Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, hp8 είπε

Πάρε  μια τέτοια βάση 2-3 € κάνει Έχει διάφορες διαμέτρους Σήκωσε το ποιο ψηλά να σου δίνει χέρι στην βαλβίδα 

Σκεφτόμουν και κάτι τέτοιο αλλά έλεγα μήπως η αντιστροφή ήταν πιο ολοκληρωμένη λυση.

Done

Ευχαριστώ

20240406_143116.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, dimviii είπε

στον δικο μου (200 λιτρα  2 χ 1,5 τμ) εχω καλυψει εδω και καμια δεκαρια μερες το ενα γυαλι.

μεσοσταθμικα βλεπω οτι εχει κατεβασει 15-20 βαθμους κατω την μαξ θερμοκρασια.

εκει που εφτανε 82 βλεπω να φτανει 62 βαθμους.

Παντα με τις θερμοκρασιες των τελευταιων 10 ημερων.

 

 

Ωραία ευχαριστώ πολυ, θα δω και τον καιρό από Δευτέρα και βλέπουμε, αν πάμε έτσι καλύπτω κι εγώ ολόκληρο το ένα γυαλί 

Απλά δεν θέλω να πάω κάτω από 70 γιατί είμαστε 5 κι αν πλακώσουν οι 4 μαζί (ναι τυχαίνει) υπάρχει πρόβλημα 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, insomniagfg είπε

Μισο για να καταλαβω να καλυφθει οριζοντια απο την μεση και πανω η απο μεση και κατω?

Οριζοντια απο κατω προς τα πανω ή αν σε βολευει και στη μεση!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vaggy είπε

Ωραία ευχαριστώ πολυ, θα δω και τον καιρό από Δευτέρα και βλέπουμε, αν πάμε έτσι καλύπτω κι εγώ ολόκληρο το ένα γυαλί 

Απλά δεν θέλω να πάω κάτω από 70 γιατί είμαστε 5 κι αν πλακώσουν οι 4 μαζί (ναι τυχαίνει) υπάρχει πρόβλημα 😄

Το προβλημα ξεκιναει οταν το πρωι πριν τον χτυπησει ο ηλιος εχει καυτο νερο! Πρεπει να φροντιζεις να εχεις pick 50β ωστε να μην ξεπερασει τους 80!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, PLACEBO_89 είπε

Το προβλημα ξεκιναει οταν το πρωι πριν τον χτυπησει ο ηλιος εχει καυτο νερο! Πρεπει να φροντιζεις να εχεις pick 50β ωστε να μην ξεπερασει τους 80!

Αυτό είναι το θέμα, εννοείται. Μέσα στη μέρα μου ανέβασε μέχρι και+40 με 2*2 την πάνελ. Αλλά να χύνουμε το νερό δε λέει για να ρίξω τη θερμοκρασία κάτω από 40-45, οπότε πάμε για σκέπασμα-ξεσκεπασμα οπότε χρειαστεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, vaggy είπε

Αυτό είναι το θέμα, εννοείται. Μέσα στη μέρα μου ανέβασε μέχρι και+40 με 2*2 την πάνελ. Αλλά να χύνουμε το νερό δε λέει για να ρίξω τη θερμοκρασία κάτω από 40-45, οπότε πάμε για σκέπασμα-ξεσκεπασμα οπότε χρειαστεί

Αν πιστευεις οτι δεν ειναι εφικτο να συγκρατεις τις θερμοκρασιες τοτε ''χτυπα'' το αιτιο μερικο σκεπασμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Ειλικρινά διάβασα όσα περισσότερα μπορούσα μέσα εδώ αλλά και σε προηγούμενα νήματα αλλά θα ήθελα μια τελευταία βοήθεια με την άποψή σας.

Είμαστε σε έρευνα για ηλιακό που θα μπει σε ταράτσα και θα συνδεθεί σε δυο διαμερίσματα που βρίσκονται σε παραθαλάσιο χωριό της Χαλκιδικής. Στο ένα θα είναι οι γονείς μου (2 άτομα) όλο το χρόνο και στο άλλο θα φιλοξενούνται τους καλοκαιρινούς μήνες 2-3 επισκέπτες. Πιθανότατα το χειμώνα θα μένει άδειο. Και τα δυο διαμερίσματα έχουν τώρα ηλεκτρικό θερμοσίφωνα, απλά των γονιών μου ζεσταίνεται τον χειμώνα και με τον λέβητα πετρελαίου που έχουμε για τα καλοριφέρ. Κινούμαι προς αγορά ηλιακού διπλής ενέργειας ΑΛΛΑ όσον αφορά τη χωρητικότητα και το μέγεθος πάνελ οι απόψεις που έχω λάβει μέχρι τώρα διίστανται, άλλοι (πωλητές) μου λένε πως τα 160lt με 2.5τμ επιλεκτι.πάνελ είναι μια χαρά και άλλοι ότι για 2 διαμερίσματα να πάω σίγουρα σε 200άρη με 3τμ επιλεκτ. πάνελ.  
Προσωπικά θεωρώ πως τα 160 θα είναι αρκετά μιας και το καλοκαίρι θα ζεσταίνεται συνέχεια. Αντιθέτως σπάνια θα καταναλώνονται και τα 200 λίτρα, ποσω δε μάλλον τον χειμώνα που θα είναι μόνο 2 άτομα. Ειλικρινά η μεγαλύτερη κατανάλωση γίνεται στο πλύσιμο πιάτων μετά από οικογενειακό τραπέζι. Από εταιρίες βλέπω τις iliosak, sol violaris,thermit, skytherm και wilco (η τελευταία καθαρά και μόνο γιατί την προωθεί ο μοναδικός υδραυλικός στο χωριό). Περισσότερο κλίνω προς την iliosak και τη thermit, μου άρεσε η συζήτηση στο τηλέφωνο που είχα με τον εκπρόσωπο της πρώτης αλλά και οι δύο δείχνουν να έχουν ποιοτικά χαρακτηριστικά. 
Τα μοντέλα που έχω εστιάσει είναι τα εξής:
https://www.iliosak.gr/TiNOX-blue-150lt-25
https://www.iliosak.gr/epilektikos-alu90-160lt
https://www.thermitnikaia.gr/mv/thermitnikaia/products_large?id=16
https://www.iliakoi-thermosifones.com/ell/product/Solar-skytherm-iliakos-thermosifonas-glass-inox-diplis-160lt25m2-titanioy-taratsas
https://www.sol-violaris.com/product/iliakos-thermosifonas-160lt-3-0-glass-sol-violaris-energypro-diplhs-energeias/

Έχει κανείς εμπειρία από αυτές τις εταιρείες; Ποιο μέγεθος boiler/πανελ θεωρείτε καταλληλότερο για το μέρος μου, τις ανάγκες και τα άτομα που προανέφερα; 

 

Επεξ/σία από armaanid
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/4/2024 στις 2:42 ΜΜ, costachri είπε

Σκεφτόμουν και κάτι τέτοιο αλλά έλεγα μήπως η αντιστροφή ήταν πιο ολοκληρωμένη λυση.

Done

Ευχαριστώ

20240406_143116.jpg

Τα bar σου έχεις παρατηρήσει αν είναι σταθερά στο μπαρομετρο ή έχουν αυξομειώσεις;;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να ακουστει χαζη η ερωτηση, αλλα ισως να μην ειναι και τοσο...οταν πεφτουν στο τραπεζι προτασεις του στυλ 'ασε τη βρυση ανοιχτη να τρεξει ζεστο νερο' κλπ, για τις ζεστες μερες με συνεχη ηλιοφανεια επι πολλες ημερες ...

Λοιπον...

Μπορει ενδεικτικα να υπολογισει κανεις, με μετριο ανοιγμα της βρυσης στο ζεστο, κατα το ανδρικο ξυρισμα που πες θα κρατησει 10 λεπτα, ποσα λιτρα ζεστου νερου καταναλωνται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, mindreader είπε

Μπορει ενδεικτικα να υπολογισει κανεις, με μετριο ανοιγμα της βρυσης στο ζεστο, κατα το ανδρικο ξυρισμα που πες θα κρατησει 10 λεπτα, ποσα λίτρα ζεστού νερού καταναλώνεται;

παίρνεις ένα μπουκάλι μπυρας ( εννοείται ότι δεν έχεις αφήσει σταγόνα μέσα Το επιβάλλουν οι συνθήκες :) ) Το βάζεις  κάτω από την βρύση  και πατάς στο κινητο το ⏲️ και είσαι οκ  1/2 L πχ  30 sec για το χρόνο ξυρίσματος = ένα καφάσι μπύρες 

Επεξ/σία από hp8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jkoukos είπε

αλλά μίξη με κρύο.

αν ανοίγεις μόνο το ζεστο δεν συμβαίνει αυτό Αλλά αν έχεις βαλβίδα ανάμειξης πάνω  Ναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...