Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Για μένα τέρμα το υλικό αυτό.

δικό σου είναι ότι θέλεις βάζεις ;) Όμως στο αυτοκίνητο σου θα έβαζες  προπυλενογλυκόλη ? όχι  Όλοι οι κατασκευαστες ηλιακών  αυτήν προτείνουν Σίγουρα κάτι ξέρουν παραπάνω Απλα υπάρχουν ποιοτικά η οχι προϊόντα Σημαντικό ρόλο παίζει και  η σύνθεση του μίγματος  παρακάτω η αναλογία σε λίτρα  ανά συλλέκτη  ενός κατασκευαστή Και εννοείται συντήρηση οχι μόνο στο μποιλερ αλλά και στο συλλέκτη στα 2,5 - 3 χρόνια

Spoiler

1390135888_.png.44966735ce98b18be5d5a6f037a10e95.png

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 λεπτά πριν, hp8 είπε

δικό σου είναι ότι θέλεις βάζεις ;) Όμως στο αυτοκίνητο σου θα έβαζες  προπυλενογλυκόλη ? όχι  Όλοι οι κατασκευαστες ηλιακών  αυτήν προτείνουν Σίγουρα κάτι ξέρουν παραπάνω Απλα υπάρχουν ποιοτικά η οχι προϊόντα Σημαντικό ρόλο παίζει και  η σύνθεση του μίγματος  παρακάτω η αναλογία σε λίτρα  ανά συλλέκτη  ενός κατασκευαστή Και εννοείται συντήρηση οχι μόνο στο μποιλερ αλλά και στο συλλέκτη στα 2,5 - 3 χρόνια

  Απόκρυψη περιεχομένων

1390135888_.png.44966735ce98b18be5d5a6f037a10e95.png

 

Το 8 νερό και ένα αντιψυκτικό είναι μία καλή αναλογία για Αθήνα.Εγώ το έβαλα μισό - μισό ίσως για αυτό να είχα μεγάλο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, papoys1 είπε

Το 8 νερό και ένα αντιψυκτικό είναι μία καλή αναλογία για Αθήνα.Εγώ το έβαλα μισό - μισό ίσως για αυτό να είχα μεγάλο πρόβλημα.

δεν το εχω δουλεψει λογο κοστους  Αλλα ριξε μια ματια για να καταλαβεις 

http://theros.gr/Proionta/Eidiseis-proionton/Muthoi-kai-alitheies-gia-ta-antipsuktika-sta-iliaka-kuklomata/index.php

http://theros.gr/Proionta/Iliaka-Thermika/Antipsuktika/index.php

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτω αποκοπή από την παραπάνω παράθεση. Μάλλον εκεί την πάτησα εγώ από την μεγάλη ποσότητα στην αναλογία και από την πολύ υπερέκθεση το καλοκαίρι και όντως ήταν ένα πράγμα σαν πίσσα που μπλόκαρε την κυκλοφορία. Ενώ η σωλήνα ανόδου πριν το μπόιλερ ζεματούσε αυτή που κατέβαινε ήταν παγωμένη. Δεν μπορούσε το ζεστό νερό να σπρώξει αυτό το μίγμα που είχε κάτσει στον πάτο του μπόιλερ και έφραζε την κυκλοφορία. Ακριβώς όπως το λέει η παράθεση. Να σκεφτείς ότι η ταράτσα σε μία μεγάλη έκταση έχει γεμίσει από αυτό το μαύρο πράγμα. 

 

  • Η προπυλενογλυκόλη όταν εκτεθεί σε υψηλές θερμοκρασίες "καίγεται" και σχηματίζει στερεά κατάλοιπα τα οποία μοιάζουν με πίσσα. Αυτά όταν μετακινούνται μέσα στο ηλιακό κύκλωμα μπορούν να μπλοκάρουν τον κυκλοφορητή ή τους ηλιακούς συλλέκτες.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/1/2022 στις 5:10 ΜΜ, papoys1 είπε

Το 8 νερό και ένα αντιψυκτικό είναι μία καλή αναλογία για Αθήνα.Εγώ το έβαλα μισό - μισό ίσως για αυτό να είχα μεγάλο πρόβλημα.

 

Στις 5/1/2022 στις 1:17 ΜΜ, PLACEBO_89 είπε

Τοτε σιγουρα εφταιγε η προπυλ..  Αλλα το παραδοξο ειναι πως προλαβε μεσα σε 2 χρονια να δημιουργησει τετοιο προβλημα?!?!?  Να ηταν η παρτιδα τετοια και να σου εκατσε ή  πιο κοντα στην πραγματικοτητα μου κανει να μπηκε παραπανω ποσοτητα!

 

Ταλαιπωρηθηκες-εργασια!

Εγω κραταω οτι χαλασες περισσοτερα χρηματα για την προπυλενογλυκόλη!!!:D

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν υπάρχει γενικότητα του στυλ "γι' αυτό φταίει η προπυλενογλυκόλη" για τον πολύ απλό λόγο ότι στην αγορά κυκλοφορούν πολλές "μαϊμούδες". Με δεδομένο δε ότι η προπυλενογλυκόλη είναι αρκετά ακριβότερη από την "αδερφή" αιθυλενογλυκόλη (και όλα τα αντίστοιχα υγρά "μεταφοράς" θερμοκρασίας), που χρησιμοποιείται σε παρόμοιες εφαρμογές, θεωρώ αρκετά πιθανό (με εξαίρεση κάποιο επώνυμο προϊόν) να πέσει κανείς σε αυτοσχεδιασμούς επιτήδειων.

Επίσης σε αρκετές περιπτώσεις η προπυλαινογλυκόλη που υπάρχει στο εμπόριο διατίθεται σε υγρό "προς αραίωση". Δηλαδή μπορεί μεν να είναι σε πχ 4λιτρο μπιτόνι, και στο μάτι του καθενός μας να φαίνεται αρκετά αραιή/ρευστή, αλλά και πάλι θέλει αραίωση. Και συνήθως υπάρχει η σχετική οδηγία στο ταμπελάκι της συσκευασίας. Βέβαια το ίδιο ταμπελάκι συνήθως αναφέρει και θερμοκρασίες αντιψυκτικής προστασίας όπου είναι ξεκάθαρο ότι μεγαλύτερη συγκέντρωση ισοδυναμεί με προστασία σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες. Και ίσως είναι εύκολο να παρασυρθεί κανείς και να πει "ας το βάλω όπως είναι έτσι ώστε και -30 βαθμούς να πάει να μην μου παγώσει". Το οποίο φυσικά είναι μέγα σφάλμα καθώς εκτός των άλλων, μεγάλη συγκέντρωση σημαίνει πιο "βαρύ" υγρό και άρα μικρότερη ταχύτητα ροής. Η οποία έχει σημαντική επίπτωση στην απόδοση του ηλιακού, αφού μιλάμε για συστήματα με φυσική ροή (εννοείται πως κάτι τέτοιο δεν ισχύει σε περιπτώσεις βεβιασμένης κυκλοφορίας).

Τέλος να μην ξεχνάμε και το γεγονός ότι η αιθυλαινογλυκόλη είναι τοξική, σε αντίθεση με την προπυλαινογλυκόλη.  Που σημαίνει ότι στο (μάλλον) απίθανο σενάριο του να μπλεχτεί με το νερό που πλενόμαστε, καλύτερα να "λουστούμε" προπυλενογλυκόλη.

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια κακής ποιότητας προπυλενογλυκόλη καίγεται και στερεοποιείται.

Είναι επίσης πιο επιθετική από το απλό νερό, όσον αφορά τις αντι οξειδωτικές ιδιότητες.

Η αιθυνελογλυκόλη είναι τοξική και ακατάλληλη για τον οργανισμό. Φθείρει πολύ τα ηλιακά.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες.

Για χρήση σε νησίτων Κυκλάδων ακριβώς δίπλα στη θάλασσα σε σημείο με μεγάλη ηλιοφάνεια ΜΟΝΟ καλοκαιρινούς μήνες τι προτείνετε?

Θέλω να είναι "μαζεμένος" και έχω δει κάποιους κομπακτ(πχ Sole Alpha3,PLEION kai AST) που έχουν πλαστικό περίβλημα και προστατεύεται το δοχείο έτσι κάπως. η προτείνετε να βάλω κανονικό ηλιακό?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Είμαστε 2 άτομα,ζούμε σε πολύ κρύο μέρος και αγοράσαμε έναν calpak 200lt διπλής ενέργειας με 2 τετραγωνικά πάνελ.  Ένας υδραυλικός μας είπε ότι δεν αναλαμβάνει να τον τοποθετήσει λόγω του ότι είναι τεράστιος, και ότι θα καούν οι σωλήνες,θα γίνουν ζημιές και  ότι ζήτημα αν θα αντέξει 5 χρόνια λόγω της μικρής χρήσης. Τι θα με συμβουλεύατε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/1/2022 στις 1:15 ΜΜ, papoys1 είπε

 

Τελικά παιδιά η προπυλενογλυκόλη  πρέπει να δημιούργησε όλο το πρόβλημα. Οι καθρέφτες είναι 20ετίας τουλάχιστον χάλκινοι , μπόιλερ είχα αλλάξει πριν δύο χρόνια γιατί τρύπησε.

Χτες μεσημέρι τελείωσα πριν 5 λεπτά που τσέκαρα σχεδόν καυτό το νερό. Οπότε όλα καλά. Το γράφω για τυχόν κάποιους που χρησιμοποιούν στο κύκλωμα προπυλενογλυκόλη και αντιμετωπίσουν το ίδιο πρόβλημα . Για μένα τέρμα το υλικό αυτό.

Φίλε ακριβως τα ίδια εκανα και εγώ πριν 2 εβδομάδες μου φαίνεται απίστευτο... Δυστυχώς την πρώτη φορά εβαλα ένα γερμανικό υγρό με τρομερες προδιαγραφές felder...4 λίτρα στα 13 σχεδόν κιλά νερό.. Και ενώ είχε λιακάδα τις επόμενες ημέρες με κρύο βέβαια καθόλου χλιαρό το νερό.. ανέβαινω ξανα ταράτσα και τι να δω.. διαρροη από το ορειχάλκινο το χαμηλό και παγωμένος ο σωλήνας της επιστροφής...λέω θέλει συμπληρώμα..ούτε 100γρ δε πήρε..πάω να σφιξω ορειχάλκινο τίποτα..μετά απο 2 μερες αφού έχω μιλήσει με 2 φιλους υδραυλικούς Μ είπαν λάθος εξαέρωση και λάθος μείγμα έκανες..Επειδή έχει μόνη εισοδο κ οχι διπλή ο μανδύας θέλει αργά αργά να ριχνεις το μείγμα..

Μπαίνω Σκρουτζ να παραγγείλω το υγρό και βλέπω κριτική ότι είχε διαρροες με αυτό το υγρό και κάποιος αλλος..

Μπαρουτιασμενος την ίδια ώρα ξανανεβαινω σκεπή λυνω το ορειχάλκινο που εχανε ...ταναπου ολα τα κεραμίδια σκεπή και ξανασυμπληρωνω με 2 λίτρα αυτοκίνητου κ όλο νερό..Τα εριξα σε 1 ώρα με το ρολόι να μην την ξαναπατήσω με εξαέρωση. την άλλη μέρα χλιαρό το νερό...Προσοχή μακριά από το felder και την πολύ γλυκότέτοια (προπυλενογλυκόλη) ..Συγνώμη για το σεντονι..

 

Επεξ/σία από sarakats85
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, sarakats85 είπε

Φίλε ακριβως τα ίδια εκανα και εγώ πριν 2 εβδομάδες μου φαίνεται απίστευτο... Δυστυχώς την πρώτη φορά εβαλα ένα γερμανικό υγρό με τρομερες προδιαγραφές felder...4 λίτρα στα 13 σχεδόν κιλά νερό.. Και ενώ είχε λιακάδα τις επόμενες ημέρες με κρύο βέβαια καθόλου χλιαρό το νερό.. ανέβαινω ξανα ταράτσα και τι να δω.. διαρροη από το ορειχάλκινο το χαμηλό και παγωμένος ο σωλήνας της επιστροφής...λέω θέλει συμπληρώμα..ούτε 100γρ δε πήρε..πάω να σφιξω ορειχάλκινο τίποτα..μετά απο 2 μερες αφού έχω μιλήσει με 2 φιλους υδραυλικούς Μ είπαν λάθος εξαέρωση και λάθος μείγμα έκανες..Επειδή έχει μόνη εισοδο κ οχι διπλή ο μανδύας θέλει αργά αργά να ριχνεις το μείγμα..

Μπαίνω Σκρουτζ να παραγγείλω το υγρό και βλέπω κριτική ότι είχε διαρροες με αυτό το υγρό και κάποιος αλλος..

Μπαρουτιασμενος την ίδια ώρα ξανανεβαινω σκεπή λυνω το ορειχάλκινο που εχανε ...ταναπου ολα τα κεραμίδια σκεπή και ξανασυμπληρωνω με 2 λίτρα αυτοκίνητου κ όλο νερό..Τα εριξα σε 1 ώρα με το ρολόι να μην την ξαναπατήσω με εξαέρωση. την άλλη μέρα χλιαρό το νερό...Προσοχή μακριά από το felder και την πολύ γλυκότέτοια (προπυλενογλυκόλη) ..Συγνώμη για το σεντονι..

 

Θυμάμαι όταν το είχα βάλει στην αρχή είχα και εγώ διαρροές. Μάλιστα είχα πάρει ένα πολύ μεγάλο γαλλικό κλειδί να σφίξω με δύναμη τα χαμηλά δαχτυλίδια. Μέχρι να σταματήσουν οι διαρροές  μου είχε βγάλει την ψυχή και μετά από δύο χρόνια όπως είπα έγινε πίσσα μέσα και δεν ζέσταινε.

Ναι οι ειδικοί λένε ότι είναι ασφαλές αλλά προσωπικά με αυτά που τράβηξα δεν πρόκειται να το ξαναβάλω σε ηλιακό. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα παιδια. Επειδη εχω πεσει σε υδραυλικους μονο στα λογια,και πεταω 60ευρα για 5 λεπτα χωρις να ξερω τι ακριβως κανουν στον ηλιακο,μηπως κυκλοφορει κανενα video με ακριβεις πληροφοριες πως κανω συντηρηση μονος μου?? Δηλαδη καθαρισμα αλατα,αλλαγη ανοδιο, φλαντζα,πληρωση υγρου. Βρισκω κατι βιντεακια αλλα ειναι απο υδραυλικους του χαβαλε μονο λογια και πλακα. Δεν ειναι και πυρηνικη φυσικη η συντηρηση για ιδιωτη.Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, van62 είπε

καλημερα παιδια. Επειδη εχω πεσει σε υδραυλικους μονο στα λογια,και πεταω 60ευρα για 5 λεπτα χωρις να ξερω τι ακριβως κανουν στον ηλιακο,μηπως κυκλοφορει κανενα video με ακριβεις πληροφοριες πως κανω συντηρηση μονος μου?? Δηλαδη καθαρισμα αλατα,αλλαγη ανοδιο, φλαντζα,πληρωση υγρου. Βρισκω κατι βιντεακια αλλα ειναι απο υδραυλικους του χαβαλε μονο λογια και πλακα. Δεν ειναι και πυρηνικη φυσικη η συντηρηση για ιδιωτη.Ευχαριστω.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...