Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, redkiller είπε

Τώρα θα είναι 1 ή 2 αλλά κάποια στιγμή ίσως ενοικιαστεί το σπίτι και μένουν 3-4.

Τι εννοείς τον πρεσαριστό?

Έχει καλύτερες τιμές το είδα, κάποια διαφορά στην ποιότητα ή τεχνικά χαρακτηριστικά (είδα ότι ο violaris δίνει πιο μεγάλη εγγύηση στο boiler)?

Δηλαδή λες να μην πάω σε inox για τον ίδιο λόγο που αναφέρει ο φίλος από κάτω?

 

 

Στο 0:33 ετσι ειναι ο πρεσαριστος-ενιαιο κασωμα. Κοιτα να εχει αυτη την κατασκευη ο συλλεκτης που θα βαλεις! mastersol plus, violaris k esolar με την ονομασια navi και nobel με την ονομασια apollon!

Οποιος σου δωσει 20 χρονια εγγυηση χωρις προυποθεσεις βαλε inox αλλιως δεν θα σου ερθει πιο οικονομικα!!!  Βαζεις μια εταιρια για τα απροβληματιστα glass, μερικο σκεπασμα το καλοκαιρι και καθαρισμο ανα 4-5 χρονια ετσι θα σε βγαλει εγγυημενα τουλαχιστον 15χρονια!  Το προβλημα ειναι το καλοκαιρι γιατι δεν μπορει να βγαζει "βραστο" νερο και καθε μερα να τον χτυπαει ο ηλιος!!! Εκει μειωνεις τον χρονο ζωης του glass ακομα και να εισαι τυπικος στα service!!!

Αν ειναι ετσι για μελλοντικα 3-4 ατομα βαζεις 200λ 3τμ.  Αν δεν θελεις να ασχολεισαι με μερικο σκεπασμα βαζεις 200λ 2.5τμ με οτι αυτο συνεπαγεται για τα 3-4 ατομα αργοτερα! Ετσι παει καπου κερδιζεις.. καπου χανεις..! Επισης σε μποιλερ πανω απο 120λ ειναι ασυμφορο να το ζεσταινεις με ρευμα! Δηλαδη στα 160-200λ να συνδεσεις και τον ηλεκτρικο σου θερμοσίφωνα! 

Σχεδον ολοι οι  επαγγελματιες υποστηριζουν συμφερει να ζεσταινεις με ρευμα τον ηλιακο γιατι το νερο εχει μεγαλυτερη θερμοκρασια απο το νερο της υδρευσης..  ΟΧΙ ξεκαθαρα δεν ειναι ετσι!!!

Αξιζει μονο οταν εχεις 5β διαφορα με την θερμοκρασια της επιθυμητης!  Χειμωνα για να εχεις συχνα αυτο το φαινομενο θα πρεπει το μηχανημα να ειναι μεγαλυτερο απο τις αναγκες σου με αποτελεσμα και συνεπεια να καταπονείται ευκολα τους καλοκαιρινους μηνες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 ώρες πριν, Power21 είπε

 

 

Αρα αν παω σε Nobel μονο classic με σωληνες χαλκου.. Μαλιστα.

Με οποιοδήποτε πλαστικό για εξωτερικούς χώρους.

12 ώρες πριν, redkiller είπε

Παιδιά μετά από πολύ σκέψη κατέληξα σε 160 lt, 2.5 τμ, inox.

Η ερώτηση αφορά την εταιρεία, είμαι ανάμεσα σε sol violaris και mastersol. Και για τις 2 ακούω καλές κριτικές, θα προτείνατε κάποια από τις 2 περισσότερο από την άλλη?

Τα 2.5 τμ είναι λέτε οκ αν δεν καλύπτω τα πανελ το καλοκαίρι (δεν πρόκειτε να μπει στην διαδικασία ο πατέρας μου)? Ή να πάω σε κάτι μικρότερο για να μην έχουμε υπερθέρμανση?

Μένω Ρόδο που έχει αρκετή ηλιοφάνεια

Θα προτιμούσα mastersol. Δες τις κριτικές του viοlari μερικές κάνουν μπαμ ότι είναι εκ τον έσω.

Τώρα για αξιοπιστία και ποιότητα νερού σίγουρα χάλκινο, απλά δεν νομίζω να αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις βάλει βεβιασμένης; Πιστεύω πως θα πάω προς τα εκεί γιατι δε μπορώ να βρω άλλη λυση.

Στο δώμα που έχει ταράτσα δε χωράει μιας και ειναι γεματη με φωτοβολταικά. Σκεφτόμουν μηπως εκανα στεγαστρο περιμετρικα και τα εβαζα εκει αλλά και θα θέλει άδεια και θα έχει μερικα χιλιάρικα κόστος καθως και νέες βασεις χωρια τα τρυπηματα που θα εκανε και ισως ειχα θεμα. Οπότε σκέφτομαι να κανω ενα μικρο υποστεγο 2,5 μετρα πλατος στο νότο πανω απο ενα παραθυρο και να βαλω 2 συλεκτες εκει. Απο εκει με 12 μέτρα σωληνα φτάνω σε χωρο λεβητοστασιου. 

Απο μάρκες πανελ να παω σε master sol, violari που λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Εχει κανεις βάλει βεβιασμένης; Πιστεύω πως θα πάω προς τα εκεί γιατι δε μπορώ να βρω άλλη λυση.

Στο δώμα που έχει ταράτσα δε χωράει μιας και ειναι γεματη με φωτοβολταικά. Σκεφτόμουν μηπως εκανα στεγαστρο περιμετρικα και τα εβαζα εκει αλλά και θα θέλει άδεια και θα έχει μερικα χιλιάρικα κόστος καθως και νέες βασεις χωρια τα τρυπηματα που θα εκανε και ισως ειχα θεμα. Οπότε σκέφτομαι να κανω ενα μικρο υποστεγο 2,5 μετρα πλατος στο νότο πανω απο ενα παραθυρο και να βαλω 2 συλεκτες εκει. Απο εκει με 12 μέτρα σωληνα φτάνω σε χωρο λεβητοστασιου. 

Απο μάρκες πανελ να παω σε master sol, violari που λετε;

Από τη στιγμή που θα βάλεις συλλέκτες γιατί δεν βάζεις και το boiiler από πάνω (εκτός αν μιλάμε για θέμα βάρους);

Τα βεβιασμένης είναι μια χαρά λύση (μιλάω για τη θεωρία του πράγματος, καθώς δεν έχω) σε επίπεδο αισθητικής (δεν "βγάζει μάτι" το boiler) και σε επίπεδο απωλειών (το boiler είναι προστατευμένο στο λεβητοστάσιο και δεν το τρώει το ξεροβόρι).

Από την άλλη βέβαια έχουν σημαντικά μεγαλύτερο κόστος αγοράς και βέβαια, καθώς είναι πιο πολύπλοκες εγκαταστάσεις με κυκλοφορητές, διαφορικούς, κλπ, υπάρχουν πιο πολλές πιθανότητες κάποιας βλάβης. Επίσης αν μένεις σε σημείο που γίνονται σχετικά συχνά διακοπές ρεύματος θα ξέρεις ότι σε καλοκαιρινή διακοπή θα σου "πετάξει" τα υγρά (αφού δεν δουλεύει ο κυκλοφορητής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Από τη στιγμή που θα βάλεις συλλέκτες γιατί δεν βάζεις και το boiiler από πάνω (εκτός αν μιλάμε για θέμα βάρους);

Τα βεβιασμένης είναι μια χαρά λύση (μιλάω για τη θεωρία του πράγματος, καθώς δεν έχω) σε επίπεδο αισθητικής (δεν "βγάζει μάτι" το boiler) και σε επίπεδο απωλειών (το boiler είναι προστατευμένο στο λεβητοστάσιο και δεν το τρώει το ξεροβόρι).

Από την άλλη βέβαια έχουν σημαντικά μεγαλύτερο κόστος αγοράς και βέβαια, καθώς είναι πιο πολύπλοκες εγκαταστάσεις με κυκλοφορητές, διαφορικούς, κλπ, υπάρχουν πιο πολλές πιθανότητες κάποιας βλάβης. Επίσης αν μένεις σε σημείο που γίνονται σχετικά συχνά διακοπές ρεύματος θα ξέρεις ότι σε καλοκαιρινή διακοπή θα σου "πετάξει" τα υγρά (αφού δεν δουλεύει ο κυκλοφορητής)

Δε νομιζω να μπορει να σηκωσει το βαρος μιας και θελω 200λιτρα η 300 γιατι χαλάμε πολυ νερο και ισως να χρησιμοποιειται στο μελλον απο 4-5 ατομα. Αυτοι οι λογοι που λες ειναι λογοι που δεν ηθελα βεβιασμένης αλλά βάζοντας κάτω τα κόστη για κατασκευές που χρειαζονται βγαινει πιο φτηνα χωρια που θα ειναι παράνομη κατασκευή μιας και απαγορευονται φωτοβολτιακα σε περγκολες κανονικά και θα θελει πολλα συνεργεία(ηλεκτρολογους, σιδεραδες, μονωσαδες, σκεπαδες). Οποτε λεω να στηριξω τα πανελ μονο πανω σε 2 κοιλοδοκους. Για τη διακοπη θα βαλω καποιο UPS. Σκοπευω να το βάλω DIY μιας και ειχα βαλει παλαια και δεν εχω βρει υδραυλικο εμπιστοσύνης πχ μου λεγαν για 50ευρω το μετρο χαλκοσωληνα κτλ η να εχω αυτοματο πληρωσης στο κλειστο κυκλωμα που δε το συστηνουν οι καταασκευαστές μιας και μπορει να καταληξεις με σκετο νερο καποια στιγμη και αλλα τετοια ομορφα.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2021 στις 1:30 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

Σχεδον ολοι οι  επαγγελματιες υποστηριζουν συμφερει να ζεσταινεις με ρευμα τον ηλιακο γιατι το νερο εχει μεγαλυτερη θερμοκρασια απο το νερο της υδρευσης..  ΟΧΙ ξεκαθαρα δεν ειναι ετσι!!!

Αξιζει μονο οταν εχεις 5β διαφορα με την θερμοκρασια της επιθυμητης!  Χειμωνα για να εχεις συχνα αυτο το φαινομενο θα πρεπει το μηχανημα να ειναι μεγαλυτερο απο τις αναγκες σου με αποτελεσμα και συνεπεια να καταπονείται ευκολα τους καλοκαιρινους μηνες!!!

Με ενδιαφερει αν  εχεις καποιο link που να αναφερει παραπανω πληροφοριες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sxakk είπε

Γεια σας παιδιά!

Έχετε να προτείνετε κάποιον διπλής ηλιακό 120αρι μέχρι 400€.

Παραγγελία από internet.

Ευχαριστω.

Απο αυτα που διαβαζεις οτι πιστευεις..

Να τον παρεις 2τμ και προσεχε μην σου πασαρουν φθηνο απορροφητη..!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/2/2021 στις 3:37 ΠΜ, kstgr είπε

Inox καζάνι θέλει τεχνογνωσία για να κάνεις και αυτή την τεχνογνωσία στην Ελλάδα την έχει μόνο ο Μαλτέζος.

Αλήθεια ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2021 στις 2:27 ΜΜ, ΠάρηςΓ είπε

Δε νομιζω να μπορει να σηκωσει το βαρος μιας και θελω 200λιτρα η 300 γιατι χαλάμε πολυ νερο και ισως να χρησιμοποιειται στο μελλον απο 4-5 ατομα. Αυτοι οι λογοι που λες ειναι λογοι που δεν ηθελα βεβιασμένης αλλά βάζοντας κάτω τα κόστη για κατασκευές που χρειαζονται βγαινει πιο φτηνα χωρια που θα ειναι παράνομη κατασκευή μιας και απαγορευονται φωτοβολτιακα σε περγκολες κανονικά και θα θελει πολλα συνεργεία(ηλεκτρολογους, σιδεραδες, μονωσαδες, σκεπαδες). Οποτε λεω να στηριξω τα πανελ μονο πανω σε 2 κοιλοδοκους. Για τη διακοπη θα βαλω καποιο UPS. Σκοπευω να το βάλω DIY μιας και ειχα βαλει παλαια και δεν εχω βρει υδραυλικο εμπιστοσύνης πχ μου λεγαν για 50ευρω το μετρο χαλκοσωληνα κτλ η να εχω αυτοματο πληρωσης στο κλειστο κυκλωμα που δε το συστηνουν οι καταασκευαστές μιας και μπορει να καταληξεις με σκετο νερο καποια στιγμη και αλλα τετοια ομορφα.

200 λιτρα ειναι αρκετα... μη βαλεις παραπανω τζαμπα λεφτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/2/2021 στις 12:42 ΜΜ, ΠάρηςΓ είπε

Εχει κανεις βάλει βεβιασμένης; Πιστεύω πως θα πάω προς τα εκεί γιατι δε μπορώ να βρω άλλη λυση.

Στο δώμα που έχει ταράτσα δε χωράει μιας και ειναι γεματη με φωτοβολταικά. Σκεφτόμουν μηπως εκανα στεγαστρο περιμετρικα και τα εβαζα εκει αλλά και θα θέλει άδεια και θα έχει μερικα χιλιάρικα κόστος καθως και νέες βασεις χωρια τα τρυπηματα που θα εκανε και ισως ειχα θεμα. Οπότε σκέφτομαι να κανω ενα μικρο υποστεγο 2,5 μετρα πλατος στο νότο πανω απο ενα παραθυρο και να βαλω 2 συλεκτες εκει. Απο εκει με 12 μέτρα σωληνα φτάνω σε χωρο λεβητοστασιου. 

Απο μάρκες πανελ να παω σε master sol, violari που λετε;

Για βεβιασμενης μπαινει αλλος συλλεκτης πιο αποδοτικος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Απο αυτα που διαβαζεις οτι πιστευεις..

Να τον παρεις 2τμ και προσεχε μην σου πασαρουν φθηνο απορροφητη..!!!

 

Έχω εντοπίσει (120lt) στα χρήματα (400€-440€) που θέλω τις παρακάτω μάρκες:

Sol-Violaris

Esolar

MasterSOL

Nobel

Ποιον λέτε να πάρω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, είμαι και εγώ σε αναζήτηση ηλιακού θερμοσίφωνα. Έχω έναν παμπάλαιο χάλκινο 3πλής ενέργειας 160 λίτρα με 4τμ καθρέφτες. Πλέον δεν μας βγάζει, + ότι πρέπει να μείνει 90 λεπτά αναμμένος για να μπορέσει να ζεστάνει όλο το νερό, + ότι έχει φράξει από τα άλατα που έχει μαζέψει μέσα. 

Θέλω για 4-5 άτομα νερό (φαντάζομαι 200 λίτρα, ήταν και ο πιο παλιός που είχαμε..), τριπλής ενέργειας και πάλι 4τμ καθρέπτες. Δεν με νοιάζει το κόστος γιατί θέλω κάτι ποιοτικό που θα κρατήσει αρκετά χρόνια. Υπολογίζω ένα κόστος κοντά στα 1500€ για χάλκινο πάλι.

Έχω δει δύο μοντέλα και θέλω την άποψη σας, αν αξίζει κάποιος από τους δύο περισσότερο ή εκτός και αν έχετε κάποια εναλλακτική λύση σε θέμα κατασκευής που μου έχει ξεφύγει.    

Sonne Phaethon 200lt/3.4m² Χαλκός Τριπλής Ενέργειας

SOL-Violaris 200lt/4m² Χαλκός Τριπλής Ενέργειας

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, zNikosz είπε

Καλησπέρα, είμαι και εγώ σε αναζήτηση ηλιακού θερμοσίφωνα. Έχω έναν παμπάλαιο χάλκινο 3πλής ενέργειας 160 λίτρα με 4τμ καθρέφτες. Πλέον δεν μας βγάζει, + ότι πρέπει να μείνει 90 λεπτά αναμμένος για να μπορέσει να ζεστάνει όλο το νερό, + ότι έχει φράξει από τα άλατα που έχει μαζέψει μέσα. 

Θέλω για 4-5 άτομα νερό (φαντάζομαι 200 λίτρα, ήταν και ο πιο παλιός που είχαμε..), τριπλής ενέργειας και πάλι 4τμ καθρέπτες. Δεν με νοιάζει το κόστος γιατί θέλω κάτι ποιοτικό που θα κρατήσει αρκετά χρόνια. Υπολογίζω ένα κόστος κοντά στα 1500€ για χάλκινο πάλι.

Έχω δει δύο μοντέλα και θέλω την άποψη σας, αν αξίζει κάποιος από τους δύο περισσότερο ή εκτός και αν έχετε κάποια εναλλακτική λύση σε θέμα κατασκευής που μου έχει ξεφύγει.    

Sonne Phaethon 200lt/3.4m² Χαλκός Τριπλής Ενέργειας

SOL-Violaris 200lt/4m² Χαλκός Τριπλής Ενέργειας

Ευχαριστώ πολύ

Έχεις χάλκινο και θέλεις έτσι απλά να τον αλλάξεις χωρίς λόγο; Γιατί δε του κάνεις σέρβις και να του αλλάξεις την αντίσταση;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...