Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, geodimis είπε

Πέτυχα τελικά αντικατάσταση του boiler με καινούργιο -βγήκε εντός εγγύησης 15ετιας, που δεν ισχύει πλέον- πληρώνοντας μόνο τα μεταφορικά-εγκατάσταση ένα κατοσταρικο. 
ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές. 

Απλα για να εισαι σιγουρος οτι θα κρατησει για πολλα χρονια το καλοκαιρι οταν βλεπεις οτι το νερο ειναι συνεχεια καυτο σκεπασε ενα μερος του συλλεκτη! Δεν φανταζεσαι ποσο καλο κανεις σε ολο το μηχανημα..!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκοπεύω να βάλω ηλιακό αν και θα μου κοστισει πολλα λεφτά η διαδιασία λογω διαμορφωσης χωρου.

Θελω κατι σε 300 λίτρα. Ισως ειναι πολλα αλλα το θέλω για  εως 6 άτομα που χαλάνε νερο + πιατα κτλ.

Τι μάρκες να κοιτάξω; Το να πάρω χαλκινο καζανι φουλ δε με ενδιαφέρει δε το θεωρω VFM. Λογικά κατι σε glass αρκει να εχει καλους συλλεκτες. Θα το βαλω να κοιταει νοτο ακριβως.

Σκεφτομαι Nobel Apollon μια επιλογη στα 320lt/4.0m²

Μηπως ειναι ομως μικροι οι συλλεκτες;

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/12/2021 στις 1:43 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

Απλα για να εισαι σιγουρος οτι θα κρατησει για πολλα χρονια το καλοκαιρι οταν βλεπεις οτι το νερο ειναι συνεχεια καυτο σκεπασε ενα μερος του συλλεκτη! Δεν φανταζεσαι ποσο καλο κανεις σε ολο το μηχανημα..!

Έχεις να προτείνεις κάτι;

18 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Σκοπεύω να βάλω ηλιακό αν και θα μου κοστισει πολλα λεφτά η διαδιασία λογω διαμορφωσης χωρου.

Θελω κατι σε 300 λίτρα. Ισως ειναι πολλα αλλα το θέλω για  εως 6 άτομα που χαλάνε νερο + πιατα κτλ.

Τι μάρκες να κοιτάξω; Το να πάρω χαλκινο καζανι φουλ δε με ενδιαφέρει δε το θεωρω VFM. Λογικά κατι σε glass αρκει να εχει καλους συλλεκτες. Θα το βαλω να κοιταει νοτο ακριβως.

Σκεφτομαι Nobel Apollon μια επιλογη στα 320lt/4.0m²

Μηπως ειναι ομως μικροι οι συλλεκτες;

Μήπως είναι υπερβολή τόσο μεγάλος; Με 160lt καλοκαίρι δεν τελειώνει το νερό ποτέ και την άνοιξη/φθινόπωρο πάλι μας καλύπτει ΑΝΕΤΑ 4μελής οικογένεια, με 2 μικρά παιδιά. Τα 200lt δεν θα σε κάλυπταν;


Είχα γράψει και παλαιότερα εδώ, ότι κοιτάω να βάλω τον Nobel Classic 160lt/2.6m² Glass Τριπλής Ενέργειας, αλλά επειδή είχε πάει η τιμή του στα 900 ευρώ, περίμενα να ξανά πέσουν οι τιμές.

Εντέλει, έγινε η αγορά και η αντικατάσταση του παλιού ηλιακού που είχα (6 ετιας, προβληματικός από την αρχή) και πραγματικά είναι η ημέρα με την νύχτα. Τώρα που ανάβω και την θέρμανση έχω επιτέλους και ζεστό νερό από τον ηλιακό τέτοιες ημέρες όπως σήμερα.

Ελπίζω να φανεί αξιόπιστος και να αντέξει, αυτό θα το δείξει ο χρόνος.

Επεξ/σία από Uberalles_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Σκοπεύω να βάλω ηλιακό αν και θα μου κοστισει πολλα λεφτά η διαδιασία λογω διαμορφωσης χωρου.

Θελω κατι σε 300 λίτρα. Ισως ειναι πολλα αλλα το θέλω για  εως 6 άτομα που χαλάνε νερο + πιατα κτλ.

Τι μάρκες να κοιτάξω; Το να πάρω χαλκινο καζανι φουλ δε με ενδιαφέρει δε το θεωρω VFM. Λογικά κατι σε glass αρκει να εχει καλους συλλεκτες. Θα το βαλω να κοιταει νοτο ακριβως.

Σκεφτομαι Nobel Apollon μια επιλογη στα 320lt/4.0m²

Μηπως ειναι ομως μικροι οι συλλεκτες;

Ισα-ισα καποιες φορες μπορει να φανει και λιγος! Σε συμφερει σε no name 300/5 ή 5.5τμ

Εγω θα κοιταζα απο κοντα αυτους http://www.iliofar.gr/index.php/hliakoi-thermosifones/ηλιακοι-θερμοσιφωνεσ/item/ηλιακοί-θερμοσίφωνες-glass.html?category_id=1

Αυτος που ξερει 5 πραγματα απο ηλιακους θα κοιταξει το προιον και οχι την μαρκα!

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

Έχεις να προτείνεις κάτι;

Μήπως είναι υπερβολή τόσο μεγάλος; Με 160lt καλοκαίρι δεν τελειώνει το νερό ποτέ και την άνοιξη/φθινόπωρο πάλι μας καλύπτει ΑΝΕΤΑ 4μελής οικογένεια, με 2 μικρά παιδιά. Τα 200lt δεν θα σε κάλυπταν;


Είχα γράψει και παλαιότερα εδώ, ότι κοιτάω να βάλω τον Nobel Classic 160lt/2.6m² Glass Τριπλής Ενέργειας, αλλά επειδή είχε πάει η τιμή του στα 900 ευρώ, περίμενα να ξανά πέσουν οι τιμές.

Εντέλει, έγινε η αγορά και η αντικατάσταση του παλιού ηλιακού που είχα (6 ετιας, προβληματικός από την αρχή) και πραγματικά είναι η ημέρα με την νύχτα. Τώρα που ανάβω και την θέρμανση έχω επιτέλους και ζεστό νερό από τον ηλιακό τέτοιες ημέρες όπως σήμερα.

Ελπίζω να φανεί αξιόπιστος και να αντέξει, αυτό θα το δείξει ο χρόνος.

Στο πατρικο μου ισως ηταν μαπα ο ηλιακος (ειναι απο αυτους που δεν ειχαν τζαμι αλλα πλαστικο) και δε μας καλυπτε. Σε 200 σε 4μελη δε καλυπτε που ηξερα. Παιζει ρολο και ποσο νερο χαλας πιστευω και καθε ποτε.. Αν μπαινει κρυο νερο στο καζανι κρυωνει. Εγω σε διπλης θα πηγαινα καθως δεν εχω θερμανση αλλα δε θα επερνα τριπλης ετσι και αλλιως παρα σε συγκεκριμενες περιπτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@ΠάρηςΓ φίλε μου καλησπέρα, ίσως ακουστεί λίγο χαζό, αλλά μήπως να πήγαινες σε 2 των 160/200 λίτρων;

Με μια τρίοδη βάνα ώστε να επιλέγεις από πού θες να παίρνεις νερά;

Είναι πολλά τα λίτρα, ειδικά στην περίπτωση που θα χρειαστεί να ανάψεις με ρεύμα..

Αν θες απόδοση και το χειμώνα, δες για αρκετά μεγάλους συλλέκτες..

Μήπως να κοιτούσες και κάτι σε inox?

Πιθανολογώ πως καλά θα ήταν να δεις τουλάχιστον 5 τετραγωνικά συλλέκτες

 

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

@ΠάρηςΓ φίλε μου καλησπέρα, ίσως ακουστεί λίγο χαζό, αλλά μήπως να πήγαινες σε 2 των 160/200 λίτρων;

Με μια τρίοδη βάνα ώστε να επιλέγεις από πού θες να παίρνεις νερά;

Είναι πολλά τα λίτρα, ειδικά στην περίπτωση που θα χρειαστεί να ανάψεις με ρεύμα..

Αν θες απόδοση και το χειμώνα, δες για αρκετά μεγάλους συλλέκτες..

Μήπως να κοιτούσες και κάτι σε inox?

 

Δεν εχω χωρο για 2 ηλιακους. Απο οτι εχω δει μπορουν να συνδεθουν παραλληλα/σειρα. Οσο αφορα το ρευμα λογικα θα θελει πολυ ωρα να ζεστάνει αλλα ισως με καποιο αισθητηριο να βλεπω θερμοκρασια.

Πιστευεις πως ειναι λιγο του apollon 4τμ; Βλεπω πως εχει τον classic με 300/5.2 ισως υστερει σε design μονο

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

μήπως να πήγαινες σε 2 των 160/200 λίτρων;

Με μια τρίοδη βάνα ώστε να επιλέγεις από πού θες να παίρνεις νερά;

σε σειρά θα ήταν καλύτερα Ο δευτερος θα είχε πάντα ζεστο  νερο και θα τροφοδοτεί μόνο αυτον με ρευμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα κοιτάς για έναν..

Τα 4 τετραγωνικά πιστεύω πως είναι λίγα, ειδικά το χειμώνα.. Το καλοκαίρι θα σε βγάλει άνετα, ειδικά αν έχεις ηλιοφάνεια από το πρωί μέχρι το βράδυ..

Προσωπικά είμαι της άποψης να πας σε μεγάλο συλλέκτη (5+) , όπου να πάρεις τα μέγιστα το χειμώνα, αλλά το καλοκαίρι αν ανεβάζει υψηλές θερμοκρασίες, μπορείς να σκεπάζεις μέρος του συλλέκτη, ώστε να πέφτει λίγο η απόδοση του..

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, hp8 είπε

τον ιδιο χωρο σχεδον πιανουν συλλεκτες 1 η 1,25χ2

Ισως εχεις δικαιο απλα το ειχα στο μυαλο μου να εχουν αποσταση μεταξυ τους πανω απο μετρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε



Είχα γράψει και παλαιότερα εδώ, ότι κοιτάω να βάλω τον Nobel Classic 160lt/2.6m² Glass Τριπλής Ενέργειας, αλλά επειδή είχε πάει η τιμή του στα 900 ευρώ, περίμενα να ξανά πέσουν οι τιμές.

Εντέλει, έγινε η αγορά και η αντικατάσταση του παλιού ηλιακού που είχα (6 ετιας, προβληματικός από την αρχή) και πραγματικά είναι η ημέρα με την νύχτα. Τώρα που ανάβω και την θέρμανση έχω επιτέλους και ζεστό νερό από τον ηλιακό τέτοιες ημέρες όπως σήμερα.

Ελπίζω να φανεί αξιόπιστος και να αντέξει, αυτό θα το δείξει ο χρόνος.

900ευρω για 160/2.6 συν εξοδα για την εγγυηση και να ζεσταινω μποιλερ 160λ με το τριπλης δεν ξερω ολο αυτο ποσο συμφερει.. και το μονο σιγουρο θα καθυστερησεις περισσοτερο να κανεις την αποσβεση!

Εγω θα επαιρνα εναν 200/4-5τμ καπου στα 700-750ευρω . Θα συνεδεα και εναν ηλεκτρικο 40-60λ για να ζεσταινει γρηγορα το νερο!  Σκεπασμα καλοκαιρινους μηνες με καθαρισμο ανα 5 χρονια! 

Αρα χαμηλοτερη τιμη αποκτησης! Πολυ καλυτερη αποδοση! Αραια service! Αμεσα ζεστο νερο απο τον ηλεκτρ. θερμοσιφωνα με πολυ μικροτερο κοστος σε σχεση-τριπλης!!!

Το βασικο μειονεκτημα θα ειναι το σκεπασμα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Στο πατρικο μου ισως ηταν μαπα ο ηλιακος (ειναι απο αυτους που δεν ειχαν τζαμι αλλα πλαστικο) και δε μας καλυπτε. Σε 200 σε 4μελη δε καλυπτε που ηξερα. Παιζει ρολο και ποσο νερο χαλας πιστευω και καθε ποτε.. Αν μπαινει κρυο νερο στο καζανι κρυωνει. Εγω σε διπλης θα πηγαινα καθως δεν εχω θερμανση αλλα δε θα επερνα τριπλης ετσι και αλλιως παρα σε συγκεκριμενες περιπτωσεις.

Σου λέω 1000% καλύπτει άνετα 160lt 4μελη οικογένεια, με τέτοιο κλίμα που έχουμε στην Ελλάδα και τις περισσότερες ημέρες ηλιοφάνεια. Καλά για το καλοκαίρι δεν τελειώνει το νερό, δεν γίνεται να τελειώσει.
Όταν θα χρειαστεί να τον ανοίξεις με ρεύμα για να ζεστάσει έχεις ιδέα πόση ώρα θα χρειαστεί να ζεστάνει ΟΛΟ αυτό το νερό;;;;;;

4 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

900ευρω για 160/2.6 συν εξοδα για την εγγυηση και να ζεσταινω μποιλερ 160λ με το τριπλης δεν ξερω ολο αυτο ποσο συμφερει.. και το μονο σιγουρο θα καθυστερησεις περισσοτερο να κανεις την αποσβεση!

Εγω θα επαιρνα εναν 200/4-5τμ καπου στα 700-750ευρω . Θα συνεδεα και εναν ηλεκτρικο 40-60λ για να ζεσταινει γρηγορα το νερο!  Σκεπασμα καλοκαιρινους μηνες με καθαρισμο ανα 5 χρονια! 

Αρα χαμηλοτερη τιμη αποκτησης! Πολυ καλυτερη αποδοση! Αραια service! Αμεσα ζεστο νερο απο τον ηλεκτρ. θερμοσιφωνα με πολυ μικροτερο κοστος σε σχεση-τριπλης!!!

Το βασικο μειονεκτημα θα ειναι το σκεπασμα!

Τον πήρα από γνωστό μου, μαζί με την εγκατάσταση 850 ευρώ
Έτσι με τον ηλεκτρικό που λες το έχει κάνει ο κουμπάρος μου και έχει έναν 120lt για τον υπόλοιπο καιρό και κερδίζει σε αυτά που λες

Επεξ/σία από Uberalles_gr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ισως εχεις δικαιο απλα το ειχα στο μυαλο μου να εχουν αποσταση μεταξυ τους πανω απο μετρο.

Αν το λες από θέμα συντήρησης δεν υπάρχει θέμα Ο πρώτος μπαίνει καμιά 30 cm πισω από τον δεύτερο Δεν  κόβει τον ηλιο και ανοίγουν τα καπακια και στους 2 ανετα  Ετσι ειναι οι δικοι μου τωρα Οχι εν σειρα Αλλα 2 ανεξάρτητοι λογο χωρου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Uberalles_gr είπε

 

Έτσι με τον ηλεκτρικό που λες το έχει κάνει ο κουμπάρος μου και έχει έναν 120lt για τον υπόλοιπο καιρό και κερδίζει σε αυτά που λες

Ενταξει αυτα που λεω ειναι η απολυτη οικονομια..!!!

2 λεπτά πριν, hp8 είπε

Αν το λες από θέμα συντήρησης δεν υπάρχει θέμα Ο πρώτος μπαίνει καμιά 30 cm πισω από τον δεύτερο Δεν  κόβει τον ηλιο και ανοίγουν τα καπακια και στους 2 ανετα  Ετσι ειναι οι δικοι μου τωρα Οχι εν σειρα Αλλα 2 ανεξάρτητοι λογο χωρου 

Και γω αν ειχα χωρο 2 ηλιακους θα δουλευα ξεχωριστα ομως..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...