Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, cater είπε

Τελικά μίλησα με τον κατασκευαστή του ηλιακού και μου είπε σε μια τάπα μπαίνει κυαθιο και εκεί μέσα το αισθητήριο. Που βρίσκουμε το αισθητήριο και πώς το συνδέουμε με οθόνη ψηφιακή.

ποιος ηλιακος ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Στη ταράτσα μου δεν έχει πρόσβαση με σκάλα. Αξίζει να πάρω γερανό η μπορεί να γίνει με σκοινιά;

με σκοινια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, cater είπε

Δεν ξέρω αν μπορώ να αναφέρω μάρκα μη θεωρηθεί διαφήμιση 

μα οι περισσοτεροι εδω μεσα μαρκες αναφερουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/5/2022 στις 12:21 ΜΜ, takis1964 είπε

Καλησπερα ,η ερωτηση μου αφορα τους υδραυλικους

Φιλος θελει να βαλει ηλιακο sol 200 λιτρα με 4,2 συλλεκτη navi επιλεκτικο 

Tο ερωτημα του ειναι αν μπορει να βαλει 5 τετρ συλλεκτη navi με την προυποθεση απο ανοιξη εως  οκτωβριο να εχει σκεπασμενο τον ενα η και το δευτερο εν μέρη μιας και θα βαλει θερμομετρο sonoff

 

Επειδη εχω ρωτησει και εγω απλα χανεις την εγγυηση..

1 ώρα πριν, balarinio είπε
  • Έχει νόημα/αξίζει να προχωρήσουμε στην εγκατάσταση του ηλιακού; Το ρωτάω εν γνώσει μου για τον όροφο μας. Να σημειώσω ότι η εγκατάσταση για ηλιακό υπάρχει, άρα θέμα κόστους για εγκατάσταση σωληνώσεων προς το διαμέρισμα δεν τίθεται. Η θέρμανση και το ζνχ αυτή τη στιγμή προέρχεται από αυτόνομο λέβητα φυσικού αερίου που βρίσκεται στο μπαλκόνι.

Έχω διαβάσει και όλες τις πολύτιμες συμβουλές για κάλυμμα των συλλεκτών κτλ!

Σας ευχαριστώ πολύ! 🙂

Πλαστικες σωληνες? Μονωση?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Επειδη εχω ρωτησει και εγω απλα χανεις την εγγυηση..

περα απο αυτο πως το βλεπεις? λογικα αν απο ανοιξη εως Νοεμβριο σκεπαζεις τον εναν δεν θα εχεις προβλημα 

την επομενη χρονια για ομοιομορφη φθορα σκεπαζεις τον αλλον

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Επειδη εχω ρωτησει και εγω απλα χανεις την εγγυηση..

Πλαστικες σωληνες? Μονωση?

 

Ναι πλαστικές σωλήνες και έχουν και μόνωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξυ 

Nobel Classic Ηλιακός Θερμοσίφωνας 200lt/4m² και SOL-Violaris Full Plate Navi Ηλιακός Θερμοσίφωνας 200lt/4.1m²

πρεσαριστα τι θα διαλεγατε ασχετα εαν υπαρχουθν πιο οικονομικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Μεταξυ 

Nobel Classic Ηλιακός Θερμοσίφωνας 200lt/4m² και SOL-Violaris Full Plate Navi Ηλιακός Θερμοσίφωνας 200lt/4.1m²

πρεσαριστα τι θα διαλεγατε ασχετα εαν υπαρχουθν πιο οικονομικα.

μεγαλο διλημα....και οι δυο ειναι super!Αυτον που εχει την μεγαλητερη εγγυηση(?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostaskontis είπε

μεγαλο διλημα....και οι δυο ειναι super!Αυτον που εχει την μεγαλητερη εγγυηση(?)

Ο nobel classic εχει καποιο/καποια κλικ πιο πανω και το μονο σιγουρο εχει σταθερη ποιοτητα!  Δηλαδη πχ στον αλλον παιζει μετα απο χ καιρο να δεις και κανενα βουλιαγμα στο μποιλερ! Οπως και στο σμαλτο να δεις σε καποιο σημειο πιο συντομη φθορα..

Αν σου βγαινει στην ιδια τιμη σιγουρα κοιτας με κλειστα ματια τον classic!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή όπως προείπα πιο πάνω είμαι καινούργιος με ηλιακό, βλέπω ότι με παρότι έχει ηλιοσυννεφια το νερό είναι καυτό. Τι γίνεται αν αυτό το νερό δεν ξοδευτεί για 1-2 μέρες θα είναι θέμα? Αν π. Χ το καλοκαίρι που θα έχει πιο ζέστη (είμαι επαρχία) και χρειαστεί να λειψουμε είναι θέμα? 

Επεξ/σία από doom26
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, doom26 είπε

Επειδή όπως προείπα πιο πάνω είμαι καινούργιος με ηλιακό, βλέπω ότι με παρότι έχει ηλιοσυννεφια το νερό είναι καυτό. Τι γίνεται αν αυτό το νερό δεν ξοδευτεί για 1-2 μέρες θα είναι θέμα? Αν π. Χ το καλοκαίρι που θα έχει πιο ζέστη (είμαι επαρχία) και χρειαστεί να λειψουμε είναι θέμα? 

το εχουνε αναφερει αρκετες φορες γενικα, θεμα θα εχει στην μακροζωια του . Τι πρεπει να κανεις; τον σκεπαζεις. αν δεν ειναι ευκολο τοτε αφηνεις τα ασφαλιστικα να κανουν την δουλεια τους και να αρχισουν να σταζουν οταν ξεπερασει καποια θερμοκρασια , Οσο πιο πολυ καιρο μενει μεσα νερο σε υψηλες θερμοκρασιες ,επηρεαζετε η μακροζωια του . Μια σωστη εγκατασταση με δοχεια διαστολης μπορει να βοηθησουν σε αυτο καπως. Αλλα το παν ειναι σκεπασμα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GeG είπε

το εχουνε αναφερει αρκετες φορες γενικα, θεμα θα εχει στην μακροζωια του . Τι πρεπει να κανεις; τον σκεπαζεις. αν δεν ειναι ευκολο τοτε αφηνεις τα ασφαλιστικα να κανουν την δουλεια τους και να αρχισουν να σταζουν οταν ξεπερασει καποια θερμοκρασια , Οσο πιο πολυ καιρο μενει μεσα νερο σε υψηλες θερμοκρασιες ,επηρεαζετε η μακροζωια του . Μια σωστη εγκατασταση με δοχεια διαστολης μπορει να βοηθησουν σε αυτο καπως. Αλλα το παν ειναι σκεπασμα .

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση καλημέρα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/5/2022 στις 3:53 ΜΜ, balarinio είπε

Καλησπέρα σας,

Είμαστε τετραμελής οικογένεια σε 2ο όροφο σε νεόδμητη πολυκατοικία στην Αθήνα και σκεφτόμαστε την εγκατάσταση ηλιακού θερμοσίφωνα 2πλης ενέργειας στην ταράτσα του κτιρίου που έχει συνολικά 9 ορόφους. Αν μπορείτε σας παρακαλώ να βοηθήσετε σε σχέση με τα παρακάτω ερωτήματα:

  • Έχει νόημα/αξίζει να προχωρήσουμε στην εγκατάσταση του ηλιακού; Το ρωτάω εν γνώσει μου για τον όροφο μας. Να σημειώσω ότι η εγκατάσταση για ηλιακό υπάρχει, άρα θέμα κόστους για εγκατάσταση σωληνώσεων προς το διαμέρισμα δεν τίθεται. Η θέρμανση και το ζνχ αυτή τη στιγμή προέρχεται από αυτόνομο λέβητα φυσικού αερίου που βρίσκεται στο μπαλκόνι.
  • Αν η απάντηση στο παραπάνω είναι ναι, τότε τι θα προτείνατε για τη διαστασιολόγηση του ηλιακού; Είμαστε 4 άτομα και απ'όσο έχω διαβάσει σε αυτό το thread, προτείνονται διάφορες λύσεις όπως 160 l / 2,6 m2 , 160 l / 3 m2 , 200 l / 2,6 m2 και 200 l / 3 m2. Λόγω περιορισμού του χώρου στην ταράτσα θεωρώ πως πρέπει να κατευθυνθώ σε μονό πάνελ και ενδεχομένως μέγιστο 2,6 m2.
  • Από τους παρακάτω ηλιακούς, θα επιλέγατε κάποιον από τους παρακάτω με βάση την περίπτωση μου; ή μήπως έχετε κάποια άλλη πρόταση; 
  • https://www.skroutz.gr/s/2874559/Nobel-Classic-Ηλιακός-Θερμοσίφωνας-160lt-2-6m-Inox-Διπλής-Ενέργειας-με-Επιλεκτικό-Συλλέκτη.html?from=catspan
  • https://www.sol-violaris.com/product/iliakos-thermosifonas-160lt-2-5-exclusive-glass-inox-sol-violaris-diplhs/

Έχω διαβάσει και όλες τις πολύτιμες συμβουλές για κάλυμμα των συλλεκτών κτλ!

Σας ευχαριστώ πολύ! 🙂

Κάποια γνώμη από τους ειδικούς του forum? Ευχαριστω! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...