Προς το περιεχόμενο

Ηλιακοί θερμοσίφωνες


billdanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

κατι μου λεει οτι το συστημα μου εχει χασει υγρα και δεν αποδιδει τα αναμενομενα, απο τις ενδειξεις που εχω το τελευταιο διαστημα.

σημερα  παρ' οτι ειχε ηλιο ολη  μερα, ζεστο νερο  δεν εχω αυτη τη στιγμη σε 200αρη  ηλιακο. απ' οτι με πληροφορησαν στο σπιτι, εγιναν μονο πλυσιματα χεριων (αρκετα) και ενα πλυσιμο πιατων-φασινα  με ζεστο αλλα οχι καυτο νερο.  πριν μιλησω με τον υδραυλικο γιατι η προσβαση στον ηλιακο ειναι για τσακαλια, εχεις κανενας  ιδια συμπεριφορα  για σημερα  στην Αττικη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 8,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/10/2020 στις 2:50 ΠΜ, PLACEBO_89 είπε

Κανε και δω αξιολογηση  https://goo.gl/maps/jNRyS7WpJCbQK7qW6

πάτησα το λινκ και έπεσα επάνω σε μια αξιολόγηση όπου λέει κάποιος ότι του έστειλαν μη επισμαλτωμένο δοχείο, αλλά απλή λαμαρίνα και το διαπίστωσε στην πρώτη συντήρηση.
Και του απαντάνε, μεταξύ άλλων: έγινε λάθος στην αποθήκη μας, αλλά ο υδραυλικός σου δεν το είδε στην τοποθέτηση και το είδε δυο χρόνια μετά; Φάση σα να του ζητάνε και τα ρέστα, που ο υδραυλικός δεν άνοιξε τον ηλιακό να δει μέσα αν είχε το σωστό υλικό πριν τον τοποθετήσει! 🤪

Επεξ/σία από naive
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, naive είπε

πάτησα το λινκ και έπεσα επάνω σε μια αξιολόγηση όπου λέει κάποιος ότι του έστειλαν μη επισμαλτωμένο δοχείο, αλλά απλή λαμαρίνα και το διαπίστωσε στην πρώτη συντήρηση.
Και του απαντάνε, μεταξύ άλλων: έγινε λάθος στην αποθήκη μας, αλλά ο υδραυλικός σου δεν το είδε στην τοποθέτηση και το είδε δυο χρόνια μετά; Φάση σα να του ζητάνε και τα ρέστα, που ο υδραυλικός δεν άνοιξε τον ηλιακό να δει μέσα αν είχε το σωστό υλικό πριν τον τοποθετήσει! 🤪

Πλεον οτι και να παρουμε δεν υπαρχει εγγυημενη αξιοπιστια συν εχουν ανεβει οι τιμες!!! Ολα αναλωσιμα και στο βωμο του κερδους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, bjj-p είπε

κατι μου λεει οτι το συστημα μου εχει χασει υγρα και δεν αποδιδει τα αναμενομενα, απο τις ενδειξεις που εχω το τελευταιο διαστημα.

σημερα  παρ' οτι ειχε ηλιο ολη  μερα, ζεστο νερο  δεν εχω αυτη τη στιγμη σε 200αρη  ηλιακο. απ' οτι με πληροφορησαν στο σπιτι, εγιναν μονο πλυσιματα χεριων (αρκετα) και ενα πλυσιμο πιατων-φασινα  με ζεστο αλλα οχι καυτο νερο.  πριν μιλησω με τον υδραυλικο γιατι η προσβαση στον ηλιακο ειναι για τσακαλια, εχεις κανενας  ιδια συμπεριφορα  για σημερα  στην Αττικη;

Έχεις χάσει σίγουρα υγρά...Εγώ είμαι βόρεια Εύβοια  και έχουμε κάνει 3 άτομα από 2 φορές μπάνιο συν πλύσιμο πιάτων χεριών και έχω ακόμα ζεστό νερό...Και εγώ είμαι 160 λίτρα με ένα συλλέκτη και λόγω λάθος τοποθέτησης ο ήλιος χειμώνα καλοκαίρι χτυπάει τον συλλέκτη από το πρωί έως τις 2 το μεσημέρι...Άρα έχεις χάσει υγρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο forum

Έχουμε μετακομίσει πρόσφατα σε μονοκατοικία και θέλουμε να βάλουμε ηλιακό θερμοσίφωνα. Δεν έχω την παραμικρή γνώση επί του θέματος και για να μην την πατήσουμε θα ήθελα τα φώτα σας.
Budget εως 700.
Προς το παρόν είμαστε δυο αλλά αργότερα θα γίνουμε περισσότεροι όπως το βλέπω :) 

Καμία ιδέα;

Ευχαριστώ

Επεξ/σία από Kingedward
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/10/2020 στις 12:25 ΠΜ, Kingedward είπε

Καλησπέρα στο forum

Έχουμε μετακομίσει πρόσφατα σε μονοκατοικία και θέλουμε να βάλουμε ηλιακό θερμοσίφωνα. Δεν έχω την παραμικρή γνώση επί του θέματος και για να μην την πατήσουμε θα ήθελα τα φώτα σας.
Budget εως 700.
Προς το παρόν είμαστε δυο αλλά αργότερα θα γίνουμε περισσότεροι όπως το βλέπω :) 

Καμία ιδέα;

Ευχαριστώ

Αρχικά θα σου πω να διαβάσεις παλαιότερα μνμ και να έχεις κάποια εικόνα.

Όσον αφορά την επιλογή θεωρώ ότι πρέπει να βάλεις 180 λίτρα με έναν συλλέκτη, και το σκεπτικό μου είναι εφόσον σκοπευεται να κάνετε παιδιά και σας το εύχομαι να είσαι καλυμμένος και στα επόμενα χρόνια αν είστε 3 -4 οι και 5.

Έναν συλλέκτη διότι όσο είστε 2 είναι υπερβολή και ακόμη για 3 άτομα υπερκαλυβει.

Όσον αφορά μάρκες αν είσαι κοντά Αθήνα να παραγγείλεις απευθείας από ένα εργοστάσιο των Αθηνών η αντιστοιχία το ίδιο αν είσαι προς Θεσσαλονίκη. Αν έχει και στην πόλη σου κάποιον που κατασκευάζει να πάρεις από εκεί.

Όλοι οι Έλληνες κατασκευαστές  είναι κορυφαίοι παγκοσμίος

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επανέρχομαι για το θέμα με τον ηλιακό μου esolar με τα βαθουλώματα.Ηρθε τεχνικός τον είδε και θεωρεί ότι λειτουργικά δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

Επειδή επεμεινα όμως η εταιρεία μου πρότεινε να πάρει το μποιλερ να το πάει στο εργοστάσιο και να το επισκευάσει.Θα αλλάξει το εξωτερικό περίβλημα το inox και την μόνωση αν χρειαστεί.Τωρα τι και πώς δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 26ska είπε

Λοιπόν επανέρχομαι για το θέμα με τον ηλιακό μου esolar με τα βαθουλώματα.Ηρθε τεχνικός τον είδε και θεωρεί ότι λειτουργικά δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

Επειδή επεμεινα όμως η εταιρεία μου πρότεινε να πάρει το μποιλερ να το πάει στο εργοστάσιο και να το επισκευάσει.Θα αλλάξει το εξωτερικό περίβλημα το inox και την μόνωση αν χρειαστεί.Τωρα τι και πώς δεν ξέρω.

Μάλλον θα χρειαστεί να αλλάξουν και τη μόνωση. 

Εφόσον είναι κυρίως αισθητικό το πρόβλημα (άντε να υπάρχει και μια αμελητέα επιπλεόν απώλεια) εγώ δε θα έμπαινα στη φασαρία της επισκευής. Δεν έχω και εικόνα βέβαια της παραμόρφωσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, vaggooss είπε

Αρχικά θα σου πω να διαβάσεις παλαιότερα μνμ και να έχεις κάποια εικόνα.

Όσον αφορά την επιλογή θεωρώ ότι πρέπει να βάλεις 180 λίτρα με έναν συλλέκτη, και το σκεπτικό μου είναι εφόσον σκοπευεται να κάνετε παιδιά και σας το εύχομαι να είσαι καλυμμένος και στα επόμενα χρόνια αν είστε 3 -4 οι και 5.

Έναν συλλέκτη διότι όσο είστε 2 είναι υπερβολή και ακόμη για 3 άτομα υπερκαλυβει.

Όσον αφορά μάρκες αν είσαι κοντά Αθήνα να παραγγείλεις απευθείας από ένα εργοστάσιο των Αθηνών η αντιστοιχία το ίδιο αν είσαι προς Θεσσαλονίκη. Αν έχει και στην πόλη σου κάποιον που κατασκευάζει να πάρεις από εκεί.

Όλοι οι Έλληνες κατασκευαστές  είναι κορυφαίοι παγκοσμίος

Προχωρήσαμε σε παραγγελία με έναν ηλιακό θερμοσίφωνα της Nobel στα 160 L διπλής και με 2 συλλέκτες (επέμενε η κοπέλα μου εδώ), μας το πρότεινε και το παιδί στο μαγαζί.

Τώρα ελπίζω να βγει καλός, γιατί πήγαμε λίγο στα τυφλά!

Ευχαριστώ πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Kingedward είπε

Προχωρήσαμε σε παραγγελία με έναν ηλιακό θερμοσίφωνα της Nobel στα 160 L διπλής και με 2 συλλέκτες (επέμενε η κοπέλα μου εδώ), μας το πρότεινε και το παιδί στο μαγαζί.

Τώρα ελπίζω να βγει καλός, γιατί πήγαμε λίγο στα τυφλά!

Ευχαριστώ πάντως!

160 λίτρα είναι μια χαρά.

Αλλά εφόσον έχεις 2 συλλέκτες με το που αρχίσει ο καιρός τα 30αρια να σκεπάσεις οπωσδήποτε την μια πλάκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, vaggooss είπε

160 λίτρα είναι μια χαρά.

Αλλά εφόσον έχεις 2 συλλέκτες με το που αρχίσει ο καιρός τα 30αρια να σκεπάσεις οπωσδήποτε την μια πλάκα.

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή, θα τον σκεπάσουμε με κανένα πανί αν είναι μεγάλο.

Ελπίζω η επιλογή μου να ήταν σωστή. Τώρα ας όψεται!

Επεξ/σία από Kingedward
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kingedward είπε

Σε ευχαριστώ για την συμβουλή, θα τον σκεπάσουμε με κανένα πανί αν είναι μεγάλο.

Ελπίζω η επιλογή μου να ήταν σωστή. Τώρα ας όψεται!

Κάνατε πολύ καλή επιλογή αλλά ΟΠΩΣΔΉΠΟΤΕ σκέπασμα για να αντέξει χρόνια.

Και 3 άτομα να είστε η 4 πάλι θα σκεπάζεις.

Θ κάνετε απόσβεση σίγουρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή σιγά σιγά δε θα επαρκεί ο ηλιακός και θ' αρχίσω να ανάβω την αντίσταση, θα χρειαστώ χρονοδιακόπτη για να βρίσκω ζεστό νερό όταν γυρνάω σπίτι.

Έχετε να προτείνετε κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/10/2020 στις 9:48 ΜΜ, phanispal είπε

Επειδή σιγά σιγά δε θα επαρκεί ο ηλιακός και θ' αρχίσω να ανάβω την αντίσταση, θα χρειαστώ χρονοδιακόπτη για να βρίσκω ζεστό νερό όταν γυρνάω σπίτι.

Έχετε να προτείνετε κάτι;

Δες αυτό και κάλεσε καλύτερα ηλεκτρολόγο να στο φτιάξει αν όντως το θες τελικά

https://ilektroaytomatismoi.blogspot.com/2014/12/blog-post_28.html

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...