Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, υπάρχει κάποια διαφορά στο να πάρω έναν διπλό συλλέκτη και να καλύβω το καλοκαίρι τον ένα με το να πάρω έναν μεγαλύτερο μονό και να καλύβω μέρος του?

Πιο συγεκριμένα για 2 άτομα σκέφτομαι να πάρω ένα με 160 λίτρα με 2.5 τμ μονό ή με 3 τμ διπλό (1.5 + 1.5). Του violaris τον glass θα πάρω

Επεξ/σία από redkiller
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, redkiller είπε

Καλησπέρα, υπάρχει κάποια διαφορά στο να πάρω έναν διπλό συλλέκτη και να καλύβω το καλοκαίρι τον ένα με το να πάρω έναν μεγαλύτερο μόνο και να καλύβω μέρος του?

Πιο συγεκριμένα για 2 άτομα σκέφτομαι να πάρω ένα με 160 λίτρα με 2.5 τμ μόνο ή με 3 τμ διπλό (1.5 + 1.5). Του violaris τον glass θα πάρω

Για το σκεπασμα δεν υπαρχει κανονας.. σκεπαζεις οπως θες και οσο θες αρκει να του μειωσεις τις θερμοκρασιες!  Καλα θα ειναι ομως στον διπλο να σκεπαζεις αναλογικα και τους 2 γιατι αν κανεις ολικο σκεπασμα τον εναν, επειδη λειτουργει με φυσικη ροη ο αλλος θα ζεσταινεται παραπανω.. Δικη μου εκτιμηση δεν κανει καλο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, troi.g είπε

Έχεις χάλκινο και θέλεις έτσι απλά να τον αλλάξεις χωρίς λόγο; Γιατί δε του κάνεις σέρβις και να του αλλάξεις την αντίσταση;

Μετά από service και αλλαγή αντίστασης θέλει τόσο χρόνο για να ζεστάνει το νερό + ότι δεν μας φτάνουν τα 160Lt. Τον έχουμε καμιά 20+ χρόνια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zNikosz είπε

Μετά από service και αλλαγή αντίστασης θέλει τόσο χρόνο για να ζεστάνει το νερό + ότι δεν μας φτάνουν τα 160Lt. Τον έχουμε καμιά 20+ χρόνια..

Το πόσα χρόνια τον έχεις , δεν έχει καμία σχέση με το χρόνο που χρειάζεται για να ζεστάνει , κάτι πρέπει να παίζει με την αντίσταση. Επίσης τότε που τον πήρες έδιναν 50 χρόνια εγγύηση , κι εσύ θες να τον αλλάξεις χωρίς λόγο; Πες μου να έρθω να τον πάρω :-).....

Πλάκα σου κάνω , αλλά για μένα μην τον αλλάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω ένα ηλιακό της Gauzer 160Lt  Περίπου 12 χρόνια  (Αυτόν με τα κόκκινα καπάκια τύπου glass).

Πριν από λίγες μέρες παρατήρησα ότι έτρεχε νερό από δύο σημεία.

Στην είσοδο του κρύου νερού και στην ένωση του μπόιλερ με το πλαϊνό καπάκι.

Έγινε επίσκεψη από τεχνικό που μου έστειλε η Gauzer μέσω εταιρίας ηλεκτρικών που πλέων έχει την αντιπροσωπία – service στο Ηράκλειο Κρήτης.

Η διάγνωση ήταν ότι έχει τρυπήσει το μπόιλερ.

Του συλλέκτες λέει τους βρήκε σε καλή κατάσταση.

Το θέμα είναι ότι για αλλαγή μόνο του μπόιλερ μου ζήτησαν 500€

Μου φαίνονται αρκετά μόνο για μπόιλερ…

Υπάρχει δυνατότητα να βάλω μπόιλερ άλλης εταιρίας???

Αν ναι υπάρχει κάποιο δοκιμασμένο???

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jbolakakis είπε

Υπάρχει δυνατότητα να βάλω μπόιλερ άλλης εταιρίας???

αν κάθεται στη βάση σωστά η με μικρο αλλαγές που δεν θα επηρεάζουν την όλη κατασκευή - λειτουργία   και δεν υπάρχει μεγάλη απόκλιση στη σύνδεση του συλλέκτη  ναι  Αλλα σε περίπτωση που θέλει μικροαλλαγες να υπολογίσεις και το κόστος αυτών

1 ώρα πριν, jbolakakis είπε

Έχω ένα ηλιακό της Gauzer 160Lt  

δεν ξερω αν ειανι ιδια εταιρια Ψαχτο

https://www.skroutz.gr/c/1399/hliakoi_thermosifones/m/6560/Gauzer/f/407343/3-4-atoma-150-160-lt.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jbolakakis είπε

Καλησπέρα,

Έχω ένα ηλιακό της Gauzer 160Lt  Περίπου 12 χρόνια  (Αυτόν με τα κόκκινα καπάκια τύπου glass).

Πριν από λίγες μέρες παρατήρησα ότι έτρεχε νερό από δύο σημεία.

Στην είσοδο του κρύου νερού και στην ένωση του μπόιλερ με το πλαϊνό καπάκι.

Έγινε επίσκεψη από τεχνικό που μου έστειλε η Gauzer μέσω εταιρίας ηλεκτρικών που πλέων έχει την αντιπροσωπία – service στο Ηράκλειο Κρήτης.

Η διάγνωση ήταν ότι έχει τρυπήσει το μπόιλερ.

Του συλλέκτες λέει τους βρήκε σε καλή κατάσταση.

Το θέμα είναι ότι για αλλαγή μόνο του μπόιλερ μου ζήτησαν 500€

Μου φαίνονται αρκετά μόνο για μπόιλερ…

Υπάρχει δυνατότητα να βάλω μπόιλερ άλλης εταιρίας???

Αν ναι υπάρχει κάποιο δοκιμασμένο???

Ευχαριστώ.

Και για να μαθουμε την αξιοπιστια του αυτα τα 12 χρονια ασχοληθηκες ποτε με την υπερθερμανση του?

Γιατι αν μιλαμε για Κρητη.. καλοκαιρια συνεχεια καυτα νερα.. χωρις σκεπασμα 12 χρονια τοτε φουλ αξιοπιστος!!!  Tου ειχες δοχειο διαστολης ή βαλβιδα ανοιχτου με λιγα bar?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την αξιοπιστία.

Έκανα την συντήρηση ανά 2 χρόνια όπως μου είχαν αναφέρει. (Τα πρώτα 6 χρόνια την έκανε ο τότε αντιπρόσωπος)

Από τον 7 χρόνο αν θυμάμαι καλά άλλαζα το ανόδιο σχεδόν κάθε χρόνο λόγο ότι έπιανε πολλά άλατα. Τις υπόλοιπες εργασίες ανά 2 χρόνια.

Πάντως σε κάθε αλλαγή του ανόδιου έβγαζα παρά πολλά άλατα.

Δυστυχώς για τις θερμοκρασίες υπερθέρμανσεις κτλ δεν είχα ιδέα ότι έπρεπε να το κάνω. Μάλλον το έμαθα με δύσκολο τρόπο!!!

Δοχείο διαστολής είχε ένα πολύ μικρό στην κορυφή.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, jbolakakis είπε

Σχετικά με την αξιοπιστία.

Έκανα την συντήρηση ανά 2 χρόνια όπως μου είχαν αναφέρει. (Τα πρώτα 6 χρόνια την έκανε ο τότε αντιπρόσωπος)

Από τον 7 χρόνο αν θυμάμαι καλά άλλαζα το ανόδιο σχεδόν κάθε χρόνο λόγο ότι έπιανε πολλά άλατα. Τις υπόλοιπες εργασίες ανά 2 χρόνια.

Πάντως σε κάθε αλλαγή του ανόδιου έβγαζα παρά πολλά άλατα.

Δυστυχώς για τις θερμοκρασίες υπερθέρμανσεις κτλ δεν είχα ιδέα ότι έπρεπε να το κάνω. Μάλλον το έμαθα με δύσκολο τρόπο!!!

Δοχείο διαστολής είχε ένα πολύ μικρό στην κορυφή.

 

Αυτο γιατι το λες?

Αν τον προσεχες απο τις υπερθερμανσεις θα ειχες αραιωση τα service και θα ειχες ακομα ηλιακο!!!

Δικη μου εκτιμηση ανα 4 χρονια και θα ησουν safe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Αυτο γιατι το λες?

Αν τον προσεχες απο τις υπερθερμανσεις θα ειχες αραιωση τα service και θα ειχες ακομα ηλιακο!!!

Δικη μου εκτιμηση ανα 4 χρονια και θα ησουν safe!!!

Όχι δεν θα είχε αραιώσει τα σέρβις απλά θα γλυτωνε το καζάνι από το να τρυπήσει.

Η υπερθέρμανση στα 10-12 χρόνια στο  βγαζει εκτός το καζάνι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Όχι δεν θα είχε αραιώσει τα σέρβις απλά θα γλυτωνε το καζάνι από το να τρυπήσει.

Η υπερθέρμανση στα 10-12 χρόνια στο  βγαζει εκτός το καζάνι.

Και η αραιωση των service τι θα προκαλουσε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Και η αραιωση των service τι θα προκαλουσε???

Τίποτα απολύτως. Γιατί αν προστατέψεις τον ηλιακό από την υπερθέρμανση δεν χρειάζεται ανά 2 έτη εκτων πραγμάτων η συντήρηση. Εγώ στα 5 που έκανα σέρβις το ανοδιο ήταν τελείως άθικτο και έβγαλα πολύ λίγα άλατα. Αυτό είναι αποτέλεσμα τις προστασίας που του έκανα με το σκέπασμα των συλλεκτών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, vaggooss είπε

Τίποτα απολύτως. Γιατί αν προστατέψεις τον ηλιακό από την υπερθέρμανση δεν χρειάζεται ανά 2 έτη εκτων πραγμάτων η συντήρηση. Εγώ στα 5 που έκανα σέρβις το ανοδιο ήταν τελείως άθικτο και έβγαλα πολύ λίγα άλατα. Αυτό είναι αποτέλεσμα τις προστασίας που του έκανα με το σκέπασμα των συλλεκτών.

 

2 ώρες πριν, vaggooss είπε

Όχι δεν θα είχε αραιώσει τα σέρβις απλά θα γλυτωνε το καζάνι από το να τρυπήσει.

Η υπερθέρμανση στα 10-12 χρόνια στο  βγαζει εκτός το καζάνι.

Εγω αναφερω το σεναριο στον ts σκεπασμα με λιγοτερα service για να γνωριζει.. και απαντας αυτο  " Όχι δεν θα είχε αραιώσει τα σέρβις απλά θα γλυτωνε το καζάνι από το να τρυπήσει."  και σε ρωταω με την αραιωση τι θα προκαλουσε και απαντας ''Τίποτα απολύτως''  🤪

2 ώρες πριν, vaggooss είπε

Όχι δεν θα είχε αραιώσει τα σέρβις απλά θα γλυτωνε το καζάνι από το να τρυπήσει.

Η υπερθέρμανση στα 10-12 χρόνια στο  βγαζει εκτός το καζάνι.

Υπαρχουν περιστατικα απο ηλιακους brand που με service να τρυπανε  4-8χρονια!!!  Απο την αλλη οι επαγγελματιες ισχυριζονται οτι ενα μποιλερ τρυπαει επειδη δεν γινεται τυπικο ή σωστο service! και οτι το σκεπασμα ειναι ανουσιο αφου υπαρχει το ασφαλιστικο!!!  Συντεχνιες.. Ολα στο βωμο του κερδους!!!

Στην πραγματικοτητα ποσο οικονομικα θα του ερθει αν καποιος παρει εναν calpak mark 4 με υψηλο κοστος αποκτησης,να ειναι τυπικος στα service, να χρησιμοποιει και καποιες ωρες/χρονο την αντισταση γιατι με το κοστος που εχει σιγα ο αλλος μην παρει μεγαλυτερο μηχανημα απο τις αναγκες του!  Ενας που δεν γνωριζει θα νομιζει οτι εχει κανει μια πολυ καλη επενδυση ενω στην πραγματικοτητα θα ειναι ο ορισμος του κοροιδου!!!

Επεξ/σία από PLACEBO_89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/3/2021 στις 10:51 ΜΜ, hp8 είπε

αν κάθεται στη βάση σωστά η με μικρο αλλαγές που δεν θα επηρεάζουν την όλη κατασκευή - λειτουργία   και δεν υπάρχει μεγάλη απόκλιση στη σύνδεση του συλλέκτη  ναι  Αλλα σε περίπτωση που θέλει μικροαλλαγες να υπολογίσεις και το κόστος αυτών

δεν ξερω αν ειανι ιδια εταιρια Ψαχτο

https://www.skroutz.gr/c/1399/hliakoi_thermosifones/m/6560/Gauzer/f/407343/3-4-atoma-150-160-lt.html

Τις ίδιας εταιρίας είναι αυτά.  Τώρα γιατί τα πουλάν αυτοί ποιο φτηνά από ότι η μαμά εταιρία είναι ένα ερωτηματικό...

Θα επικοινωνήσω και με κάποιους από αυτούς να δω τι παίζει.

Αν μπορώ με τα 450 να πάρω και συλλέκτες νέους γιατί όχι...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...