Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

Τελικα κατεληξα σε SOL VIOLARIS glass/inox 200 l 4tm full plate titanium τριπλης μετα απο την εξαιρετικη βοηθεια που ειχα απο τον Κ.Αγγελο.

785 ευρω + 120 τοποθετηση + 2 ευρω το αρμαφλεξ.

Νομιζω ειμαι καλα.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

52 λεπτά πριν, dimitris_st13 είπε

120 τοποθέτηση πολλά μου φαίνονται. Είχε κάτι ιδιαίτερο-απαιτητικό η εγκατάσταση?

Μεταφορά + Απεκγατασταση παλαιού , + κατέβασμα παλαιού + Εγκατάσταση Καινούργιου σε άλλο σημείο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Power21 είπε

Καλησπερα,

Τελικα κατεληξα σε SOL VIOLARIS glass/inox 200 l 4tm full plate titanium τριπλης μετα απο την εξαιρετικη βοηθεια που ειχα απο τον Κ.Αγγελο.

785 ευρω + 120 τοποθετηση + 2 ευρω το αρμαφλεξ.

Νομιζω ειμαι καλα.. 

Ο Βιολαρης αλλαξε πολιτικη! Εχει βαλει τηλ. κεντρο και απο τιμες καμια σχεση με πριν! Για μενα ακριβος πλεον!

Ποιος εγω.. που υποστηριζα Βιολαρη!!!!  Τωρα πλεον υπερτερει σχεση ποιοτητας/τιμης η mastersol!

Εγω θα εβαζα mastersol με τους καλους συλλεκτες-πρεσαριστους καπου στα 850ευρω!

 

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Ο Βιολαρης αλλαξε πολιτικη! Εχει βαλει τηλ. κεντρο και απο τιμες καμια σχεση με πριν! Για μενα ακριβος πλεον!

Ποιος εγω.. που υποστηριζα Βιολαρη!!!!  Τωρα πλεον υπερτερει σχεση ποιοτητας/τιμης η mastersol!

Εγω θα εβαζα mastersol με τους καλους συλλεκτες-πρεσαριστους καπου στα 850ευρω!

 

Επειδή τα χρήματα πάνω κάτω τα ίδια είναι, κανείς από mastersol δεν με πήρε τηλέφωνο πίσω όσες φορές και αν επικοινώνησα μαζί τους ενώ Βιολάρης με εξυπηρέτησε φανταστικά και γρήγορα αυτό έπαιξε μεγάλο ρόλο για μένα. Και φυσικά ποιότητα. 
10 Χρόνια εγγύηση μπόιλερ 15 Συλλέκτης. 

Επεξ/σία από Power21
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Power21 είπε

Επειδή τα χρήματα πάνω κάτω τα ίδια είναι, κανείς από mastersol δεν με πήρε τηλέφωνο πίσω όσες φορές και αν επικοινώνησα μαζί τους ενώ Βιολάρης με εξυπηρέτησε φανταστικά και γρήγορα αυτό έπαιξε μεγάλο ρόλο για μένα. Και φυσικά ποιότητα. 

Γι αυτο δεν εχω κατι να σου πω.. Εγω μια χαρα επικοινωνια ειχα.

Ο ιδιος σε mastersol θα σου εβγαινε καπου στα 740ευρω στην πορτα σου! Αλλα επειδη αναφερεις για ποιοτητα στα 850ε σε παω σε πρεσαριστους συλλεκτες!!!!

Για μενα επειδη βγαζει καλα και απο τον ηλιακο θα μπορουσε άκοπα να σου κανει τα 120  100ευρω!!!

Ποσα σου παιρνει μετρο σωληνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, PLACEBO_89 είπε

Γι αυτο δεν εχω κατι να σου πω.. Εγω μια χαρα επικοινωνια ειχα.

Ο ιδιος σε mastersol θα σου εβγαινε καπου στα 740ευρω στην πορτα σου! Αλλα επειδη αναφερεις για ποιοτητα στα 850ε σε παω σε πρεσαριστους συλλεκτες!!!!

Για μενα επειδη βγαζει καλα και απο τον ηλιακο θα μπορουσε άκοπα να σου κανει τα 120  100ευρω!!!

Ποσα σου παιρνει μετρο σωληνα?

Η τιμή είναι τελική. Όλα μέσα. Σωλήνες και μονώσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Power21 είπε

Η τιμή είναι τελική. Όλα μέσα. Σωλήνες και μονώσεις. 

Τι σωληνα και τι μονωση? Ποσα μετρα υπολογισατε..???

Αχ και να ημουν εγω θα στον ισιωνα..!!!

Ολοι κυνηγανε το ευ ζην και καλα κανουν αφου υπαρχει ελευθερη αγορα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Τι σωληνα και τι μονωση? Ποσα μετρα υπολογισατε..???

Αχ και να ημουν εγω θα στον ισιωνα..!!!

Ολοι κυνηγανε το ευ ζην και καλα κανουν αφου υπαρχει ελευθερη αγορα!!!

Όλα καλά. Δεν με νοιάζουν τα 50-100 ευρώ διαφορά αρκεί να έχω ζεστό νερό και σωστή εγκατάσταση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Power21 είπε

Όλα καλά. Δεν με νοιάζουν τα 50-100 ευρώ διαφορά αρκεί να έχω ζεστό νερό και σωστή εγκατάσταση. 

Και επισης να σου βγει τιμιο στο περας του χρονου.. Δηλαδη μην κανεις καθε 2 χρονια service και σε αφησει το μποιλερ στα 10-12χρονια που συνηθως παιζει αρκετες φορες αυτο το σεναριο..!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ηλιακό που είναι συνδεμένος με καλοριφέρ για ζεστό νερό χρήσης επειδή τρώει πολλές θερμίδες ,θα μπορούσε να μπει ηλεκτροβανα από τον λέβητα που του στέλνει νερό ώστε να το ανοίγω επιλεκτικά όπως γίνεται με το ρεύμα ,? Δλδ να το ανοίγω 1 ώρα πριν κάνουμε μπάνιο και μετά να το ξανακλεινω ώστε να μην πηγαίνει συνέχεια ζεστό νερό όσο είναι αναμμένα τα καλοριφέρ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, aGka8l είπε

Σε ηλιακό που είναι συνδεμένος με καλοριφέρ για ζεστό νερό χρήσης επειδή τρώει πολλές θερμίδες ,θα μπορούσε να μπει ηλεκτροβανα από τον λέβητα που του στέλνει νερό ώστε να το ανοίγω επιλεκτικά όπως γίνεται με το ρεύμα ,? Δλδ να το ανοίγω 1 ώρα πριν κάνουμε μπάνιο και μετά να το ξανακλεινω ώστε να μην πηγαίνει συνέχεια ζεστό νερό όσο είναι αναμμένα τα καλοριφέρ?

Ναι γίνεται. Αρκεί να ξέρει ο υδραυλικός σου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, aGka8l είπε

Σε ηλιακό που είναι συνδεμένος με καλοριφέρ για ζεστό νερό χρήσης επειδή τρώει πολλές θερμίδες ,θα μπορούσε να μπει ηλεκτροβανα από τον λέβητα που του στέλνει νερό ώστε να το ανοίγω επιλεκτικά όπως γίνεται με το ρεύμα ,? Δλδ να το ανοίγω 1 ώρα πριν κάνουμε μπάνιο και μετά να το ξανακλεινω ώστε να μην πηγαίνει συνέχεια ζεστό νερό όσο είναι αναμμένα τα καλοριφέρ?

Εγω εχω βαλει μια απλή βανα χειροκινητη που την ανοιγω και την κλεινω οποτε θελω με το χερι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την παρέα,

Σε αναζήτηση και εγώ ηλιακού για οικογένεια 4 ατόμων (2 μικρά παιδιά), θεωρώ πως τα 160 λίτρα με καλύπτουν και μιας και θα υπάρχει το χειμώνα ζεστό νερό από το λέβητα αερίου ο ηλιακός θα έχει προσανατολισμό για καλοκαιρινή χρήση. Το αναφέρω αυτό γιατί βάση αυτού τσέκαρα με 2,5τμ συλλέκτες.

Ο Mastersol Plus (WiFi) των 160 λίτρων (Link) θεωρείτε πως είναι μία value for money επιλογή;
Βλέπω έχει κάποιες επιλογές στο site του, για 

  1. Εξωτερικό περίβλημα Boiler
  2. Υλικά συναρμολόγησης
  3. Wifi

Το τρίτο δε με τρελένει και Οκ καταλαβαίνω τη λειτουργία του, για τα πρώτα 2 τι θα επιλέγατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, koprodogis είπε

Χαιρετώ την παρέα,

Σε αναζήτηση και εγώ ηλιακού για οικογένεια 4 ατόμων (2 μικρά παιδιά), θεωρώ πως τα 160 λίτρα με καλύπτουν και μιας και θα υπάρχει το χειμώνα ζεστό νερό από το λέβητα αερίου ο ηλιακός θα έχει προσανατολισμό για καλοκαιρινή χρήση. Το αναφέρω αυτό γιατί βάση αυτού τσέκαρα με 2,5τμ συλλέκτες.

Ο Mastersol Plus (WiFi) των 160 λίτρων (Link) θεωρείτε πως είναι μία value for money επιλογή;
Βλέπω έχει κάποιες επιλογές στο site του, για 

  1. Εξωτερικό περίβλημα Boiler
  2. Υλικά συναρμολόγησης
  3. Wifi

Το τρίτο δε με τρελένει και Οκ καταλαβαίνω τη λειτουργία του, για τα πρώτα 2 τι θα επιλέγατε;

160 είναι αρκετά για την καλοκαιρινή περίοδο. Των χειμώνα θα σου βγάζει άνετα 3 άτομα όταν έχει αρκετή ηλιοφάνεια. Όχι όμως για συνεχή χρήση δλδ πλύσιμο χεριών πιάτα προσώπου κλπ.

Εξωτερικό να πάρεις inox και αν βάλεις μάστορα δεν σε απασχολεί αν θα έχει τα υλικά συναρμολόγησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...