Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Και γω αν ειχα χωρο 2 ηλιακους θα δουλευα ξεχωριστα ομως..!

προφανως δεν καταλαβες Μιλαω για 2 ηλιακους των 160 λιτρων μονου συλλεκτη 2,5τμ  Καταλαμβανουν σχεδον τοι ιδιο χώρο Απλα θα σου βγουν πιο ακριβά σαν αγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, hp8 είπε

Αν το λες από θέμα συντήρησης δεν υπάρχει θέμα Ο πρώτος μπαίνει καμιά 30 cm πισω από τον δεύτερο Δεν  κόβει τον ηλιο και ανοίγουν τα καπακια και στους 2 ανετα  Ετσι ειναι οι δικοι μου τωρα Οχι εν σειρα Αλλα 2 ανεξάρτητοι λογο χωρου 

Εννοείται πως έχουν πρόβλημα (αναφορικά με την απόδοση) με τόσο μικρή απόσταση, ΕΚΤΟΣ αν μιλάμε για καλοκαίρι. Τότε ο ήλιος βρίσκεται σχεδόν κάθετα και άρα δεν υπάρχει θέμα. Για το υπόλοιπο διάστημα όμως και ΕΙΔΙΚΑ για τη χειμερινή περιόδο η απόσταση (όταν μιλάμε για μπρος-πίσω τοποθέτηση και όχι δίπλα-δίπλα) πρέπει να είναι σημαντικά μεγαλύτερη. Και πιο συγκεκριμένα πρέπει ο πίσω να βρίσκεται σε απόσταση ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ όση είναι και το ύψος του μπροστινού ηλιακού. Ιδανικά και λίγο παραπάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, haris_216 είπε

η απόσταση (όταν μιλάμε για μπρος-πίσω τοποθέτηση και όχι δίπλα-δίπλα) πρέπει να είναι σημαντικά

αυτό εννοω μπρος πισω  3ο ποντους γιατι αν παει πλαι  κολλητά δεν θα ανοιγουν τα καπακια για συντήρηση 

Spoiler

image.png.a80f9ad2540c83a7f0887c7d9876721d.png

 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, hp8 είπε

αυτό εννοω μπρος πισω  3ο ποντους γιατι αν παει πλαι  κολλητά δεν θα ανοιγουν τα καπακια για συντήρηση 

  Απόκρυψη περιεχομένων

image.png.a80f9ad2540c83a7f0887c7d9876721d.png

 

Νόμιζα ότι μιλούσαμε για τοποθέτηση ο ένας μπροστά από τον άλλο (σα να είναι στην "ουρά" σε ταμείο :)) οπότε και τα 30cm είναι λίγα

Συγνώμη, εγώ το κατάλαβα λάθος

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, hp8 είπε

Αν το λες από θέμα συντήρησης δεν υπάρχει θέμα Ο πρώτος μπαίνει καμιά 30 cm πισω από τον δεύτερο Δεν  κόβει τον ηλιο και ανοίγουν τα καπακια και στους 2 ανετα  Ετσι ειναι οι δικοι μου τωρα Οχι εν σειρα Αλλα 2 ανεξάρτητοι λογο χωρου 

Ισως να ειναι καλη ιδεα οι 2 που λες. Με σειριακη συνδεση λογικα αν ζεστενεις τον τελευταιο ειναι κομπλε. Τι πλεονεκτηματα εχει γενικα να εχεις 2 πιστευεις; Γιατι οντως 300 λιτρα ειναι πολλα να ζεστανεις με αντισταση και θα θελει αιωνες. Δε ξερω ποση πτωση πιεσης θα εχει αλλα δεν εχω θεμα με πιεση, ισως μονο πρεπει να αλλαξω τη σωληνα παροχης στο σπιτι γιατι ειναι πολυ μικρή διατομη για το μηκος της

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ΠάρηςΓ είπε

Τι πλεονεκτηματα εχει γενικα να εχεις 2 πιστευεις; Γιατι οντως 300 λιτρα ειναι πολλα να ζεστανεις με αντισταση και θα θελει αιωνες.

το έγραψα παραπανω Στο  δευτερο μεχρι να κρυωσει το ζεστο νερο του πρωτου θα μπαινει ζεστο  με αποτέλεσμα ο δευτερος να βαστα συνεχεια ζεστο νερο για περισσοτερες ωρες αφ ενος, αφ ετέρου όταν βάλεις ρεύμα στο δεύτερο πάντα  θα ζεσταινει γρηγορα  Βέβαια το αρχικο κόστος μπορεί να είναι μεγαλύτερο Αυτή είναι η άποψη μου Εσυ αποφασίζεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, hp8 είπε

το έγραψα παραπανω Στο  δευτερο μεχρι να κρυωσει το ζεστο νερο του πρωτου θα μπαινει ζεστο  με αποτέλεσμα ο δευτερος να βαστα συνεχεια ζεστο νερο για περισσοτερες ωρες αφ ενος, αφ ετέρου όταν βάλεις ρεύμα στο δεύτερο πάντα  θα ζεσταινει γρηγορα  Βέβαια το αρχικο κόστος μπορεί να είναι μεγαλύτερο Αυτή είναι η άποψη μου Εσυ αποφασίζεις 

θα το σκεφτω.. Μπορω βεβαια να ξεκινησω και με 1 160L και βαζω αργοτερα το δευτερο. Λογικα θα εβαζες 2x 160 - 2,6; ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθίστε ρε παιδιά, εάν είναι να βάλει ο άνθρωπος 2 ηλιακούς θα πληρώσει με την εγκατάσταση (σε ποιον όροφο είσαι και που βρίσκεται η ταράτσα) πάνω από 1.500 ευρώ για πλάκα! Σε αυτή την περίπτωση, βάλε φίλε μου ηλεκτρικό θερμοσίφωνα ποιο φθηνά θα σου έρθει

Δεν το πιστεύω ότι χρειάζεται οικογένεια 6 ατόμων ΠΑΝΩ από 200lt και ξανά λέω ότι για 6 μήνες τον χρόνο και να θες να τελειώσεις το νερό ΔΕΝ τελειώνει σε 160lt. Στο εξόχικο με 160lt (Nobel Aelios) 5 άτομα + 2 μικρά + πιάτα το νερό είναι καυτό είτε στις 00.00 είτε στις 08.00 το πρωί. Κάθε 1 ώρα να μπαίνουμε ΟΛΟΙ για μπάνιο ΔΕΝ τελειώνει το ζεστό νερό.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Uberalles_gr είπε

Καθίστε ρε παιδιά, εάν είναι να βάλει ο άνθρωπος 2 ηλιακούς θα πληρώσει με την εγκατάσταση (σε ποιον όροφο είσαι και που βρίσκεται η ταράτσα) πάνω από 1.500 ευρώ για πλάκα! Σε αυτή την περίπτωση, βάλε φίλε μου ηλεκτρικό θερμοσίφωνα ποιο φθηνά θα σου έρθει

Δεν το πιστεύω ότι χρειάζεται οικογένεια 6 ατόμων ΠΑΝΩ από 200lt και ξανά λέω ότι για 6 μήνες τον χρόνο και να θες να τελειώσεις το νερό ΔΕΝ τελειώνει σε 160lt. Στο εξόχικο με 160lt (Nobel Aelios) 5 άτομα + 2 μικρά + πιάτα το νερό είναι καυτό είτε στις 00.00 είτε στις 08.00 το πρωί. Κάθε 1 ώρα να μπαίνουμε ΟΛΟΙ για μπάνιο ΔΕΝ τελειώνει το ζεστό νερό.
 

Αναλογα πως το βλεπει ο καθενας..  Αν θες να χρησιμοποιεις οσο το δυνατον λιγοτερο την αντισταση πρεπει ο ηλιακος να ειναι μεγαλυτερος απο τις αναγκες σου με οτι συνεπαγεται αυτο δηλαδη να ασχολεισαι με το σκεπασμα αλλιως πολυ γρηγορα θα τον παρεις στο χερι! 

πχ Τωρα με τετοια κρυα και συννεφια για 2 ατομα θελεις 200/4τμ για να πεις οτι θα εχεις απροβληματιστα νερο!

Ξερω ατομο με 200/5.5τμ και τον χειμωνα δεν τον θεωρει μεγαλο απο την αλλη δεν εχει και παραπονο! Μου κανει δεν ετυχε ποτε να ζεστανουμε νερο με αλλο μεσο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια η γνώμη σας για τοποθέτηση δοχείου διαστολής σε ηλιακό διπλής;

Για το boiler Sonne που έγραψα παραπάνω και αντικαταστάθηκε έτυχε την ίδια περίοδο πρόβλημα και σε διπλανό ηλιακό με βλάβη στο καζάνι (2 ετών όχι χάλκινος άλλης εταιρίας) και του το αντικατέστησαν κι εκείνου εντός εγγύησης. 
 

ειναι δυνατόν να γίνει τέτοια ζημιά από στιγμιαία αύξηση πίεσης δικτύου και να μην δουλέψει η βαλβίδα εκτόνωσης;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ενδιαφέρομαι για ηλιακό 160lt διπλής ενέργειας. Θέλω κάτι VFM. Έχω ακούσει για τον Sol Violaris. Αξίζει; Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε αυτή την κατηγορία τιμής;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bpel86 είπε

Παιδιά ενδιαφέρομαι για ηλιακό 160lt διπλής ενέργειας. Θέλω κάτι VFM. Έχω ακούσει για τον Sol Violaris. Αξίζει; Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε αυτή την κατηγορία τιμής;

Δές και τους Skyland περίπου στο εύρος τιμης που κοιτάζεις είναι . Πέρα απο οτι επιλέξεις εαν γίνει σωστή εγκατάσταση ώστε να το προστατέψεις μαζι με δοχείο διαστολής ηλιακού πιστεύω δέ θα έχεις προβλήματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, bpel86 είπε

Παιδιά ενδιαφέρομαι για ηλιακό 160lt διπλής ενέργειας. Θέλω κάτι VFM. Έχω ακούσει για τον Sol Violaris. Αξίζει; Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε αυτή την κατηγορία τιμής;

Δείτε και τους ηλιακούς Newton.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, bpel86 είπε

Παιδιά ενδιαφέρομαι για ηλιακό 160lt διπλής ενέργειας. Θέλω κάτι VFM. Έχω ακούσει για τον Sol Violaris. Αξίζει; Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε αυτή την κατηγορία τιμής;

Παρε και απο δω μια προσφορα http://www.iliofar.gr/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...