Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Όταν δουλεύει μόνιμα δεν λέω κάτι δύσκολο στο κατανοηθεί.

Αυτο δου ζητω να μου εξηγήσεις, πως ο κυκλοφορητης στα ζεστα δουλεύει και καταπονείται. 365 μερες και ωρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, Extoller είπε

ηλιακό με σωλήνες κενού;

Είναι για ταράτσα που έχει σκιά το χειμώνα και ήλιο το καλοκαίρι.

Ο ηλιακός με σωλήνες κενού αποδίδει καλύτερα στη σκιά από τον επιλεκτικό;

άλλαξε θέση η σήκωσε τον πιο ψιλά Ηλιακοί με  σωλήνες κενού για απλή χρήση ζεστού νερού στην Ελλάδα θα βγάλουν υπερθέρμανση και θα τρέχεις να σκεπάζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hp8 είπε

άλλαξε θέση η σήκωσε τον πιο ψιλά Ηλιακοί με  σωλήνες κενού για απλή χρήση ζεστού νερού στην Ελλάδα θα βγάλουν υπερθέρμανση και θα τρέχεις να σκεπάζεις

Δυστυχώς όσο και να τον σηκώσω δεν κάνω τίποτα. Υπάρχει επταώροφη μπροστά και δεν γίνεται κάτι.

Μόνο το καλοκαίρι τον βλέπει ήλιος και δεν με πειράζει να τον σκεπάζω.

Ψάχνω τρόπο να έχω λίγο ζεστό νερό και το χειμώνα που είναι σε σκιά και σκέφτομαι αντί για επιλεκτικό να βάλω με σωλήνες κενού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου οτι και να κανεις αν ο ηλιακος δεν εχει αμεσο ηλιακο φως δεν ζεσταινει το νερο! παει και τελειωσε! ουτε επιλεκτικοι, ουτε κενου ουτε τιποτα! αυτοι που θα σου τα πουνε αυτα θα σε κοροιδεψουν! 

διαβασε να δεις ποια ειναι η αρχη λειτουργιας του ηλιακου και μετα δεν χρειαζεται να ρωτησεις τιποτα. αν οι ηλιακοι ζεσταιναν νερο με σκιαση θα βαζαμε κατοπτρα οπου δεν θα μπορουσε να ερθει το φως και το προβλημα θα λυνονταν. η θα τους βαζαμε μεσα στο σπιτι η σε υπογειο και με καθρεπτες θα οδηγουσαμε το φως πανω τους! δεν δουλευουν ομως ετσι! θελουν αμεσο ηλιακο φως. αν δεν μπορεις να το εξασφαλισεις για το μεγαλυτερο μερος της ημερας τοτε δεν γινεται τιποτα. μια λυση ειναι το να τον σηκωσεις με κοιλοδοκους. αλλα και αυτο εχει καποιο οριο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Με τα δεδομενα αυτα θα εισαι φουλ καλυμμενος τους καλοκαιρινους μηνες!!! Το καλοκαιρι ομως δεν ειναι ετσι οπως το φανταζεσαι.. πχ αν την μια μερα κανεις ελαχιστη χρηση και την επομενη καθολου εισαι σιγουρα πανω απο τους 75β!!! Θελω να πω και το καλοκαιρι αν δεν υπαρχει μια ισορροπια στην καταναλωση ευκολα μπορει να καταπονηθει το μποιλερ!!! Για καλοκαιρι θα ηταν καλυτερα 200/2.5 αν δεν θες να σκεπαζεις..! Τον χειμωνα παλι αν γινεται χρηση του, κατα 50-60% δηλαδη μειωμενη  λογω του λεβητα παλι θα μεινεις ευχαριστημενος απο την αποδοση του!!!

Πρεσαριστο να βαλεις γιατι τετοιου τυπου δεν εχουν αναφερθει μεχρι στιγμης εσωτερικη υγρασια του τζαμιου(μειωμενη αποδοση)

Για την μονωση μποιλερ-συλλεκτη ζητα την καλη αλουμινιου που δεν καταλαβαινει τιποτα για πολλα χρονια..!!! Για τις σωληνες παροχης αν ειναι πολλα μετρα να σου βαλουν την ''μουφα'' και παρε 1λ χρωμα λευκο ακρυλικο και περασε τες!  Τουμποραμα με φθηνη μονωση 3/μετρο χωρις φπα

ΥΓ. Τετοιες πληροφοριες/συμβουλες ουτε και απο τον καλυτερο σου φιλο!!!😜

θέλω να πιστεύω πως τα 160 λίτρα δε θα καλύπτουν τις ανάγκες οριακά, οπότε το νερό θα αναλώνετε. Τώρα για 200άρι θα δω την ώρα της αγοράς ανάλογα την τιμή

19 ώρες πριν, bjj-p είπε

Ποση καταναλωση αεριου εχεις τους καλοκαιρινους μηνες για ζεστο νερο ωστε να αξιζει η αγορα ηλιακου + συντηρηση+ σκεπασμα;

Δυστυχώς όταν μένεις σε μία οικοδομή και πρέπει να έχεις το λέβητα στο μπαλκόνι, ακριβώς δίπλα από εκεί που χαλαρώνεις καμιά φορά δε θες να ακούς έστω και το γουργουρητό. Καταλαβαίνω απόλυτα τι λες και συμφωνώ στο οικονομικό (πόσο μάλλον τώρα που δε μου περισσεύουν ή δεν παίζει εξοικονομώ) αλλά υπάρχουν και κάποια ποιοτικά "Θέλω" που λαμβάνω υπόψιν μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, xsterg είπε

φιλε μου οτι και να κανεις αν ο ηλιακος δεν εχει αμεσο ηλιακο φως δεν ζεσταινει το νερο! παει και τελειωσε! ουτε επιλεκτικοι, ουτε κενου ουτε τιποτα! αυτοι που θα σου τα πουνε αυτα θα σε κοροιδεψουν! 

διαβασε να δεις ποια ειναι η αρχη λειτουργιας του ηλιακου και μετα δεν χρειαζεται να ρωτησεις τιποτα. αν οι ηλιακοι ζεσταιναν νερο με σκιαση θα βαζαμε κατοπτρα οπου δεν θα μπορουσε να ερθει το φως και το προβλημα θα λυνονταν. η θα τους βαζαμε μεσα στο σπιτι η σε υπογειο και με καθρεπτες θα οδηγουσαμε το φως πανω τους! δεν δουλευουν ομως ετσι! θελουν αμεσο ηλιακο φως. αν δεν μπορεις να το εξασφαλισεις για το μεγαλυτερο μερος της ημερας τοτε δεν γινεται τιποτα. μια λυση ειναι το να τον σηκωσεις με κοιλοδοκους. αλλα και αυτο εχει καποιο οριο. 

Έχεις δίκιο.

Γνωρίζω ότι εφόσον μιλάμε για ηλιακούς, αυτό που χρειαζόσαστε είναι άμεσο ηλιακό φως.

Για αυτό το λόγο, το έχω πάρει απόφαση ότι θα έχω ζεστό νερό μόνο κάποιους μήνες του χρόνου που θα τον βλέπει ο ήλιος.

 

Το θέμα είναι εάν κάποιος έχει ηλιακό με σωλήνες κενού και ξέρει να μας πει πως συμπεριφέρεται σε σχέση με τους επιλεκτικούς όταν δεν έχουμε αρκετή ηλιοφάνεια.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, koprodogis είπε

θέλω να πιστεύω πως τα 160 λίτρα δε θα καλύπτουν τις ανάγκες οριακά, οπότε το νερό θα αναλώνετε. Τώρα για 200άρι θα δω την ώρα της αγοράς ανάλογα την τιμή

 

Ο συνδιασμος 160/2.5 για 4 ατομα το καλοκαιρι ερχεται γαντι!  Ξερεις κατι ο ηλιακος θελει και λιγο συνειδηση..

Το καλοκαιρι αν για λιγες μερες κανεις ελαχιστη χρηση και δεν μπορεις να τον ανακουφισεις γεμισε και κανενα κουβα ..τον εχεις για την λεκανη!   Τον χειμωνα παλι αν ξερεις οτι την επομενη μερα θα εχει συννεφια κοιταζεις να μην ανοιγεις το ζεστο για χερια-προσωπο.. για να εχεις σιγουρα ζεστο για ντουζ!

Υπαρχουν τυπαδες που αυθαιρετα κατηγορουν ενα ηλιακο οτι δεν αποδιδει ή δεν του βγηκε καλος γιατι του τρυπησε στα 5 χρονια!  Να εχουμε και τα ατομα του αντικειμενου να σου λενε δεν χρειαζεται σκεπασμα γιατι εχει ασφαλιστικο! Σκεπαζεις μονο οταν δεν κανεις χρηση του ηλιακου!  Δηλαδη λενε την μιση αληθεια! Ολοι για το ευ ζην μεχρι να βουλιαξουμε ολοι μαζι παρεα!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν δυο μηνες εβαλα νεο ηλιακό

Τις πρωτες ημερες ειχα ενα θεμα με το ζεστο νερό αλλα καποιοι που ηξεραν καλυτερα εδω μεσα, μου εξηγησαν οτι πρεπει να παρσουν λιγες μερες με πλήρη ηλιοφανεια για να παρει τα πανω του.

Τωρα ενταξει ζεσταινει, δεν εχω παραπονο, αλλά .... οταν εχουμε πληρη ηλιοφανια και κανει ενας ή δυο μπανιο, μετα το μεσημερι, ή οταν εχουμε ηλιοφανια 2 - 4 ωρες και εχουμε λιγο πλύσιμο χεριών, πιατων κλπ (χωρις να κανει καποιος μπανιο το απογευμα), το βραδυ κατα τις 10 με 11 δεν εχει ζεστο νερο για μπανιο

Που μπορει να οφειλεται αυτο ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, alfeios είπε

πριν δυο μηνες εβαλα νεο ηλιακό

Τις πρωτες ημερες ειχα ενα θεμα με το ζεστο νερό αλλα καποιοι που ηξεραν καλυτερα εδω μεσα, μου εξηγησαν οτι πρεπει να παρσουν λιγες μερες με πλήρη ηλιοφανεια για να παρει τα πανω του.

Τωρα ενταξει ζεσταινει, δεν εχω παραπονο, αλλά .... οταν εχουμε πληρη ηλιοφανια και κανει ενας ή δυο μπανιο, μετα το μεσημερι, ή οταν εχουμε ηλιοφανια 2 - 4 ωρες και εχουμε λιγο πλύσιμο χεριών, πιατων κλπ (χωρις να κανει καποιος μπανιο το απογευμα), το βραδυ κατα τις 10 με 11 δεν εχει ζεστο νερο για μπανιο

Που μπορει να οφειλεται αυτο ;

 

Στις 3-4 το μεσημερι τι θερμκρασια σου δινει? Λογικα το νερο υδρευσης θα ειναι πολυ κρυο και του σπαει την θερμοκρασια..  Οταν κανεις ντουζ ο μικτης ειναι στη μεση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PLACEBO_89 είπε

Στις 3-4 το μεσημερι τι θερμκρασια σου δινει? Λογικα το νερο υδρευσης θα ειναι πολυ κρυο και του σπαει την θερμοκρασια..  Οταν κανεις ντουζ ο μικτης ειναι στη μεση?

Οταν εχει ηλιο απο το πρωι, στις 3-4 το μεσημερι εχει πολυ καφτο νερο, θερμοκρασια δεν ξερω, αλλα ο μικτης θελεις στη μεση ναι για να να κανεις ντουζ. οταν εχει λιγοτερη ωρα ηλιο θελει στο φουλ ζεστο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2021 στις 6:02 ΜΜ, alfeios είπε

Οταν εχει ηλιο απο το πρωι, στις 3-4 το μεσημερι εχει πολυ καφτο νερο, θερμοκρασια δεν ξερω, αλλα ο μικτης θελεις στη μεση ναι για να να κανεις ντουζ. οταν εχει λιγοτερη ωρα ηλιο θελει στο φουλ ζεστο

 

Αρα εγγυημενα ο ηλιακος αποδιδει σωστα!   Κοιτα δεν μπορει μετα απο χρηση να συνεχιζει να αποδιδει καυτο και το βραδυ να μην εχει εστω την επιθυμητη καπου στους 35β!  Αν εχεις θεμα με την μονωση του μποιλερ πρεπει να μετρησεις τη θερμοκρασια το μεσημερι χωρις χρηση και αργα το βραδυ να την ξαναμετρησεις.

Παντως εμενα επειδη το νερο υδρευσης ειναι παγωμενο αν το μεσημερι κανω ντουζ με 80% γυρισμενο στο ζεστο το βραδυ θα εχει πεσει αρκετα η θερμοκρασια!

Στις 17/3/2021 στις 6:02 ΜΜ, alfeios είπε

Οταν εχει ηλιο απο το πρωι, στις 3-4 το μεσημερι εχει πολυ καφτο νερο, θερμοκρασια δεν ξερω, αλλα ο μικτης θελεις στη μεση ναι για να να κανεις ντουζ. οταν εχει λιγοτερη ωρα ηλιο θελει στο φουλ ζεστο

 

Παντως στα ιδια χρηματα θα επαιρνες 200/4 μεγαλυτερες θερμοκρασιες και περισσοτερα λιτρα νερου σε σχεση με αυτον που εχεις! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/3/2021 στις 6:11 ΜΜ, NikosKallithea είπε

Αυτο δου ζητω να μου εξηγήσεις, πως ο κυκλοφορητης στα ζεστα δουλεύει και καταπονείται. 365 μερες και ωρες

Το ίδιο είναι να δουλεύει ο καυστήρας με το να έχεις ηλιακό? Αυτό εννοώ,που σημαίνει ότι από Απρίλιο μέχρι Οκτώβριο κλείνεις τον καυστήρα άρα γλυτώνεις καταπόνηση και τον χειμώνα έχεις πάρα πολλές μέρες ζεστό νερό και πάλι δουλεύει λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/3/2021 στις 6:26 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

Αρα εγγυημενα ο ηλιακος αποδιδει σωστα!   Κοιτα δεν μπορει μετα απο χρηση να συνεχιζει να αποδιδει καυτο και το βραδυ να μην εχει εστω την επιθυμητη καπου στους 35β!  Αν εχεις θεμα με την μονωση του μποιλερ πρεπει να μετρησεις τη θερμοκρασια το μεσημερι χωρις χρηση και αργα το βραδυ να την ξαναμετρησεις.

Παντως εμενα επειδη το νερο υδρευσης ειναι παγωμενο αν το μεσημερι κανω ντουζ με 80% γυρισμενο στο ζεστο το βραδυ θα εχει πεσει αρκετα η θερμοκρασια!

Παντως στα ιδια χρηματα θα επαιρνες 200/4 μεγαλυτερες θερμοκρασιες και περισσοτερα λιτρα νερου σε σχεση με αυτον που εχεις! 

Οταν λες για βαθμους που τους μετρας; Εννοεις την θερμοκρασία του νερού της βρυσης;

Ποια τιμη συγκρινεις; Δεν ανεφερα τιμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Το ίδιο είναι να δουλεύει ο καυστήρας με το να έχεις ηλιακό? Αυτό εννοώ,που σημαίνει ότι από Απρίλιο μέχρι Οκτώβριο κλείνεις τον καυστήρα άρα γλυτώνεις καταπόνηση και τον χειμώνα έχεις πάρα πολλές μέρες ζεστό νερό και πάλι δουλεύει λιγότερο.

 

Στις 16/3/2021 στις 5:13 ΜΜ, vaggooss είπε

Ακόμη και αέριο αν έχεις πρέπει να βάλεις ηλιακό έτσι ώστε να μην καταπονείται 365 μέρες τον χρόνο ο λέβητας. Συγγενικό μου πρόσωπο με αυτό το σκεπτικό δεν έβαλε αλλά του χάλασε ο κυκλοφόρητης αν θυμάμαι καλά και πλήρωσε 250 ευρώ στα 7 χρόνια.

Το τι εννοείς δεν το ξερω, το τι γραφεις ξέρω.

Εγω ξεκίνησα να σου απαντώ οταν ειπες οτι χάλασε ο κυκλοφορητης.

Ο κυκλοφόρητης λοιπον δεν εχει καμια σχεση με τα ζεστά, είναι ανακρίβειες αυτά που γράφεις

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηλιακοί κενού έχουν θέματα στην Ελλάδα με ελάχιστο ήλιο αρχίζουν και τρέχουν οι βαλβίδες.

Επίσης έριξα μια mastersol και δεν είδα πουθενά emergy label ? Αλλού λέει ότι έχουν 6cm μόνωσης αλλού 5 . Έχει κανείς εμπειρία ? Επίσης δεν είδα πουθενά να λέει για εγγύηση ? Και τι ισχύει ακριβώς 

Επίσης βλέπω το energy label του sol violari απώλειες 17watt για το. 160αρι.

Ο nobel έχει 60watt ? Πώς γίνεται αυτο? Ο Βιολάρης με το ίδιο υλικό μόνωσης έχει λιγότερες απώλειες ?

Παγκόσμια πατέντα.

.....

Λιγο παραπάνω που το έψαξα , εταιρείες όπως η thermic και η bauer έχουν και τα test report με τις δοκιμές , σε αυτά τα καζάνια οι απώλειες παίζουν από 60 έως 70 περίπου 

 

Επεξ/σία από picdev
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...