Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, spocky είπε

Εχει κατι σε αρνητικο τα πολλα τμ του συλλεκτη η απλα ειναι πιο ακριβος? Καποια προτεινομενη μαρκα που να ειναι αξιοπιστη?

Πρεπει να παρεις εναν ηλιακο συμφωνα με τις αναγκες σας. Δηλαδη τον χειμωνα να σας καλυπτει τις περισσοτερες φορες και τους καλοκαιρινους μηνες να μην υπερθερμαινεται ευκολα... γιατι αυτο ειναι και το μειζον προβλημα που ριχνει την αξιοπιστια!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα, θα ήθελα τη βοήθεια σας. Θα ήθελα να βάλω ηλιακό στο σπίτι μου αλλά δεν έχω ιδέα τι να επιλέξω. Μένω στο τελευταίο όροφο της πολυκατοικίας στην Αθήνα και διαμένουμε 2 άτομα στο διαμέρισμα ( θα προτιμούσα ηλιακό για περισσότερα άτομα). Το πρόβλημα μου είναι ότι δεν έχω θερμοσίφωνο οπότε θα έχω μόνο ηλιακό και θα ήθελα να κρατάει και το νερό το χειμώνα. Τι προδιαγραφές πρέπει να κοιτάω? και ποιες θεωρούνται καλές μάρκες για να ψάξω?

Επεξ/σία από purpleman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας ηλιακος τριπλης ενεργειας οταν συνδεθει με λέβητα φυσικου αεριου απο οτι καταλαβα θα ζεσταινει και τον ηλιακο οταν θα ζεσταινει τα καλοριφερ σωστα; Αυτο δεν θα ειναι ασυμφορο; Δλδ δεν θα θελει εξτρα ενεργεια ο λεβητας για να ζεστανει και το νερο του θερμοσιφωνα; Συμφερει σε σχεση με εναν διπλης ενεργειας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, spocky είπε

Ενας ηλιακος τριπλης ενεργειας οταν συνδεθει με λέβητα φυσικου αεριου απο οτι καταλαβα θα ζεσταινει και τον ηλιακο οταν θα ζεσταινει τα καλοριφερ σωστα; Αυτο δεν θα ειναι ασυμφορο; Δλδ δεν θα θελει εξτρα ενεργεια ο λεβητας για να ζεστανει και το νερο του θερμοσιφωνα; Συμφερει σε σχεση με εναν διπλης ενεργειας;

Εάν μιλάμε για επιτοιχο λέβητα με παραγωγή ζεστού νερού , δε σε συμφέρει σε καμία περίπτωση να ζεσταινεις τη σερπαντίνα του ηλιακού. Αντιθέτως σε συμφέρει να συνδέσεις το ηλιακό με το λέβητα , ώστε να παίρνει προθερμασμενο νερό. Αν πρόκειται για λέβητα κεντρικής θέρμανσης , τότε παιζουν ρόλο αρκετά πράγματα για να δεις εάν αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, troi.g είπε

Εάν μιλάμε για επιτοιχο λέβητα με παραγωγή ζεστού νερού , δε σε συμφέρει σε καμία περίπτωση να ζεσταινεις τη σερπαντίνα του ηλιακού. Αντιθέτως σε συμφέρει να συνδέσεις το ηλιακό με το λέβητα , ώστε να παίρνει προθερμασμενο νερό. Αν πρόκειται για λέβητα κεντρικής θέρμανσης , τότε παιζουν ρόλο αρκετά πράγματα για να δεις εάν αξίζει.

Μιλαμε για επιτοιχιο λεβητα κεντρικης θερμανσης φυσικου αεριου ο οποιος ζεσταινει τα καλοριφερ και το νερο. Αρα υπαρχει περιπτωση ο διπλης να ειναι καλυτερη επιλογη απο τριπλης;

Επεξ/σία από spocky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχεις επίτοιχο με εναλλάκτη για ΖΝΧ, τότε κοιτάς διπλής

Αν θέλεις πάντως τριπλής, οπωσδήποτε να μπει ηλεκτροβάνα και να συνδεθεί σε θερμοστάτη με εντολή boiler

Πρέπει να υπάρχει αυτονομία και να μη δουλεύει μαζί με τη θέρμανση, δεν είναι ανταποδοτικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Αν έχεις επίτοιχο με εναλλάκτη για ΖΝΧ, τότε κοιτάς διπλής

Αν θέλεις πάντως τριπλής, οπωσδήποτε να μπει ηλεκτροβάνα και να συνδεθεί σε θερμοστάτη με εντολή boiler

Πρέπει να υπάρχει αυτονομία και να μη δουλεύει μαζί με τη θέρμανση, δεν είναι ανταποδοτικό..

Φανταζομαι το ΖΝΧ ειναι ζεστο νερο χρησης...Αρα με συμφερει καλυτερα ο διπλης λες. Δεν θελω κατι πολυπλοκο και πολυεξοδο και απο τι καταλαβα δεν εχει και πολυ μεγαλη διαφορα στην εξοικονομηση ο τριπλης για να κανω ολα αυτα τα μονταρισματα. Αν καταλαβα λαθος με διορθωνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spocky είπε

Φανταζομαι το ΖΝΧ ειναι ζεστο νερο χρησης...Αρα με συμφερει καλυτερα ο διπλης λες. Δεν θελω κατι πολυπλοκο και πολυεξοδο και απο τι καταλαβα δεν εχει και πολυ μεγαλη διαφορα στην εξοικονομηση ο τριπλης για να κανω ολα αυτα τα μονταρισματα. Αν καταλαβα λαθος με διορθωνεις

Αφου εχεις ζεστο νερο απο τον επιτοιχο , δεν υπαρχει λογος να παρεις τριπλης. Δες αν μπορεις να περασεις το νερο του ηλιακου μεσα απο τον επιτοιχο για μεγαλυτερη οικονομια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα από τι έχεις ζεστό νερό χρήσης, από εναλλάκτη του λέβητα;

Για να μπει σωστά ο τριπλής, θέλει αυτά που είπαμε, όπου φυσικά αυξάνουν αρκετά το κόστος..

Αν θες να τον χρησιμοποιείς απλά όταν έχει ήλιο και το καλοκαίρι, δες κάτι σε διπλής, φυσικά σύνδεσε τον με το ρεύμα..

Πόσα άτομα και σε ποια περιοχή είσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Τώρα από τι έχεις ζεστό νερό χρήσης, από εναλλάκτη του λέβητα;

Για να μπει σωστά ο τριπλής, θέλει αυτά που είπαμε, όπου φυσικά αυξάνουν αρκετά το κόστος..

Αν θες να τον χρησιμοποιείς απλά όταν έχει ήλιο και το καλοκαίρι, δες κάτι σε διπλής, φυσικά σύνδεσε τον με το ρεύμα..

Πόσα άτομα και σε ποια περιοχή είσαι;

Το νερο ζεσταινεται απο τον λεβητα του φυσικου αεριου...Επειδη ειμαι τελειως ασχετος με το θεμα του ηλιακου πχ δεν ηξερα τα περι διπλης,τριπλης κτλ το ειχα στο μυαλο μου σαν αυτο που λες, δλδ να χρησιμοποιειται οταν εχει ηλιο. Δεν ηξερα οτι μπορει να συνδυαστει και με τα καλοριφερ...

Προς στιγμην θα ειμαστε 2 ατομα στο Αιγαλεω αλλα δεν εχει πολυ ηλιοφανεια στην ταρατσα του σπιτιου που θα τοποθετηθει  λογω του οτι μας περιτριγυρίζουν ψηλες πολυκατοικιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και με τα καλοριφέρ, αλλά όπως σου είπα, δεν είναι ανταποδοτική η λειτουργία..

Πρέπει να μπει αυτοματισμός ή βάνα έστω να κλείνεις τα νερά του καλοριφέρ στο μπόιλερ του ηλιακού..

Για δύο άτομα που λες, λογικά με 120 λίτρα είσαι εντάξει

Το θέμα της σκίασης παίζει ρόλο, κυρίως θέλουμε τις ώρες 10:00-14:00 να μη σκιάζεται ο συλλέκτης του ηλιακού.., θεωρείς πως μπορείς να το πετύχεις αυτό;

Αλλιώς ίσως να έπρεπε να δεις κάτι μεγαλύτερο από το συνηθισμένο σε συλλέκτη, όπως πχ πάνω από 2 τετραγωνικά μέτρα επιφάνειας  (ίσως 2.3-2.4) για να αντισταθμίσει τις απώλειες σκίασης..

Λίγο προσοχή όμως γιατί με μεγάλο συλλέκτη το καλοκαίρι ίσως έχεις υπερθέρμανση, οπότε θα πρέπει να σκεπάζεις ένα μέρος του ( πχ το 1/3)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά  έχει  κανείς  εμπειρία  από  Sol Violaris;

Αξίζει  η διαφορά  τιμής  σε ίνοξ 

Eχω Elco συλλέκτες  δεκαετίας  και μου τρύπησε  το καζανι. 

Κάποιοι  λένε  δεν εφάπτονται  όλα  τα boilers κι άλλοι  ότι  με κάποια  πατέντα  δεν υπάρχει  πρόβλημα.  Τί ισχύει  τελικά;  

Ενδιαφέρομαι  για 200lt διπλής  ενέργειας. 

Έχει  κανείς  εμπειρία  από solar skytherm; 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Επεξ/σία από alambada
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, alambada είπε

Παιδιά  έχει  κανείς  εμπειρία  από  Sol Violaris;

Αξίζει  η διαφορά  τιμής  σε ίνοξ 

Eχω Elco συλλέκτες  δεκαετίας  και μου τρύπησε  το καζανι. 

Κάποιοι  λένε  δεν εφάπτονται  όλα  τα boilers κι άλλοι  ότι  με κάποια  πατέντα  δεν υπάρχει  πρόβλημα.  Τί ισχύει  τελικά;  

Ενδιαφέρομαι  για 200lt διπλής  ενέργειας. 

Έχει  κανείς  εμπειρία  από solar skytherm; 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Ισχύει το ότι ΜΠΟΡΕΙ να μην είναι στις ίδιες διαστάσεις. Βέβαια με δεδομένο ότι υπάρχουν πολλά φασόν μηχανήματα "εκεί έξω" μπορεί και να ταιριάζουν.

Ακόμα όμως και να είναι λίγο διαφορετικά, μπορεί να γίνει κάποια προσαρμογή στη βάση και να μπει.

Για μένα εκείνο που καλό θα ήταν να διασφαλίσεις (αν μπορείς να το διασφαλίσεις) είναι τι γίνεται σε περίπτωση προβλήματος. Κυρίως σε θέματα απόδοσης. Πού απευθύνεσαι και τί εγγύηση θα έχεις (καλής λειτουργίας και όχι κατασκευαστικής μόνο); Γιατί το να λέει ο κατασκευαστής του boiler "φταίει ο συλλέκτης", ο κατασκευαστής του συλλέκτη "φταίει το boiler" και ο υδραυλικός που έκανε την εγκατάσταση "εγώ δεν ξέρω τίποτα, εσύ μου ζήτησες να σου βάλω αυτό το boiler" είναι αρκετά πιθανό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...