Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καυτό μπορεί να είναι αλλά πόση ώρα έβαλες την αντίσταση;;Π.χ εγώ με 160 λίτρα εάν την βάλω για 1 ωρα ας πούμε στις 7 το απόγευμα και δν το ανοίξω καθόλου,την επόμενη το πρωί θα έχω ζεστό νερό για μπάνιο αλλά όχι για πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

δεν απανταω γιατι δεν εχει νοημα να συζηταμε για τον χρονο ,μιας και το ποσο θα ζεστανει εχει να κανει με το μεγεθος της αντιστασης αλλα και το μεγεθος του καζανιου,

εχει κανεις ηλιακο στα βορεια προαστεια αττικης να μου πει αν του εκαψε το νερο την περασμενη εβδομαδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτάς τον καθένα δε θα βγάλεις άκρη. Άν έχεις για 3-4 ώρες καθαρό ήλιο , ναι πρέπει να ζεματάει. Περίιμενε μια μέρα ηλιόλουστη να βγάλεις συμπέρασμα . Εγώ που έχω sonne glass πέφτει η θερμοκρασια καμιά δεκαριά βαθμούς τη νύχτα  εσύ με χαλκο πρέπει να χάνεις περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, IKARIWTHS είπε

Καλημερα παιδια,υστερα απο ερευνα εκανα εγκατασταση αρχες Νοεμβριου  εναν ηλιακο της sonne 200λιτρα χαλκο ,εχει συλλεκτες 3,4τμ .Ηθελα να μαθω αν ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα μεσα Νοεμβριου με κρυο και ηλιοφανεια 2-5 ωρες να μην εχω ζεστο νερο αλλα να καταφερνει απλα να κανει χλιαρο .

Σας ευχαριστω.

Καλησπέρα , αν και δεν είμαι ειδήμονας το μειονέκτημα των χάλκινων boiler είχα  διαβάσει είναι ότι δεν κρατάνε την θερμοκρασία του νερού γιατί ο χαλκός ειναι πολύ κάλος αγωγός της θερμότητας , κοίτα αν εχεις καλή μόνωση γύρω από το boiler, εγώ συνήθως με τον δικό μου 160 λίτρα ανοξείδωτο esolar μέσα έξω χάνω περίπου 10 βαθμούς το βράδυ , σήμερα χωρίς  καθόλου ηλιοφάνεια εχω 45 βαθμούς φτάνει οριακά για 2 γρήγορα μπάνια χτες το βράδυ πριν κάνω μπάνιο είχα περίπου 52-53 βαθμούς  είμαι βέβαια Χανιά Κρήτης με εξωτερική θερμοκρασία τώρα 15,4 βαθμούς και ακόμα δεν έχω ανάψει ούτε θέρμανση καν . Υπόψη δεν εχω ανοίξει την αντίσταση στο ηλιακό ενώ χτες είχε μέτρια ηλιοφάνεια και την Δευτέρα είχα κάπου 80 βαθμούς στο δοχείο  αν και δεν θέλουμε να ανεβάζει το δοχείο τέτοιες θερμοκρασίες αλλά ξεσκέπασα τον συλλέκτη, Νοέμβριος ειναι το καλοκαίρι με πάνω από μισό συλλέκτη σκεπασμένο  έφτανα 70 βαθμούς περίπου που ειναι το ιδανικό νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α> Πολλοί κατασκευαστές ηλιακών έχουν μειώσει το πάχος της μόνωσης για να κάνουν οικονομία.

 

Β> Τα νέα υλικά της μόνωσης (οικολογική πολυουρεθάνη) δεν είναι τόσο καλά όσο τα παλαιότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, IKARIWTHS είπε

Καλημερα παιδια,υστερα απο ερευνα εκανα εγκατασταση αρχες Νοεμβριου  εναν ηλιακο της sonne 200λιτρα χαλκο ,εχει συλλεκτες 3,4τμ .Ηθελα να μαθω αν ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα μεσα Νοεμβριου με κρυο και ηλιοφανεια 2-5 ωρες να μην εχω ζεστο νερο αλλα να καταφερνει απλα να κανει χλιαρο .

Σας ευχαριστω.

Ακομα και με κρυο μποιλερ αν ολη την ημερα ειχες ηλιοφανεια Ναι ξεκαθαρα εχει προβλημα!!!

Ενας ηλιακος με αυτα τα χαρακτηριστικα αυτη την εποχη πρεπει με ηλιοφανεια και κρυο μποιλερ να σου δωσει στις 3 το μεσημερι κοντα στους 50β!

Να ξερεις για χειμωνα μας ενδιαφερει να εχει ηλιοφανεια απο τις 11 και μετα.  Επισης μεχρι να παει 15:00 δεν κανουμε χρηση του ζεστου!

Να σου πω μια πραγματικοτητα.. Αν επαιρνες nobel classic glass 200l 4τμ θα εδινες λιγοτερα χρηματα και θα ειχες καλυτερη αποδοση!!!

Υ.Γ Μετα απο 2-3 χρονια αν δεις πρωινες ωρες δειγμα απο υγρασια εσωτερικα στο τζαμι(συλλεκτες) το κυνηγας για την αντικατασταση τους!  Στο λεω γιατι απο την στιγμη που θα ξεκινησει αυτο το φαινομενο με τον καιρο χειροτερευει και εχει αντικτυπο στην αποδοση!!!

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, IKARIWTHS είπε

καταλαβα,μπορω να κανω κατι για να ενισχύσω  την μόνωση?

Αυτο τωρα το λες απο μαλθακοτητα ή τρολλαρεις!

Δηλαδη πληρωσες brand για να βγαλεις μονο σου το φιδι απο την τρυπα? Δηλαδη και θύμα και γδαρμενος!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, IKARIWTHS είπε

δεν απανταω γιατι δεν εχει νοημα να συζηταμε για τον χρονο ,μιας και το ποσο θα ζεστανει εχει να κανει με το μεγεθος της αντιστασης αλλα και το μεγεθος του καζανιου,

εχει κανεις ηλιακο στα βορεια προαστεια αττικης να μου πει αν του εκαψε το νερο την περασμενη εβδομαδα?

Για να ξέρεις όλες οι αντιστάσεις πάνω κάτω είναι 4kw...Μιλάμε για καζάνια από 120 έως 200 λίτρα... Γι'αυτό σε ρώτησα πόση ώρα... Δλδ εάν το έβαλες μια ώρα στην αντίσταση και δν το χρησιμοποιήσες το ζεστό νερό και το πρωί ήταν κρύο τότε μάλλον είναι μάπα το καρπούζι..

Επεξ/σία από argitt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Αυτο τωρα το λες απο μαλθακοτητα ή τρολλαρεις!

Δηλαδη πληρωσες brand για να βγαλεις μονο σου το φιδι απο την τρυπα? Δηλαδη και θύμα και γδαρμενος!!!

Εσυ μαλλον εχεις καλη προθεση αλλα δε σου βγαινει σωστα .

Οκ παιδια θα επανελθω ,η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι σιγουρος αν η γυναικα μου το ανοιξε λιγο πριν της 3 η ωρα που λεει ο φιλος placebo89

ουτε και εκανε συνεχομενα ηλιο για να εχω εικονα.

θα το κοιταξω μολις φτιαξει λιγο ο καιρος και θα επανελθω .

φιλε argitt ποση ωρα χρειαζεται η ηλεκτρικη σντισταση για να ζεστανει το καζανι με τα 200 λιτρα? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, IKARIWTHS είπε

Εσυ μαλλον εχεις καλη προθεση αλλα δε σου βγαινει σωστα .

Οκ παιδια θα επανελθω ,η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι σιγουρος αν η γυναικα μου το ανοιξε λιγο πριν της 3 η ωρα που λεει ο φιλος placebo89

ουτε και εκανε συνεχομενα ηλιο για να εχω εικονα.

θα το κοιταξω μολις φτιαξει λιγο ο καιρος και θα επανελθω .

φιλε argitt ποση ωρα χρειαζεται η ηλεκτρικη σντισταση για να ζεστανει το καζανι με τα 200 λιτρα? 

Εμένα είναι 160 λίτρα και σε μια ώρα είναι καυτό το νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, makevius είπε

Καλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι καυτά 160 λίτρα. Μη μπερδεύεσαι 

Όταν μιλάω για κάτι δικό μου δν μπερδεύομαι...4 άτομα κάνουμε μπάνιο και φτάνει κ περισσεύει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, IKARIWTHS είπε

Εσυ μαλλον εχεις καλη προθεση αλλα δε σου βγαινει σωστα .

Οκ παιδια θα επανελθω ,η αληθεια ειναι οτι δεν ειμαι σιγουρος αν η γυναικα μου το ανοιξε λιγο πριν της 3 η ωρα που λεει ο φιλος placebo89

ουτε και εκανε συνεχομενα ηλιο για να εχω εικονα.

θα το κοιταξω μολις φτιαξει λιγο ο καιρος και θα επανελθω .

φιλε argitt ποση ωρα χρειαζεται η ηλεκτρικη σντισταση για να ζεστανει το καζανι με τα 200 λιτρα? 

Και βεβαια εχω καλη προθεση.. Εσυ το βλεπεις ετσι..

Επειδη ειναι χαλκινος δεν σου προτειναν να βαλεις εξωτερικο φιλτρο?

Λες οτι τον εβαλες αρχες του μηνα. Σε αυτο το διαστημα καποια στιγμη δεν μπορεσε να καψει??? πχ 60βαθμους?

Να ξερεις ο 200αρης κανονικα θελει 4τμ επιλεκτικο! Αυτο σημαινει οτι ζεσταινεις περισσοτερα λιτρα νερο αλλα σε χαμηλοτερη θερμοκρασια..!

2 ώρες πριν, argitt είπε

Εμένα είναι 160 λίτρα και σε μια ώρα είναι καυτό το νερό.

Χωρις νουμερα(θερμοκρασιες) ειναι άτυπο!

Οποτε άτυπα θα πω και γω οτι  ο δικος μου δινει καυτο  με υπαρχων χλιαρο!

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Και βεβαια εχω καλη προθεση.. Εσυ το βλεπεις ετσι..

Επειδη ειναι χαλκινος δεν σου προτειναν να βαλεις εξωτερικο φιλτρο?

Λες οτι τον εβαλες αρχες του μηνα. Σε αυτο το διαστημα καποια στιγμη δεν μπορεσε να καψει??? πχ 60βαθμους?

Να ξερεις ο 200αρης κανονικα θελει 4τμ επιλεκτικο! Αυτο σημαινει οτι ζεσταινεις περισσοτερα λιτρα νερο αλλα σε χαμηλοτερη θερμοκρασια..!

Ας παρουμε τα πραγματα απο την αρχη,εβαλα τον χάλκινο ως υγιεινοτερο εκανα καλα?  Δευτερον ισχυει οτι παγωνει ευκολοτερα?

τριτον το εξωτερικο φιλτρο τι ειναι και πως συσχετιζεται με το όλο θεμα?

Ρωταω γιατι δεν εχω αποπληρωσει και μπορω να ζητησω προσθετα πραγματα ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...