Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Thanks! O απορροφητης του ειναι καλος!!!

Οταν ανεβασει θερμοκρασιες πχ70β και την ωρα που τον χτυπαει ο ηλιος ανεβα να δεις μηπως τρεχουν νερα απο το ασφαλιστικο! Βαζουν ασφαλιστικα με μικροτερα bar ωστε στις υψηλες πιεσεις να ανακουφίζεται! Το κανουν αυτο για να ειναι σιγουροι οτι θα αντεξει το μποιλερ μεχρι την εγγυηση!!!

Ξερω τετοιο περιστατικο και απο ηλιακο brand και του ειπαν αν αλλαξεις το ασφαλιστικο χανεις την εγγυηση!!! Σε αυτον ξεκινουσε να σταζει απο τους 65β!!!

Να ξερεις αν τους καλοκαιρινους μηνες σκεπαζεις ενα μερος ωστε να ριχνεις την θερμοκρασια ανεβαζεις κατα πολυ ολη την αξιοπιστια του μηχανηματος!!! Αν δεν σε νοιαζει γιατι δεν ειναι δικο σου ή γιατι θα εισαι τυπικος στα service για την εγγυηση θα πρεπει καθε χρονο πριν μπουμε στον χειμωνα να συμπληρωνεις αντιψυκτικο στο κλειστο ωστε να εχεις την μεγιστη αποδοση

Πολύ ωραίες οι συμβουλές σου και θα τις ακολουθήσω… πάντως με όσα είχα διαβάσει να σου πω την αλήθεια ξενέρωσα στην εγκατάσταση. Είδα να έχουν βάλει πάνω το μπόιλερ και το συλλέκτη και να μην τον έχουν σκεπάσει καθόλου.  Όταν του είπα τον συλλέκτη δεν θα τον σκεπάσεις για να ρίξεις μετά τα υγρά; Μου λέει δεν χρειάζεται. Μην αγχώνεσαι…. Τελικά υγρά έβαλαν με τον συλλέκτη ξεσκέπαστο. 
 

ΥΓ Χρειάζεται 2-3 μερες για να δω τα μέγιστα του μετά την εγκατάσταση; 
1 ώρα μετά την τοποθέτηση με υγρά, ανοίγοντας την βρύση στο τέρμα ζεστό είχα χλιαρό νερό που το δεχόμουν στο χέρι. 
 

Τους 70 βαθμούς πως θα τους δω στο boiler για να δω αν ανοίγει το ασφαλιστικό; 

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

33 λεπτά πριν, ppmarkos είπε

Πολύ ωραίες οι συμβουλές σου και θα τις ακολουθήσω… πάντως με όσα είχα διαβάσει να σου πω την αλήθεια ξενέρωσα στην εγκατάσταση. Είδα να έχουν βάλει πάνω το μπόιλερ και το συλλέκτη και να μην τον έχουν σκεπάσει καθόλου.  Όταν του είπα τον συλλέκτη δεν θα τον σκεπάσεις για να ρίξεις μετά τα υγρά; Μου λέει δεν χρειάζεται. Μην αγχώνεσαι…. Τελικά υγρά έβαλαν με τον συλλέκτη ξεσκέπαστο. 
 

ΥΓ Χρειάζεται 2-3 μερες για να δω τα μέγιστα του μετά την εγκατάσταση; 
1 ώρα μετά την τοποθέτηση με υγρά, ανοίγοντας την βρύση στο τέρμα ζεστό είχα χλιαρό νερό που το δεχόμουν στο χέρι. 
 

Τους 70 βαθμούς πως θα τους δω στο boiler για να δω αν ανοίγει το ασφαλιστικό; 

Ασε κανουν πολλες μ@λακιες ωστε να τελειωνουν γρηγορα εις βαρος του καταναλωτη..!!!

Αυριο τετοια ωρα αν εχουμε ηλιοφανεια πρεπει να καιει σιγουρα απο 60β και πανω.

https://www.louizidishome.gr/product/5338/akcent-28720501-thermometro-kreatos.html?skr_prm=WyI1ODQ1NjE5My1lMmM4LTRkZWYtYmQyYS1jOTBhYzA4YjcxNDgiLDE2MzIxMzk4NjQyNjUseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0&ref=6

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, PLACEBO_89 είπε

Ασε κανουν πολλες μ@λακιες ωστε να τελειωνουν γρηγορα εις βαρος του καταναλωτη..!!!

Αυριο τετοια ωρα αν εχουμε ηλιοφανεια πρεπει να καιει σιγουρα απο 60β και πανω.

https://www.louizidishome.gr/product/5338/akcent-28720501-thermometro-kreatos.html?skr_prm=WyI1ODQ1NjE5My1lMmM4LTRkZWYtYmQyYS1jOTBhYzA4YjcxNDgiLDE2MzIxMzk4NjQyNjUseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0&ref=6

 

 

Ωραία… Το θερμόμετρο που το τοποθετώ; Εγώ έλεγα να πάρω αυτό 

https://www.mrclick.gr/product/psifiako-thermometro-vrysis-othoni-lcd-oem/?skr_prm=WyIyMzE1MzcyNC1lM2IzLTQ3MzgtODdjMC02YjAxNmFmYjFmZjYiLDE2MzIxNDA4MzkyOTQseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0
 

ΥΓ Σχεδόν 4 ώρες μετά την τοποθέτηση. Στο τέρμα ζεστό δεν αγγίζεις απλά. Έκανα μπάνιο με τον μεικτη της μπαταρίας σχεδόν στη μέση. 

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχε ήλιο την ώρα της πλήρωσης του συλλέκτη, θα είχε ανεβάσει θερμοκρασία και ίσως να μην έγινε πλήρωση σωστά.., ίσως χρειαστεί νωρίς το πρωί ή βράδυ να συμπληρώσεις εσύ λίγο..

Πριν δύο εβδομάδες που έκανα εγώ ολικό σέρβις (δοχείο καθάρισμα + άδειασμα/πλύσιμο/πλήρωση συλλέκτη με διάλυμα προπυλενογλυκολης 1:10) ,φυσικά με σκεπασμένο συλλέκτη, σε μια ώρα το νερό προκαλούσε έγκαυμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Αν είχε ήλιο την ώρα της πλήρωσης του συλλέκτη, θα είχε ανεβάσει θερμοκρασία και ίσως να μην έγινε πλήρωση σωστά.., ίσως χρειαστεί νωρίς το πρωί ή βράδυ να συμπληρώσεις εσύ λίγο..

Πριν δύο εβδομάδες που έκανα εγώ ολικό σέρβις (δοχείο καθάρισμα + άδειασμα/πλύσιμο/πλήρωση συλλέκτη με διάλυμα προπυλενογλυκολης 1:10) ,φυσικά με σκεπασμένο συλλέκτη, σε μια ώρα το νερό προκαλούσε έγκαυμα..

Ναι οκ. Βασικά δεν έχω κάποιο παράπονο από τις λίγες ώρες που έχει εγκατασταθεί. Θα τον παρακολουθήσω από αύριο κ για 2 μέρες. Αν δω κάτι είναι το πρώτο που θα κοιτάξω για συμπλήρωμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Αν είχε ήλιο την ώρα της πλήρωσης του συλλέκτη, θα είχε ανεβάσει θερμοκρασία και ίσως να μην έγινε πλήρωση σωστά.., ίσως χρειαστεί νωρίς το πρωί ή βράδυ να συμπληρώσεις εσύ λίγο..

Πριν δύο εβδομάδες που έκανα εγώ ολικό σέρβις (δοχείο καθάρισμα + άδειασμα/πλύσιμο/πλήρωση συλλέκτη με διάλυμα προπυλενογλυκολης 1:10) ,φυσικά με σκεπασμένο συλλέκτη, σε μια ώρα το νερό προκαλούσε έγκαυμα..

Μην τρελαίνεστε ρε παιδιά. Ο ηλιακός δεν είναι κανένα μηχάνημα ακριβείας που αν έχει 100ml λιγότερο υγρό δεν θα δουλέψει. Ακόμα και πλήρως να τον γεμίσετε (με κρύο συλλέκτη ή ότι άλλο θεωρείτε ως ιδανικό σενάριο) μόλις λειτουργήσει θα "πετάξει" σίγουρα από το ασφαλιστικό κάποια ποσότητα που έτσι κι αλλιώς θα είναι παραπανίσια για την καθημερινή του λειτουργία. Από τη στιγμή δε που το boiler έχει δύο τάπες, όπως βλέπω στη φωτό παραπάνω, μια χαρά θα γεμίσει άνετα. Εκεί που όντως θέλει προσοχή είναι στα boiler με μονό κεντρικό σημείο πλήρωσης όπου το γέμισμα πρέπει να γίνεται με υπομονή καθώς από το ίδιο σημείο που μπαίνουν τα υγρά βγαίνει και ο αέρας και άρα είναι πολύ εύκολο, σε βιαστικό γέμισμα, να κρατήσει αέρα μέσα.

Εκείνο μόνο που μου έκανε λίγο αρνητική εντύπωση στην εγκατάσταση της φωτογραφίας είναι η απουσία δοχείου διαστολής (ή πλήρωσης. πείτε το όπως προτιμάτε) που είναι αρκετά σύνηθες να υπάρχει. Τουλάχιστον στα glass boiler. (ίσως βέβαια να μπήκε μετά τη φωτογραφία αφού είναι εμφανές ότι δεν είχε τελειώσει ακόμα η εγκατάσταση όταν τραβήχτηκε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, haris_216 είπε

Μην τρελαίνεστε ρε παιδιά. Ο ηλιακός δεν είναι κανένα μηχάνημα ακριβείας που αν έχει 100ml λιγότερο υγρό δεν θα δουλέψει. Ακόμα και πλήρως να τον γεμίσετε (με κρύο συλλέκτη ή ότι άλλο θεωρείτε ως ιδανικό σενάριο) μόλις λειτουργήσει θα "πετάξει" σίγουρα από το ασφαλιστικό κάποια ποσότητα που έτσι κι αλλιώς θα είναι παραπανίσια για την καθημερινή του λειτουργία. Από τη στιγμή δε που το boiler έχει δύο τάπες, όπως βλέπω στη φωτό παραπάνω, μια χαρά θα γεμίσει άνετα. Εκεί που όντως θέλει προσοχή είναι στα boiler με μονό κεντρικό σημείο πλήρωσης όπου το γέμισμα πρέπει να γίνεται με υπομονή καθώς από το ίδιο σημείο που μπαίνουν τα υγρά βγαίνει και ο αέρας και άρα είναι πολύ εύκολο, σε βιαστικό γέμισμα, να κρατήσει αέρα μέσα.

Εκείνο μόνο που μου έκανε λίγο αρνητική εντύπωση στην εγκατάσταση της φωτογραφίας είναι η απουσία δοχείου διαστολής (ή πλήρωσης. πείτε το όπως προτιμάτε) που είναι αρκετά σύνηθες να υπάρχει. Τουλάχιστον στα glass boiler. (ίσως βέβαια να μπήκε μετά τη φωτογραφία αφού είναι εμφανές ότι δεν είχε τελειώσει ακόμα η εγκατάσταση όταν τραβήχτηκε)

Καλημέρα! Όχι φίλε μου δεν μπήκε δοχείο διαστολής. Τον ρώτησα όμως. Μου είπε ότι δεν χρειάζεται. Αυτό ακριβώς. Το μόνο δοχείο διαστολής μου είπε που μπορεί να χρειαστείς είναι στο δίκτυο. 
 

Να του βάλω πάνω στο boiler εγώ; 

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, haris_216 είπε

 

Εκείνο μόνο που μου έκανε λίγο αρνητική εντύπωση στην εγκατάσταση της φωτογραφίας είναι η απουσία δοχείου διαστολής (ή πλήρωσης. πείτε το όπως προτιμάτε) που είναι αρκετά σύνηθες να υπάρχει. Τουλάχιστον στα glass boiler. (ίσως βέβαια να μπήκε μετά τη φωτογραφία αφού είναι εμφανές ότι δεν είχε τελειώσει ακόμα η εγκατάσταση όταν τραβήχτηκε)

Εγω προσωπικα γνωριζω το αντιθετο αρκετα συνηθες να μην υπαρχει!

4 ώρες πριν, ppmarkos είπε

Καλημέρα! Όχι φίλε μου δεν μπήκε δοχείο διαστολής. Τον ρώτησα όμως. Μου είπε ότι δεν χρειάζεται. Αυτό ακριβώς. Το μόνο δοχείο διαστολής μου είπε που μπορεί να χρειαστείς είναι στο δίκτυο. 
 

Να του βάλω πάνω στο boiler εγώ; 

Κοιτα και δοχειο να βαλεις απλα δημιουργεις μια χρονοκαθυστερηση..

4 ώρες πριν, ppmarkos είπε

 

Τωρα τι θερμοκρασια σου δινει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Εγω προσωπικα γνωριζω το αντιθετο αρκετα συνηθες να μην υπαρχει

"Σύνηθες" δεν σημαίνει και σωστό. Ειδικά για glass boiler, των οποίων η ποιότητα (και άρα η αντοχή) έχει πάρει την κατηφόρα 

Καθαρή επιλογή για οικονομικούς λόγους (από τον κατασκευαστή). Και η πιο εμφανής επίπτωση του τι σημαίνουν οι ηλιακοί του 400άρικου (και...βγάλε). Υπάρχουν και άλλες "αβαρίες" σε λιγότερο εμφανή σημεία/υλικά που καταλήγουν σε ηλιακά που αντικαθίστανται στην 4ετία ή 5ετία

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, haris_216 είπε

"Σύνηθες" δεν σημαίνει και σωστό. Ειδικά για glass boiler, των οποίων η ποιότητα (και άρα η αντοχή) έχει πάρει την κατηφόρα 

Καθαρή επιλογή για οικονομικούς λόγους (από τον κατασκευαστή). Και η πιο εμφανής επίπτωση του τι σημαίνουν οι ηλιακοί του 400άρικου (και...βγάλε). Υπάρχουν και άλλες "αβαρίες" σε λιγότερο εμφανή σημεία/υλικά που καταλήγουν σε ηλιακά που αντικαθίστανται στην 4ετία ή 5ετία

 

8 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Εγω προσωπικα γνωριζω το αντιθετο αρκετα συνηθες να μην υπαρχει!

Κοιτα και δοχειο να βαλεις απλα δημιουργεις μια χρονοκαθυστερηση..

Τωρα τι θερμοκρασια σου δινει?

Θερμοκρασία να σου πω την αλήθεια δεν μέτρησα αν και σε ρώτησα που να τοποθετήσω το θερμόμετρο αυτό για μια ακριβή μέτρηση αλλά μάλλον δεν το είδες. Αν μπορείς ενημέρωσε με για το που να το τοποθετήσω για ακριβής μέτρηση. 
Ωστοσο δεν αγγίζεις στο τέρμα ζεστό το νερό. 

32 λεπτά πριν, haris_216 είπε

"Σύνηθες" δεν σημαίνει και σωστό. Ειδικά για glass boiler, των οποίων η ποιότητα (και άρα η αντοχή) έχει πάρει την κατηφόρα 

Καθαρή επιλογή για οικονομικούς λόγους (από τον κατασκευαστή). Και η πιο εμφανής επίπτωση του τι σημαίνουν οι ηλιακοί του 400άρικου (και...βγάλε). Υπάρχουν και άλλες "αβαρίες" σε λιγότερο εμφανή σημεία/υλικά που καταλήγουν σε ηλιακά που αντικαθίστανται στην 4ετία ή 5ετία

Με 400€ και βγάλε θελω κι εγώ 2-3. 
Εχω δει και «μεγάλα» ονόματα να μην έχουν δοχείο διαστολής!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 21/9/2021 στις 9:53 ΜΜ, ppmarkos είπε

Με 400€ και βγάλε θελω κι εγώ 2-3. 

Υπάρχουν και δυστυχώς (για την ποιότητα που τελικά παίρνει κάποιος σε αυτό το price range) αρκετά. 

Μάλιστα κάποια έχουν προμοταριστεί και στο παρόν νήμα με το σκεπτικό "έλα μωρέ, όλα ίδια είναι" 

 

Στις 21/9/2021 στις 9:53 ΜΜ, ppmarkos είπε

Εχω δει και «μεγάλα» ονόματα να μην έχουν δοχείο διαστολής!

Τώρα για το που μπαίνει, που πρέπει να μπαίνει και που ίσως δεν χρειάζεται δοχείο, μην μπερδεύεις τα boiler. Το να μην υπάρχει σε glass boiler είναι ένα θέμα ενώ το να μην υπάρχει σε inox είναι τελείως διαφορετικό 

Στις 21/9/2021 στις 9:53 ΜΜ, ppmarkos είπε

Αν μπορείς ενημέρωσε με για το που να το τοποθετήσω για ακριβής μέτρηση. 

Αν και δεν ήταν για μένα η ερώτηση, το ιδανικό σημείο για σωστή μέτρηση θερμοκρασίας είναι με αισθητήριο πάνω στην αντίσταση. Μπαίνει αντίσταση με 2η θέση (κυαθιο) αφού η πρώτη είναι "πιασμένη" από το θερμοστάτη κι εκεί βάζεις το αισθητήριο. 

Επίσης μπορείς να σφηνωσεις αισθητήριο πάνω στο τοιχωμα του boiler (ανάμεσα σε μόνωση και μέταλλο). Πιο "μπακάλικη" λύση με ελαφρώς λιγότερο ακριβή δεδομένα. 

Ακόμα μπορείς να μετρήσεις στην έξοδο του ηλιακού, αφού βγάλεις φυσικά το σωλήνα. 

Τέλος, το πιο εύκολο, μετράς στο σπίτι σου (στη βρύση) έχοντας βέβαια υπ' όψιν σου ότι ανάλογα τη διαδρομή του σωλήνα αλλά και τη συγκεκριμένη μπαταρία μπορεί να έχεις από μικρή μέχρι αρκετά μεγάλη διαφορά (προς τα κάτω φυσικά) της ένδειξης. 

Γενικά μιλώντας οι θερμοκρασίες που πετυχαίνει ο ηλιακός μας ΠΟΤΕ δεν φτάνουν στη βρύση μας. 

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία χρόνια έχουν ρίξει οι εταιρείες την ποιότητα της μόνωσης του δοχείου σε σημείο απαράδεκτο.

Έτσι δεν κρατάει καθόλου το ζεστό νερό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/5/2019 στις 12:43 ΜΜ, Slay898 είπε

Καλημέρα.

 

Θέλω να πάρω κάλυμμα ηλιακού γιατί έχω 4tm τζάμια.

Το σωστό είναι να καλύψω ένα τζάμι ολόκληρο ή και τα δύο μισά; 

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Εχεις 2 συλλέκτες; Αν ναι καλύπτεις τον 1ο συλλέκτη, αν εχεις 1 μεγαλο συλλέκτη καλύπτεις το μισό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ηλιακός θερμοσίφωνας για εξοικονόμηση ενέργειας.

Πολλοί που χρησιμοποιούσαν φυσικό αέριο για να ζεστάνουν νερό να πληθούνε τώρα ζεματίστηκαν!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...