Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, koprodogis είπε

Χαιρετώ την παρέα,

Σε αναζήτηση και εγώ ηλιακού για οικογένεια 4 ατόμων (2 μικρά παιδιά), θεωρώ πως τα 160 λίτρα με καλύπτουν και μιας και θα υπάρχει το χειμώνα ζεστό νερό από το λέβητα αερίου ο ηλιακός θα έχει προσανατολισμό για καλοκαιρινή χρήση. Το αναφέρω αυτό γιατί βάση αυτού τσέκαρα με 2,5τμ συλλέκτες.

Ο Mastersol Plus (WiFi) των 160 λίτρων (Link) θεωρείτε πως είναι μία value for money επιλογή;
Βλέπω έχει κάποιες επιλογές στο site του, για 

  1. Εξωτερικό περίβλημα Boiler
  2. Υλικά συναρμολόγησης
  3. Wifi

Το τρίτο δε με τρελένει και Οκ καταλαβαίνω τη λειτουργία του, για τα πρώτα 2 τι θα επιλέγατε;

Τα 16Ο ΛΙΤΡΑ με 2,5τμ συλλέκτες είναι λίγα σου προτείνω αυτόν με inox σωλήνα 674,00€ https://www.mastersol.gr/iliakoi-thermosifones/epilektikoi/glass-inox/product/56-iliakos-thermosifonas-200lt-mastersol-glass-inox-epilektikos-4-0tm?filter=12,18

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Να μην προτιμήσω έναν πρεσσαριστό όπως έχει αναφερθεί;

Τσέκαρα για ηλιακό με μικρότερη επιφάνεια καθαρά, για να μην ασχολούμαι το καλοκαίρι με σκεπάσματα κλπ. Αν πάλι δεν είναι αρκετά για τους μήνες Μάιο-Οκτώβριο καλύτερα να δω με μεγαλύτερη επιφάνεια.
Γενικότερα η Θεσσαλονίκη συγκριτικά με άλλους νομούς νομίζω έχει μικρότερη ηλιοφάνεια αλλά για τους συγκεκριμένους μήνες  λογικά είναι ΟΚ. Τι λέει η εμπειρία σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/3/2021 στις 5:24 ΜΜ, Power21 είπε

Η τιμή είναι τελική. Όλα μέσα. Σωλήνες και μονώσεις. 

Προσωπική μου "παραξενιά" είναι να μην μου αρέσουν τα "όλα μέσα" σε καμία υπηρεσία. Προτιμώ ανάλυση για το τι πληρώνω για καθετί. Και συζήτηση αν χρειάζεται, καθώς σε όλα τα υλικά της όποιας δουλειάς/εγκατάστασης (ηλιακού, κλιματιστικού, ντουζιέρας, μπανιέρας, βάψιμο, κλπ) υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες.

Δίνοντάς σου κάποιος συνολική τιμή "με το κλειδί στο χέρι" δεν ξέρεις καθόλου που επιμερίζεται τι. Άσε που έχει και όφελος αν σου βάλει φθηνο-υλικά. Χίλιες φορές (για μένα πάντα μιλάω) να μου πει "τόσο η εργασία" και μετά να συζητήσουμε τα υλικά ανάλογα με το κόστος, τι προσφέρει και αν χρειάζεται.

Δεν είναι τυχαίο που ανεβαίνοντας στην ταράτσα μου βλέπω στους διάφορους ηλιακούς (τοποθετήθηκαν με διαφορά 4-5 μήνες αφού τότε είχε χτιστεί το κτήριο) σε άλλους οι σωλήνες/μονώσεις/καλώδιο να είναι (σχεδόν) σαν καινούργιοι ενώ σε άλλους να έχουν κουρελιαστεί ή να έχουν φύγει τελείως (μονώσεις) ή να έχει ξεραθεί το σπιράλ του καλωδίου και να σπάει και μόνο που το...κοιτάς :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Προσωπική μου "παραξενιά" είναι να μην μου αρέσουν τα "όλα μέσα" σε καμία υπηρεσία. Προτιμώ ανάλυση για το τι πληρώνω για καθετί. Και συζήτηση αν χρειάζεται, καθώς σε όλα τα υλικά της όποιας δουλειάς/εγκατάστασης (ηλιακού, κλιματιστικού, ντουζιέρας, μπανιέρας, βάψιμο, κλπ) υπάρχουν ποιότητες και ποιότητες.

Δίνοντάς σου κάποιος συνολική τιμή "με το κλειδί στο χέρι" δεν ξέρεις καθόλου που επιμερίζεται τι. Άσε που έχει και όφελος αν σου βάλει φθηνο-υλικά. Χίλιες φορές (για μένα πάντα μιλάω) να μου πει "τόσο η εργασία" και μετά να συζητήσουμε τα υλικά ανάλογα με το κόστος, τι προσφέρει και αν χρειάζεται.

Δεν είναι τυχαίο που ανεβαίνοντας στην ταράτσα μου βλέπω στους διάφορους ηλιακούς (τοποθετήθηκαν με διαφορά 4-5 μήνες αφού τότε είχε χτιστεί το κτήριο) σε άλλους οι σωλήνες/μονώσεις/καλώδιο να είναι (σχεδόν) σαν καινούργιοι ενώ σε άλλους να έχουν κουρελιαστεί ή να έχουν φύγει τελείως (μονώσεις) ή να έχει ξεραθεί το σπιράλ του καλωδίου και να σπάει και μόνο που το...κοιτάς :)

Ειναι πολυ δυσκολο να σου πουν τι υλικά θα βαλουν και συνηθως ειναι οτι έχει διαθέσιμο το μαγαζί που θα τα αγοράσουν εκεινη τη στιγμη. Ηλεκτρολογος ειχε βαλει σπιραλ απλο για κηπο και εγω ειχα βαλει αλου βαρεως τυπου. Μετα απο 20 χρονια το ενα ειναι σαν καινουργιο το αλλο εχει εξαυλωθει. Σε υδραυλικα εχοντας παρει προσφορες απο καμια 20ρια υδραυλικους οι περισσότεροι φευγουν αν ακουσουν να θες πχ μονωσεις με uv η αν εχεις απαιτησεις σε υλικά κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ειναι πολυ δυσκολο να σου πουν τι υλικά θα βαλουν και συνηθως ειναι οτι έχει διαθέσιμο το μαγαζί που θα τα αγοράσουν εκεινη τη στιγμη. Ηλεκτρολογος ειχε βαλει σπιραλ απλο για κηπο και εγω ειχα βαλει αλου βαρεως τυπου. Μετα απο 20 χρονια το ενα ειναι σαν καινουργιο το αλλο εχει εξαυλωθει. Σε υδραυλικα εχοντας παρει προσφορες απο καμια 20ρια υδραυλικους οι περισσότεροι φευγουν αν ακουσουν να θες πχ μονωσεις με uv η αν εχεις απαιτησεις σε υλικά κτλ.

Στο καλό να πάνε. Ώρα καλή στην πρύμνη τους και αέρα στα πανιά τους.

Την ημέρα που ο όποιος τεχνίτης θα μου κάνει δώρο τη δουλειά, ναι θα δεχτώ να την κάνει όπως θέλει. Μέχρι τότε όμως, για όσο πληρώνω εγώ, η δουλειά θα γίνει όπως πρέπει/θέλω.

Βέβαια σε αυτή την συμπεριφορά "βοηθάει" και η αντιμετώπιση η δική μας (των πελατών) που είτε δεν ξέρουμε αλλά και δεν ψάχνουμε για να μάθουμε, είτε η "έρευνα αγοράς" μας σταματάει στην τιμή χωρίς να ψάχνουμε τι είναι αυτό που πληρώνουμε.

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haris_216 είπε

Στο καλό να πάνε. Ώρα καλή στην πρύμη τους και αέρα στα πανιά τους.

Την ημέρα που ο όποιος τεχνίτης θα μου κάνει δώρο τη δουλειά, ναι θα δεχτώ να την κάνει όπως θέλει. Μέχρι τότε όμως, για όσο πληρώνω εγώ, η δουλειά θα γίνει όπως πρέπει/θέλω.

Βέβαια σε αυτή την συμπεριφορά "βοηθάει" και η αντιμετώπιση η δική μας (των πελατών) που είτε δεν ξέρουμε αλλά και δεν ψάχνουμε για να μάθουμε, είτε η "έρευνα αγοράς" μας σταματάει στην τιμή χωρίς να ψάχνουμε τι είναι αυτό που πληρώνουμε.

Απλα θέλει χρονο και διαθεση να τσακωθεις. Πχ αν ζητησεις απο υδραυλικο να σου βαλει σωληνα στο τοιχο με μονωση και σου φερει αμονωτη γιατι δεν βρηκε τι κάνεις και ειναι πολλα τετοια θέματα ή κακοτεχνίες. Εχω καταληξει πως ο μονος τροπος ειναι να δεις δουλειά καποιου και όχι να βασιστεις στα λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/3/2021 στις 5:24 ΜΜ, Power21 είπε

Η τιμή είναι τελική. Όλα μέσα. Σωλήνες και μονώσεις. 

Για την μόνωση σου είπε +2 ευρώ το μέτρο λογικά, σε ποιον όροφο είσαι;

Σωστή εγκατάσταση δύσκολα, τυπική θα έλεγα με αυτά τα χρήματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, koprodogis είπε

Χαιρετώ την παρέα,

Σε αναζήτηση και εγώ ηλιακού για οικογένεια 4 ατόμων (2 μικρά παιδιά), θεωρώ πως τα 160 λίτρα με καλύπτουν και μιας και θα υπάρχει το χειμώνα ζεστό νερό από το λέβητα αερίου ο ηλιακός θα έχει προσανατολισμό για καλοκαιρινή χρήση. Το αναφέρω αυτό γιατί βάση αυτού τσέκαρα με 2,5τμ συλλέκτες.

Ο Mastersol Plus (WiFi) των 160 λίτρων (Link) θεωρείτε πως είναι μία value for money επιλογή;
Βλέπω έχει κάποιες επιλογές στο site του, για 

  1. Εξωτερικό περίβλημα Boiler
  2. Υλικά συναρμολόγησης
  3. Wifi

Το τρίτο δε με τρελένει και Οκ καταλαβαίνω τη λειτουργία του, για τα πρώτα 2 τι θα επιλέγατε;

Με τα δεδομενα αυτα θα εισαι φουλ καλυμμενος τους καλοκαιρινους μηνες!!! Το καλοκαιρι ομως δεν ειναι ετσι οπως το φανταζεσαι.. πχ αν την μια μερα κανεις ελαχιστη χρηση και την επομενη καθολου εισαι σιγουρα πανω απο τους 75β!!! Θελω να πω και το καλοκαιρι αν δεν υπαρχει μια ισορροπια στην καταναλωση ευκολα μπορει να καταπονηθει το μποιλερ!!! Για καλοκαιρι θα ηταν καλυτερα 200/2.5 αν δεν θες να σκεπαζεις..! Τον χειμωνα παλι αν γινεται χρηση του, κατα 50-60% δηλαδη μειωμενη  λογω του λεβητα παλι θα μεινεις ευχαριστημενος απο την αποδοση του!!!

Πρεσαριστο να βαλεις γιατι τετοιου τυπου δεν εχουν αναφερθει μεχρι στιγμης εσωτερικη υγρασια του τζαμιου(μειωμενη αποδοση)

Για την μονωση μποιλερ-συλλεκτη ζητα την καλη αλουμινιου που δεν καταλαβαινει τιποτα για πολλα χρονια..!!! Για τις σωληνες παροχης αν ειναι πολλα μετρα να σου βαλουν την ''μουφα'' και παρε 1λ χρωμα λευκο ακρυλικο και περασε τες!  Τουμποραμα με φθηνη μονωση 3/μετρο χωρις φπα

ΥΓ. Τετοιες πληροφοριες/συμβουλες ουτε και απο τον καλυτερο σου φιλο!!!😜

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, koprodogis είπε

Χαιρετώ την παρέα,

Σε αναζήτηση και εγώ ηλιακού για οικογένεια 4 ατόμων (2 μικρά παιδιά), θεωρώ πως τα 160 λίτρα με καλύπτουν και μιας και θα υπάρχει το χειμώνα ζεστό νερό από το λέβητα αερίου ο ηλιακός θα έχει προσανατολισμό για καλοκαιρινή χρήση. Το αναφέρω αυτό γιατί βάση αυτού τσέκαρα με 2,5τμ συλλέκτες.

Ο Mastersol Plus (WiFi) των 160 λίτρων (Link) θεωρείτε πως είναι μία value for money επιλογή;
Βλέπω έχει κάποιες επιλογές στο site του, για 

  1. Εξωτερικό περίβλημα Boiler
  2. Υλικά συναρμολόγησης
  3. Wifi

Το τρίτο δε με τρελένει και Οκ καταλαβαίνω τη λειτουργία του, για τα πρώτα 2 τι θα επιλέγατε;

Ποση καταναλωση αεριου εχεις τους καλοκαιρινους μηνες για ζεστο νερο ωστε να αξιζει η αγορα ηλιακου + συντηρηση+ σκεπασμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχει κανείς εμπειρία από ηλιακό με σωλήνες κενού;

Είναι για ταράτσα που έχει σκιά το χειμώνα και ήλιο το καλοκαίρι.

Ο ηλιακός με σωλήνες κενού αποδίδει καλύτερα στη σκιά από τον επιλεκτικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bjj-p είπε

Ποση καταναλωση αεριου εχεις τους καλοκαιρινους μηνες για ζεστο νερο ωστε να αξιζει η αγορα ηλιακου + συντηρηση+ σκεπασμα;

Ακόμη και αέριο αν έχεις πρέπει να βάλεις ηλιακό έτσι ώστε να μην καταπονείται 365 μέρες τον χρόνο ο λέβητας. Συγγενικό μου πρόσωπο με αυτό το σκεπτικό δεν έβαλε αλλά του χάλασε ο κυκλοφόρητης αν θυμάμαι καλά και πλήρωσε 250 ευρώ στα 7 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Ακόμη και αέριο αν έχεις πρέπει να βάλεις ηλιακό έτσι ώστε να μην καταπονείται 365 μέρες τον χρόνο ο λέβητας. Συγγενικό μου πρόσωπο με αυτό το σκεπτικό δεν έβαλε αλλά του χάλασε ο κυκλοφόρητης αν θυμάμαι καλά και πλήρωσε 250 ευρώ στα 7 χρόνια.

Πως ακριβως καταπονείται ο κυκλοφορητής

...και μαλιστα365 μερες το χρόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Πως ακριβως καταπονείται ο κυκλοφορητής

...και μαλιστα365 μερες το χρόνο;

Όταν δουλεύει μόνιμα δεν λέω κάτι δύσκολο στο κατανοηθεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...