Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, phanispal είπε

Δηλαδή θα χρειαστώ και ασφάλεια ξεχωριστά για το χρονοδιακόπτη;

Τίποτα οικονομικό παίζει;

δεν ειναι ακριβά γενικά τα υλικά ράγας, αλλά μαζί με την εργασία μην περιμένεις κάτω απο 100€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σήμερα έκανα αλλαγή ανοδιου και φλάντζας στον ηλιακό...Δν είναι κάτι το δύσκολο...Εάν πιάνουν τα χέρια σου όλα γίνονται...Κόστος φλάντζας και ανοδιου 5 ευρώ...Εκεί που έπαθα πλάκα ήταν όμως στα άλατα...Ελάχιστα πράγματα και λίγη αμμο-λασπη που ίσα που γέμισα ένα κεσεδάκι του κιλού από γιαούρτι...Και η αντίσταση ψιλοκαθαρη...Την καθάρισα προσεκτικά με μια σπάτουλα και ξαναμπήκε πίσω...Skyland 160 lt 5 ετών...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, argitt είπε

Σήμερα έκανα αλλαγή ανοδιου και φλάντζας στον ηλιακό...Δν είναι κάτι το δύσκολο...Εάν πιάνουν τα χέρια σου όλα γίνονται...Κόστος φλάντζας και ανοδιου 5 ευρώ...Εκεί που έπαθα πλάκα ήταν όμως στα άλατα...Ελάχιστα πράγματα και λίγη αμμο-λασπη που ίσα που γέμισα ένα κεσεδάκι του κιλού από γιαούρτι...Και η αντίσταση ψιλοκαθαρη...Την καθάρισα προσεκτικά με μια σπάτουλα και ξαναμπήκε πίσω...Skyland 160 lt 5 ετών...

Χρησιμοποιείς συχνά αντίσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά. Να μοιραστώ την εμπειρία μου και να προστατέψω μερικούς. Το 2014 πήρα ηλιακό μέσο του προγράμματος εξοικονομώ τον HELIOAKMI MEGASUN DUROSMAT ST160 λίτρα με 2,6τμ συλλέκτη. Πριν μερικές ημέρες παρατήρησα ότι άρχισε να χάνει από την φλάντζα. Προμηθεύτηκα μια φλάντζα και πήγα για αλλαγή. Μόλις ανοίγω αφαιρώ την παλιά τι να δω!!! Από μέσα πράσινο χρώμα σαν πλαστική μπογιά ξεφλουδισμένη, και εννοείτε πίσω από την φλούδα σκουριά. Εγκεφαλικό. Πήρα επιτόπου την εταιρία και εξήγησα πως πλήρωσα επισμαλτωμένο καζάνι και πήρα βαμμένο. Ο διευθυντής με γελοίο και αστείο τρόπο προσπαθεί να μου εξηγήσει πως ο βαμένος είναι καλύτερος, έχει λαμαρίνα με μεγαλύτερο πάχος και κάτι άρες μάρες κουκουνάρες με μικρον και τέτοια. Του εξηγώ πως κάνω μπάνιο με σκουριασμένο νερό. Τα δικά τους αυτός, αφού δεν τρύπησε είπε να το κλείσω είναι μια χαρά. Εκ τον υστέρων θυμήθηκα κάποια προβλήματα με το δέρμα του που είχε ο γιος μου 1 έτους και η γυναίκα μου. Ο δικήγόρος μου είπε εφόσον υπάρχει θέμα υγείας και το νερό σίγουρα δεν είναι πόσιμο αν κάνουμε μια χημική ανάλυση συστήνει να κινηθούμε νομικά. Υπάρχει κάποιος άλλος με παρόμοια εμπειρία? 

helioakmi.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Iosif_L 

Είναι στην εγγύηση ο ηλιακός; Αν είναι, θεωρώ ότι η αποκόλληση της επικάλυψης που υπάρχει μπορεί να θεωρηθεί αστοχία και να αξιώσεις τουλάχιστον αντικατάσταση.
Για το αν είναι λιγότερο πόσιμο το νερό τώρα απότι την περίοδο που ήταν η επικάλυψη στη θέση της, η γνώμη μου είναι ότι δεν έχεις καλές πιθανότητες να το αποδείξεις και ακόμα λιγότερες ότι προκάλεσε και δερματικούς ερεθισμούς, αλλά αν έχεις τη διάθεση και το χρήμα να το κυνηγήσεις, γιατί όχι, θα έχει εδιαφέρον.
Από καθαρά τεχνικής άποψης, η οργανική επικάλυψη (χρώμα έψησης) που απότι φαίνεται χρησιμοποιεί η συγκεκριμένη εταιρεία αντί της συνηθισμένης επισμάλτωσης είναι όντως μια αναγνωρισμένη μέθοδος επικάλυψης δοχείων τέτοιας χρήσης. Στη συγκεκριμένη περίπτωση μπορεί να μην είναι θέμα υποδιέστερης μεθόδου, αλλά κακής εφαρμογής της.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ πόσταρα πριν αρκετές σελίδες φωτογραφίες από το εσωτερικό του ηλιακού μου ΗΛΙΟΑΚΜΗ durosmalt 160lt που ξεκόλλησε η μπογιά και αποκαλύφθηκε το μέταλο το οποίο και είναι σκουριασμένο.

 

Επίσης το νερό τις πολύ ζεστές μέρες του καλοκαιριού μύριζε πολύ έντονα λόγω αυτής της βαφής.

Και ένα άλλο μέλος κατάφερε να του τον αλλάξουν με glass δωρεάν την πρώτη βδομάδα αγοράς του ηλιακού

Πλέον αυτή την εταιρία τη θεωρώ ό,τι χειρότερο

IMG_6601.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, kstgr είπε

Κι εγώ πόσταρα πριν αρκετές σελίδες φωτογραφίες από το εσωτερικό του ηλιακού μου ΗΛΙΟΑΚΜΗ durosmalt 160lt που ξεκόλλησε η μπογιά και αποκαλύφθηκε το μέταλο το οποίο και είναι σκουριασμένο.

Επίσης το νερό τις πολύ ζεστές μέρες του καλοκαιριού μύριζε πολύ έντονα λόγω αυτής της βαφής.

Και ένα άλλο μέλος κατάφερε να του τον αλλάξουν με glass δωρεάν την πρώτη βδομάδα αγοράς του ηλιακού

Πλέον αυτή την εταιρία τη θεωρώ ό,τι χειρότερο

IMG_6601.jpg

Όταν τους είπες και τους έδειξες αυτές τις φωτογραφίες,τι σου απάντησαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν επικοινώνησα με την εταιρία, δεν ξέρω τι νόημα θα είχε μετά από τόσα χρόνια, μακάρι να είχα εμπειρία με ηλιακούς παλιότερα και ίσως να μη θεωρούσα φυσιολογικά κάποια πράγματα όπως τη μυρωδιά που είχε το νερό στις μεγάλες ζέστες και τη φαγούρα αμέσως μετά το μπάνιο κάποιες φορές.

Το χειρότερο είναι ότι σε όλα τα στάδια της έρευνας αγοράς ηλιακού κανένας δε διευκρίνισε ότι ο ηλιακός δεν είναι Glass αλλά βαφή. Εγώ ήξερα τι ήθελα και όποια καταστήματα επισκεπτόμουν ζητούσα 160λτ υάλωση. Αυτοί μου πούλησαν αυτό. Άντε να βγάλεις άκρη 7-8 χρόνια μετά...

Είναι εμφανής η σκουριά στην παρακάτω φωτογραφία

https://drive.google.com/file/d/17U1vGfIfTiJ0i1ZzX0QPRP7W4mqRE_Ll/view?usp=sharing

 

https://drive.google.com/file/d/1scr84VsYxpSHreMMn_tH0VLS--jAN0eP/view?usp=sharing

IMG_6602.jpg

Επεξ/σία από kstgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2020 στις 7:40 ΜΜ, george1551 είπε

Καλησπέρα τα φώτα σας παιδιά , ανέβηκα σήμερα ταράτσα και τράβαγα τα μαλλιά  μου το δοχείο του ηλιακού ήταν σε αυτήν την κατάσταση ούτε χρόνο δεν έχει κλείσει ανοξείδωτο μέσα έξω από e-solar τελικά πολύ προχειροδουλειά,  στα υπόψιν έχει 2,5 μέτρα συλλέκτη με πάνω από τον μισό σκεπασμένο από αρχές Μαΐου η θερμοκρασία δεν ξεπέρασε τους 70 -75 τώρα το καλοκαίρι,  θα τον καλύψουν στην εγγύηση ή θα το παίξουν τρελίτσα και θα προσπαθήσουν να την κανουν γαργάρα και αν ναι πως θα γίνει αφού είμαι Χανιά Κρήτης , πιθανολογώ ότι δεν έχουν βάλει σωστή ποσότητα πολυουρεθάνη ενώ τους είχα αφήσει πάνω από 1 μήνα για να τον φτιάξουν και να μου τον στείλουν , με δαύτους έχει κάποιος εμπειρία ? Νομίζω ότι έμπλεξα άσχημα τελικά το φτηνό θα μου βγει πανάκριβο εκτός και αν φερθούν σωστά αλλά ποιος θα πληρώσει τον υδραυλικό και τα μεταφορικά ?

  Απόκρυψη περιεχομένων

20201003_191236.jpg.540684575802fee8ee24eeea55ab9b7e.jpg

ειναι 160 λίτρα οπότε δεν μπορει να φταίει το βάρος.

Καλησπέρα και από μένα, θα επανέλθω πάλι στο θέμα της παραμόρφωσης του εξωτερικού περιβλήματος, για το οποίο αναφέρθηκα παλιότερα. αυτό λυπών είναι καθαρά και ΜΌΝΟ ο τρόπος που γίνετε η έκχυση της πολυουρεθάνης. απόταν αλλάξανε την πολυουρεθάνη και την κάνανε οικολογική, (περίπου 12-13 χρόνια ίσος και περισσότερα,) πρέπει να γίνεται με μηχανή, αλά με ΣΟΒΑΡΉ μηχανή, πρέπει να ρίχνει την σωστή αναλογία (στο γραμμάριο) τον δυο υλικόν, να διατηρεί τα δυο υλικά στην σωστή θερμοκρασία 24 βαθμούς, το καλοκαίρι να τα ψύχει, και το χειμώνα να τα θερμαίνει, διαφορετικά αλάζει η πυκνότητα, άρα και η αναλογία, να ρίχνει ανάλογα με το καζάνι συγκεκριμένο χρόνο, όχι λιγότερο και μετά συμπλήρωμα, για να μην έχουμε ελεύθερη διόγκωση. αρκετοί έχουν κάτι φτηνιάρικες μηχανές, χωρίς ψύξη και θέρμανση, και αρκετοί ρίχνουν με το χέρι ανακατεύοντας τα δυο υλικά με αναδευτήρα.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, D.PAT είπε

Καλησπέρα και από μένα, θα επανέλθω πάλι στο θέμα της παραμόρφωσης του εξωτερικού περιβλήματος, για το οποίο αναφέρθηκα παλιότερα. αυτό λυπών είναι καθαρά και ΜΌΝΟ ο τρόπος που γίνετε η έκχυση της πολυουρεθάνης. απόταν αλλάξανε την πολυουρεθάνη και την κάνανε οικολογική, (περίπου 12-13 χρόνια ίσος και περισσότερα,) πρέπει να γίνεται με μηχανή, αλά με ΣΟΒΑΡΉ μηχανή, πρέπει να ρίχνει την σωστή αναλογία (στο γραμμάριο) τον δυο υλικόν, να διατηρεί τα δυο υλικά στην σωστή θερμοκρασία 24 βαθμούς, το καλοκαίρι να τα ψύχει, και το χειμώνα να τα θερμαίνει, διαφορετικά αλάζει η πυκνότητα, άρα και η αναλογία, να ρίχνει ανάλογα με το καζάνι συγκεκριμένο χρόνο, όχι λιγότερο και μετά συμπλήρωμα, για να μην έχουμε ελεύθερη διόγκωση. αρκετοί έχουν κάτι φτηνιάρικες μηχανές, χωρίς ψύξη και θέρμανση, και αρκετοί ρίχνουν με το χέρι ανακατεύοντας τα δυο υλικά με αναδευτήρα.

👍👍👍

Πες τα βρε D.PAT γιατί εδώ μέσα θα μάθουμε καινούργια...φυσική με αυτά που λέγονται από κάποιους. Οι οποίοι μάλιστα κι επιμένουν.

(για τους νέους στο νήμα που ενδεχομένως να μην γνωρίζουν ο D.PAT, τον οποίο βέβαια δεν γνωρίζω εκτός νήματος, είναι κατασκευαστής ηλιακών κι έχει δώσει μέσω του συγκεκριμένου νήματος ουκ ολίγαις πληροφορίες "εκ των έσω" στα κατασκευαστικά θέματα/προβλήματα των ηλιακών).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, haris_216 είπε

👍👍👍

Πες τα βρε D.PAT γιατί εδώ μέσα θα μάθουμε καινούργια...φυσική με αυτά που λέγονται από κάποιους. Οι οποίοι μάλιστα κι επιμένουν.

(για τους νέους στο νήμα που ενδεχομένως να μην γνωρίζουν ο D.PAT, τον οποίο βέβαια δεν γνωρίζω εκτός νήματος, είναι κατασκευαστής ηλιακών κι έχει δώσει μέσω του συγκεκριμένου νήματος ουκ ολίγαις πληροφορίες "εκ των έσω" στα κατασκευαστικά θέματα/προβλήματα των ηλιακών).

Συνταξιούχος πλέον, από τον Δεκέμβρη του 19, ανέλαβε ο γιός, από το 86 νομίζω φτάνει, 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 28/10/2020 στις 3:44 ΜΜ, Iosif_L είπε

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά. Να μοιραστώ την εμπειρία μου και να προστατέψω μερικούς. Το 2014 πήρα ηλιακό μέσο του προγράμματος εξοικονομώ τον HELIOAKMI MEGASUN DUROSMAT ST160 λίτρα με 2,6τμ συλλέκτη. Πριν μερικές ημέρες παρατήρησα ότι άρχισε να χάνει από την φλάντζα. Προμηθεύτηκα μια φλάντζα και πήγα για αλλαγή. Μόλις ανοίγω αφαιρώ την παλιά τι να δω!!! Από μέσα πράσινο χρώμα σαν πλαστική μπογιά ξεφλουδισμένη, και εννοείτε πίσω από την φλούδα σκουριά. Εγκεφαλικό. Πήρα επιτόπου την εταιρία και εξήγησα πως πλήρωσα επισμαλτωμένο καζάνι και πήρα βαμμένο. Ο διευθυντής με γελοίο και αστείο τρόπο προσπαθεί να μου εξηγήσει πως ο βαμένος είναι καλύτερος, έχει λαμαρίνα με μεγαλύτερο πάχος και κάτι άρες μάρες κουκουνάρες με μικρον και τέτοια. Του εξηγώ πως κάνω μπάνιο με σκουριασμένο νερό. Τα δικά τους αυτός, αφού δεν τρύπησε είπε να το κλείσω είναι μια χαρά. Εκ τον υστέρων θυμήθηκα κάποια προβλήματα με το δέρμα του που είχε ο γιος μου 1 έτους και η γυναίκα μου. Ο δικήγόρος μου είπε εφόσον υπάρχει θέμα υγείας και το νερό σίγουρα δεν είναι πόσιμο αν κάνουμε μια χημική ανάλυση συστήνει να κινηθούμε νομικά. Υπάρχει κάποιος άλλος με παρόμοια εμπειρία? 

helioakmi.jpg

Τα κλασικα της ηλιοακμης..! Τρυπανε καζανια και βουλιαζει το εξωτερικο περιβλημα!

Οπως και να χει σεβασου ειναι Ελληνική εταιρεια!!! Τα λενε οι insomnites μας!!!

Ποσο τον πληρωσες μονο τον ηλιακο???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...