Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/3/2024 στις 8:54 ΜΜ, jkoukos είπε

Χθες 07:30 ήταν στους 55° και ανέβηκε η μέγιστη στους 65° στις 16:30, αλλά με μικρή ηλιοφάνεια.

Σήμερα 07:30 ξεκίνησε στους 35° και ανέβηκε η μέγιστη στους 82° στις 16:15.

Αθήνα 200/4τμ.

 

 

Διαφορα 47β δεν εχω δει ουτε εχω ακουσει!

Μελος μας 200/4 χωρις αντιψυκτικο για πιο ''γρηγορους'' κυκλους και βλεπει καπου στους 33-35β

Στις 29/3/2024 στις 4:37 ΜΜ, dimviii είπε

το γραφω, οτι το πρωι στις 7,30  ειχε 55 και στις 6 το απογευμα 72

Σημερα το πρωι στις 8 ειχε 57  και στις 15.30 σημερα 83.Δειχνει να δουλευει καλα ο φασονατζιδικος με τις 29 μοιρες κλιση και τα 2 χ 1,5 γυαλια.

Αυριο πρωι παω να σκεπασω .

πηρα απο πρακτικερ μουσαμα 110γρ 2 χ 3 μετρα.

Να σκεπασω το ενα γυαλι η και τα δυο απο τη μεση και κατω?

Για να σκεπασεις ολοκληρο μονο τον εναν συλλεκτη εχει να κανει με την συνδεσμολογια. Αν εξερχεται το ζεστο αναμεσα απο τους 2 συλλεκτες τοτε εισαι οκ. Αν ειναι ομως σε σειρα καλα θα ειναι να μην το κανεις γιατι ο συλλεκτης θα ανεβαζει μεγαλυτερες θερμοκρασιες..

9 ώρες πριν, hp8 είπε

Όλοι οι θερμοσίφωνες ηλεκτρικοί η ηλιακοί συνοδεύονται από τον κατασκευαστή τους  με βαλβίδα 6 η 8 bar 

Πουλανε ηλιακους και με 10 μπαρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@PLACEBO_89  αναμεσα στους δυο συλλεκτες  ειναι ο σωληνας που παει στο μποιλερ.

Σκεπασα σημερα το μεσημερι τον ενα.

Ειμαι περιεργος να δω αυριο εαν εχει φουλ ηλιοφανεια ποσους  θα σηκωσει.

@hp8  ο δικος μου τετοιον εχει,110 βαθμους 10 μπαρ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, PLACEBO_89 είπε

Διαφορα 47β δεν εχω δει ουτε εχω ακουσει!

Μελος μας 200/4 χωρις αντιψυκτικο για πιο ''γρηγορους'' κυκλους και βλεπει καπου στους 33-35β

Επειδή έχω 5 αισθητήρες (ανά 30°), αυτό που διαπιστώνω είναι ότι σε καλή ηλιοφάνεια κι αν έχει γίνει μεγάλη κατανάλωση ΖΝΧ την προηγούμενη, όσο χαμηλότερη είναι η θερμοκρασία του νερού νωρίς το πρωί, αντίστοιχα μεγαλύτερη είναι η διαφορά που επιτυγχάνεται το απόγευμα (χωρίς ενδιάμεση χρήση).

Στην δικιά μας οικογενειακή χρήση, συνήθως η διάφορα παίζει σε 30-35 βαθμούς (σε ευνοϊκές συνθήκες περιβάλλοντος) αλλά υπάρχει συχνά μικρότερη ή μεγαλύτερη τιμή, όπως αυτή που ανέφερα και εμφανίζεται στο γράφημα.

Επεξ/σία από jkoukos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimviii είπε

@PLACEBO_89  αναμεσα στους δυο συλλεκτες  ειναι ο σωληνας που παει στο μποιλερ.

Σκεπασα σημερα το μεσημερι τον ενα.

Ειμαι περιεργος να δω αυριο εαν εχει φουλ ηλιοφανεια ποσους  θα σηκωσει.

@hp8  ο δικος μου τετοιον εχει,110 βαθμους 10 μπαρ.

Αν δεν ανεβει η θερμοκρασια του δικτυου δεν αξιζει να σκεπασεις γιατι αν πλακωσουν συννεφιες εισαι πιο κοντα στο σεναριο να μην μπορει να σου δινει την επιθυμητη..

1-2 κουβαδες για την λεκανη και κρατας ισορροπια

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2024 στις 12:27 ΜΜ, jkoukos είπε

Θεωρώ ότι και τα 2 χρειάζονται, φυσικά απαραίτητα πρωτίστως η βαλβίδα ασφαλείας και μάλιστα όχι αυτές που βάζουν για οικονομία οι τεχνικοί στις οποίες σε μεγάλο ποσοστό χαλά το αντεπίστροφο, αλλά ξεχωριστά βαλβίδα και αντεπίστροφο. Σε μεταγενέστερο χρόνο μπορεί να μπει μεταξύ τους και το δοχείο διαστολής.

Έχοντας μειωτή πίεσης π.χ. στα 5 bar, εξασφαλίζουμε σταθερή πίεση έως τουλάχιστον το αντεπίστροφο. Μετά από αυτό μπορεί να έχουμε αύξηση της πίεσης λόγω του ζεστού νερού στον θερμοσίφωνα (η οποία λόγω του αντεπίστροφου, δεν προχωρά προς το δίκτυο του σπιτιού), οπότε επεμβαίνει η βαλβίδα (π.χ. στα 8 bar) για αποφόρτιση. Αποτέλεσμα αυτού τους καλοκαιρινούς μήνες ή αν δεν υπάρχει κατανάλωση ΖΝΧ επί μακρόν, είναι συνεχόμενη διαρροή μικρής ποσότητας νερού από την βαλβίδα.

Βάζοντας το δοχείο διαστολής και ρυθμισμένο αυτό στην πίεση του δικτύου, εξασφαλίζουμε ότι αρχικά θα απορροφήσει την αύξησή της έως το σημείο που μπορεί (ανάλογα την χωρητικότητα σε λίτρα) και αργότερα θα επέμβει η βαλβίδα ασφαλείας.

Ένας ακόμη λόγος που χρειάζεται κατ' εμέ το ΔΔ είναι όταν δεν υπάρχει μειωτής πίεσης στο δίκτυο, οπότε απορροφά τις αυξομειώσεις αυτού και έχουμε σταθερή πίεση στον θερμοσίφωνα, χωρίς υδραυλικά πλήγματα, ακόμη και αν απότομα ανοιγοκλείσουμε κάποια βρύση στο σπίτι.

Προσωπικά εκτιμώ ότι το ΔΔ είναι απαραίτητο σε θερμοσίφωνες glass, καθώς η μεγάλη πίεση είναι αυτή που δυνητικά μακροπρόθεσμα μπορεί να δημιουργήσει μικρορωγμές στο εσωτερικό σμάλτο και να έχουμε διάβρωση του boiler.

Ακριβώς όπως τα γράφεις, να προσθέσω ότι το δοχειο διαστολης κρατάει και την πίεση  σταθερη, χωρίς δοχείο διαστολής έπιανε άνετα 8 bar και μου άνοιγε συνέχεια το ασφαλιστικό, μόλις το τοποθέτησα δεν έχει ανέβει πάνω από 6 bar μέχρι σήμερα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθε η ώρα να βάλω και εγώ ηλιακό θερμοσίφωνα, επειδή νότια προάστια δεν ξέρω τι μαγαζιά έχει, βρήκα κάποια περιστέρι / αιγάλεω κτλπ. Λέω να τους πάρω κανα τηλέφωνο να έρθουν να δουν αν γίνεται να μπει και πως (είχα ξαναποστάρει ότι είναι πολύ περίεργο το σημείο και δεν έχω πολύ χώρο).

Με μια γρήγορη αναζήτηση σε Google Maps βρήκα κάποια μαγαζιά και τα έχω σημειώσει. π.χ

  • W.H Solar Lab
  • Artavil
  • Hercules Solar
  • Romina
  • Solar Skytherm
  • Geosol (το μόνο που βλέπω σχετικά κοντά μου)

Εναλλακτικά θα κάτσω να διαβάσω το τοπικ πιο αναλυτικά γιατί δεν είχα ασχοληθεί μέχρι τώρα με το θέμα.. αν υπάρχει και κανα καλό μαγαζί ή μάστορας νότια (Ηλιούπολη κοντά) που να μου έχει ξεφύγει πείτε να τον τσεκάρω.. έχω και έναν κοντά μου και θα τον πάρω ένα τηλέφωνο αύριο αλλά επειδή δεν είναι εύκολο το σημείο που θα μπεί δεν θέλω να ρισκάρω και πολύ γιαυτό κοιτάω με πολλές κριτικές..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Luciddream είπε

Ήρθε η ώρα να βάλω και εγώ ηλιακό θερμοσίφωνα, επειδή νότια προάστια δεν ξέρω τι μαγαζιά έχει, βρήκα κάποια περιστέρι / αιγάλεω κτλπ. Λέω να τους πάρω κανα τηλέφωνο να έρθουν να δουν αν γίνεται να μπει και πως (είχα ξαναποστάρει ότι είναι πολύ περίεργο το σημείο και δεν έχω πολύ χώρο).

Με μια γρήγορη αναζήτηση σε Google Maps βρήκα κάποια μαγαζιά και τα έχω σημειώσει. π.χ

  • W.H Solar Lab
  • Artavil
  • Hercules Solar
  • Romina
  • Solar Skytherm
  • Geosol (το μόνο που βλέπω σχετικά κοντά μου)

Εναλλακτικά θα κάτσω να διαβάσω το τοπικ πιο αναλυτικά γιατί δεν είχα ασχοληθεί μέχρι τώρα με το θέμα.. αν υπάρχει και κανα καλό μαγαζί ή μάστορας νότια (Ηλιούπολη κοντά) που να μου έχει ξεφύγει πείτε να τον τσεκάρω.. έχω και έναν κοντά μου και θα τον πάρω ένα τηλέφωνο αύριο αλλά επειδή δεν είναι εύκολο το σημείο που θα μπεί δεν θέλω να ρισκάρω και πολύ γιαυτό κοιτάω με πολλές κριτικές..

Ρίξε μια ματιά στον Σηε στα άνω Λιόσια, και αν οικονομικά μπορείς δες και τον ανοξείδωτο Μαλτέζο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, μπηκα εξοικονομω και ψαχνομαι για αγορα.

Απο αυτα που διαβασα στο νημα , καλο για τον συλλεκτη να ειναι επιλεκτικος τιτανιου και να εχει περιβλημα μονοκομματο. Θερμοδωχειο χαλυβα με επιστρωση glass, δεν χρειαζεται να ειναι χαλκινος κλπ.

Ψαχνομαι για 150-160Ltr, με αυτα τα κριτηρια λοιπον:

https://vimax.gr/thermanse/eliaka-sustemata-boiler?fa162=150,156,160

αυτο το καταστημα βρισκεται στην γειτονια μου, οπου μαλλον θα παρω και κλιματiστικα, Στα "φθηνα" ο solarnet εχει επιλεκτικο τιτανιου αλλα οχι μονοκομματο, και απο οτι βλεπω ονλινε μπορει και να ειναι απο Hλιοακμη, που δεν διαβαζω τα καλυτερα. Γενικα σε αυτα τα λεφτα 800-1000 δεν με γεμιζει κατι το ματι απο αυτα που εχει, με τις γνωσεις που εχω παντα.

 

https://www.sol-violaris.com/product/iliakos-thermosifonas-160lt-2-0-glass-inox-sol-violaris-diplhs-energeias/

αυτος φαινεται οτι καλυπτει τα κριτηρια , απλα δεν εχω ιδεα οσον αφορα αξιοπιστια κλπ.

 

https://www.iliosak.gr/TiNOX-blue-150lt-2

δεν εχει inox περιβλημα, Πιθανον να εχει μονοκομματη κασα για συλλεκτη.

 

Οποιαδηποτε συμβουλη η και προταση (αλλη) καλοδεχουμενη.

Ευχαριστω.

Επεξ/σία από insomniagfg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Καλησπερα, μπηκα εξοικονομω και ψαχνομαι για αγορα.

Απο αυτα που διαβασα στο νημα , καλο για τον συλλεκτη να ειναι επιλεκτικος τιτανιου και να εχει περιβλημα μονοκομματο. Θερμοδωχειο χαλυβα με επιστρωση glass, δεν χρειαζεται να ειναι χαλκινος κλπ.

Ψαχνομαι για 150-160Ltr, με αυτα τα κριτηρια λοιπον:

https://vimax.gr/thermanse/eliaka-sustemata-boiler?fa162=150,156,160

αυτο το καταστημα βρισκεται στην γειτονια μου, οπου μαλλον θα παρω και κλιματiστικα, Στα "φθηνα" ο solarnet εχει επιλεκτικο τιτανιου αλλα οχι μονοκομματο, και απο οτι βλεπω ονλινε μπορει και να ειναι απο Hλιοακμη, που δεν διαβαζω τα καλυτερα. Γενικα σε αυτα τα λεφτα 800-1000 δεν με γεμιζει κατι το ματι απο αυτα που εχει, με τις γνωσεις που εχω παντα.

 

https://www.sol-violaris.com/product/iliakos-thermosifonas-160lt-2-0-glass-inox-sol-violaris-diplhs-energeias/

αυτος φαινεται οτι καλυπτει τα κριτηρια , απλα δεν εχω ιδεα οσον αφορα αξιοπιστια κλπ.

 

https://www.iliosak.gr/TiNOX-blue-150lt-2

δεν εχει inox περιβλημα, Πιθανον να εχει μονοκομματη κασα για συλλεκτη.

 

Οποιδηποτε συμβουλη η και προταση (αλλη) καλοδεχουμενη.

Ευχαριστω.

Ο solarnet είναι ένα άλλος ηλιακός της ΗΛΙΟΑΚΜΗ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...