Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, haris_216 είπε

Υποπίεση (από μη σκίαση) τέτοια που θα "ρουφήξει" προς τα μέσα το διπλό τοίχωμα (δοχείο κι εναλλάκτη) και θα παρασύρει μαζί και την πολυουρεθάνη με το εξωτερικό κέλυφος.

Και μετά από όλο αυτό το εσωτερικό "τσαλάκωμα" ο εναλλάκτης θα διατηρήσει διόδους ροής του υγρού και άρα το ηλιακό θα συνεχίσει να δουλεύει κανονικά!!!

Οκ, κάτι μάθαμε και σήμερα :D

ΥΓ Για την γενικότερη ενημέρωση μπορεί όντως να υπάρξει εσωτερικό τσαλάκωμα του δοχείου αλλά σίγουρα όχι υπό τις συνθήκες που περιγράφηκαν. Αυτό θα αφορούσε να υπάρχουν ταυτόχρονα διακοπή υδροδότησης, απουσία βαλβίδας αντεπιστροφής στην παροχή του κρύου, ιδιαίτερα έντονη ηλιοφάνεια και ταυτόχρονη κατανάλωση νερού (πχ άδειασμα στο καζανάκι πέραν της μίας φοράς και άρα πλήρωσή του από το νερό του ηλιακού).

Οκ, αφού σχεδόν κανένας δε πιστεύει ότι το τσαλακωμα στο εξωτερικό κέλυφος  συμβαίνει από την υποπίεση , τότε ας πιστεύει ότι φταίει η πολυουρεθάνη. Στις περισσότερες περιπτώσεις όμως ,  δε ξέρω πως εξηγείται και η εσωτερική παραμόρφωση στα ίδια σημεία με το εξωτερικό , μάλλον σύμπτωση. 

Ο εναλλάκτης από την άλλη , λίγοι κατασκευαστές χρησιμοποιούν τύπου τζακετ , οι περισσότεροι χρησιμοποιούν σερπαντίνα , οπότε κομμάτια να γίνει το καζανι δεν επηρεάζεται η λειτουργία του κλειστού κυκλώματος.

Επίσης άλλο ένα θέμα είναι , ότι πολλοι υδραυλικοί , βγάζουν το αντεπιστροφο μέσα από τη βαλβίδα , για να μην ανοίγει εύκολα. 

Ο καθένας μας έχει την άποψη του.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Τα 4m2 σου αθροιζουν με ευκολία 40 βαθμούς κάθε μέρα στο καζάνι . 

Το πρωί ξυπνάς με 30 ~ θερμοκρασια περιβάλλοντος ~και το απόγευμα είσαι ήδη 70c

συγγνωμη.Απο κεκτημενη ταχυτητα εγραψα λαθος την εποχη εννοωντας χειμωνα.Καλοκαιρι και εγω εχω πανω απο 70° με 3 μ²

Στις 29/9/2020 στις 8:45 ΜΜ, 26ska είπε

Άρα από τι να είναι τα βαθουλώματα;

Πιστευω λογω λεπτο φυλλο λαμαρινας και συστολων διαστολων καπου επρεπε να εκτονωθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/9/2020 στις 11:59 ΠΜ, thodoris1985 είπε

Μετά από μια αποτυχημένη προσπάθεια (διαρροές παντού) να κάνω συντήρηση σε, παραμελλημένο, ηλιακό 30ετίας, ήρθε η ώρα για αγορά καινούριου μποιλερ.

Τα κάτοπτρα θέλω να παραμείνουν για να μειωθεί το κόστος. Αυτό σε γενικές γραμμές προτείνεται;

Αυτή τη στιγμή έχουμε μποιλερ 160λίτρα (4μελής οικογένεια) και στα ίδια λίτρα προσανατολίζομαι.

Λόγω περιορισμένου budget θα πάω σε glass, ή μήπως θα προτείνατε κάτι άλλο που να συμφέρει καλύτερα σε βάθος χρόνου (πλέον οι συντηρήσεις θα γίνονται σωστά, πριν ήταν νοικάρης μέσα και το είχε αμελήσει 100%)

Σε καμία περίπτωση μην κρατήσεις τα ίδια κάτοπτρα , από τη στιγμή που είναι 30 ετών ( εκτός εάν είναι χάλκινα , σχεδόν απίθανο, αλλά και πάλι δε στο προτείνω) . 

Εάν είναι για σπίτι που θα χρησιμοποιήσεις εσύ , προτίμησε ανοξείδωτο , αλλά είναι πιο ακριβός , ειδάλλως πας σε glass. 

Πάντως εάν έβγαλε 30 χρόνια με ή χωρίς συντήρηση είναι σούπερ , μη περιμένεις αυτά τα νούμερα σε καινούργιο ηλιακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, troi.g είπε

Οκ, αφού σχεδόν κανένας δε πιστεύει ότι το τσαλακωμα στο εξωτερικό κέλυφος  συμβαίνει από την υποπίεση , τότε ας πιστεύει ότι φταίει η πολυουρεθάνη. Στις περισσότερες περιπτώσεις όμως ,  δε ξέρω πως εξηγείται και η εσωτερική παραμόρφωση στα ίδια σημεία με το εξωτερικό , μάλλον σύμπτωση. 

Ο εναλλάκτης από την άλλη , λίγοι κατασκευαστές χρησιμοποιούν τύπου τζακετ , οι περισσότεροι χρησιμοποιούν σερπαντίνα , οπότε κομμάτια να γίνει το καζανι δεν επηρεάζεται η λειτουργία του κλειστού κυκλώματος.

Επίσης άλλο ένα θέμα είναι , ότι πολλοι υδραυλικοί , βγάζουν το αντεπιστροφο μέσα από τη βαλβίδα , για να μην ανοίγει εύκολα. 

Ο καθένας μας έχει την άποψη του.

Η δουλειά της βαλβίδας είναι να ανοίγει. Αν δεν θέλουν να "ανοίγει εύκολα" ας βάλουν ποιοτικές και (το κυριότερο) ας τις βάλουν όσο πιο μακριά γίνεται από τον ηλιακό (όχι πάνω στον ηλιακό).

Απλά για να μην εξηγούν σε φρικαρισμένους πελάτες τι γίνεται όταν τους λένε ότι "στάζει ο ηλιακός στην ταράτσα και μου έκανε παράπονα η διαχειρίστρια" προτιμούν να μην βάζουν καν. Και αν η εταιρία του ηλιακού έχει μέσα στα "ψιλά" της εγγύησης την τοποθέτηση αντεπίστροφου στην εγκατάσταση, άντε να βγάλεις άκρη αν τεθεί θέμα εγγύησης.

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, haris_216 είπε

Η δουλειά της βαλβίδας είναι να ανοίγει. Αν δεν θέλουν να "ανοίγει εύκολα" ας βάλουν ποιοτικές και (το κυριότερο) ας τις βάλουν όσο πιο μακριά γίνεται από τον ηλιακό (όχι πάνω στον ηλιακό).

Απλά για να μην εξηγούν σε φρικαρισμένους πελάτες τι γίνεται όταν τους λένε ότι "στάζει ο ηλιακός στην ταράτσα και μου έκανε παράπονα η διαχειρίστρια" προτιμούν να μην βάζουν καν. Και αν η εταιρία του ηλιακού έχει μέσα στα "ψιλά" της εγγύησης την τοποθέτηση αντεπίστροφου στην εγκατάσταση, άντε να βγάλεις άκρη αν τεθεί θέμα εγγύησης.

Η βαλβίδα είναι υποχρεωτικό να είναι πάνω στο καζάνι , απαγορεύεται να τη βάλεις πιο μακριά . 

Δεν υπάρχουν ποιοτικές και μη βαλβίδες , υπάρχουν με περισσότερα bar , αλλά δε προτείνονται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, troi.g είπε

Η βαλβίδα είναι υποχρεωτικό να είναι πάνω στο καζάνι , απαγορεύεται να τη βάλεις πιο μακριά . 

Δεν υπάρχουν ποιοτικές και μη βαλβίδες , υπάρχουν με περισσότερα bar , αλλά δε προτείνονται. 

"Υποχρεωτικό"; 

"Απαγορεύεται"; 

Κι επειδή είναι "υποχρεωτικό" πάνω στο καζάνι και "απαγορεύεται" μακριά από αυτό, τότε δεν τις βάζουν!!! 

Οκ, δεν θα το συνεχίσω αφού δε νομίζω ότι έχει νόημα. Ούτε θα σχολιάσω τη μοναδικότητα αυτού του εξαρτήματος (αντεπιστροφη) που έχει μόνο μία ποιότητα 😉

Σε τελευταία ανάλυση δεν κάνουμε μαθήματα υδραυλικών εδώ. Απλά δίνουμε τροφή για σκέψη, για την περίπτωση που κάποιος μπορεί να προβληματιζεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα τα φώτα σας παιδιά , ανέβηκα σήμερα ταράτσα και τράβαγα τα μαλλιά  μου το δοχείο του ηλιακού ήταν σε αυτήν την κατάσταση ούτε χρόνο δεν έχει κλείσει ανοξείδωτο μέσα έξω από e-solar τελικά πολύ προχειροδουλειά,  στα υπόψιν έχει 2,5 μέτρα συλλέκτη με πάνω από τον μισό σκεπασμένο από αρχές Μαΐου η θερμοκρασία δεν ξεπέρασε τους 70 -75 τώρα το καλοκαίρι,  θα τον καλύψουν στην εγγύηση ή θα το παίξουν τρελίτσα και θα προσπαθήσουν να την κανουν γαργάρα και αν ναι πως θα γίνει αφού είμαι Χανιά Κρήτης , πιθανολογώ ότι δεν έχουν βάλει σωστή ποσότητα πολυουρεθάνη ενώ τους είχα αφήσει πάνω από 1 μήνα για να τον φτιάξουν και να μου τον στείλουν , με δαύτους έχει κάποιος εμπειρία ? Νομίζω ότι έμπλεξα άσχημα τελικά το φτηνό θα μου βγει πανάκριβο εκτός και αν φερθούν σωστά αλλά ποιος θα πληρώσει τον υδραυλικό και τα μεταφορικά ?

Spoiler

20201003_191236.jpg.540684575802fee8ee24eeea55ab9b7e.jpg

 

ειναι 160 λίτρα οπότε δεν μπορει να φταίει το βάρος.

Επεξ/σία από george1551
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όσον αφορά τη βαλβίδα, η χρησιμότητα του αντεπίστροφου είναι να μην αδειάζει ο ηλιακός στο κύκλωμα παροχής, που σημαίνει άδειασμα του ηλιακού όταν κόβεται το νερό, κατέβασμα του νερού και από τη σωλήνωση κρύου και παράξενη συμπεριφορά στην ανάμιξη. 
Η χρησιμότητα του εκτονωτικού είναι να γλιτώνει το δοχείο από την υπερβολική πίεση που μπορεί να του χαλάσει τις συγκολλήσεις, οπότε το άνοιγμα΄του δεν είναι μπελάς αλλά προστασία (εκτός αν τρέχει συνέχεια, που σημαίνει ότι χάλασε και θέλει αλλαγή).
Όσο για την υποπίεση, δε μου φαίνεται λογικό να παραμορφωθεί το εσωτερικό δοχείο τόσο έυκολα. Εφόσον είναι φτιαγμένο να αντέχει 10 και 20 θετικα΄bar, δεν το βλέπω εύκολο να παραμορφωθεί στο -1.


@george1551  
 προφανώς είναι κατασκευαστικό πρόβλημα που πρέπει να καλύψει η εγγύηση. Ωστόσο η εγγύση δεν καλύπτει εργασία και μεταφορικα by default, διάβασε ωστόσο τους όρους της. 

Επεξ/σία από naive
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, naive είπε

@george1551  
 προφανώς είναι κατασκευαστικό πρόβλημα που πρέπει να καλύψει η εγγύηση. Ωστόσο η εγγύση δεν καλύπτει εργασία και μεταφορικα by default, διάβασε ωστόσο τους όρους της. 

Έχεις δίκιο μόλις διάβασα τους όρους της εγγύησης αλλά το θέμα μου ειναι ότι αυτοί θα ζητήσουν πίσω το δοχείο για επισκευή εγώ τι θα κάνω μέχρι τότε? και ποιος θα πληρώσει την επιστροφή σε αυτούς ? ενώ το θέμα ειναι ότι έχουν κάνει κακή κατασκευή αυτοί . Με βλέπω να πηγαίνω σε δικηγόρο μπας και βγάλω άκρη.

 

Spoiler

20201003_205014.jpg.7c028ca652b5318b534151837e2f0551.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2020 στις 8:04 ΜΜ, troi.g είπε

Επίσης άλλο ένα θέμα είναι , ότι πολλοι υδραυλικοί , βγάζουν το αντεπιστροφο μέσα από τη βαλβίδα , για να μην ανοίγει εύκολα. 

Αυτό το βγάζουν οι μπιπ !!!!  Καθ όσον ο κατασκευαστης δεν είναι μπιπ που το έβαλε 
H βαλβίδα έχει 2 ρόλους:
Α) σαν ανεπίστροφο, ώστε το νερό να εισέρχεται προς το καζάνι και να μην εξέρχεται. Με τον τρόπο αυτό κάθε φορά που κλείνουμε τον γενικό διακόπτη του νερού δε μας αδειάζει η αποθηκευμένη ποσότητα του ζεστού νερού λόγο απορρόφησης από την σωλήνα του κρύου αφ ενός και αφ ατερου δεν θα αλλάζει η πίεση δικτύου .
Β) για να προστατέψει την συσκευή όταν για κάποιο λόγο η πίεση εσωτερικά στο δοχείο φτάσει επικίνδυνα την πίεση αντοχής του υλικού οπότε και η συσκευή θα σκάσει.(πχ χαλάσει ο θερμοστάτης διακοπής ρεύματος) και σε περίπτωση που είναι στο πατάρι θα ψάχνουμε καινούργιο διαμέρισμα Τώρα αν θες να μην στάζει έχεις 2 επιλογές Α) Μειωτηρα πίεσης (οχι σαν αυτον του καλοριφερ) η στην κεντρική παροχή η τοπικα στον θερμοσίφωνα   Β) Σωστό δοχείο διαστολής 8 -11 λίτρα συνήθως   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2020 στις 9:05 ΜΜ, george1551 είπε

Έχεις δίκιο μόλις διάβασα τους όρους της εγγύησης αλλά το θέμα μου ειναι ότι αυτοί θα ζητήσουν πίσω το δοχείο για επισκευή εγώ τι θα κάνω μέχρι τότε? και ποιος θα πληρώσει την επιστροφή σε αυτούς ? ενώ το θέμα ειναι ότι έχουν κάνει κακή κατασκευή αυτοί . Με βλέπω να πηγαίνω σε δικηγόρο μπας και βγάλω άκρη.

  Απόκρυψη περιεχομένων

20201003_205014.jpg.7c028ca652b5318b534151837e2f0551.jpg

Δυστυχώς είναι "κλασσικός" όρος εγγύησης σε πολλά προϊόντα το ότι η εγγύηση αφορά την αποκατάσταση της σωστής λειτουργίας, με επισκευή ή αντικατάσταση, αλλά δεν καλύπτει εργασία ή μεταφορικά. 

Το αν είναι νόμιμο ή όχι δεν το ξέρω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2020 στις 9:05 ΜΜ, george1551 είπε

Έχεις δίκιο μόλις διάβασα τους όρους της εγγύησης αλλά το θέμα μου ειναι ότι αυτοί θα ζητήσουν πίσω το δοχείο για επισκευή εγώ τι θα κάνω μέχρι τότε? και ποιος θα πληρώσει την επιστροφή σε αυτούς ? ενώ το θέμα ειναι ότι έχουν κάνει κακή κατασκευή αυτοί . Με βλέπω να πηγαίνω σε δικηγόρο μπας και βγάλω άκρη.

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

20201003_205014.jpg.7c028ca652b5318b534151837e2f0551.jpg

Εκτός από λάθος έγχυση πολυουρεθάνης, η συγκεκριμένη εταιρεία (ΘΕΡΜΥΚ) χρησιμοποιεί οικολογική πολυουρεθάνη και υπάρχει πρόβλημα στην συμπεριφορά. Ο αφρός θα πρέπει να διογκώνεται με συγκεκριμένη πυκνότητα καθώς οτιδήποτε άλλο δημιουργεί προβλήματα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αύριο θα πάρω τηλέφωνο να δω τι θα μου πουν , εάν δεν μου αρέσουν αυτά που θα μου πουν σίγουρα ανέβασμα φωτογραφίας στο skroutz με αρνητική   θα ειναι η πρώτη κίνηση μου , το ηλιακό δεν ήταν φτηνό και το φάουλ ειναι δικό τους και όχι αστοχία πχ στην συγκόλληση του δοχείου , δεν θα δεχτώ να φάω το συνολικό κοστολόγιο για δικό τους λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, george1551 είπε

Αύριο θα πάρω τηλέφωνο να δω τι θα μου πουν , εάν δεν μου αρέσουν αυτά που θα μου πουν σίγουρα ανέβασμα φωτογραφίας στο skroutz με αρνητική   θα ειναι η πρώτη κίνηση μου , το ηλιακό δεν ήταν φτηνό και το φάουλ ειναι δικό τους και όχι αστοχία πχ στην συγκόλληση του δοχείου , δεν θα δεχτώ να φάω το συνολικό κοστολόγιο για δικό τους λάθος.

Κανε και δω αξιολογηση  https://goo.gl/maps/jNRyS7WpJCbQK7qW6

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...