Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι, ο ΗΛΙΑΚΜΗ είναι ένας καλός ηλιακός. Είναι ο πρώτος ηλιακός που κατασκευάζεται στην Ελλάδα, που ξεκίνησε εξαγωγές σε πολλές χώρες ανά τον κόσμο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 minutes ago, πάνοσ2 said:

Όχι, ο ΗΛΙΑΚΜΗ είναι ένας καλός ηλιακός. Είναι ο πρώτος ηλιακός που κατασκευάζεται στην Ελλάδα, που ξεκίνησε εξαγωγές σε πολλές χώρες ανά τον κόσμο.

Μάλιστα,  από χαρακτηριστικά μεταξύ, 

https://vimax.gr/thermanse/iliakos-thermosifonas-solarnet-160-25-m-epilektikos-diplis-energeias-by-helioakmi-69751.html

Και

https://www.sol-violaris.com/product/iliakos-thermosifonas-160lt-2-0-glass-inox-sol-violaris-diplhs-energeias/

Ο δεύτερος δεν φαίνεται καλυτερος(και με μεγαλύτερη εγγύηση)? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, insomniagfg είπε

Μάλιστα,  από χαρακτηριστικά μεταξύ, 

https://vimax.gr/thermanse/iliakos-thermosifonas-solarnet-160-25-m-epilektikos-diplis-energeias-by-helioakmi-69751.html

Και

https://www.sol-violaris.com/product/iliakos-thermosifonas-160lt-2-0-glass-inox-sol-violaris-diplhs-energeias/

Ο δεύτερος δεν φαίνεται καλυτερος(και με μεγαλύτερη εγγύηση)? 

Δεν ξέρω να απαντήσω

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, insomniagfg said:

Μάλιστα,  από χαρακτηριστικά μεταξύ, 

https://vimax.gr/thermanse/iliakos-thermosifonas-solarnet-160-25-m-epilektikos-diplis-energeias-by-helioakmi-69751.html

Και

https://www.sol-violaris.com/product/iliakos-thermosifonas-160lt-2-0-glass-inox-sol-violaris-diplhs-energeias/

Ο δεύτερος δεν φαίνεται καλυτερος(και με μεγαλύτερη εγγύηση)? 

Με τις σωστές προστασίες και στους 2, υπερέχει ο ΗΛΙΟΑΚΜΗ λόγω του 0,5τμ παραπάνω συλλέκτη.

Οι διαφορές στις τεχνολογίες είναι πολύ μικρές για να δεις κάποια άλλη ουσιαστική διαφορά. Πας για το μεγαλύτερο συλλέκτη που χωράς και εφαρμόζεις όλα τα προβλεπόμενα προστατευτικά σε κλειστό κύκλωμα και μπόιλερ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nai κατάλληλες προστασίες θα μπουν ότι και να πάρω. Άσχετα από τα τ.μ του συλλέκτη, δεν μετράει το inox (Θεσσαλονίκη) ο συλλεκτης χαλκού τιτανίου σε σχέση με αλουμίνιο τιτάνιο, το ενιαίο μονοκόμματο προφιλ και η μεγαλυτερη εγγυηση? 

Επεξ/σία από insomniagfg
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, insomniagfg είπε

Nai κατάλληλες προστασίες θα μπουν ότι και να πάρω. Άσχετα από τα τ.μ του συλλέκτη, δεν μετράει το inox (Θεσσαλονίκη) ο συλλεκτης χαλκού τιτανίου σε σχέση με αλουμίνιο τιτάνιο, το ενιαίο μονοκόμματο προφιλ και η μεγαλυτερη εγγυηση? 

Νομίζω ότι, ο συλλέκτης χαλκού - τιτανίου είναι καλύτερος.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Έχω βάλει δοχειό διαστολής στο ΖΝΧ όπως είναι στην foto.

Επειδή θέλω να μετράω εύκολα την πίεση στην βαλβίδα αέρα η οποία αυτή τη στιγμή είναι απο κάτω, θα ήθελα την γνώμη σας για το αν μπορώ να το γυρίσω ανάποδα ώστε η εισαγωγή του νερού να είναι απο κάτω και η βαλβίδα αέρα από πάνω.

Τα γράμματα στην ετικέτα είναι όπως βλέπτε άλλα έχω δεί σε διάφορες συνδέσεις ότι το βάζουν ανάποδα.

Το μόνο που με προβληματίζει είναι οτι ανάποδα μπορεί να εγκλοβίζει αέρα στην περιοχή του νερού και μήπως αυτό χαλάει πιο γρήγορα την μεμβράνη.

Την βαλβίδα του αέρα την ήθελα πάνω γιατί πέρυσι σε μερικούς μήνες αφότου το έβαλα, έχασε κάποια στιγμή όλο τον αέρα με αποτέλεσμα να χρειαστεί λύσημο όλο για να ξανά βάλω αέρα.

Θα εκτιμούσα την γνώμη σας αν γνωρίζετε.

ΔοχείοΔιαστολής.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, costachri είπε

Το μόνο που με προβληματίζει είναι οτι ανάποδα μπορεί να εγκλοβίζει αέρα στην περιοχή του νερού και μήπως αυτό χαλάει πιο γρήγορα την μεμβράνη.

 

23 χρόνια στην θέρμανση το έχω με την βαλβίδα επάνω και δεν το έχω αλλάξει ακόμα 

42 λεπτά πριν, costachri είπε

Την βαλβίδα του αέρα την ήθελα πάνω γιατί πέρυσι σε μερικούς μήνες αφότου το έβαλα, έχασε κάποια στιγμή όλο τον αέρα με αποτέλεσμα να χρειαστεί λύσιμο όλο για να ξανά βάλω αέρα.

αυτή είναι η σωστή διαδικασία με πίεση δικτύου δεν μετράμε δεν γεμίζουμε Γιαυτό και ο διακόπτης με το ρακορ Πάρε  μια τέτοια βάση 2-3 € κάνει Έχει διάφορες διαμέτρους Σήκωσε το ποιο ψηλά να σου δίνει χέρι στην βαλβίδα 

Spoiler

image.jpeg.71f4e5f31f1e93598ed879fd187a4725.jpeg

 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα κι από εμένα σε όλους, πρώτη χρονιά με nobel classic 200λτ συλλεκτες 4τμ, υπερευχαριστημένος προς το παρόν.

Άρχισε να καλοκαιριάζει και πλέον μέσα στη μέρα ανεβαίνει πολύ η θερμοκρασία (έχω δει διαφορά από πρωι σε βράδυ χωρίς ενδιάμεση χρήση 40 βαθμούς), με συνέπεια αν κάποια μέρα δεν πολυχρησιμοποιηθεί και ξεκινήσει πχ από 50 φτάνει στους 80-90 την επόμενη. Δεν θέλω να φανταστώ τί θα γίνει αν δεν χρησιμοποιηθεί καθόλου 😀

Σκέφτομαι ήδη λοιπόν να καλύψω μισό με ένα από τους 2 συλλέκτες, έχω ήδη πάρει τεντόπανο με κρικάκια για δέσιμο.

Αν θέλω πχ να καλύψω 1 συλλέκτη, καλύπτω τον 1 ολόκληρο, ή οριζόντια το μισό από τον καθένα, υπάρχει διαφορά ? η διάταξη είναι όπως στη φωτο

Nobel_Classic_SR-300x5

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 minutes ago, hp8 said:

εγώ  👆

Και αν έχει μόνο έναν συλλέκτη, πως το καλύπτεις πχ, τον μισό κάθετα η οριζόντια(απο την πάνω πλευρά η από κάτω, μου φαίνεται πιο ορθολογικο από την πάνω)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vaggy είπε

Καλημέρα κι από εμένα σε όλους, πρώτη χρονιά με nobel classic 200λτ συλλεκτες 4τμ, υπερευχαριστημένος προς το παρόν.

Άρχισε να καλοκαιριάζει και πλέον μέσα στη μέρα ανεβαίνει πολύ η θερμοκρασία (έχω δει διαφορά από πρωι σε βράδυ χωρίς ενδιάμεση χρήση 40 βαθμούς), με συνέπεια αν κάποια μέρα δεν πολυχρησιμοποιηθεί και ξεκινήσει πχ από 50 φτάνει στους 80-90 την επόμενη. Δεν θέλω να φανταστώ τί θα γίνει αν δεν χρησιμοποιηθεί καθόλου 😀

Σκέφτομαι ήδη λοιπόν να καλύψω μισό με ένα από τους 2 συλλέκτες, έχω ήδη πάρει τεντόπανο με κρικάκια για δέσιμο.

Αν θέλω πχ να καλύψω 1 συλλέκτη, καλύπτω τον 1 ολόκληρο, ή οριζόντια το μισό από τον καθένα, υπάρχει διαφορά ? η διάταξη είναι όπως στη φωτο

Nobel_Classic_SR-300x5

Ευχαριστώ πολύ

στον δικο μου (200 λιτρα  2 χ 1,5 τμ) εχω καλυψει εδω και καμια δεκαρια μερες το ενα γυαλι.

μεσοσταθμικα βλεπω οτι εχει κατεβασει 15-20 βαθμους κατω την μαξ θερμοκρασια.

εκει που εφτανε 82 βλεπω να φτανει 62 βαθμους.

Παντα με τις θερμοκρασιες των τελευταιων 10 ημερων.

 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 4/4/2024 στις 11:27 ΠΜ, πάνοσ2 είπε

Όχι, ο ΗΛΙΑΚΜΗ είναι ένας καλός ηλιακός. Είναι ο πρώτος ηλιακός που κατασκευάζεται στην Ελλάδα, που ξεκίνησε εξαγωγές σε πολλές χώρες ανά τον κόσμο.

 

11 ώρες πριν, kstgr είπε

Μακριά από ηλιοακμή, παθών εδώ!

Σου τρυπησε νωρις και συρρικνωση στο περιβλημα..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...