Προς το περιεχόμενο

Elden Ring [PS4][PS5][Xbox One][Xbox Series S|X]


ilos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

37 λεπτά πριν, rudigarcia222 είπε

παιδιά καλησπέρα θέλω να ρωτήσω κατι gameplaywise,ξερω ότι είναι κάπως παράλογα θεωρητικο αφου δεν εχει κυκλοφορήσει το παιχνιδι απλα η ερώτηση απευθύνεται σε veterans τηs fromsoft και ας απαντηθεί εμπειρικά απο προηγούμενα παιχνιδια,εγω λοιπόν σαν κλασσικος νουμπας εχω τελειώσει το πρώτο και το δεύτερο souls παιχνίδι καθαρά strenght build με ενα πελώριο οπλο και μια πανοπλία πολυ βαρια, ενω στο τρίτο (οπως και στο bloodborne)εδωσα περισσότερη σημασία στη ταχύτητα και στο dexterity, έπαιζα με κατανα και ελαφρά πανοπλία που μου εδινε ταχυτητα,αναγνωριζω οτι σε ένα παιχνίδι 80plus hours  κάπως τον παντρεύεσαι τον χαρακτήρα και ετσι αποφάσισα για πρώτη φορα ετσι για την διαφορετικότητα να παίξω σαν μαγος,και ξαναλέω δεν εχω ιδέα πως λειτουργούν οι μάγοι στα fromsoft,απο οτι διαβάζω στα classes του παιχνιδιού οτι πιο κοντά σε μαγο(και οχι hybrid μοντελα)είναι η class  ASTROLOGER

εχω αρκετές και πολυ basic απορίες  αρχικα

1)α)στους μάγους υπάρχει ενα επιπλέον stat που θα πρέπει να ανεβάζω στα level up το focus points?που οσο πιο πολύ εχω τοσο πιο πολλές φορες κανω cast?λιγο μπακαλίστικα το λεω αλλά καπως έτσι λειτουργει???

1)β)πως το αναπληρώνω με εναλλακτικού τυπου flask?(εννοώ περα απο rest)

2)τα μαγικά που χρησιμοποιώ δεν τα αποκτάω οπως τα περισσότερα παιχνίδια απλα αναβαθμίζοντας τον χαρακτήρα αλλα ειτε τα αγοράζω ειτε τα βρισκω στον κοσμο σε αποστολές σεντούκια κτλ σωστα????

 

3)α)το intelligence ειναι το ανάλογο strenght ενος ιππότη αρα οσο πιο μεγάλο τοσο πιο μεγάλη ζημιά προκαλώ σε αντιπαλους

3)β) που αυτο σημαίνει οτι το strenght περα απο requirements για πανοπλίες ειναι παντελώς άκυρο στατ σε μαγους???

4)το faith τι είναι σαν  υποκατηγορια για αλλού είδους μαγικα?healing buffs και τέτοια ενω το arcane το ορθοδοξο για μπαλες φωτιες και πιο κλασσικες μαγικες επιθεσεις??αρα υπαρχει ενα μονοπατι και εδω ωστε να γινω πιο καθαροαιμος ειτε arcane ειτε faith

5)σε ένα μαγο παίζει ρολο το οπλο?λιγο στην αρχή και μετα μόνο για να ανεβαζει τα στατσ??υποθετω αν φτασεις late game θα εχεις τοσες μαγειες που το οπλο θα εχει δευτερευοντα χαρακτηρα??

 

 

αν μπορεί κάποιος να μου γράψει  οποιαδήποτε αλλη πληροφορία για την προσέγγιση ενος μάγου σε fromsoft καλοδεχούμενη

Το intelligence ειναι το αντιστοιχο strength του μαγου. Οσο περισσοτερο,τοσο περισσοτερο damage. Θα χρειαστει να ανεβασεις και mind για να εχεις λιγο μεγαλυτερο μανα pool ισως και slots για spells,δεν ξερω ακριβως πως θα λειτουργει αυτο στο ER. Ισως  χρειαστει να ανεβασεις λιγο vigor μπας και γλιτωνεις καποια one shot απο εχθρους και bosses πιστευω

Οσο περισσοτερους εχθρους σκοτωνεις θα ξαναγεμιζουν τα flasks με το mana λογικα.

 

To faith ειναι αντιστοιχη μαγεια αλλου τυπου,η οποια εχει επιθετικα spells,αλλα εχει και αρκετα buffs/utility spells σε αντιθεση με intelligence που ειναι κατα βαση damage.

Και ναι τα spells τα βρισκεις με εξερευνηση η απο bosses.

Το οπλο δεν παιζει πολυ ρολο στον μαγο,ισως να το χρειαζεσαι για απλα mobs για να μην ξοδευεις μανα αν σου τελειωνει ευκολα,αλλιως δευτερευον ως ανουσιο. Η πηγη τους dmg σου θα ειναι το int stat,το spell που χρησιμοποιεις και τοσο ποσο δυνατο η αναβαθμισμενο θα ειναι το catalyst που εχεις για τα spells

 

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@CarbonFibre @kosmsamo Κι εμένα εφυγε απο Βουδαπέστη στις 18:00.

Δυστυχώς θεωρώ πως δε θα φτάσει εγκαίρως. Απ'οσο διαβασα και σε προηγούμενα νήματα για DPD, φτάνουν οδικώς και περνάνε από όλες τις βαλκανικές χώρες και καταλήγουν στο κέντρο διαλογής της ACS στη Θεσ/νικη.

Μακάρι να βγω λάθος, αλλά απο Τετάρτη (την επόμενη) θα το περίμενα εγώ.

Τo PreOrder DLC πηγα να το κάνω redeem, αλλά όπως είπε κι ο @CarbonFibre πρέπει να ενεργοποιηθεί το παιχνίδι πρώτα.

Επεξ/σία από YiannisPj
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, di maria kun είπε

τωρα σοβαρα στο ps5 πιανει 60ρι ενω στο series x 45-50????πως γκεναν αυτο??

Το ιδιο εγινε και στο cyberpunk 2077 μετα το next gen patch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Daredevil είπε

θα πάρει σίγουρα d1 patch, και στο Pc to reviewers build έχει stuttering

Δεν είναι σίγουρο για τα frames. Ιάπωνες είναι, άνεση έχουν με εγχώριο hardware, έκαναν καλύτερο opt 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, CarbonFibre είπε

Edit πριν από λίγο έφυγε από Βουδαπέστη για τελικό προορισμό λέει.

Ελπίζω να το έχουμε την Παρασκευή, δεν είναι τόσο μακριά η Βουδαπέστη. 😛

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, SaberNero είπε

Ελπίζω να το έχουμε την Παρασκευή, δεν είναι τόσο μακριά η Βουδαπέστη. 😛

Έφτασε πριν λίγο Σόφια. 🙂

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, CarbonFibre είπε

Έφτασε πριν λίγο Σόφια. 🙂

Εμένα δείχνει ακόμα Βουδαπέστη. Λογικά δεν έχει σκαναριστεί ακόμα. Θα κανω επεξεργασία απάντησης (οχι πως σας νοιάζει 😜) μολις αλλάξει στάτους. Άντε μπας και φύγει για Θεσ/νικη σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα περιμένω βίντεο απο digital foundry για τις επιδοσεις των next gen κονσολων να επιλέξω πλατφόρμα.Θέλω να το παίξω στο series x αλλά στο PS5 δείχνουν πιο αισιόδοξα τα πράγματα και υποστηρίζει και cross gen με ps4 για coop με αδερφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, YiannisPj είπε

Εμένα δείχνει ακόμα Βουδαπέστη. Λογικά δεν έχει σκαναριστεί ακόμα. Θα κανω επεξεργασία απάντησης (οχι πως σας νοιάζει 😜) μολις αλλάξει στάτους. Άντε μπας και φύγει για Θεσ/νικη σήμερα.

Βάλε το tracking number της chronopost στη σελίδα parcelsapp. εκεί θα σου βγάλει και το DPD tracking number ώστε να ψάχνεις καλύτερα τη διαδρομή του πακέτου.

@George7Byron Υπάρχει ένα αρχικό βίντεο για τις επιδόσεις

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από CarbonFibre
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To είδα αυτό αλλά μου φαίνεται απαράδεκτο να είναι τόσο πίσω το series x.Ελπίζω σε day one patch, να δούμε στην τελική έκδοση αν έκαναν τον κόπο να το βελτιώσουν 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...