Προς το περιεχόμενο

Κλειδαριές και πόρτες ασφαλείας


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

34 λεπτά πριν, mclein² είπε

καλα μη φανταστεις οτι θα πεσεις ευκολα απο τα 20€/τεμαχιο...

κανονικα τα κλειδια κανουν 13-17 ευρω αλλα ξερω οτι ο Σιαμος στα αποκλειστικα προφιλ του βαραει ασχημα :D 

οχι μονο ο Σιαμος. οσοι εχουν προφιλ, βαρανε ασυστολα γιατι γι'αυτο απεκτησαν 100+ κυλινδρους για να βγαλουν απο τα κλειδια.

γραψε μου τι πουλαει αυτη τη στιγμη για να σου πω. μου αρεσε πολυ ο MG ST που ειδα στην Ιταλια αλλα δεν ξερω αν τον εχει φερει ακομη.

οι τιμες για καποιον πορτά που τη στηνει πριν τη φερει κανονικα επρεπε να ναι + 500€ απο την τιμη μιας απλης πορτας αλλα αφου ειναι κλεφτοκοταδες βαρανε 1500+

Στο site αναφέρει αυτούς:

CES WSM
CES DM5
KESO 4000
KESO 8000
MG HSP
MOTTURA CHAMPION PRO
CES-EASY
ΜOTTURA Χ FREE MODE ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ
SΤ8
SΤS 70

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/7/2019 στις 2:33 ΠΜ, swayback είπε

Καλησπέρα.
 

Αρνητικά της Omega Plus:

1. Δεν μπορεί να είναι διπλής ενέργειας. Δηλαδή αν ξεχάσεις κλειδί από μέσα, δεν μπορείς να βάλεις από έξω για να ανοίξεις.

Θετικά του σετ Cisa Revolution Pro + Cisa AP4S:

3. Δυνατότητα επιλογής κυλίνδρου διπλής ενέργειας. Οπότε λύνεται το πρόβλημα του "ξέχασα τα κλειδιά πίσω από την πόρτα και τώρα πως θα μπω".

 

 

Η διπλής ενέργειας μπορεί ταυτόχρονα να αποτελέσει και τεράστιο αρνητικό ή ακόμα χειρότερα κίνδυνο και κερκόπορτα.

Ξέρω περιπτώσεις φίλων και γνωστών που σε διπλής ενέργειας ο τελευταίος που γύρισε όντας ξεχασμένος ή κουβαλώντας ψώνια από σουπερμάρκετ ξέχασε τα κλειδιά πανω στην πόρτα από την έξω μερια.

Το βράδυ κλείδωσαν κανονικά από μεσα με τα κλειδιά της συζυγου/συντρόφου κτλ. χωρίς να αντιληφθούν κάτι και το ανακάλυψαν το επόμενο πρωί όταν αυτός που ήθελε να φύγει έψαχνε τα κλειδιά του και αναρωτιώταν τι τα έκανε.

Ανοιξαν την πόρτα και τα βρήκαν επάνω απεξω. Αυτό προφανως σε κλειδαριά μη διπλης ενεργειας δεν θα συμβει ποτε.

Επιπλεον μπορεί ο οποιοσδήποτε κακοπροαίρετος να τα έβρισκε και είτε να εμπαινε μεσα ή ακομα χειροτερα να τα αφαιρουσε και αν το κλειδι δεν απαιτουσε καρτα ιδιοκτησιας να εβγαζε αντικλειδι και να εμπαινε οποια στιγμη ήθελε.

Γενικα τα διπλης ενεργειας ισως να τα προτιμουσα μονο για περιπτωσεις σε σπιτια ηλικιωμενων που θες να μπορεις να μπεις ανα πασα στιγμη και περισταση.

Στις 16/7/2019 στις 2:33 ΠΜ, swayback είπε

Καλησπέρα.
 

@Leroy Pralin Δες για μεμβράνες ασφαλείας 3M Ultra S150, S400, S600 και S800. Ή παρόμοιες άλλων εταιρειών. Της 3M, παίζουν από ~35€/m2 έως και 80€/m2. Κάποιοι βάζουν μόνο από έξω, κάποιοι μέσα-έξω.

Δεν μπορούμε να προτείνουμε μαγαζιά, αλλά αν το ψάξεις λίγο θα βρεις.

Ουσιαστικά, με τις μεμβράνες κάτι τέτοιο θες να πετύχεις:

Ενδιαφέρον αυτό. Από τους χρόνους που είδα στο βίντεο ο τυπος δινει πονο αλλά το αργότερο σε 2-3 λεπτάκια μαξ θα έχει μπει. Αρα απλά αντί να σπασει το τζαμι σε 10 δευτερα θα το σπασει σε 2-3 λεπτα και με παραπανω θορυβο. Καλο σαν προσθετο μετρο αλλα αν αναλογιστει καποιος το κοστος και το τι προσφερει μηπως ειναι προτιμοτερο να ανεβει λιγο κοστολογικα και να βαλει εξωτερικες μπαρες?

Επεξ/σία από Sebu
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, johnieXoX είπε

Στο site αναφέρει αυτούς:

CES WSM
CES DM5
KESO 4000
KESO 8000
MG HSP
MOTTURA CHAMPION PRO
CES-EASY
ΜOTTURA Χ FREE MODE ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΣ
SΤ8
SΤS 70

μαθε τι επιλογες εχεις ΤΩΡΑ γιατι μαλλον το σαιτ ειναι καμια 3αρα χρονια ετσι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mclein² είπε

μαθε τι επιλογες εχεις ΤΩΡΑ γιατι μαλλον το σαιτ ειναι καμια 3αρα χρονια ετσι. 

😲😲😲😲😲

Δεν είναι η τελευταία λέξη της τεχνολογίας των κυλίνδρων που αναφέρονται στο υπερ-συγχρονο site??

πέφτω από τα σύννεφα..

θα ρωτήσω και θα στείλω.. να στε σε ετοιμότητα.. 😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Sebu είπε

Η διπλής ενέργειας μπορεί ταυτόχρονα να αποτελέσει και τεράστιο αρνητικό ή ακόμα χειρότερα κίνδυνο και κερκόπορτα.

Ξέρω περιπτώσεις φίλων και γνωστών που σε διπλής ενέργειας ο τελευταίος που γύρισε όντας ξεχασμένος ή κουβαλώντας ψώνια από σουπερμάρκετ ξέχασε τα κλειδιά πανω στην πόρτα από την έξω μερια.

Το βράδυ κλείδωσαν κανονικά από μεσα με τα κλειδιά της συζυγου/συντρόφου κτλ. χωρίς να αντιληφθούν κάτι και το ανακάλυψαν το επόμενο πρωί όταν αυτός που ήθελε να φύγει έψαχνε τα κλειδιά του και αναρωτιώταν τι τα έκανε.

Ανοιξαν την πόρτα και τα βρήκαν επάνω απεξω. Αυτό προφανως σε κλειδαριά μη διπλης ενεργειας δεν θα συμβει ποτε.

Επιπλεον μπορεί ο οποιοσδήποτε κακοπροαίρετος να τα έβρισκε και είτε να εμπαινε μεσα ή ακομα χειροτερα να τα αφαιρουσε και αν το κλειδι δεν απαιτουσε καρτα ιδιοκτησιας να εβγαζε αντικλειδι και να εμπαινε οποια στιγμη ήθελε.

Γενικα τα διπλης ενεργειας ισως να τα προτιμουσα μονο για περιπτωσεις σε σπιτια ηλικιωμενων που θες να μπορεις να μπεις ανα πασα στιγμη και περισταση.

Ενδιαφέρον αυτό. Από τους χρόνους που είδα στο βίντεο ο τυπος δινει πονο αλλά το αργότερο σε 2-3 λεπτάκια μαξ θα έχει μπει. Αρα απλά αντί να σπασει το τζαμι σε 10 δευτερα θα το σπασει σε 2-3 λεπτα και με παραπανω θορυβο. Καλο σαν προσθετο μετρο αλλα αν αναλογιστει καποιος το κοστος και το τι προσφερει μηπως ειναι προτιμοτερο να ανεβει λιγο κοστολογικα και να βαλει εξωτερικες μπαρες?

Βλέπω μία αντίφαση σε αυτά που έχω υπογραμμίσει, γιατί αν δεν ήταν διπλής και είχε αφήσει κλειδί από μέσα, δεν θα έμπαινε καν το κλειδί από έξω. :P
Καταλαβαίνω πάντως αυτό που λες. Νομίζω λες ότι, αν δεν ήταν διπλής, μάλλον οι χρήστες θα είχαν "εκπαιδευτεί" και δεν θα άφηναν κλειδιά από πίσω ποτέ. Ρίσκο κι εδώ.

Είναι ανάλογα την περίπτωση. Εγώ πχ έχω μάθει πάντα να τα βγάζω οπότε δεν χρειάζομαι διπλής. Αλλά όσοι άλλοι έρχονται σπίτι και έχουν κλειδί, τις μισές φορές τα αφήνουν πάνω στην πόρτα.
Προσωπικά, μάλλον θα επέλεγα να είναι δπλής ενέργειας γιατί στατιστικά νομίζω είναι πιο πιθανό να ξεχάσεις τα κλειδιά από μέσα, παρά από έξω. Μπορεί να κάνω και λάθος.
 

Τις μεμβράνες τις πρότεινα γιατί το μέλος που ζήτησε συμβουλή, είπε δεν ήθελε κάγκελα, λόγω αισθητικής. Εννοείται πως είναι ανώτερη λύση τα κάγκελα από άποψη ασφάλειας.

Με την μεμβράνη, απλά κερδίζεις χρόνο ώστε να μπορέσεις να αντιδράσεις. Πχ αν είσαι μέσα με οικογένεια και ο άλλος προσπαθήσει να σπάσει τζάμι και να μπει (περίπτωση ληστείας), ίσως έχεις το χρόνο να κάνεις κάτι (πχ να προλάβεις να φύγεις πριν μπει αυτός).

Επεξ/σία από swayback
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να αγοράσω Protablock Rock, τόσο για την κεντρική είσοδο όσο και για την είσοδο του σπιτιού.

https://www.portablock.gr/el/portes-asphaleias/thorakismenes-portes-asphaleias/rock

Την έχει αγοράσει κανεις να μοιρασθεί την εμπερία του;

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Σε triplex τζάμι που προτείνετε να παω (σε παχος) ωστε να έχω μια καλή προστασία; Το τζάμι ειναι προσβάσιμο σε εσωτερικό χώρο αλλά η επιλογή θα είναι "τζάμι triplex ή πορτα ασφαλέιας;".

Θα μπορούσα να το ενισχύσω με μεμβράνη 3Μ ή ειναι πεταμένα λεφτα;

Επεξ/σία από Dvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, Dvs είπε

Σκέφτομαι να αγοράσω Protablock Rock, τόσο για την κεντρική είσοδο όσο και για την είσοδο του σπιτιού.

Την έχει αγοράσει κανεις να μοιρασθεί την εμπερία του;

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Σε triplex τζάμι που προτείνετε να παω (σε παχος) ωστε να έχω μια καλή προστασία; Το τζάμι ειναι προσβάσιμο σε εσωτερικό χώρο αλλά η επιλογή θα είναι "τζάμι triplex ή πορτα ασφαλέιας;".

Θα μπορούσα να το ενισχύσω με μεμβράνη 3Μ ή ειναι πεταμένα λεφτα;

Καλησπέρα.


Αν θέλεις μόνο αφαίρεσε προληπτικά το link για να μην θεωρηθεί διαφήμιση.

Δεν την έχω, απλά την έχω δει από κοντά και την έχω στα υπόψιν. Είναι καλή πόρτα η Rock, με ενισχυμένη θωράκιση. Ένα κλικ πιο κάτω από το μοντέλο θωράκισης Παραγωγικός τύπος, για παράδειγμα.  Το "αρνητικό" είναι, από όσο θυμάμαι και από παλιές αναφορές εδώ στο φόρουμ, ότι χρεώνουν πολλά για να βάλουν καλό κύλινδρο (πχ Cisa RS3S ή EVVA 4KS) και defender καλύτερο από αυτό της Cisa που βάζουν (πχ Disec BD200).

 

Επίσης, στην κεντρική είσοδο του κτηρίου καλό είναι να έχει και αυτόματο κλείδωμα η πόρτα.

Επεξ/σία από swayback
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/7/2019 στις 10:33 ΠΜ, Menelaos83 είπε

Θα ηθελα προτασεις για κλειδαρια εξωτερικη πολυκατοικιας αλουμινιου.Επειδη τα κρουσματα ειναι πολλα τον τελευταιο καιρο και επειδη η παρουσα ειναι της πλακας, νομιζω πρεπει να μπει κατι καλυτερο.Επισης σε 2-3 μαγαζια π εχω παει ειναι λες και μου κανουν χαρη που μου προτεινουν καποιες και οταν το ζηταω και εγγραφως ,γιατι πρεπει να ενημερωσω και την πολυκατοικια ωστε να επιλεξουμε ,ολο μ λενε ελα αυριο.Μετα λενε γτ δεν εχουμε δουλεια...

 

Στις 16/7/2019 στις 10:37 ΠΜ, mclein² είπε

φωτοζζζζ της πορτας πλιζζζ !

https://ibb.co/VN67mfQ

https://ibb.co/FXdnKVF

https://ibb.co/nr24zhY

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, swayback είπε

Βλέπω μία αντίφαση σε αυτά που έχω υπογραμμίσει, γιατί αν δεν ήταν διπλής και είχε αφήσει κλειδί από μέσα, δεν θα έμπαινε καν το κλειδί από έξω. :P
Καταλαβαίνω πάντως αυτό που λες. Νομίζω λες ότι, αν δεν ήταν διπλής, μάλλον οι χρήστες θα είχαν "εκπαιδευτεί" και δεν θα άφηναν κλειδιά από πίσω ποτέ. Ρίσκο κι εδώ.

Είναι ανάλογα την περίπτωση. Εγώ πχ έχω μάθει πάντα να τα βγάζω οπότε δεν χρειάζομαι διπλής. Αλλά όσοι άλλοι έρχονται σπίτι και έχουν κλειδί, τις μισές φορές τα αφήνουν πάνω στην πόρτα.
Προσωπικά, μάλλον θα επέλεγα να είναι δπλής ενέργειας γιατί στατιστικά νομίζω είναι πιο πιθανό να ξεχάσεις τα κλειδιά από μέσα, παρά από έξω. Μπορεί να κάνω και λάθος.
 

Τις μεμβράνες τις πρότεινα γιατί το μέλος που ζήτησε συμβουλή, είπε δεν ήθελε κάγκελα, λόγω αισθητικής. Εννοείται πως είναι ανώτερη λύση τα κάγκελα από άποψη ασφάλειας.

Με την μεμβράνη, απλά κερδίζεις χρόνο ώστε να μπορέσεις να αντιδράσεις. Πχ αν είσαι μέσα με οικογένεια και ο άλλος προσπαθήσει να σπάσει τζάμι και να μπει (περίπτωση ληστείας), ίσως έχεις το χρόνο να κάνεις κάτι (πχ να προλάβεις να φύγεις πριν μπει αυτός).

Όχι μαλλον παρεξηγηθηκε αυτο που εγραψα.

Εννοουσα οτι σε διπλης ενεργειας αν το κλειδι ειναι επανω στην κλειδαρια στην εξω μερια και παει καποιος απο μεσα και βαλει το κλειδι στη σχισμη αυτο θα μπει κανονικα και η πορτα θα κλειδωσει κανονικα χωρις να του δωσει ενδειξη οτι κατι παει στραβα και υπαρχει ηδη κλειδι επανω στην κλειδαρια απο την αλλη μερια. Εσυ κλειδωνεις κυριος και πας για υπνο (ανεξαρτητα αν τελικα το κλειδι απο μεσα θα το αφησεις επανω ή θα το αφαιρεσεις) και απο την εξω μερια υπαρχει ηδη κλειδι και καποιος "επισκεπτης" μπορει να μπει κυριος.

Πχ στην Omega αν εχεις κλειδι πανω στην κλειδαρια και προσπαθησεις να βαλεις κλειδι απο την αλλη μερια δεν μπαινει ολοκληρο και δεν μπορεις να κλειδωσεις/ξεκλειδωσεις. Συνανταει αντισταση δλδ το κλειδι και σου "δινει σημα" οτι μαλλον καποιος απο την αλλη μερια εχει ξεχασει κλειδι επανω. Αν συνεβαινε δλδ το αντιστοιχο σεναριο σε Omega θα ανοιγες την πορτα θα εβλεπες το κλειδι απο την εξω μερια ακομα πανω στην κλειδαρια, θα το αφαιρουσες και ολα καλα. Δεν θα κινδυνευε να μεινει ωρες ή ολη νυχτα επανω στην πορτα στην εξωτερικη πλευρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Sebu είπε

Όχι μαλλον παρεξηγηθηκε αυτο που εγραψα.

Εννοουσα οτι σε διπλης ενεργειας αν το κλειδι ειναι επανω στην κλειδαρια στην εξω μερια και παει καποιος απο μεσα και βαλει το κλειδι στη σχισμη αυτο θα μπει κανονικα και η πορτα θα κλειδωσει κανονικα χωρις να του δωσει ενδειξη οτι κατι παει στραβα και υπαρχει ηδη κλειδι επανω στην κλειδαρια απο την αλλη μερια. Εσυ κλειδωνεις κυριος και πας για υπνο (ανεξαρτητα αν τελικα το κλειδι απο μεσα θα το αφησεις επανω ή θα το αφαιρεσεις) και απο την εξω μερια υπαρχει ηδη κλειδι και καποιος "επισκεπτης" μπορει να μπει κυριος.

Πχ στην Omega αν εχεις κλειδι πανω στην κλειδαρια και προσπαθησεις να βαλεις κλειδι απο την αλλη μερια δεν μπαινει ολοκληρο και δεν μπορεις να κλειδωσεις/ξεκλειδωσεις. Συνανταει αντισταση δλδ το κλειδι και σου "δινει σημα" οτι μαλλον καποιος απο την αλλη μερια εχει ξεχασει κλειδι επανω. Αν συνεβαινε δλδ το αντιστοιχο σεναριο σε Omega θα ανοιγες την πορτα θα εβλεπες το κλειδι απο την εξω μερια ακομα πανω στην κλειδαρια, θα το αφαιρουσες και ολα καλα. Δεν θα κινδυνευε να μεινει ωρες ή ολη νυχτα επανω στην πορτα στην εξωτερικη πλευρα.

Αυτό τώρα δεν είναι αρνητικό της διπλής ενέργειας. Δεν μπορεί να σταθεί σαν επιχείρημα για να επιλέξει κάποιος απλής ενέργειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το βλεπω σαν αρνητικο γιατι δεν σε "προστατευει" με κανενα τροπο απο τετοιες περιπτωσεις. Δεν σε "ειδοποιει" δλδ οτι μπορει να υπαρχει ξεχασμενο κλειδι απο την εξω μερια και μπορει να την πατησεις ασχημα.

Προσωπικα οπως ειπα τη διπλης θα την ηθελα για ηλικιωμενους που θα ηθελα να τους ελεγχω ακομα και αν εχουν το κλειδι πανω στην κλειδαρια απο μεσα. Για μενα αυτος ειναι ο βασικος λογος υπαρξης και το επιχειρημα για αγορα διπλης ενεργειας. Αλλα οι αναγκες του καθενος ειναι διαφορετικες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, swayback είπε

Καλησπέρα.


Αν θέλεις μόνο αφαίρεσε προληπτικά το link για να μην θεωρηθεί διαφήμιση.

Δεν την έχω, απλά την έχω δει από κοντά και την έχω στα υπόψιν. Είναι καλή πόρτα η Rock, με ενισχυμένη θωράκιση. Ένα κλικ πιο κάτω από το μοντέλο θωράκισης Παραγωγικός τύπος, για παράδειγμα.  Το "αρνητικό" είναι, από όσο θυμάμαι και από παλιές αναφορές εδώ στο φόρουμ, ότι χρεώνουν πολλά για να βάλουν καλό κύλινδρο (πχ Cisa RS3S ή EVVA 4KS) και defender καλύτερο από αυτό της Cisa που βάζουν (πχ Disec BD200).

Επίσης, στην κεντρική είσοδο του κτηρίου καλό είναι να έχει και αυτόματο κλείδωμα η πόρτα.

spacer.png

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pintourikio είπε

spacer.png

Καλες φαινονται οι τιμες παει να βγαλει κατι παραπανω στα defender. Κανε και μια διευκρυνιση αν οι κυλινδροι ειναι 5κλειδοι και αν ο evva εχει και καπελα μαζι. Αλλα μου φαινονται καλες τιμες για πορταδικο. Οποτε ενας evva με diamond αν δεν θες να τρεχεις αλλου ειναι καλο πακετο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Πήρα προσφορές από τον Μπαλωμένο για πόρτα ασφαλείας σπιτιού και μου είπε για το μοντέλο Best με περίπου 20 σημεία κλειδώματος (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα) και ξύλινη επένδυση, με € 850 για κλειδαριά ασφαλείας Cisa ή € 1200 με κλειδαριά ασφαλείας της οποίας τα κλειδιά δεν αντιγράφονται (δεν ξέρω κατά πόσο είναι marketing και ισχύει). 

Έχει βάλει κάποιος το συγκεκριμένο μοντέλο να μου πει εντυπώσεις; 

Έχετε να προτείνετε κάποια εναλλακτική;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Patrick147 είπε

Καλημέρα,

Πήρα προσφορές από τον Μπαλωμένο για πόρτα ασφαλείας σπιτιού και μου είπε για το μοντέλο Best με περίπου 20 σημεία κλειδώματος (δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα) και ξύλινη επένδυση, με € 850 για κλειδαριά ασφαλείας Cisa ή € 1200 με κλειδαριά ασφαλείας της οποίας τα κλειδιά δεν αντιγράφονται (δεν ξέρω κατά πόσο είναι marketing και ισχύει). 

Έχει βάλει κάποιος το συγκεκριμένο μοντέλο να μου πει εντυπώσεις; 

Έχετε να προτείνετε κάποια εναλλακτική;

ο μπαλωμενος δε βαζει κλειδαριες cisa, ουτε και κυλινδρους cisa. εχει προσωπικη εισαγωγη σε iseo και εκτος απροοπτου δεν εχει αλλαξει κατι σ'αυτο.

ή μιλησες με συνεργειο εξωτερικο ή κατι εχεις καταλαβει λαθος ή μας μεταφερεις λαθος. 

τελος, τα κλειδια που δεν αντιγρφονται ειναι το πακετο που δινει με maxi lock.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...