Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, panosv7 είπε

Ο ήλιος τον βλέπει σίγουρα και χωρίς σκιες. Πως θα μπορούσα να δω απευθείας την έξοδο του ηλιακού για να τσεκαρω θερμοκρασια?

Μπορεις να αποσυνδεσεις το ζεστο στον ηλιακο πχ να δεις τι βγαζει ή αν δε το εχεις με σωληνες και πλυμηρισεις η παθεις κανενα εγκαυμα μπορεις να ανοιξεις μια βρυση κατω και να πιασεις τη σωληνα να δεις αν καιει οταν τρεχει το νερο. Βγαλε και καμια φωτο μηπως δουμε τιποτα που κανει μπαμ

Μπορει να μην εχει γεμισει σωστα το κλειστο κυκλωμα επισης η να χανει απο καπου. πρεπει να δεις αν χανει απο καπου αν εχει σημαδια. Εχω δει να συνδεουν αναποδα πχ και δε δουλευει

Επεξ/σία από ΠάρηςΓ
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχει κάποιος να μου προτείνει μπόϊλερ σκέτο 2πλής στα 120 λίτρα (είναι για ένα άτομο) ; Έχει σαπίσει-φουσκώσει το παλιό λόγω αχρηστίας εδώ και χρόνια και τώρα θέλει άλλαγμα.

Σκεφτόμουν σε Μαλτέζο αλλά δεν ξέρω εαν αξίζει να πάω σε inox ή τον glass.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, tarantules είπε

Έχει κάποιος να μου προτείνει μπόϊλερ σκέτο 2πλής στα 120 λίτρα (είναι για ένα άτομο) ; Έχει σαπίσει-φουσκώσει το παλιό λόγω αχρηστίας εδώ και χρόνια και τώρα θέλει άλλαγμα.

Σκεφτόμουν σε Μαλτέζο αλλά δεν ξέρω εαν αξίζει να πάω σε inox ή τον glass.

Αρχικά πες μας σε ποια περιοχή είσαι, αν εκεί που θα τον τοποθετήσεις σκιάζεται από άλλα κτήρια ή εμπόδια μέσα στη μέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kozanitis1 είπε

Αρχικά πες μας σε ποια περιοχή είσαι, αν εκεί που θα τον τοποθετήσεις σκιάζεται από άλλα κτήρια ή εμπόδια μέσα στη μέρα;

Όχι δεν έχω πουθενά εμπόδια και σκιές απο κτήρια.Αργολίδα είμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, θεωρώ πως οι περιπτώσεις είναι δύο:

1) Κοιτάς σε κάτι καλό glass, όχι της σειράς με 450 ευρώ προσφορά 😉

2) Πας σε κάτι ακριβότερο, inox, ή ακόμα και χάλκινο, αν φυσικά μπορείς να δώσεις αυτά τα λεφτά..

Φυσικά σωστή τοποθέτηση, προσανατολισμός, ασφαλιστικά για πίεση 8 bar κλπ..

Συλλέκτης γύρω στα 2τμ νομίζω είναι καλά, θα τον χρησιμοποιείς όλο το χρόνο;

Αν θέλεις καλύτερη απόδοση το χειμώνα, μπορείς να πας και σε μεγαλύτερο συλλέκτη, αλλά το καλοκαίρι θα πρέπει να σκεπάζεις μέρος του..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συλλέκτη δεν θέλω.Θα αφήσω τον παλιό.Είναι σε καλή κατάσταση.Όταν λες σε glass όχι της σειρά με 450 προσφορά τι εννοείς; Ποιον glass να πάρω δηλαδή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, tarantules είπε

Συλλέκτη δεν θέλω.Θα αφήσω τον παλιό.Είναι σε καλή κατάσταση.Όταν λες σε glass όχι της σειρά με 450 προσφορά τι εννοείς; Ποιον glass να πάρω δηλαδή;

My bad, δε διάβασα σωστά πως θέλεις boiler..

Εννοώ προτίμησε κάτι πιο επώνυμο.., αν διαβάσεις το νήμα πιο πίσω γίνονται αναφορές σε επώνυμα και μη..

Αν και δεν έχω ψαχτεί πολύ τελευταία, περίμενε να πει και κανένας άλλος καμία γνώμη, θα έλεγα να κοιτάξεις μεταξύ μαλτέζου, nobel, sonne, sol και άλλα..

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποια είναι η μέγιστη θερμοκρασία νερού για έναν ηλιακό θερμοσίφωνο ώστε να μην καταπονείται; Έχω βάλει όργανο μέτρησης και χθες είδα 105 βαθμούς. Θεωρητικά έβραζε, αλλά δεν είδα νερά πέριξ του ασφαλιστικού. Έχουμε βάλει δοχειο διαστολής για τα ΖΝΧ. Σήμερα πήγα κάλυψα τον ένα συλλέκτη και προς το παρόν μεσημέρι είναι ακόμα στους 85 βαθμούς.

 

160λτ. Ανοξείδωτος μαλτέζος με δύο συλλέκτες σύνολο 2.8μ2

Επεξ/σία από bitmk2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Kozanitis1 είπε

Όσοι δεν έχετε ξεκινήσει να σκεπάζετε συλλέκτες, πως πάτε από θερμοκρασίες αυτές τις μέρες;

Το μεσημέρι (13:30) είπα να βάλένα θερμόμετρο και άφησα το ζεστό να τρέχει, πήγε μέχρι τους 60..

Φαντάζομαι μέχρι το απόγευμα θα πάει καμία +10ακομα;

Εγω ακόμη δεν σκεπάζω,αλλά σε όποια κατανάλωση κάνω όπως πχ πλύσιμο πιάτων η πλύσιμο χεριών κλπ τραβάμε και ζεστό νερό πάντα.  Δεν θα ανοίγεις άσκοπα για να σπαταλάς νερό γιατί πρέπει να έχουμε και οικολογική συνείδηση γι'αυτό τραβάμε στην χρήση και μόνο που κάνουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Εγω ακόμη δεν σκεπάζω,αλλά σε όποια κατανάλωση κάνω όπως πχ πλύσιμο πιάτων η πλύσιμο χεριών κλπ τραβάμε και ζεστό νερό πάντα.  Δεν θα ανοίγεις άσκοπα για να σπαταλάς νερό γιατί πρέπει να έχουμε και οικολογική συνείδηση γι'αυτό τραβάμε στην χρήση και μόνο που κάνουμε.

Έχεις δίκιο, μια δοκιμή έκανα, να το άφησα πες 45" να τρέχει..

Γενικά μέχρι και στο νερό κάνουμε οικονομία γιατί εδώ που είμαι το πληρώνουμε χρυσό (κυριολεκτικά)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Maurikycli είπε

Θά 'θελες, αλλά πιο πολύ θα το ήθελε και ο Nobel αυτό 

 

Μα δεν το λεω εγω.. Η αγορα το λεει!  Οποτε το τι θα ηθελα εγω κρατα το για τον εαυτο σου

1 ώρα πριν, bitmk2 είπε

Ποια είναι η μέγιστη θερμοκρασία νερού για έναν ηλιακό θερμοσίφωνο ώστε να μην καταπονείται; Έχω βάλει όργανο μέτρησης και χθες είδα 105 βαθμούς. Θεωρητικά έβραζε, αλλά δεν είδα νερά πέριξ του ασφαλιστικού. Έχουμε βάλει δοχειο διαστολής για τα ΖΝΧ. Σήμερα πήγα κάλυψα τον ένα συλλέκτη και προς το παρόν μεσημέρι είναι ακόμα στους 85 βαθμούς.

 

160λτ. Ανοξείδωτος μαλτέζος με δύο συλλέκτες σύνολο 2.8μ2

Κοιτα εχει να κανει και με την πιεση του δικτυου. Οπως και να εχει 70β εισαι safe! Εγω παιζω και πιο κατω και τοσα χρονια με εχει ανταμειψει μηδενικη συντηρηση-αριστη αποδοση τον χειμωνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, PLACEBO_89 είπε

Μα δεν το λεω εγω.. Η αγορα το λεει!  Οποτε το τι θα ηθελα εγω κρατα το για τον εαυτο σου

Κοιτα εχει να κανει και με την πιεση του δικτυου. Οπως και να εχει 70β εισαι safe! Εγω παιζω και πιο κατω και τοσα χρονια με εχει ανταμειψει μηδενικη συντηρηση-αριστη αποδοση τον χειμωνα!

λένε ότι όσο υψηλότερη θερμοκρασία τόσα περισσότερα άλατα μαζεύονται με τον καιρό στο καζάνι. Ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Είναι δύσκολο να βρεις 8ρα όμως και όπως είπα όλοι οι επαγγελματίες βάζουν 10 το λιγότερο. Οι ερασιτέχνες και της σχολής Γιαννούδη θα βάλουν ξεχωριστή βαλβίδα 8 και ανεπιστροφη.

Ακόμα και Κανελλάκη στο κατάλογο δεν έχει για ηλιακό.κατω από 10 και τα περισσότερα μαγαζιά δε φέρνουν γιατί κανείς δε τις παίρνει.

Το πιο πιθανό αν ζητήσει κάτι τέτοιο από μάστορα να τον πάρει στο ψιλό και να του ζητήσει έξτρα χρήματα γιατί θα τον θεωρήσει ότι πετάει τα λεφτά του.

Το τι είναι σωστό καμία.σχεση δεν έχει με το τι εφαρμόζεται πρακτικά.

8 bar να βαλετε για να σωσετε το boiler. Eχει αυτην ο mafou Βαλβίδα ασφαλείας SOLAR FAR 2006.

https://www.mafou.gr/balbida-asfaleias-solar-far-2006-far-2006?options=cart

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bitmk2 είπε

λένε ότι όσο υψηλότερη θερμοκρασία τόσα περισσότερα άλατα μαζεύονται με τον καιρό στο καζάνι. Ισχύει;

Παραγοντες που μαζευει περισσοτερα αλατα ειναι απο τις θερμοκρασιες αφου απο τους 58-60β ξεκιναει ο διαχωρισμος και ναι οσο μεγαλυτερες θερμοκρασιες τοσο πιο πολλα αλατα!  Ακομα εχει να κανει και με τα λιτρα  νερου ''φρεσκου'' που περναει απο μεσα. Τελος απο την χρηση της αντιστασης!

Γι αυτο καποιοι λενε οτι στο κλειστο δεν χρειαζεται να βαλεις απεσταγμενο γιατι στο κυκλωμα ειναι το ιδιο νερο οποτε αυτα τα λιγα αλατα δεν μπορουν να προκαλεσουν φθορα/ζημια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, tarantules είπε

Έχει κάποιος να μου προτείνει μπόϊλερ σκέτο 2πλής στα 120 λίτρα (είναι για ένα άτομο) ; Έχει σαπίσει-φουσκώσει το παλιό λόγω αχρηστίας εδώ και χρόνια και τώρα θέλει άλλαγμα.

Σκεφτόμουν σε Μαλτέζο αλλά δεν ξέρω εαν αξίζει να πάω σε inox ή τον glass.

Σε Μαλτεζο φιλε μου μονο inox , μακρια απο glass και sunpower εχουν το ιδιο boiler. Εμενα μου εσκασε στα δυο χρονια ο sunpower με δυο συντηρησεις απο τον ιδιο τον Μαλτεζο.Πριν ειχα FYROGENIS ,αθανατος , με ελαχιστα service εβγαλε 17 χρονια , το ιδιο και ο μαλτεζος inox της μανα μου.

Επεξ/σία από mariapad
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...