Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ο ηλίακος μου εχει 2 συλλεκτες και θελω να σκεπασω τον ενα για το καλοκαιρι. υπαρχει καποιο υλικο που προτεινεται ως σκεπασμα? εγω ελεγα να βαλω αυτον τον ανακλαστηρα που βαζουν στα αμαξια στο τζαμι μπροστα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, MariaLog είπε

ο ηλίακος μου εχει 2 συλλεκτες και θελω να σκεπασω τον ενα για το καλοκαιρι. υπαρχει καποιο υλικο που προτεινεται ως σκεπασμα? εγω ελεγα να βαλω αυτον τον ανακλαστηρα που βαζουν στα αμαξια στο τζαμι μπροστα..

και ενα φυλλο dow απο πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, MariaLog είπε

ο ηλίακος μου εχει 2 συλλεκτες και θελω να σκεπασω τον ενα για το καλοκαιρι. υπαρχει καποιο υλικο που προτεινεται ως σκεπασμα? εγω ελεγα να βαλω αυτον τον ανακλαστηρα που βαζουν στα αμαξια στο τζαμι μπροστα..

https://www.skroutz.gr/s/18439393/Αδιάβροχο-Κάλυμμα-Ηλιακού-SolarCare-100x200.html#reviews

Αυτο ειναι το καλυτερο αποσο εψαξα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, takis1964 είπε

ναι αλλα κοστιζει αρκετα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλο αλλα 50 ευρω για σκεπασμα... αμα παω σε κανα τεντα θα μου βγει φθηνοτερα?

26 λεπτά πριν, villasg είπε

και ενα φυλλο dow απο πισω

φυλλο dow?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, balarinio είπε

Κάποια γνώμη από τους ειδικούς του forum? Ευχαριστω! :)

Ειδικος δεν ειμαι.. Σιγουρα πιο κοντα στην πραγματικοτητα!

Για καλυτερη οικονομια τον χειμωνα στα 4 ατομα θες 200/4.

Απο κει και περα αφου εχεις θεμα με τον χωρο βαλε 160/2.5 και συνδεσε και τον ηλεκτρικο σου θερμοσιφωνα!

https://mgas.gr/product/nobel-classic-glass-διπλής-ενέργειας-ηλιακός-θερμοσί-2/?skr_prm=WyI1ODQ1NjE5My1lMmM4LTRkZWYtYmQyYS1jOTBhYzA4YjcxNDgiLDE2NTIzNTIzMDk0OTEseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

Επεξ/σία από PLACEBO_89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, MariaLog είπε

καλο αλλα 50 ευρω για σκεπασμα... αμα παω σε κανα τεντα θα μου βγει φθηνοτερα?

 

Λογικά ναι. Αφού οι διαστάσεις αυτές είναι πρακτικά ρετάλια για τους τεντάδες. Εκτός και πέσεις σε κανέναν την αρπαχτής που θέλει από ένα κομμάτι τεντόπανο να βγάλει μεροκάματο.

 

Γενικότερα μιλώντας, ίσως δεν έχει καταλάβει πολύ κόσμος ότι όταν λέμε να σκεπάζουμε τον ηλιακό δεν χρειάζεται κάποια φοβερή τεχνολογία ή "διαστημικά" υφάσματα. Άσχετα τι λένε διάφορες εταιρίες ή πωλητές που προμοτάρουν καλύματα που αντανακλούν τις ακτίνες, μονώνουν ή ότι άλλο βαρύγδουπο (και...ακριβό ;)).

Χρειάζεται απλά...σκίαση. Συνεπώς ότι αδιαφανές και ανθεκτικό υπάρχει στο σπίτι κάνει μία χαρά δουλειά. Και αν κάποιος θέλει σώνει και καλά να αγοράσει κάτι, μέχρι το τεντόπανο είναι οκ. Οτιδήποτε παραπάνω είναι overkill

ΥΓ Λύσεις που δένουν με ιμάντες, σχοινιά, κλπ είναι οκ. Ότι έχει λάστιχο, αν και αρχικά φαντάζει σαν πιο εύκολο στην τοποθέτηση, καταλήγει να παρουσιάζει θέματα λόγω χαλάρωσης του λάστιχου το οποίο με τον καιρό/ήλιο ξεραίνεται. 

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, doom26 είπε

Επειδή όπως προείπα πιο πάνω είμαι καινούργιος με ηλιακό, βλέπω ότι με παρότι έχει ηλιοσυννεφια το νερό είναι καυτό. Τι γίνεται αν αυτό το νερό δεν ξοδευτεί για 1-2 μέρες θα είναι θέμα? Αν π. Χ το καλοκαίρι που θα έχει πιο ζέστη (είμαι επαρχία) και χρειαστεί να λειψουμε είναι θέμα? 

Από Ιούνιο ούτος η αλλος πρέπει να σκεπάζεις μέρος του συλλέκτη και αν λείψεις μέρες θα τον σκεπάσεις στο 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, haris_216 είπε

Λογικά ναι. Αφού οι διαστάσεις αυτές είναι πρακτικά ρετάλια για τους τεντάδες. Εκτός και πέσεις σε κανέναν την αρπαχτής που θέλει από ένα κομμάτι τεντόπανο να βγάλει μεροκάματο.

 

Γενικότερα μιλώντας, ίσως δεν έχει καταλάβει πολύ κόσμος ότι όταν λέμε να σκεπάζουμε τον ηλιακό δεν χρειάζεται κάποια φοβερή τεχνολογία ή "διαστημικά" υφάσματα. Άσχετα τι λένε διάφορες εταιρίες ή πωλητές που προμοτάρουν καλύματα που αντανακλούν τις ακτίνες, μονώνουν ή ότι άλλο βαρύγδουπο (και...ακριβό ;)).

Χρειάζεται απλά...σκίαση. Συνεπώς ότι αδιαφανές και ανθεκτικό υπάρχει στο σπίτι κάνει μία χαρά δουλειά. Και αν κάποιος θέλει σώνει και καλά να αγοράσει κάτι, μέχρι το τεντόπανο είναι οκ. Οτιδήποτε παραπάνω είναι overkill

ΥΓ Λύσεις που δένουν με ιμάντες, σχοινιά, κλπ είναι οκ. Ότι έχει λάστιχο, αν και αρχικά φαντάζει σαν πιο εύκολο στην τοποθέτηση, καταλήγει να παρουσιάζει θέματα λόγω χαλάρωσης του λάστιχου το οποίο με τον καιρό/ήλιο ξεραίνεται. 

Άρα θεωρητικά και ένα κομμάτι μουσαμά κάνει μια χαρά τη δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Άρα θεωρητικά και ένα κομμάτι μουσαμά κάνει μια χαρά τη δουλειά;

ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ κάνει σκιά. Ακόμα και...χαρτόνι.

Από εκεί και πέρα βέβαια κοιτάς τα πρακτικά. Πχ ένα χαρτόνι ναι μεν κάνει δουλειά αλλά σε μία ξαφνική βροχή διαλύεται.

Επίσης ο μουσαμάς αν είναι ψιλός, σίγουρα δεν κάνει την ίδια δουλειά με ένα χοντρό αδιαφανή.

Γενικά μιλώντας δεν χρειάζεται κάποιο ντοκτορά στην αστροφυσική παρά μόνο κοινή λογική και σκέψη.

Και κυρίως, αφήστε τις υπερβολές. Όταν ακούω ότι πρέπει να σκεπάζεις τον ηλιακό κατά 33% από 17 Μαϊου και μετά τις 20 Ιουνίου να πηγαίνεις στο 67% (οκ, υπερβάλω but you get the point) τρελαίνομαι. Ο καθένας μας έχει διαφορετικό ηλιακό, σε διαφορετική θέση και με διαφορετικές ανάγκες. Και σε κάθε περίπτωση ο ηλιακός δεν είναι κάποιο μηχάνημα ακριβείας για να τρελαινόμαστε με τα νούμερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να προσθέσω κάτι, μέσα στον όλο "χαμό" για σκέπασμα κλπ..

Ηλιακό 120/2.4 δεν έχω σκεπάσει πότε όταν ΔΕΝ λείπω, απλά το καλοκαίρι φροντίζω να τραβάω συνέχεια ζεστό νερό..

Σίγουρα ότι κανείς καλό είναι, απλά σκεφτείτε πως υπάρχουν και τα ασφαλιστικά για αυτό το λόγο, ειδικά όσοι έχουμε ασχοληθεί να βάλουμε ότι καλά μπορούμε να βρούμε και όχι το ανέπιστροφο που συνοδεύεται μαζί με τους ηλιακούς των 5€

Πχ πες μια μέρα το πρωί χρειαστείς νερό, Αύγουστο μήνα, πες λοιπόν πως το ανάβεις στις 07:15-07:45 για ένα πρωινό μπάνιο (ή κάποιος άλλος και τον ξεχνάει)

Ήδη στις 08:00 θα έχεις 60 βαθμούς νερό, όπου αυτοί οι 60 θα ανέβουν σε 80-90+ μέσα στη μέρα..

Αυτό δε σημαίνει πως θα σκάσει ο ηλιακός, απλά σίγουρα θα καταπονηθεί περισσότερο.., εδώ λοιπόν έρχονται τα ασφαλιστικά να κάνουν τη δουλειά τους.., όπου φυσικά και τα ελέγχουμε κάθε τόσο..

Το μόνο που παρατηρώ είναι πως από τις υψηλές θερμοκρασίες του συλλέκτη, το καλοκαίρι συμπληρώνω 0.5 L το μήνα γιατί τα χάνει από τα ασφαλιστικά.., δε χάθηκε ο κόσμος..

Θέλω να πω μην κάνουμε τους τρελούς αν και πότε

Προσοχή στην πίεση λειτουργίας ειδικά το καλοκαίρι και όλα καλά θα πάνε😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ξέρει κανείς γιατί θέλει μερικές μέρες να αποδωσει φουλ;  Δε καταλαβαίνω τη λογική από πίσω.

Σου έκανε λίγες μέρες να αποδώσει στο φουλ ή απλά το σκέφτεσαι;

Εγώ μετά από συντήρηση που έκανα στα πάντα αρχές Οκτ, σε 3 ώρες ήταν καυτό το νερό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, ΠάρηςΓ είπε

Ξέρει κανείς γιατί θέλει μερικές μέρες να αποδωσει φουλ;  Δε καταλαβαίνω τη λογική από πίσω.

Όταν πρωτομπαίνει ένας ηλιακός (άδειο το κύκλωμα) χρειάζεται 1-2 μέρες καλής ηλιοφάνειας μέχρι τα υγρά του να κάνουν την πλήρη κυκλοφορία μέσα στο κύκλωμα, μέσω της φυσικής ροής (αυτό δεν ισχύει στα συστήματα βεβιασμένης κυκλοφορίας που εξαρτώνται από τον κυκλοφορητή).

Φυσικά δεν συμβαίνει το ίδιο σε ένα σύστημα που είναι ήδη σε λειτουργία και απλά γίνεται ένα service ή μία συμπλήρωση υγρών. Εκτός βέβαια αν αδειάσει τελείως το κύκλωμα για ολική αντικατάσταση των υγρών, οπότε πάμε "φτου κι απ΄την αρχή" :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...