Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Ναι είχε από την αρχή αυτή τη συμπεριφορά. 
Όχι δεν έχει διαρροή από το κλειστό κύκλωμα, αλλά δεν θα είχε και πολύ σημασία μια και μιλάμε για απώλειες την νύχτα. 

ποσα τμ συλλέκτη εχει ? 

οσον αφορά τις απώλειες την νύχτα παίζει ρολο η θερμοκρασία που αποκτά την ημέρα το νερο - ποσο γρηγορα Έχεις κάποια μαξ  ?  Η ποιότητα της μόνωσης σίγουρα αν και λίγο πολύ ολοι την ιδια έχουν και αν είναι με χάλκινο μποιλερ εχει λίγο παραπάνω απώλειες λογο αγωγιμότητας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, pallisi είπε

Λόγω μικρής ταράτσας δε μπορώ να βάλω δύο συλλέκτες, αλλά χρειάζομαι 200lt.

Έχει κανείς εμπειρία για 200lt με μονό συλλέκτη 3τμ; Θα κάνει δουλειά το χειμώνα με ηλιοφάνεια ή δε θα ζεσταίνει ποτέ. ΘΑ εγκατασταθεί στην Αθήνα.

Αν τοποθετηθεί με σωστό νότιο προσανατολισμό στις 180 μοίρες (με μοιρογνωμόνιο ή κάποια αντίστοιχη εφαρμογή στο κινητό), σωστή τοποθέτηση, εκτιμώ πως θα σου κάνει σημαντική εξοικονόμηση, αλλά Νοέμβριο-Μάρτιο θα θέλει βοήθεια λειτουργώντας την αντίσταση, πχ εμείς με 200/3.4 (2 συλλέκτες), αυτό το διάστημα άναβα κάθε μέρα για να φτάσει στους 55 βαθμούς, άλλες φορές άναβε μισή ώρα, άλλες φορές χωρίς ηλιοφάνεια μιάμιση με δύο ώρες άνετα, αυτόνομος τελείως δεν θα είναι (κανένας ηλιακός δεν είναι). Σίγουρα θα κάνεις τη δουλειά σου, αλλά με μια απώλεια 10-15% εκτιμώ σε σχέση με λίγο μεγαλύτερους συλλέκτες.. (έχω να ανάψω αντίσταση πάνω από μήνα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Αν τοποθετηθεί με σωστό νότιο προσανατολισμό στις 180 μοίρες (με μοιρογνωμόνιο ή κάποια αντίστοιχη εφαρμογή στο κινητό), σωστή τοποθέτηση, εκτιμώ πως θα σου κάνει σημαντική εξοικονόμηση, αλλά Νοέμβριο-Μάρτιο θα θέλει βοήθεια λειτουργώντας την αντίσταση, πχ εμείς με 200/3.4 (2 συλλέκτες), αυτό το διάστημα άναβα κάθε μέρα για να φτάσει στους 55 βαθμούς, άλλες φορές άναβε μισή ώρα, άλλες φορές χωρίς ηλιοφάνεια μιάμιση με δύο ώρες άνετα, αυτόνομος τελείως δεν θα είναι (κανένας ηλιακός δεν είναι). Σίγουρα θα κάνεις τη δουλειά σου, αλλά με μια απώλεια 10-15% εκτιμώ σε σχέση με λίγο μεγαλύτερους συλλέκτες.. (έχω να ανάψω αντίσταση πάνω από μήνα)

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Ακόμη και αυτό το διάστημα που αναφέρεις μου είναι αρκετό. Θα ξεπεράσω το πρόβλημα τον χειμώνα βελτιστοποιώντας τον αυτοματισμό ανάλογα με τις ανάγκες. Το θέμα είναι από Μάιο μέχρι και μέσα Οκτώβριο να μη χρειάζομαι να το ανάβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pallisi είπε

δε μπορώ να βάλω δύο συλλέκτες, αλλά χρειάζομαι 200lt.

Έχει κανείς εμπειρία για 200lt με μονό συλλέκτη 3τμ

σου λείπει 0,5 - 0,60 μ  σε πλάτος ? + - 10° ως προς τον απόλυτο νότο  δεν υπάρχει θέμα 

9 λεπτά πριν, pallisi είπε

Το θέμα είναι από Μάιο μέχρι και μέσα Οκτώβριο να μη χρειάζομαι να το ανάβω.

για αυτο το διάστημα ακόμα και ο χειρότερος ηλιακός αποδίδει φουλ Για το χειμώνα παίζει ρόλο η κλίση της γωνίας του συλλέκτη ως προς το γεωγραφικό πλάτος της περιοχης 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, hp8 είπε

σου λείπει 0,5 - 0,60 μ  σε πλάτος ? + - 10° ως προς τον απόλυτο νότο  δεν υπάρχει θέμα 

Έχω ένα μικρό ταρατσάκι, στο οποίο έχω και τα aircondition επάνω. Αν βάλω πιο μεγάλο δε θα έχω χώρο αρκετό ούτε να κουνηθώ. Τώρα βλέπω ότι δεν είναι 3τμ αλλά 2,6τμ οι πιο πολλοί μονού συλλέκτη. Άρα μιλάμε για 200l με 2,6m2.

10 λεπτά πριν, hp8 είπε

για αυτο το διάστημα ακόμα και ο χειρότερος ηλιακός αποδίδει φουλ Για το χειμώνα παίζει ρόλο η κλίση της γωνίας του συλλέκτη ως προς το γεωγραφικό πλάτος της περιοχης 

Πες σε αυτόν το σάπιο, 20αετίας που έχω τώρα. Έχει πιάσει υγρασία από μέσα ο συλλέκτης. Ζεσταίνει όποτε θέλει, για αυτό έχω μπει στην διαδικασία να τον αλλάξω τώρα. Ο υπάρχον είναι 160 λίτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pallisi είπε

Τώρα βλέπω ότι δεν είναι 3τμ αλλά 2,6τμ οι πιο πολλοί μονού συλλέκτη. Άρα μιλάμε για 200l με 2,6m2.

υπάρχουν συλλέκτες 2χ1 γιαυτό σου είπα για 0,5-0,6 μ πλάτος Το κλιματιστικό δεν κρεμιέται κάπου  να δώσει χώρο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, pallisi είπε

Έχω ένα μικρό ταρατσάκι, στο οποίο έχω και τα aircondition επάνω. Αν βάλω πιο μεγάλο δε θα έχω χώρο αρκετό ούτε να κουνηθώ. Τώρα βλέπω ότι δεν είναι 3τμ αλλά 2,6τμ οι πιο πολλοί μονού συλλέκτη. Άρα μιλάμε για 200l με 2,6m2.

Νομίζω η Calpack βγάζει τον mark5 με 3m2, επίσης ο μαλτέζος με 2.7 (2 συλλέκτες) νομίζω, δες διαστάσεις που αναφέρουν οι κατασκευαστές, όχι επιφάνεια μόνο.., στις διαστάσεις τον κατασκευαστών από εμπειρία στο πλάτος θα έλεγα να βάλεις +10 εκ (5+5 από κάθε μεριά "αέρα") τουλάχιστον, το ταρατσάκι τι "κενό χώρο" έχει, διαστάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Νομίζω η Calpack βγάζει τον mark5 με 3m2, επίσης ο μαλτέζος με 2.7 (2 συλλέκτες) νομίζω, δες διαστάσεις που αναφέρουν οι κατασκευαστές, όχι επιφάνεια μόνο.., στις διαστάσεις τον κατασκευαστών από εμπειρία στο πλάτος θα έλεγα να βάλεις +10 εκ (5+5 από κάθε μεριά "αέρα") τουλάχιστον, το ταρατσάκι τι "κενό χώρο" έχει, διαστάσεις;

Κενό χώρο έχω περίπου 1,7 - 1,8 το πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, pallisi είπε

Κενό χώρο έχω περίπου 1,7 - 1,8 το πολύ.

Ζόρικα είσαι, αν θυμάμαι καλά ο Calpac Mark5 στα 200/3, είχε πλάτος 1.60?

Δες διαστάσεις άλλων, αλλά με τόσο πλάτος αναγκαστικά πας σε 1 συλλέκτη με αρκετό "ύψος", 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, pallisi είπε

Τώρα βλέπω ότι δεν είναι 3τμ αλλά 2,6τμ οι πιο πολλοί μονού συλλέκτη.

image.jpeg.b3283f3a5910d3f5dfc2d18db5cecc5e.jpeg

44 λεπτά πριν, pallisi είπε

Πες σε αυτόν το σάπιο, 20αετίας που έχω τώρα. Έχει πιάσει υγρασία από μέσα ο συλλέκτης.

Ολα έχουν ημερομηνία λήξης Δεν φταίει μόνο ο ηλιακός αλλα και η μη συντήρηση Μετα απο 20 χρονια λογικο να ξεραθουν τα λαστιχα - σιλικονες και να μπάζει νερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, hp8 είπε

ποσα τμ συλλέκτη εχει ? 

οσον αφορά τις απώλειες την νύχτα παίζει ρολο η θερμοκρασία που αποκτά την ημέρα το νερο - ποσο γρηγορα Έχεις κάποια μαξ  ?  Η ποιότητα της μόνωσης σίγουρα αν και λίγο πολύ ολοι την ιδια έχουν και αν είναι με χάλκινο μποιλερ εχει λίγο παραπάνω απώλειες λογο αγωγιμότητας 

Ερχόταν με τον 1,7 σαν standard, αλλά τον παραγγειλα με τον 2 τμ, ακριβώς για να έχει καλύτερη απόδοση τον χειμώνα. 

Ενα παραδειγμα για τις απώλειες. 

Στις 20:00 έχει 70 βαθμούς και στις 07:00  το επόμενο πρωί 48 βαθμούς, με ελάχιστη χρήση ζεστού νερού το βράδυ. (πλύσιμο προσώπου/χεριών).  Εχθές το βραδυ συγκεκριμένα από 62 πήγε 38. Και δεν κάνει ιδιαίτερο κρύο. 

Ναι είναι χάλκινο boiler. Να είμαι ειλικρινής δεν γνωριζα για την μεγαλύτερη (θερμο) αγωγιμώτητα του χάλκινου boiler. 

Πάντως πιστεύω ότι λανθασμένα απέρριψα τους συλλέκτες κενού.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στη παρέα!

Κάτοχος πλέον Calpak Neo 160/2,5 αλλά το πήρα χωρίς εγκατάσταση.

Έχετε καποιο συνεργείο να προτείνετε από προσωπική εμπειρία όπου μείνατε ευχαριστημένοι αλλά ήταν και η τιμή οκ;

Αν μπορείτε σε pm. Να τονίσω ότι υπάρχουν έτοιμες σωληνώσεις.

Εχει κάνεις τον συγκεκριμένο ηλιακό να μου πει εντυπώσεις και ιδιαίτερα αν είναι ευχαριστημένος από την απόδοση του στη συννεφιά;

Όσον αφορά το σκέπασμα, χρειάζεται να το κάνω σε 2,5 πάνελ η όχι;

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Jiakometi είπε

Ερχόταν με τον 1,7 σαν standard, αλλά τον παραγγειλα με τον 2 τμ, ακριβώς για να έχει καλύτερη απόδοση τον χειμώνα. 

Ενα παραδειγμα για τις απώλειες. 

Στις 20:00 έχει 70 βαθμούς και στις 07:00  το επόμενο πρωί 48 βαθμούς, με ελάχιστη χρήση ζεστού νερού το βράδυ. (πλύσιμο προσώπου/χεριών).  Εχθές το βραδυ συγκεκριμένα από 62 πήγε 38. Και δεν κάνει ιδιαίτερο κρύο. 

Ναι είναι χάλκινο boiler. Να είμαι ειλικρινής δεν γνωριζα για την μεγαλύτερη (θερμο) αγωγιμώτητα του χάλκινου boiler. 

Πάντως πιστεύω ότι λανθασμένα απέρριψα τους συλλέκτες κενού.  

Οι θερμικές απώλειες εξαρτώνται κυρίως από την θερμική αγωγιμότητα κ της μόνωσης και τα γεωμετρικά χαρακτηριστικά του μπόιλερ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατοικώ 1ο όροφο έχω ηλιακό τριπλής ενέργειας 160 λίτρων στην ταράτσα του τρίτου ορόφου. Τον χρησιμοποιώ αποκλειστικά με ήλιο και σπάνια με το καλοριφέρ λόγω μεγάλης απόστασης και απώλειας θερμότητας κατά την μεταφορά του θερμού νερού το οποίο ξεκινάει από το ισόγειο που βρίσκεται ο λέβητας απόσταση σχεδόν 20 μέτρων  με τις παρακάμψεις.

Επειδή το μπόιλερ κοντεύει 20ετία βλέπω τριγύρω του αρκετές σκουριές και ένα φούσκωμα σκέφτομαι κατα την αλλαγή να πάω σε μπόιλερ διπλής 100 ή 120 λίτρων το οποίο να λειτουργώ με ρεύμα σε περίπτωση μη ηλιοφάνειας. Είμαστε δύο άτομα με όχι μεγάλες καταναλώσεις ζεστού νερού ειδικά στο μπάνιο που η σημερινή νεολαία αν μπει είναι ικανή να καταναλώσει ένα μπόιλερ 160 λίτρων μια φορά.Το καλοκαίρι φυσικά δεν υπάρχει θέμα αλλά το χειμώνα κάποιες φορές μη ηλιοφάνειας που θα χρειαστούμε ζεστό νερό σκέφτομαι να γίνεται με ρεύμα.

Θα ήθελα γνώμες προτάσεις από τυχόν κατέχοντες το θέμα και αν σκέφτομαι σωστά.

Επεξ/σία από papoys1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, papoys1 είπε

έχω ηλιακό τριπλής ενέργειας 160 λίτρων στην ταράτσα του τρίτου ορόφου.

 σκέφτομαι κατα την αλλαγή να πάω σε μπόιλερ διπλής 100 ή 120 λίτρων το οποίο να λειτουργώ με ρεύμα σε περίπτωση μη ηλιοφάνειας.Το καλοκαίρι φυσικά δεν υπάρχει θέμα αλλά το χειμώνα κάποιες φορές μη ηλιοφάνειας που θα χρειαστούμε ζεστό νερό σκέφτομαι να γίνεται με ρεύμα.

αν βάλεις μικρότερο μποιλερ θα πρέπει να σκεπάζεις τους 9 μήνες μέρος της επιφάνειας του συλλέκτη Μια άλλη εναλλακτική είναι η προσθήκη ενός ηλεκρικος πχ 80L με τριοδη  βάνα επιλέγοντας από που θα τραβάς ΖΝΧ Τώρα με δεδομένο την 20ετια ίσως το μποιλερ του ηλιακού είναι στα όρια του Τα ζυγίζεις και προχωράς απο Οκτώβρη  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...