλινδρος, τι είναι η κλειδαρια, γτ όταν αλλάζεις κύλινδρο αλλάζεις και κλειδια... 
Κλειδαρας μου πρότεινε ενα Cisa στα 40Ε χωρίς όμως να μου πει ποιο μοντέλο. Μου είπε ότι δεν ειναι astral και για μη αντιγράψιμα κλειδιά παμε από 70Ε και πάνω. Εδώ μου δημιουργήθηκε και η απορία για τον k2 και τα κλειδιά του, αφου η ιδιοκτητρια μου λεει ότι έχει καρτα και ότι για να βγει αντικλείδι πρεπει να πας με την καρτα και την ταυτότητά σου. 

Αυτό που προτείνει ο @jimis_vts είναι η καλύτερη λύση. Πληρώνεις κύλινδρο που έχεις εσύ την κάρτα και όλα τα αντικλείδια (εσύ μένεις μέσα στο σπίτι και όχι η ιδιοκτήτρια), τον κρατάς για όσο θέλεις και τον παίρνεις μαζί σου.

Λογικά το σπασμένο κλειδί θα έχει βγει από τον υφιστάμενο κύλινδρο. Αν ναι, τον κρατάς στην άκρη για να τον βάλεις πάλι πάνω στην πόρτα όταν φύγεις.

 

Με την κάρτα (ή το κλειδί) και με λεφτά πρέπει να πας. Τίποτα άλλο δε χρειάζεται

Επεξ/σία από thodoris1985
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σπασμενο κομμάτι έχει βγει όντως απο τον κυλινδρο. Αν δω ότι δεν προτίθεται να τον αλλάξει αυτη, θα τον αλλάξω εγω.

Αν έχω καταλάβει σωστα, η κάρτα για τον k2 δεν έχει πρακτική εφαρμογή στην αντιγραφή του κλειδιου. Δεν έχει καποιο απαραίτητο αριθμό πάνω και δε χρειάζεται καποιο ειδικό μηχάνημα για το εν λόγω κλειδι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην ασχολείσαι καθόλου με τον Κ2. τσάμπα σάλιο σπαταλάς… άλλαξε τον χθες με δικα σου έξοδα και όταν φύγεις παρτον και ξαναβαλτής τον Κ2 αφού τον αγαπάει τοσο

Επεξ/σία από paylidis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, fitriolis είπε

Καλησπερα. Διαβαζω για τον κυλινδρο securemme k2 ότι δινεται με κάρτα κατοχου αλλα δεν υπαρχει προστασια αντιγραφης κλειδιών. Τι σημαινει πρακτικά αυτό; Αν πάω σε έναν οποιοδήποτε κλειδαρα χωρίς την κάρτα αλλα με ένα κλειδι, θα μπορεί να μου βγάλει αντικλείδι; Αν ναι, ποια η σημασία της κάρτας αυτής;

ολοι οι κυλινδροι εχουν μια καρτα που αναγραφει εναν αριθμο κοπης.

αυτη η καρτα ειναι η ταυτοτητα του κυλινδρου.

στους σοβαρους κυλινδρους αυτη η ταυτοτητα ειναι απαραιτητη γιατι επιβεβαιωνει τον κωδικο κοπης & την πιστοποιηση του κυλινδρου. το κλειδι συνηθως κοβεται ηλεκτρονικα κ με αυτο τον τροπο περναει επισημα σε καποιο εγγραφο του καταστηματος οτι ταδε μερα & ωρα εγινε κοπη του ταδε κλειδιου.

ο κ2 ΗΤΑΝ καποτε ενας πολυ σοβαρος & πρωτοπορος κυλινδρος αλλα αυτο ισχυε για 8 ~ 10 χρονια πριν. τα τελευταια 3 ~ 4 δεν ισχυει και εχει ληξει και η πατεντα οποτε μπορει να αντιγραψει οποιοσδηποτε κλειδαρας (και μη τελικα) κλειδια.

12 ώρες πριν, fitriolis είπε

Εχω σκοπο να τον αλλαξω γιατι μου εσπασε και κλειδι μεσα. Υπάρχει ομως μια δυσκολια συνεννόησης με την ιδιοκτήτρια που δεν μπορει να καταλάβει τι είναι ο κύλινδρος, τι είναι η κλειδαρια, γτ όταν αλλάζεις κύλινδρο αλλάζεις και κλειδια... 
Κλειδαρας μου πρότεινε ενα Cisa στα 40Ε χωρίς όμως να μου πει ποιο μοντέλο. Μου είπε ότι δεν ειναι astral και για μη αντιγράψιμα κλειδιά παμε από 70Ε και πάνω. Εδώ μου δημιουργήθηκε και η απορία για τον k2 και τα κλειδιά του, αφου η ιδιοκτητρια μου λεει ότι έχει καρτα και ότι για να βγει αντικλείδι πρεπει να πας με την καρτα και την ταυτότητά σου. 

α. δικη σου υποχρεωση & ενδιαφερον ειναι ν'αλλαξεις τον κυλινδρο της πορτας εκτος αν θελεις να εχει κλειδια κ ο ιδιοκτητης. παντως εσυ οριζεις την τυχη σου και στο οικονομικο & στο ποιοτικο κομματι.

β. να βρεις αλλο συναδελφο που θα σου πει τι μαρκα & μοντελο θα σου πουλησει.

γ. η ιδιοκτητρια υποστηριζει αυτα που της πουλησε ο πορτας...καπου - καποτε...

10 ώρες πριν, fitriolis είπε

Αν έχω καταλάβει σωστα, η κάρτα για τον k2 δεν έχει πρακτική εφαρμογή στην αντιγραφή του κλειδιου. Δεν έχει καποιο απαραίτητο αριθμό πάνω και δε χρειάζεται καποιο ειδικό μηχάνημα για το εν λόγω κλειδι. 

σωστα.

14 ώρες πριν, greekfragma είπε

Θα αλλαχθεί με ίδιο μοντέλο μάρκα με το παλιό άρα δε τίθεται θέμα συμβατότητας διαστάσεων.

αυτο πως προκυπτει ;

οποιος κεσο υπαρχει θεωρεις οτι ταιριαζει στην πορτα σου ή πηγες με καποιο κουτι ή δειγμα και πηρες τον ιδιο ; 

14 ώρες πριν, greekfragma είπε

Η μεγάλη σταυρωτή δεν είναι για τον αφαλό μιας και δε βρίσκεται στο ίδιο υψος.

η μεγαλη σταυρωτη ΕΙΝΑΙ για τον κυλινδρο. 

πως προεκυψε οτι πρεπει να ειναι στο ιδιο υψος ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

14 ώρες πριν, fitriolis είπε

Εχω σκοπο να τον αλλαξω γιατι μου εσπασε και κλειδι μεσα. Υπάρχει ομως μια δυσκολια συνεννόησης με την ιδιοκτήτρια που δεν μπορει να καταλάβει τι είναι ο κύλινδρος, τι είναι η κλειδαρια, γτ όταν αλλάζεις κύλινδρο αλλάζεις και κλειδια... 
Κλειδαρας μου πρότεινε ενα Cisa στα 40Ε χωρίς όμως να μου πει ποιο μοντέλο. Μου είπε ότι δεν ειναι astral και για μη αντιγράψιμα κλειδιά παμε από 70Ε και πάνω. Εδώ μου δημιουργήθηκε και η απορία για τον k2 και τα κλειδιά του, αφου η ιδιοκτητρια μου λεει ότι έχει καρτα και ότι για να βγει αντικλείδι πρεπει να πας με την καρτα και την ταυτότητά σου. 

Αφου εσύ έσπασες τον κλειδί μέσα στον κύλινδρο, με ποια λογική να στον αντικαταστήσει ο ιδιοκτήτης?!

Βάζεις ότι κύλινδρο θες και όταν φύγεις, βάζεις αυτόν με τον οποίο παρέλαβες το διαμέρισμα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, mclein² said:

 

οποιος κεσο υπαρχει θεωρεις οτι ταιριαζει στην πορτα σου ή πηγες με καποιο κουτι ή δειγμα και πηρες τον ιδιο ; 

η μεγαλη σταυρωτη ΕΙΝΑΙ για τον κυλινδρο. 

πως προεκυψε οτι πρεπει να ειναι στο ιδιο υψος ; 

Μέτρησα διαστάσεις και είδα ότι έχουν τις ίδιες και το ίδιο κλειδι. Ακόμα και ο κωδικός του κλειδιού είναι πολύ κοντά. Ίδια γράμματα και αλλάζουν μόνο τα τελευταία νούμερα ψηφία. 

Για τη βίδα σκέφτηκα ότι συγκρατεί τον κύλινδρο εφόσον είναι στο ύψος της μεσαίας τρύπας του κυλίνδρου αντίκρυσμα ώστε να τον κρατάει στη θέση του κάθετα στη κίνηση στο συρταρωμα. 

Εμένα η μεγάλη σταυρωτή φαίνεται ότι βιδωνει σε αρκετά μεγάλη διαφορά ύψους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

 

Αφου εσύ έσπασες τον κλειδί μέσα στον κύλινδρο, με ποια λογική να στον αντικαταστήσει ο ιδιοκτήτης?!

Βάζεις ότι κύλινδρο θες και όταν φύγεις, βάζεις αυτόν με τον οποίο παρέλαβες το διαμέρισμα. 

Το κλειδι δεν εσπασε απο χαζομαρα δικια μου. Τον τελευταιο καιρο εμπαινε πολυ δυσκολα απο την εξωτερικη πλευρα και επαιρνε δυσκολα και την τελευταια μιση στροφη που ανοιγει την πορτα. Αυτο ειναι θεμα πολυκαιριας και οχι κακης δικιας μου χρησης. Αυτος ο κυλινδρος υπαρχει τα διπλασια και βαλε χρονια απ'οσο ειμαι εγω στο σπιτι.
Αυτη τη στιγμη το κλειδι εχει βγει και ο κυλινδρος με το λιπαντικο που εριξε ο κλειδαρας εχει στρωσει. Ξεκινησα με την προοπτικη να αλλαχθει απο την ιδιοκτητρια και να μεινει ο καινουριος ακομα και οταν φυγω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, fitriolis είπε

Το κλειδι δεν εσπασε απο χαζομαρα δικια μου. Τον τελευταιο καιρο εμπαινε πολυ δυσκολα απο την εξωτερικη πλευρα και επαιρνε δυσκολα και την τελευταια μιση στροφη που ανοιγει την πορτα. Αυτο ειναι θεμα πολυκαιριας και οχι κακης δικιας μου χρησης. Αυτος ο κυλινδρος υπαρχει τα διπλασια και βαλε χρονια απ'οσο ειμαι εγω στο σπιτι.
Αυτη τη στιγμη το κλειδι εχει βγει και ο κυλινδρος με το λιπαντικο που εριξε ο κλειδαρας εχει στρωσει. Ξεκινησα με την προοπτικη να αλλαχθει απο την ιδιοκτητρια και να μεινει ο καινουριος ακομα και οταν φυγω. 

Φιλε (επειδη μαλλον δεν εχεις καταλάβει την σοβαρότητα της κατάστασης), Οπως σου ειπε και κάποιο αλλο μελος, άλλαξε αυτον τον κυλινδρο (χθες) γιατι δεν παρέχει πια ασφάλεια. Παρε εναν καινουριο, με 50-60 ευρω θα πάρεις εναν AGB SCUCO 9000, άλλαξε τον μονος σου να εχεις εσυ τα κλειδια, και δωσε τον παλαιό στην ιδιοκτήτρια η κράτα τον οταν φύγεις απο το σπιτι τον βαζεις πισω και ολα καλα. Καταρχάς ο ιδιοκτήτης δεν πρεπει να εχει κλειδιά για την πόρτα απο την στιγμη που το νοικιάζεις.

Αυτα. Ευκολο ειναι, μην σπας το κεφάλι σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, fitriolis είπε

Αυτη τη στιγμη το κλειδι εχει βγει και ο κυλινδρος με το λιπαντικο που εριξε ο κλειδαρας εχει στρωσει. Ξεκινησα με την προοπτικη να αλλαχθει απο την ιδιοκτητρια και να μεινει ο καινουριος ακομα και οταν φυγω. 

Άσχετο, αλλά λίγο WD-40 οποιοσδήποτε μπορεί να βάλει στην κλειδαριά του και να γλιτώσει ζημιές σαν κι αυτή που πάθατε.

Μην τα περιμένουμε όλα από τους άλλους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Petros Electron είπε

Φιλε (επειδη μαλλον δεν εχεις καταλάβει την σοβαρότητα της κατάστασης), Οπως σου ειπε και κάποιο αλλο μελος, άλλαξε αυτον τον κυλινδρο (χθες) γιατι δεν παρέχει πια ασφάλεια. Παρε εναν καινουριο, με 50-60 ευρω θα πάρεις εναν AGB SCUCO 9000, άλλαξε τον μονος σου να εχεις εσυ τα κλειδια, και δωσε τον παλαιό στην ιδιοκτήτρια η κράτα τον οταν φύγεις απο το σπιτι τον βαζεις πισω και ολα καλα. Καταρχάς ο ιδιοκτήτης δεν πρεπει να εχει κλειδιά για την πόρτα απο την στιγμη που το νοικιάζεις.

Αυτα. Ευκολο ειναι, μην σπας το κεφάλι σου.

Το αντιλαμβάνομαι ότι θέλει αλλαγή. Αλλιως δε θα έμπαινα στη  διαδικασία να ψαχτω. Δεν το θεωρώ όμως και σωστο να τον αλλάξω χωρίς να έχω ενημερώσει την ιδιοκτήτρια, η οποία παρεμπιπτόντως δεν έχει κρατήσει κλειδι.

 

7 λεπτά πριν, Doubt είπε

Άσχετο, αλλά λίγο WD-40 οποιοσδήποτε μπορεί να βάλει στην κλειδαριά του και να γλιτώσει ζημιές σαν κι αυτή που πάθατε.

Μην τα περιμένουμε όλα από τους άλλους.

Δεν περασε απο το μυαλό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@mclein² σε ευχαριστώ για τη βοήθεια. την άλλαξα. μετά τη βίδα έχει ένα ωστήριο εσωτερικά που με ένα ψιλοκατσαβίδι πιέζει την ασφάλεια του κυλίνδρου και απασφαλίζει από τη θέση του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, fitriolis είπε

Το αντιλαμβάνομαι ότι θέλει αλλαγή. Αλλιως δε θα έμπαινα στη  διαδικασία να ψαχτω. Δεν το θεωρώ όμως και σωστο να τον αλλάξω χωρίς να έχω ενημερώσει την ιδιοκτήτρια, η οποία παρεμπιπτόντως δεν έχει κρατήσει κλειδι.

 

Δεν περασε απο το μυαλό μου.

Εχεις καθε νόμιμο δικαίωμα να έχεις δικό σου κλειδι και να μην εχει η ιδιοκτήτρια αντικλείδι.

Την ενημερώνεις οτι θα αλλάξεις τον κύλινδρο και την ρωτας αν θελει να τον πληρώσει αυτη, αλλα τα κλειδια θα τα εχεις ολα εσυ, αλλιως της εξηγείς οτι θα κανεις μονος σου την αλλαγη και οταν θα φύγεις απο το σπιτι θα βαλεις τον παλιο κύλινδρο πισω και τελειώνει η ιστορία.

Καντα ολα αυτα συντομα πριν μπει κανενας αλλος "ανεπιθύμητος" μεσα και μετα τραβάς τα β...α σου.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, greekfragma είπε

@mclein² σε ευχαριστώ για τη βοήθεια. την άλλαξα. μετά τη βίδα έχει ένα ωστήριο εσωτερικά που με ένα ψιλοκατσαβίδι πιέζει την ασφάλεια του κυλίνδρου και απασφαλίζει από τη θέση του.

για το μελλον, ξεβιδωνεις τη βιδα ελαφρως κ την πιεζεις :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...