Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 16/12/2021 στις 4:28 ΜΜ, geodimis είπε

Ποια η γνώμη σας για τοποθέτηση δοχείου διαστολής σε ηλιακό διπλής;

Για το boiler Sonne που έγραψα παραπάνω και αντικαταστάθηκε έτυχε την ίδια περίοδο πρόβλημα και σε διπλανό ηλιακό με βλάβη στο καζάνι (2 ετών όχι χάλκινος άλλης εταιρίας) και του το αντικατέστησαν κι εκείνου εντός εγγύησης. 
 

ειναι δυνατόν να γίνει τέτοια ζημιά από στιγμιαία αύξηση πίεσης δικτύου και να μην δουλέψει η βαλβίδα εκτόνωσης;

Όταν μειώνεις το πάχος του δοχείου, προκύπτουν προβλήματα. Δεν αντέχει το δοχείο από τις πιέσεις που προέρχονται από τον μανδύα προς το το δοχείο χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 23/5/2019 στις 11:23 ΜΜ, naive είπε

Μου φαίνεται μικρό το ποσό που σου υπολόγισαν. 
Αν ο θερμοσίφωνάς σου είναι 80 λίτρα για να τον ζεστάνεις στους 60 βαθμούς χοντρικά χρειάζεσαι:80*(60-20)=3200kcal
Αυτό ισοδυναμεί με 4,2KWh, οι οποίες σε φυσικό αέριο κοστίζουν γύρω 0,25€ (η τιμή παίζει)
Για 30 μέρες μέρες βγαίνει 7-8€. Βάλε όμως και ότι το νερό που θα ζεσταίνεις δε θα είναι απευθείας του θερμοσίφωνα, αλλά του καυστήρα, το οποίο μετά θα ζεσταίνει το μπόιλερ, άρα θα έχεις σημαντικές απώλειες στο μπόιλερ του καυστήρα  και τις ενδιάμεσες σωληνώσεις συν κάποιες απώλειες λόγω απόδοσης της καύσης, μπορεί να στο διπλασιάσουν το κόστος.
Οπότε κάνε τους υπολογισμούς σου.

Ο ηλιακός πάντως, εκτός από το πλεονέκτημα του δωρεάν νερού, της οικολογίας κλπ, έχει και ένα επιπλέον ποιοτικό πλεονέκτημα, ότι ανοίγεις τη βρύση και τρέχει ζεστό νερό ανά πάσα στιγμή, χωρίς αναμονή. Οπότε εγώ θα ήμουν υπέρ του ηλιακού τριπλής, ώστε να μπορώ να αξιοποιώ τον καυστήρα μόνο όταν δεν έχει ήλιο.

Έπρεπε να καταλάβω όταν έβαλα ηλιακό πόσο συμφέρει ο ηλιακός ιδιαίτερα όταν κάνω κάθε μέρα μπάνιο άρα μειώθηκε αισθητά ο λογαριασμός ρεύματος + έχεις πλήρη αυτονομία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας που έχω αυτή τη στιγμή πάει για αλλαγή και σκέφτομαι να κάνω τη μετάβαση σε ηλιακό 160lt.

Είμαι σε ισόγεια κατοικία 2οροφης πολυκατοικίας. Μένουμε 2 άτομα στο σπίτι και στόχος είναι να μπορούμε να κάνουμε και οι 2 άνετα το βράδυ ζεστό μπάνιο(γυρνάμε σπίτι 20:00+).

Με τον ηλεκτρικό (80lt) καταναλώνουμε περίπου 1100 Kwh το χρόνο. Η απόσβεση πιστεύω θεωρείται δεδομένη. Θα φύγει και το άγχος να μην ξεπερνάμε τα όρια KWh του KOT.

Το κύριο που με ενδιαφέρει είναι να υπάρχει ζεστό νερό μετά τις 20:00 κάθε βράδυ(για χειμώνα). Τον ηλεκτρικό τον είχα αυτοματοποιήσει να ανοίγει 1 ώρα στις 16:00-17:00 για να καταναλώνει στο νυχτερινό αλλά αν μπαίναμε για μπάνιο μετά τις 22:00, ο 2ος δεν προλάβαινε και πιστεύω με τον ηλιακό αυτό θα λυθεί.

Δεν με ενδιαφέρει να κρατήσει 15-20 χρόνια.

Budget max 700 με εγκατάσταση

Από μια mini έρευνα έχω επιλέξει τα παρακάτω:

Συλλέκτες: 1

https://www.skroutz.gr/comparelists/1399?compare=9146922,18313294,21216509,6694413,21216544

Συλλέκτες: 2

https://www.skroutz.gr/comparelists/1399?compare=21216516,6248422,6694381,5811523

https://www.iliakoi-thermosifones.com/ell/product/Solar-skytherm-iliakos-thermosifonas-glass-inox-diplis-160lt3m2-titanioy-taratsas

 

Καμία άποψη να με βοηθήσει στην επιλογή;

Επεξ/σία από Kaminari
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kaminari είπε

Καμία άποψη να με βοηθήσει στην επιλογή;

εγώ θα προτιμούσα  με 2 συλλέκτες και το καλοκαίρι αν χρειαζόταν θα σκέπαζα τμήμα η και τον έναν από τους 2 συλλεκτες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2021 στις 5:32 ΜΜ, hp8 είπε

εγώ θα προτιμούσα  με 2 συλλέκτες και το καλοκαίρι αν χρειαζόταν θα σκέπαζα τμήμα η και τον έναν από τους 2 συλλεκτες

Βέβαια αυτό που πρέπει να κοιτάμε είναι τις kWh που βγάζει ο σσυλλέκτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2021 στις 3:02 ΜΜ, Kaminari είπε

Budget max 700 με εγκατάσταση

 

 

Καμία άποψη να με βοηθήσει στην επιλογή;

Μπορεις να πετυχεις τον ηλιακο καπου στα 550ε  160/3τμ.  Τοποθετηση 60-70ευρω. Σωληνας 3ε/μετρο

Αθηνα εισαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/12/2021 στις 3:02 ΜΜ, Kaminari είπε

Καλησπέρα, ο ηλεκτρικός θερμοσίφωνας που έχω αυτή τη στιγμή πάει για αλλαγή και σκέφτομαι να κάνω τη μετάβαση σε ηλιακό 160lt.

Είμαι σε ισόγεια κατοικία 2οροφης πολυκατοικίας. Μένουμε 2 άτομα στο σπίτι και στόχος είναι να μπορούμε να κάνουμε και οι 2 άνετα το βράδυ ζεστό μπάνιο(γυρνάμε σπίτι 20:00+).

Με τον ηλεκτρικό (80lt) καταναλώνουμε περίπου 1100 Kwh το χρόνο. Η απόσβεση πιστεύω θεωρείται δεδομένη. Θα φύγει και το άγχος να μην ξεπερνάμε τα όρια KWh του KOT.

Το κύριο που με ενδιαφέρει είναι να υπάρχει ζεστό νερό μετά τις 20:00 κάθε βράδυ(για χειμώνα). Τον ηλεκτρικό τον είχα αυτοματοποιήσει να ανοίγει 1 ώρα στις 16:00-17:00 για να καταναλώνει στο νυχτερινό αλλά αν μπαίναμε για μπάνιο μετά τις 22:00, ο 2ος δεν προλάβαινε και πιστεύω με τον ηλιακό αυτό θα λυθεί.

Δεν με ενδιαφέρει να κρατήσει 15-20 χρόνια.

Budget max 700 με εγκατάσταση

Από μια mini έρευνα έχω επιλέξει τα παρακάτω:

Συλλέκτες: 1

https://www.skroutz.gr/comparelists/1399?compare=9146922,18313294,21216509,6694413,21216544

Συλλέκτες: 2

https://www.skroutz.gr/comparelists/1399?compare=21216516,6248422,6694381,5811523

https://www.iliakoi-thermosifones.com/ell/product/Solar-skytherm-iliakos-thermosifonas-glass-inox-diplis-160lt3m2-titanioy-taratsas

 

Καμία άποψη να με βοηθήσει στην επιλογή;

Κοίτα και το newton.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχε πρόβλημα ο ηλιακός της κόρης και τελευταία δεν ζέσταινε καθόλου.

Αφού γέμισα επανηλειμένα να φύγει κάθε κενό παιδεύτηκα αρκετά με τη διάταξη και τη διαδρομή των σωληνώσεων και δεν γινόταν τίποτε αφαίρεσα από το μπόιλερ τους δύο σωλήνες που πάει και έρχεται το νερό από τους καθρέφτες. Μιλάμε έβγαλαν μία μαυρίλα σχεδόν λάσπη που μάλλον ήταν η αιτία που δεν γινόταν σωστή κυκλοφορία γιατί χτες από το μεσημέρι που τελείωσα μέχρι το βράδυ το νερό άρχισε να ζεσταίνει και πάλι. Αφού έβαλα με λάστιχο πίεση παντού και έβγαλε τόση μαυρίλα και λασπουριά που με ξάφνιασε τόσο από τους καθρέφτες όσο και από το μπόιλερ και καθάρισε τελείως γέμισα με φτηνό κοινό αντιψυκτικό κινητήρων αυτοκινήτων και όχι προπυλενογλυκόλης που προβλέπεται.

Ο λόγος;;; Πριν δύο χρόνια που άλλαξα μπόιλερ ύστερα από οδηγίες στο ίντερνετ έβαλα προπυλενογλυκόλη και υποψιάζομαι ότι η τόση μαυρίλα σχεδόν λάσπη έγινε από αυτό διότι ο προηγούμενος με κοινό αντιψυκτικό που ήταν και πάνω από 15 χρόνια δεν ήταν σε αυτή την άθλια κατάσταση.

Μπορεί αυτή η λασπουριά να μην έγινε από το αντιψυκτικό αλλά από κάτι άλλο και πως μπορώ να την αποφύγω ή να κάνω σωστό καθαρισμό του κυκλώματος;;;;

πάνοσ2 Για πες ιδέες το καζάνι για την αλλαγή από σένα το είχα πάρει.

 

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, papoys1 είπε

Είχε πρόβλημα ο ηλιακός της κόρης και τελευταία δεν ζέσταινε καθόλου.

Αφού γέμισα επανηλειμένα να φύγει κάθε κενό παιδεύτηκα αρκετά με τη διάταξη και τη διαδρομή των σωληνώσεων και δεν γινόταν τίποτε αφαίρεσα από το μπόιλερ τους δύο σωλήνες που πάει και έρχεται το νερό από τους καθρέφτες. Μιλάμε έβγαλαν μία μαυρίλα σχεδόν λάσπη που μάλλον ήταν η αιτία που δεν γινόταν σωστή κυκλοφορία γιατί χτες από το μεσημέρι που τελείωσα μέχρι το βράδυ το νερό άρχισε να ζεσταίνει και πάλι. Αφού έβαλα με λάστιχο πίεση παντού και έβγαλε τόση μαυρίλα και λασπουριά που με ξάφνιασε τόσο από τους καθρέφτες όσο και από το μπόιλερ και καθάρισε τελείως γέμισα με φτηνό κοινό αντιψυκτικό κινητήρων αυτοκινήτων και όχι προπυλενογλυκόλης που προβλέπεται.

Ο λόγος;;; Πριν δύο χρόνια που άλλαξα μπόιλερ ύστερα από οδηγίες στο ίντερνετ έβαλα προπυλενογλυκόλη και υποψιάζομαι ότι η τόση μαυρίλα σχεδόν λάσπη έγινε από αυτό διότι ο προηγούμενος με κοινό αντιψυκτικό που ήταν και πάνω από 15 χρόνια δεν ήταν σε αυτή την άθλια κατάσταση.

Μπορεί αυτή η λασπουριά να μην έγινε από το αντιψυκτικό αλλά από κάτι άλλο και πως μπορώ να την αποφύγω ή να κάνω σωστό καθαρισμό του κυκλώματος;;;;

πάνοσ2 Για πες ιδέες το καζάνι για την αλλαγή από σένα το είχα πάρει.

 

Αν οι σωλήνες ηταν απο χαλκό δεν θα είχες μαύρη λάσπη .Σε Μαλτεζο inox με χαλκοσωλήνες απο το 1990 τον ανοιξα πρόσφατα και ήταν πεντακάθαρος , πράγματι φταίει το αντιψυκτικό προπυλενογλυκόλης σε συνδυασμό με τις μαύρες σωλήνες!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, papoys1 είπε

Ο λόγος;;; Πριν δύο χρόνια που άλλαξα μπόιλερ ύστερα από οδηγίες στο ίντερνετ έβαλα προπυλενογλυκόλη  και υποψιάζομαι ότι η  τόση μαυρίλα σχεδόν λάσπη έγινε από αυτό διότι ο προηγούμενος με κοινό αντιψυκτικό που ήταν και πάνω από 15 χρόνια δεν ήταν σε αυτή την άθλια κατάσταση.

έτσι είναι Η κακής ποιότητας όπως και η υπερβολική ποσότητα προπυλενογλυκόλης σε συνδυασμό με την υψηλή θερμοκρασία το καλοκαίρι είναι η αιτία  αφ ενός και αφετέρου το οτι κάθε 2-3 χρόνια ασχολούμαστε μόνο με το μποιλερ και ξεχνάμε τους συλλέκτες Ιδανικό θα ήταν να είχε το κύκλωμα μόνο νερό αλλά το χειμώνα  θα πάγωνε Βέβαια δεν είσαι ο μόνος με την μαυρίλα   https://www.youtube.com/watch?v=NCL_UFGQQCY Αυτο όταν  πήξη φράζει και το συλλέκτη Βέβαια αν είναι χαλύβδινος ο μανδύας και το μποιλερ έχεις και την μαυρίλα του υλικού ειδικά την πρωτη φορά που θα αδειάσεις το κλειστό κύκλωμα ΠΧ έχεις αλλάξει σώμα καλοριφέρ ? Μπιχλα

 

 

Επεξ/σία από hp8
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά για πείτε μια γνώμη - ηλιακό έβαλα πρώτη φορά πέρυσι τον Μάϊο, οπότε δεν έχω εμπειρία. Μέχρι στιγμής δουλεύει κανονικά. Όσον αφορά την συντήρηση, τι πρέπει να γίνετε; Ρώτησα όταν τον πέρασα και μου είπαν μόνο το καλοκαίρι να ξοδεύω μέρος έστω του ζεστού νερού και να τον σκεπάζω όταν λείπω μέρες. Για αντιψυκτικά κλπ μου είπε δεν χρειάζεται. Ισχύει αυτό; Πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, kax54638 είπε

ηλιακό έβαλα πρώτη φορά πέρυσι τον Μάϊο, οπότε δεν έχω εμπειρία. Μέχρι στιγμής δουλεύει κανονικά. Όσον αφορά την συντήρηση, τι πρέπει να γίνετε;

εύχομαι να  μην προκύψει κάτι μέχρι το  2023 οπότε και θα πρέπει να γίνει συντήρηση Αν διαβάσεις τις 117 σελίδες εδώ και αν δεις τα βίντεο που κυκλοφορούν θα έχεις ιδία γνώμη για την την συντήρηση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, adsl2+ είπε

Αν οι σωλήνες ηταν απο χαλκό δεν θα είχες μαύρη λάσπη .Σε Μαλτεζο inox με χαλκοσωλήνες απο το 1990 τον ανοιξα πρόσφατα και ήταν πεντακάθαρος , πράγματι φταίει το αντιψυκτικό προπυλενογλυκόλης σε συνδυασμό με τις μαύρες σωλήνες!

 

3 ώρες πριν, hp8 είπε

έτσι είναι Η κακής ποιότητας όπως και η υπερβολική ποσότητα προπυλενογλυκόλης σε συνδυασμό με την υψηλή θερμοκρασία το καλοκαίρι είναι η αιτία  αφ ενός και αφετέρου το οτι κάθε 2-3 χρόνια ασχολούμαστε μόνο με το μποιλερ και ξεχνάμε τους συλλέκτες Ιδανικό θα ήταν να είχε το κύκλωμα μόνο νερό αλλά το χειμώνα  θα πάγωνε Βέβαια δεν είσαι ο μόνος με την μαυρίλα   https://www.youtube.com/watch?v=NCL_UFGQQCY Αυτο όταν  πήξη φράζει και το συλλέκτη Βέβαια αν είναι χαλύβδινος ο μανδύας και το μποιλερ έχεις και την μαυρίλα του υλικού ειδικά την πρωτη φορά που θα αδειάσεις το κλειστό κύκλωμα ΠΧ έχεις αλλάξει σώμα καλοριφέρ ? Μπιχλα

 

 

Τελικά παιδιά η προπυλενογλυκόλη  πρέπει να δημιούργησε όλο το πρόβλημα. Οι καθρέφτες είναι 20ετίας τουλάχιστον χάλκινοι , μπόιλερ είχα αλλάξει πριν δύο χρόνια γιατί τρύπησε.

Χτες μεσημέρι τελείωσα πριν 5 λεπτά που τσέκαρα σχεδόν καυτό το νερό. Οπότε όλα καλά. Το γράφω για τυχόν κάποιους που χρησιμοποιούν στο κύκλωμα προπυλενογλυκόλη και αντιμετωπίσουν το ίδιο πρόβλημα . Για μένα τέρμα το υλικό αυτό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kax54638 είπε

Παιδιά για πείτε μια γνώμη - ηλιακό έβαλα πρώτη φορά πέρυσι τον Μάϊο, οπότε δεν έχω εμπειρία. Μέχρι στιγμής δουλεύει κανονικά. Όσον αφορά την συντήρηση, τι πρέπει να γίνετε; Ρώτησα όταν τον πέρασα και μου είπαν μόνο το καλοκαίρι να ξοδεύω μέρος έστω του ζεστού νερού και να τον σκεπάζω όταν λείπω μέρες. Για αντιψυκτικά κλπ μου είπε δεν χρειάζεται. Ισχύει αυτό; Πρέπει να κάνω κάτι άλλο;

Μπραβο του που κατα καποιο τροπο ειπε την αληθεια!!!  Και για του λογου το αληθες ετσι ειναι αφου και γω τον εχω τοσα χρονια χωρις να του κανω τιποτα με αριστη αποδοση τον χειμωνα!!!

Αν απο την Ανοιξη μεχρι το Φθινωπορο τον προσεχεις απο την υπερθερμανση ανεβαζεις κατα πολυ την αξιοπιστια του συν οτι δεν θα χρειαζεται να συμπληρωνεις υγρα του κλειστου αρα θα εχεις και συνεχεια την μεγιστη αποδοση!!!

Αν χρησιμοποιεις την αντισταση τοτε θελει καθαρισμο ανα 3-5 χρονια αναλογα την χρηση που κανει ο καθενας(νερο Αθηνας).  Πρεπει να καθαριστει η αντισταση απο τα αλατα για την αποδοση της και αφου ανοιγεται κανεις την προβλεπομενη συντηρηση αλλαγη ανοδιου,καθαρισμα μποιλερ.

4 λεπτά πριν, papoys1 είπε

 

Τελικά παιδιά η προπυλενογλυκόλη  πρέπει να δημιούργησε όλο το πρόβλημα. Οι καθρέφτες είναι 20ετίας τουλάχιστον χάλκινοι , μπόιλερ είχα αλλάξει πριν δύο χρόνια γιατί τρύπησε.

Χτες μεσημέρι τελείωσα πριν 5 λεπτά που τσέκαρα σχεδόν καυτό το νερό. Οπότε όλα καλά. Το γράφω για τυχόν κάποιους που χρησιμοποιούν στο κύκλωμα προπυλενογλυκόλη και αντιμετωπίσουν το ίδιο πρόβλημα . Για μένα τέρμα το υλικό αυτό.

Τοτε σιγουρα εφταιγε η προπυλ..  Αλλα το παραδοξο ειναι πως προλαβε μεσα σε 2 χρονια να δημιουργησει τετοιο προβλημα?!?!?  Να ηταν η παρτιδα τετοια και να σου εκατσε ή  πιο κοντα στην πραγματικοτητα μου κανει να μπηκε παραπανω ποσοτητα!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...