Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 ώρες πριν, CaMp3on είπε

Καλησπέρα παιδιά

Έχει καποιος άποψη για τον calpak neo ; Διάβασα μέτρια σχόλια. Τον βρηκα σε καλή τιμή και το σκέφτομαι.

Ας ρωτήσω εγώ εσένα αντιστρέφοντας το ερώτημα "βρήκα το Χ προϊόν σε καλή τιμή αλλά βρίσκω μόνο μέτρια σχόλια". Τί θα μου έλεγες;

Βέβαια απ' ότι καταλαβαίνω μάλλον είσαι για να τον πάρεις και απλά ψάχνεις να βρεις ένα θετικό σχόλιο για να σε σπρώξει.

Για να μην παρεξηγηθώ, καθώς δεν έχω άποψη για τον συγκεκριμένο, δε λέω ότι είναι κακό μηχάνημα. Ούτε ότι είναι καλό. Η γενική απουσία σχολίων μπορεί να μη σημαίνει κάτι. Η ύπαρξη όμως κάποιων, όχι τόσο πολύ θετικών, σίγουρα δεν λέει...βουρ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

σημερα ειδα στη βρυση του νιπτηρα 72 βαθμους με θερμομετρο σαν και αυτο.

https://www.skroutz.gr/s/19362944/TP101-PSifiako-THermometro-Mageirikis-me-Akida-50-C-300-C-Black.html

Σημερα το πρωι στις 7,30 ειχα 55 βαθμους

 

 

εσεις τι θερμοκρασια ειδατε σημερα?

 

οι μετρησεις ειναι απο 200 λιτρα 3τμ  Αθηνα Δυτικα προαστια.

Επεξ/σία από dimviii
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, dimviii είπε

σημερα ειδα στη βρυση του νιπτηρα 72 βαθμους με θερμομετρο σαν και αυτο.

https://www.skroutz.gr/s/19362944/TP101-PSifiako-THermometro-Mageirikis-me-Akida-50-C-300-C-Black.html

Σημερα το πρωι στις 7,30 ειχα 55 βαθμους

 

 

εσεις τι θερμοκρασια ειδατε σημερα?

 

οι μετρησεις ειναι απο 200 λιτρα 3τμ  Αθηνα Δυτικα προαστια.

Καλά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, dimviii είπε

σημερα ειδα στη βρυση του νιπτηρα 72 βαθμους με θερμομετρο σαν και αυτο.

https://www.skroutz.gr/s/19362944/TP101-PSifiako-THermometro-Mageirikis-me-Akida-50-C-300-C-Black.html

Σημερα το πρωι στις 7,30 ειχα 55 βαθμους

 

 

εσεις τι θερμοκρασια ειδατε σημερα?

 

οι μετρησεις ειναι απο 200 λιτρα 3τμ  Αθηνα Δυτικα προαστια.

Η ουσια ειναι που ηταν και που την πηγε σε συνθηκες 100% ηλιοφανειας. πχ μετρας πριν τις 10 το πρωι και παλι στις 16.00. Μεχρι να ολοκληρωσεις τις μετρησεις δεν κανεις καθολου χρηση του ζεστου.

Αν η διαφορα ειναι απο 25β και πανω εισαι οκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το γραφω, οτι το πρωι στις 7,30  ειχε 55 και στις 6 το απογευμα 72

Σημερα το πρωι στις 8 ειχε 57  και στις 15.30 σημερα 83.Δειχνει να δουλευει καλα ο φασονατζιδικος με τις 29 μοιρες κλιση και τα 2 χ 1,5 γυαλια.

Αυριο πρωι παω να σκεπασω .

πηρα απο πρακτικερ μουσαμα 110γρ 2 χ 3 μετρα.

Να σκεπασω το ενα γυαλι η και τα δυο απο τη μεση και κατω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, dimviii είπε

Να σκεπασω το ενα γυαλι η και τα δυο απο τη μεση και κατω?

Εγώ σκεπάζω το 1 Μήπως να το αφήσεις λίγες μέρες ακόμα Για να δεις πως θα πάει ο καιρός ? Εκτός κι αν είναι εύκολη η πρόσβαση στη σκεπή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

λες? εν τω μεταξυ λειπει και ο γιος που κανει κανα δυο φορες την ημερα μπανιο,και αντε να χαλας τωρα τα 200 λιτρα με 2 ατομα.Η προσβαση ειναι ευκολη παροτι κεραμοσκεπη.Εχει ενα μπαλκονι μεσα στη κεραμοσκεπη που στους 60 ποντους πατας κατευθειαν πανω στα κεραμιδια.

Επεξ/σία από dimviii
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, dimviii είπε

εσεις τι θερμοκρασια ειδατε σημερα?

Χθες 07:30 ήταν στους 55° και ανέβηκε η μέγιστη στους 65° στις 16:30, αλλά με μικρή ηλιοφάνεια.

Σήμερα 07:30 ξεκίνησε στους 35° και ανέβηκε η μέγιστη στους 82° στις 16:15.

Αθήνα 200/4τμ.

 

SB_Temp.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει καποιος να μου εξηγησει που βοηθαει και σε ποιες περιπτωσεις το δοχειο διαστολης στο ανοιχτο κυκλωμα ,και που βοηθαει μια βαλβιδα 8 μπαρ καλη (brass form/watts)?

εαν εχεις την βαλβιδα των 8 μπαρ χρειαζεται το δδ η ειναι ασχετα μεταξυ τους?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση γενικής φύσεως.

Την ευθύνη μια ενδεχόμενης ζημιάς από το ανέβασμα ηλιακού σε ταράτσα με χρήση γερανοφορου οχήματος ποιος την έχει;

Θα έλεγε κάποιος πολύ εύκολα ο ιδιοκτήτης του γερανού.Μα αν πέσεις σε κανένα Αλβανο ή αλλοδαπό που αγριευει τότε τί κάνεις; Καλεις την αστυνομία; Και θα βγάλεις άκρη αν την καλέσεις ή θα μπλέξεις χειρότερα με μηνύσεις και έξοδα;

Το παράδειγμα είναι πραγματικό περιστατικό.

Συνέβη σε γείτονα μου όπου ανέβαζε ένας γερανός σε 4οροφο ένα μποιλερ ηλιακού.Το μποιλερ κρατιόταν από δύο ιμάντες.Καθως πήγε ο γερανός να το ακουμπήσει στην ταράτσα γέρνει από την μια μεριά το μποιλερ και πέφτει στο πάτωμα της ταράτσας.Εγω είδα ότι το πλαϊνό καπάκι του μποιλερ άνοιξε τελείως,στραβωσε και είδα κ την μόνωση.Του έκανε ζημιά και στην μόνωση της ταράτσας από την πτώση που δεν ήταν πάνω από μισό μέτρο ύψος.

Άρχισαν οι φωνές,ο κακος χαμός κλπ.

Ο ένας ήταν Αλβανός βοηθος ο άλλος που οδηγούσε το γερανό και  τον χειριζόταν Έλληνας.

Την ζημιά την έκανε ο Αλβανός γιατί αυτός είπε στον Έλληνα θα τον ανεβάσουμε με δύο ιμάντες στις δύο άκρες του μποιλερ.Ο Έλληνας δεν διαφώνησε απ' όσο άκουσα και παρακολουθούσα την φάση.

Μετά τις φωνές κλπ και αφού έγινε η ζημιά έπρεπε να φύγω για δουλειά οπότε δεν ξέρω που κατέληξε η φάση.

 

Τώρα όμως ποιος φταίει; Αυτοί με τον γερανό; Γιατί ο γερανός ήταν ιδιωτικός όχι από εταιρεία που στέλνει τους ηλιακούς που αγοράζεις.

Τί παίζει με αυτή τη φάση;Ποιος αποζημιώνει;

Στην τελική αγοράζεις έναν ηλιακό στον φέρνουν και στον ανεβάζουν ταράτσα αλλά τους πέφτει και γίνεται χίλια κομμάτια.Ειναι ευθύνη να αποζημίωσει ο ιδιοκτήτης του γερανού;Και αν δεν δεχθεί;

 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dimviii είπε

μπορει καποιος να μου εξηγησει που βοηθαει και σε ποιες περιπτωσεις το δοχειο διαστολης στο ανοιχτο κυκλωμα ,και που βοηθαει μια βαλβιδα 8 μπαρ καλη (brass form/watts)?

εαν εχεις την βαλβιδα των 8 μπαρ χρειαζεται το δδ η ειναι ασχετα μεταξυ τους?

 

Όλοι οι θερμοσίφωνες ηλεκτρικοί η ηλιακοί συνοδεύονται από τον κατασκευαστή τους  με βαλβίδα 6 η 8 bar 
Το δοχείο διαστολής απορροφά την αύξηση του όγκου του νερού όταν αυτό ζεσταίνεται με αποτέλεσμα να μην αυξάνει υπερβολικά η πίεση

Η βαλβίδα προστατεύει την εγκατάσταση από την αύξηση της πίεσης που θα προκύψει για κάποιο λόγο όταν  η αύξηση αυτή είναι πάνω από το όριο της βαλβίδας να ανοίξει για προστασία  Προσωπική μου άποψη είναι η ύπαρξη κεντρικού μειωτη πίεσης (όχι αυτόματο πληρώσεως) και φίλτρο μετά τον μετρητή της ΕΥΔΣΠ  αποφεύγεις τις στραβές και προστατεύεις και μπαταρίες και φλεξιμπλ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μειωτη πιεσης,παιζεδι απο 5,5 εως 6 μπαρ.

αρα εαν εχω βαλβιδα πιεσης 8 μπαρ,ειναι σχεδον αχρειαστο το δδ στο ανοιχτο?Με την εννοια οτι δεν θα φτασει ποτε σε τετοια πιεση ωστε να χρειαστει το δδ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι και τα 2 χρειάζονται, φυσικά απαραίτητα πρωτίστως η βαλβίδα ασφαλείας και μάλιστα όχι αυτές που βάζουν για οικονομία οι τεχνικοί στις οποίες σε μεγάλο ποσοστό χαλά το αντεπίστροφο, αλλά ξεχωριστά βαλβίδα και αντεπίστροφο. Σε μεταγενέστερο χρόνο μπορεί να μπει μεταξύ τους και το δοχείο διαστολής.

Έχοντας μειωτή πίεσης π.χ. στα 5 bar, εξασφαλίζουμε σταθερή πίεση έως τουλάχιστον το αντεπίστροφο. Μετά από αυτό μπορεί να έχουμε αύξηση της πίεσης λόγω του ζεστού νερού στον θερμοσίφωνα (η οποία λόγω του αντεπίστροφου, δεν προχωρά προς το δίκτυο του σπιτιού), οπότε επεμβαίνει η βαλβίδα (π.χ. στα 8 bar) για αποφόρτιση. Αποτέλεσμα αυτού τους καλοκαιρινούς μήνες ή αν δεν υπάρχει κατανάλωση ΖΝΧ επί μακρόν, είναι συνεχόμενη διαρροή μικρής ποσότητας νερού από την βαλβίδα.

Βάζοντας το δοχείο διαστολής και ρυθμισμένο αυτό στην πίεση του δικτύου, εξασφαλίζουμε ότι αρχικά θα απορροφήσει την αύξησή της έως το σημείο που μπορεί (ανάλογα την χωρητικότητα σε λίτρα) και αργότερα θα επέμβει η βαλβίδα ασφαλείας.

Ένας ακόμη λόγος που χρειάζεται κατ' εμέ το ΔΔ είναι όταν δεν υπάρχει μειωτής πίεσης στο δίκτυο, οπότε απορροφά τις αυξομειώσεις αυτού και έχουμε σταθερή πίεση στον θερμοσίφωνα, χωρίς υδραυλικά πλήγματα, ακόμη και αν απότομα ανοιγοκλείσουμε κάποια βρύση στο σπίτι.

Προσωπικά εκτιμώ ότι το ΔΔ είναι απαραίτητο σε θερμοσίφωνες glass, καθώς η μεγάλη πίεση είναι αυτή που δυνητικά μακροπρόθεσμα μπορεί να δημιουργήσει μικρορωγμές στο εσωτερικό σμάλτο και να έχουμε διάβρωση του boiler.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimviii είπε

εχω μειωτη πιεσης,παιζεδι απο 5,5 εως 6 μπαρ.

 

Μάλλον θα πρέπει να το ξαναδείς Αυτη είναι η πίεση της ΕΥΔΑΠ Θα πρότεινα 4 άντε 4,5 μαξιμυμ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...