Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Τα κλασικα της ηλιοακμης..! Τρυπανε καζανια και βουλιαζει το εξωτερικο περιβλημα!

Οπως και να χει σεβασου ειναι Ελληνική εταιρεια!!! Τα λενε οι insomnites μας!!!

1. https://el.wikipedia.org/wiki/Βεβιασμένη_γενίκευση

2. https://el.wikipedia.org/wiki/Πλάνη_του_αχυράνθρωπου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 28/10/2020 στις 7:57 ΜΜ, naive είπε

@Iosif_L 

Είναι στην εγγύηση ο ηλιακός; Αν είναι, θεωρώ ότι η αποκόλληση της επικάλυψης που υπάρχει μπορεί να θεωρηθεί αστοχία και να αξιώσεις τουλάχιστον αντικατάσταση.
Για το αν είναι λιγότερο πόσιμο το νερό τώρα απότι την περίοδο που ήταν η επικάλυψη στη θέση της, η γνώμη μου είναι ότι δεν έχεις καλές πιθανότητες να το αποδείξεις και ακόμα λιγότερες ότι προκάλεσε και δερματικούς ερεθισμούς, αλλά αν έχεις τη διάθεση και το χρήμα να το κυνηγήσεις, γιατί όχι, θα έχει εδιαφέρον.
Από καθαρά τεχνικής άποψης, η οργανική επικάλυψη (χρώμα έψησης) που απότι φαίνεται χρησιμοποιεί η συγκεκριμένη εταιρεία αντί της συνηθισμένης επισμάλτωσης είναι όντως μια αναγνωρισμένη μέθοδος επικάλυψης δοχείων τέτοιας χρήσης. Στη συγκεκριμένη περίπτωση μπορεί να μην είναι θέμα υποδιέστερης μεθόδου, αλλά κακής εφαρμογής της.

Δυστυχώς είναι εκτός εγγύησης. Φυσικά έκλεισα την βάνα γιατί όπως είπαν και άλλα μέλη το νερό αρχίζει και μυρίζει και μετά το στέγνωμα με την πετσέτα πιάνει φαγούρα το δέρμα. Θα κινηθώ όπως είπα νομικά με χαρτί από χημείο που να αποδεικνύει την καταλληλόλητα του νερού και κατά δεύτερον για απάτη (durosmalt λέει το καζάνι χωρίς να είναι, και πλήρωσα glass)

800E κόστος τότε χωρίς εγκατάσταση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Iosif_L είπε

Δυστυχώς είναι εκτός εγγύησης. Φυσικά έκλεισα την βάνα γιατί όπως είπαν και άλλα μέλη το νερό αρχίζει και μυρίζει και μετά το στέγνωμα με την πετσέτα πιάνει φαγούρα το δέρμα. Θα κινηθώ όπως είπα νομικά με χαρτί από χημείο που να αποδεικνύει την καταλληλόλητα του νερού και κατά δεύτερον για απάτη (durosmalt λέει το καζάνι χωρίς να είναι, και πλήρωσα glass)

800E κόστος τότε χωρίς εγκατάσταση

Προβλέπω να πηγαίνει η ΗΛΙΟΑΚΜΗ στην ΕΒΗΕ και να παίρνει βεβαίωση ότι, είναι σμάλτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, πάνοσ2 είπε

Προβλέπω να πηγαίνει η ΗΛΙΟΑΚΜΗ στην ΕΒΗΕ και να παίρνει βεβαίωση ότι, είναι σμάλτο.

Ότι βεβαίωση και να πάρει ο ηλιακός είναι εκεί και τα κομμάτια φυλαγμένα. θα έρθει πραγματογνώμονας (αδειούχος υδραυλικός να κάνει τεχνική έκθεση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Iosif_L είπε

Ότι βεβαίωση και να πάρει ο ηλιακός είναι εκεί και τα κομμάτια φυλαγμένα. θα έρθει πραγματογνώμονας (αδειούχος υδραυλικός να κάνει τεχνική έκθεση)

 

Μόλις τώρα, Iosif_L είπε

Ότι βεβαίωση και να πάρει ο ηλιακός είναι εκεί και τα κομμάτια φυλαγμένα. θα έρθει πραγματογνώμονας (αδειούχος υδραυλικός να κάνει τεχνική έκθεση)

Η γνώμη του υδραυλικου δεν μετραει. Πρέπει να ερθει μηχανολογος μηχανικός

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/11/2020 στις 5:49 ΜΜ, Iosif_L είπε

Ότι βεβαίωση και να πάρει ο ηλιακός είναι εκεί και τα κομμάτια φυλαγμένα. θα έρθει πραγματογνώμονας (αδειούχος υδραυλικός να κάνει τεχνική έκθεση)

Φίλε μου αν ξέρεις σε τη περιπέτειες μπαίνεις, δεν θα το σκεφτόσουν καθόλου. ένα μόνο θα σου πω. Για να προχώρησις σε αυτές της διαδικασίες θα πρέπει να κάνεις αναφορά στο τεχνικό επιμελητήριο. για να έρθουν μετά από 1-2 μήνες να κάνουν αυτοψία και να συντάξουν την απόφαση, και μόνο με αυτήν μπορείς να προχωρήσεις νομικά. για να γίνει αυτό ώμος πλιρονεις προκαταβολικά 1000€. αυτά φυσικά τα παίρνεις αν ΛΕΩ αν δικαιωθείς. και μετά όλα τα υπόλοιπα, χρόνος και χρήμα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημερα παιδια,υστερα απο ερευνα εκανα εγκατασταση αρχες Νοεμβριου  εναν ηλιακο της sonne 200λιτρα χαλκο ,εχει συλλεκτες 3,4τμ .Ηθελα να μαθω αν ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα μεσα Νοεμβριου με κρυο και ηλιοφανεια 2-5 ωρες να μην εχω ζεστο νερο αλλα να καταφερνει απλα να κανει χλιαρο .

Σας ευχαριστω.

Επεξ/σία από IKARIWTHS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, IKARIWTHS είπε

υστερα απο ερευνα εκανα εγκατασταση αρχες Νοεμβριου  εναν ηλιακο της sonne 200λιτρα χαλκο ,εχει συλλεκτες 3,4τμ .Ηθελα να μαθω αν ειναι φυσιολογικη συμπεριφορα μεσα Νοεμβριου με κρυο και ηλιοφανεια 2-5 ωρες να μην εχω ζεστο νερο αλλα να καταφερνει απλα να το δροσιζει .

την περασμένη εβδομάδα είχε αρκετή ηλιοφάνεια για να ζεστάνει το νερό  Δες μήπως δεν έχει γίνει σωστή εξαέρωση στο κλειστό κύκλωμα η μήπως δεν γέμισε πλήρως Ληφθεί η υπόψιν οτι ο ηλιακός θερμοσίφωνας δεν δροσίζει το νερό  :D  Προφανώς εννοείς χλιαρο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, hp8 είπε

την περασμένη εβδομάδα είχε αρκετή ηλιοφάνεια για να ζεστάνει το νερό  Δες μήπως δεν έχει γίνει σωστή εξαέρωση στο κλειστό κύκλωμα η μήπως δεν γέμισε πλήρως Ληφθεί η υπόψιν οτι ο ηλιακός θερμοσίφωνας δεν δροσίζει το νερό  :D  Προφανώς εννοείς χλιαρο 

Οποτε παρολο που μιλαμε για βορεια προαστεια Αττικης επρεπε να εχει ζεστανει αρκετα το νερο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, IKARIWTHS είπε

Οποτε παρολο που μιλαμε για βορεια προαστεια Αττικης επρεπε να εχει ζεστανει αρκετα το νερο?

Πάμε από την αρχή....Όταν τον έβαλες αρχές Νοεμβρίου που είχε καλό καιρό είχες ζεστό νερό η καυτό;Γιατί βλέπω ότι έχεις μεγάλο συλλέκτη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oπως ειπα και νωριτερα επειδη τωρα τον εβαλα και δεν εχω εμπειρία θελω να μου πει καποιος αν την περασμενη εβδομαδα με αυτες τις λιγες ωρες ηλιο ειχε καυτο νερο ,εγω ειχα χλιαρο  

Επισης με ενδιαφερει να μου πειτε αν ειναι φυσιολογικο το οτι η θερμοκρασια απο το καζανι πεφτει σε μια νυχτα αρκετα ,πχ χθες ζετσανα με ρευμα τον ηλιακο δεν εκανα μπανιο και την επομενη το πρωι ηταν κρυο,η θερμοκρασια περιβαλοντος την νυχτα ειχε φτασει στο 10 βαθμους .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι θα πέσει αλλά εξαρτάται από την εξωτερική θερμοκρασία... Καταρχήν πόση ώρα το ζεστάνες με την αντίσταση,τι ωρα, και σίγουρα δν τράβηξε κάποιος νερό;Σε ρωτάω γιατί είμαι β.ευβοια και πάνω κάτω έχουμε ίδιες θερμοκρασίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 το βραδυ ειχε καυτο νερο μεσω ηλεκτρικης αντιστασης ,ενω 9 το πρωι χλιαρο .Η εξωτερικη θερμοκρασια ηταν περιπου 10 βαθμους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...