Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Devotee είπε

Μάλλον λάθος quote έκανες ή έπινες τίποτα τσίπουρα....τί με νοιάζει για τον καθένα;...εγώ για τον δικό μου ηλιακό έγραψα!!

Χάχα ημουνα σίγουρος ότι θα μανουριασετε...! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 11/10/2019 στις 9:23 ΠΜ, SpyrosK67 είπε

@troi.g: Κι όμως, δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο. Αν δεις τα χαρακτηριστικά του προϊόντος θα διαπιστώσεις και μόνος σου ότι εινα όντως προρυθμισμένο στο 1,5 bar. Και στα 4 bar να ήταν φουσκωμένο (precharged), ποιος μπορεί να πει σε ποια θερμοκρασία νερού του καζανιού θα άρχιζε να λειτουργεί το δοχείο διαστολής? Στους 40, στους 50, στους 60 ή στους πόσους ακριβώς βαθμούς Κελσίου? Αυτό είναι το ζητούμενο.

Στο εδώ συνημμένο αρχείο, το μοντέλο δοχείου διαστολής που βρήκα και αγόρασα είναι το "ULTRA-PRO 24 H". Στην 4η σελίδα υπάρχει πίνακας με τα τεχννικά χαρακτηριστικά. Φαίνεται καθαρά στή στήλη "Precharge" ότι η εργοστασιακά προρυθμισμένη πίεση είναι 1,5 bar. Εξάλλου, τα περισσότερα δοχεία αυτού του τύπου (Reflex, Aquasystem κ.α.) σε τέτοια πίεση είναι προρυθμισμένα. Τώρα, αν μου διαφεύγει κάτι λόγω έλλειψης γνώσεων, παρακαλώ πολύ να με διαφωτίσετε.

Ευχαριστώ.

ultra-pro-catalogue.pdf 914 kB · 1 download

Δίκιο έχεις, είναι προφορτισμενο στα 1,5 , αν και θα έπρεπε να είναι στα 4, όσο ανεβαίνουν οι βαθμοί ανεβαίνει και η πίεση , γι αυτό σου είπα ότι πρέπει να βάλεις μανόμετρο για να δεις τι πίεση έχει το δίκτυο σου , και να το ρυθμίσεις ανάλογα. 

Στις 11/10/2019 στις 9:23 ΠΜ, SpyrosK67 είπε

@troi.g: Κι όμως, δεν νομίζω ότι έχεις δίκιο. Αν δεις τα χαρακτηριστικά του προϊόντος θα διαπιστώσεις και μόνος σου ότι εινα όντως προρυθμισμένο στο 1,5 bar. Και στα 4 bar να ήταν φουσκωμένο (precharged), ποιος μπορεί να πει σε ποια θερμοκρασία νερού του καζανιού θα άρχιζε να λειτουργεί το δοχείο διαστολής? Στους 40, στους 50, στους 60 ή στους πόσους ακριβώς βαθμούς Κελσίου? Αυτό είναι το ζητούμενο.

Στο εδώ συνημμένο αρχείο, το μοντέλο δοχείου διαστολής που βρήκα και αγόρασα είναι το "ULTRA-PRO 24 H". Στην 4η σελίδα υπάρχει πίνακας με τα τεχννικά χαρακτηριστικά. Φαίνεται καθαρά στή στήλη "Precharge" ότι η εργοστασιακά προρυθμισμένη πίεση είναι 1,5 bar. Εξάλλου, τα περισσότερα δοχεία αυτού του τύπου (Reflex, Aquasystem κ.α.) σε τέτοια πίεση είναι προρυθμισμένα. Τώρα, αν μου διαφεύγει κάτι λόγω έλλειψης γνώσεων, παρακαλώ πολύ να με διαφωτίσετε.

Ευχαριστώ.

ultra-pro-catalogue.pdf 914 kB · 1 download

Δίκιο έχεις, είναι προφορτισμενο στα 1,5 , αν και θα έπρεπε να είναι στα 4, όσο ανεβαίνουν οι βαθμοί ανεβαίνει και η πίεση , γι αυτό σου είπα ότι πρέπει να βάλεις μανόμετρο για να δεις τι πίεση έχει το δίκτυο σου , και να το ρυθμίσεις ανάλογα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/10/2019 στις 6:32 ΜΜ, Devotee είπε

Μάλλον λάθος quote έκανες ή έπινες τίποτα τσίπουρα....τί με νοιάζει για τον καθένα;...εγώ για τον δικό μου ηλιακό έγραψα!!

premium-  Συλλεκτική Επιφάνεια Υπερεπιλεκτική Υψηλής Απόδοσης και ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ!!!

Ενταξει τωρα βγηκε το marketing!!!😋

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα και καλη εβδομαδα,

διαβαζω τα τελευταια μηνυμα εδω, αλλα δεν μπορω να αποφασισω για ηλιακο,

 

Δυστυχως χαλασε ενας αρκετα παλαιος που εχει μια θεια μου, και πρεπει αμεσα να της αγορασω εναν, σημερα αυριο.

εχω μπλεχτει οσο δεν παει, αρα παρακαλω εαν μπορει καποιος να μου προτεινει ηλιακο διπλης (μαζι με αποξηλωση/εγκατασταση) ενος ηλιακου για 1-2 ατομα. Περιοχη Πευκη/Αθηνας.

 

ευχαριστω εκ των προτερων

 

εχει παρει κατι τιμες για calpak και της λενε κατι 900-1100 ευρω!! 

 

Νικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, navger είπε

καλημερα και καλη εβδομαδα,

διαβαζω τα τελευταια μηνυμα εδω, αλλα δεν μπορω να αποφασισω για ηλιακο,

Δυστυχως χαλασε ενας αρκετα παλαιος που εχει μια θεια μου, και πρεπει αμεσα να της αγορασω εναν, σημερα αυριο.

εχω μπλεχτει οσο δεν παει, αρα παρακαλω εαν μπορει καποιος να μου προτεινει ηλιακο διπλης (μαζι με αποξηλωση/εγκατασταση) ενος ηλιακου για 1-2 ατομα. Περιοχη Πευκη/Αθηνας.

ευχαριστω εκ των προτερων

εχει παρει κατι τιμες για calpak και της λενε κατι 900-1100 ευρω!! 

Νικος

Από εμένα αυτόν:

https://www.skroutz.gr/s/2797240/Nobel-Classic-160lt-3m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html

Αν θες το κάτι παραπάνω βάλε 2 δοχεία διαστολής (ανοιχτό + κλειστό κύκλωμα).

Αν θες ακόμα παραπάνω, βάλε Θερμοστατική Βάνα Ανάμιξης και θερμόμετρο στο σπίτι να βλέπεις θερμοκρασία νερού και να κανονίζεις πότε θέλει αδειασμα / σκέπασμα για προστασια κλπ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Από εμένα αυτόν:

https://www.skroutz.gr/s/2797240/Nobel-Classic-160lt-3m-Glass-Διπλής-Ενέργειας.html

Αν θες το κάτι παραπάνω βάλε 2 δοχεία διαστολής (ανοιχτό + κλειστό κύκλωμα).

Αν θες ακόμα παραπάνω, βάλε Θερμοστατική Βάνα Ανάμιξης και θερμόμετρο στο σπίτι να βλέπεις θερμοκρασία νερού και να κανονίζεις πότε θέλει αδειασμα / σκέπασμα για προστασια κλπ

Πηρες αδεια απο τον Devotee που προτεινεις nobel? Αφου ειπαμε esolar ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αγορά ηλιακού πριν 6 μήνες, παρατήρησα τώρα΄ότι το κάτω μέρος του boiler και προς τα αριστερά έχει κάτι σαν βαθούλωμα, σαν να έχει μπει λίγο μέσα. Είμαι σίγουρος ότι δεν ήταν έτσι στην αρχή. Τι ακριβώς μπορεί να συμβαίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω να βάλω ηλιακό και μένω στον 1ο όροφο. Ο ηλιακός πρέπει να μπει στην 6ο όροφο της οικοδομής. Θα έχω πρόβλημα με το μεγάλο μήκος σωληνών που πρέπει να τραβηχτούν; Από άποψη απόδοσης το ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, pantelikas είπε

Καλησπέρα, θέλω να βάλω ηλιακό και μένω στον 1ο όροφο. Ο ηλιακός πρέπει να μπει στην 6ο όροφο της οικοδομής. Θα έχω πρόβλημα με το μεγάλο μήκος σωληνών που πρέπει να τραβηχτούν; Από άποψη απόδοσης το ρωτάω.

Από απόδοση του ηλιακού δεν θα έχεις ιδιαίτερο θέμα, σαφώς θα χαλάς περισσότερο ζεστό νερό απο αλλους , αφού έχεις πολλά μέτρα διανομής και επίσης θα έχεις κατανάλωση νερού ώστε να κάνει όλη αυτή τη διαδρομή μέχρι να κατέβει το ζεστό, όπως και όταν κάνεις μπάνιο και κλείσεις για λίγη ώρα το νερό, θα παγώσεις λίγο μέχρι να έρθει το ζεστό. Σε τόσο μεγάλες διαδρομές καλό είναι να μπαίνει ανακυκλοφορία , αλλιώς δε ξέρω εάν αξίζει τον κόπο.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, troi.g είπε

Από απόδοση του ηλιακού δεν θα έχεις ιδιαίτερο θέμα, σαφώς θα χαλάς περισσότερο ζεστό νερό απο αλλους , αφού έχεις πολλά μέτρα διανομής και επίσης θα έχεις κατανάλωση νερού ώστε να κάνει όλη αυτή τη διαδρομή μέχρι να κατέβει το ζεστό, όπως και όταν κάνεις μπάνιο και κλείσεις για λίγη ώρα το νερό, θα παγώσεις λίγο μέχρι να έρθει το ζεστό. Σε τόσο μεγάλες διαδρομές καλό είναι να μπαίνει ανακυκλοφορία , αλλιώς δε ξέρω εάν αξίζει τον κόπο.

Ευχαριστώ. Ένας πωλητής μου είπε για αυξημένη κατανάλωση κι αυτός. Googlάρω ανακυκλοφορία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Wizard270 είπε

Μετά από αγορά ηλιακού πριν 6 μήνες, παρατήρησα τώρα΄ότι το κάτω μέρος του boiler και προς τα αριστερά έχει κάτι σαν βαθούλωμα, σαν να έχει μπει λίγο μέσα. Είμαι σίγουρος ότι δεν ήταν έτσι στην αρχή. Τι ακριβώς μπορεί να συμβαίνει;

Μια πιθανότητα είναι να οφείλεται σε κακή έγχυση της πολυουρεθάνης και να είχε κενό σε εκείνο το σημείο. 

40 λεπτά πριν, pantelikas είπε

Googlάρω ανακυκλοφορία

δε νομίζω ότι αξίζει τον κόπο και το κόστος. Η ανακυκλοφορία είναι για επαγγελματικά κτίρια. 
Θα σπαταλάς μερικά λίτρα νερού μέχρι να κατέβει το ζεστό. Ανακυκλοφορία σημαίνει επιπλέον σωληνώσεις, κυκλοφορητής, κατανάλωση ρεύματος και συνεχείς απώλειες θερμότητας στις σωληνώσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, pantelikas είπε

Καλησπέρα, θέλω να βάλω ηλιακό και μένω στον 1ο όροφο. Ο ηλιακός πρέπει να μπει στην 6ο όροφο της οικοδομής. Θα έχω πρόβλημα με το μεγάλο μήκος σωληνών που πρέπει να τραβηχτούν; Από άποψη απόδοσης το ρωτάω.

Στην αρχη μονο που θα τραβας.. Να σου δωσω μια εικονα.. τον χειμωνα θα γεμιζεις σχεδον μισο κουβα για να σου ερθει το ζεστο! Απο κει και περα εκτιμω για τα επομενα 2 λεπτα δεν θα εχεις προβλημα δηλαδη μεχρι να τριφτεις με το σφουγγαρι..  Σε τοσο μεγαλες αποστασεις δεν συμφερει οταν θελεις λιγα λιτρα ζεστου πχ για χερια,προσωπο,δοντια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Wizard270 είπε

Μετά από αγορά ηλιακού πριν 6 μήνες, παρατήρησα τώρα΄ότι το κάτω μέρος του boiler και προς τα αριστερά έχει κάτι σαν βαθούλωμα, σαν να έχει μπει λίγο μέσα. Είμαι σίγουρος ότι δεν ήταν έτσι στην αρχή. Τι ακριβώς μπορεί να συμβαίνει;

Απλά, κάνεις λάθος και δεν το είχες δει! Μέσα έχει μονωτικό, δεν έχει υποπίεση για να το τραβήξει προς τα μεσα.

Φυσικά παίζει να μετέφερε κάτι κάποιος στην ταράτσα και να το χτύπησε (αν έβαλαν πχ άλλο ηλιακό ή δορυφορικό πιάτο κλπ)

12 ώρες πριν, pantelikas είπε

Καλησπέρα, θέλω να βάλω ηλιακό και μένω στον 1ο όροφο. Ο ηλιακός πρέπει να μπει στην 6ο όροφο της οικοδομής. Θα έχω πρόβλημα με το μεγάλο μήκος σωληνών που πρέπει να τραβηχτούν; Από άποψη απόδοσης το ρωτάω.

Απλά θα πετάς πολλά λίτρα μέχρι να κατέβει το νερό. Επίσης θα σου χρησιμέψει μόνο για μπάνιο. Για πιάτα και χέρια πχ, μέχρι να κατέβει το νερό, θα έχεις τελειώσει τη δουλειά σου. 

Το πόσα λίτρα θα πετάς, εξαρτάται απο το μέγεθος της σωλήνας. Ίσως η 15άρα να είναι η χρυσή τομή για να πετάς λιγότερα. Αν ψάξεις στο www, θα δείς πόσα λίτρα χωράει η κάθε σωλήνα / m.

Επίσης αυτονόητο, αλλά θα πληρώσεις "πολλά χρήματα" σε εγκατάσταση για τους σωλήνες. 5€*30μ*2 τουλάχιστον. Αν είναι εύκολη η διαδρομή μπορείς να τους ρίξεις και μόνος σου και να γλιτώσεις κάπου 200€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς είναι και δύσκολο το πέρασμα σωλήνων μέχρι κάτω, δεν υπάρχει φωταγωγός ούτε άλλη πρόσβαση στο μπάνιο παρά μόνο ένας σωλήνας για εξαερισμό. Δεν το  βλέπω να προχωράει το εγχείρημα εύκολα. Ευχαριστώ για την βοήθεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...