Προς το περιεχόμενο

ΕΑΠ - ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω τον λόγο της απάντησης σου.

Έδειξα σημάδια ότι γράφω στον γάμο του καραγκιόζη όπως λες και εσύ ή κάτι τέτοιο ?
Νομίζω αν διάβαζες όλη την συζήτηση θα καταλάβαινες οτι δεν υποτιμώ καθόλου την θεωρία και τα μαθηματικά, και από την στιγμή οπού υποστηρίζω κάτι τέτοιο πως γίνεται να τα παρέλειπα ο ίδιος ?

Επίσης την photo δεν την ανέβασα ούτε για να δειχτώ ούτε για να πω ότι κάνω τρέλα πράγματα, ίσα ίσα για να καταλάβει ο Τόσος τι εννοώ με γραφικά. Ακόμη και εγώ ο ίδιος ξέρω ότι αυτά που κάνω είναι πολύ ερασιτεχνικά πράγματα άλλα είναι πράγματα τα οποία οι εταιρίες εκτιμούν αν δουν στο CV κάποιου junior, πως αλλιώς θα ξέρουν ότι κάνουν για την δουλειά ?
Με το πτυχίο ? Και ο Μπάμπης ο φίλος μου ο web developer έχει, πιστεύεις μπορεί να πάει να εργαστεί σε κάποιο ray tracing engine ?

Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ, απλός δεν βρίσκω τον λόγο να διευκρινίσεις κάτι για το οποίο όχι άπλα δεν εντυπώθηκε το αντίθετο άλλα μάλιστα υποστηρίχτηκε κιόλας.

Επεξ/σία από CPPMinister
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σιγά να μη εκτιμήσει η όποια ΒΕΤΑ (εσύ την ανάφερες) τέτοιες αστειότητες.
Έχεις δει τι ζητάει και τι προσόντα έχουν όσοι δουλεύουν εκεί; 

Αυτό είναι το point.
Ότι για αξιόλογες εταιρείες και σοβαρή δουλειά τα γραμματικά προσόντα και το θεωρητικό υπόβαθρο είναι εκ των ων ουκ άνευ και πρέπει το λιγότερο να συμβαδίζει με την εκμάθηση του εργαλείου.
Αλλιώς, όπως γράφηκε θα βρεις πολύ γρήγορα "ταβάνι" σε αυτά που μπορείς κάνεις και κλειστές πόρτες εκεί που φιλοδοξείς να πας.

Με αυτό κατά νου, καλά κάνεις κι ασχολείσαι, και κάθε προσπάθεια καλή είναι.
Κι αν έχεις και επίγνωση του που βρίσκεσαι γνωστικά και σε τι πρέπει να εστιάσεις να μάθεις, ακόμη καλύτερα...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πάντως με αυτά τα projects έκανα συνέντευξη στην Altair Engineering μια εταιρία πολύ γνωστή για τα simulation και analysis software οπού έχει.
Όπως και να έχει, αν και λίγο περίεργος ο τρόπος σου, ευχαριστώ για τις "συμβουλές" και καληνύχτα...

EDIT: Δεν ξέρω αν το πρόσεξες άλλα στην εικόνα πέρα από την όντως αστειότητα το mandelbrot set εχει και δυο διαφορετικά renders ένα με ray tracer και ένα με rasterizer, οπού ναι, και αυτά αστειότητες είναι μπροστά σε αυτά που κάνουν άλλα είναι ωραία projects οπού δείχνουν ότι ασχολείσαι και για μια junior θέση, τις περισσότερες φορές αυτό είναι αρκετό πιστεύω.

Τέλος, για να απαντήσω στην πρώτη σου ερώτηση, ναι ξέρω τι είναι και πως προκύπτει το Mandelbrot Set, δεν θα δημοσίευα ούτε θα παινευόμουν για κάτι που έγραψα ενώ δεν ήξερα ούτε εγώ ο ίδιος πως λειτουργεί, δεν είμαι υποκριτής.

Επεξ/σία από CPPMinister
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, CPPMinister είπε

Επίσης με βάση τα frameworks οπού αναφέρατε νομίζω δεν καταλάβατε τι εννοώ γραφικά.
Ασχολούμαι με graphics programming, (βλέπε OpenGL, glsl shaders, Vulkan, κ.τ.λ.), όχι GUI / Desktop Apps, είναι διαφορετικό, πολύ τα μπερδεύουν.

Τώρα που το διευκρίνισα, συνεχίζετε να πιστεύετε ότι το ΕΑΠ κακή επιλογή ?
Τα γραφικά θέλουν αρκετά μαθηματικά, και το ΕΑΠ στα προσφέρει κάλος κακός.

Νομίζω μιας και ήδη τα ξέρεις όλα, δεν χρειάζεται εμείς να προσθέσουμε κάτι παραπάνω 😁

Επεξ/σία από Tasos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν καταλαβαίνω γιατί μου απαντάτε με ειρωνεία.

Εγώ μια ερώτηση έκανα για το τι θα μου συμβουλεύατε να κάνω και η συζήτηση κατέληξε στο αν έχω τα προσόντα να δουλέψω σε αυτό που μου αρέσει, και γιατί ?
Επειδή έστειλα μια photo με αυτά που έχω κάνει, κατευθείαν να αμφισβητήσετε και να υποτιμήσετε τις γνώσεις μου λόγου ότι δεν έχω πάει (ακόμη) σε κάποια σχολή.
Λες και είναι δύσκολο να ξέρεις βασική γραμμική άλγεβρα, και πινάκες (οπού συνήθως είναι αρκετά για τέτοιου level projectακια)

Ωριμάστε λιγάκι και μην βγάζετε τόσο κόμπλεξ.

Επεξ/σία από CPPMinister
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μας, κινείσαι ολοταχώς (αν δεν βρίσκεσαι ήδη) στην κατηγορία αυτού έχει κάνει πέντε μλκιες και γυρίζει και πουλάει μούρη στους (άσχετους) συνομήλικούς του ότι είναι κάποιος. Οτι πρέπει για ανώμαλη προσγείωση στην σκληρή πραγματικότητα του να μην δίνει πανελλαδικές γιατί δεν θέλει να ζοριστεί απο τη μια, να γράφεται στο ΕΑΠ/ΠΛΗ και να τα παρατάει μετά την ενδιάμεση της πλη12 (στη γραμμική άλγεβρα... ω ναι... κάτσε να δεις τι άλλο εχει εκτός απο πινακάκια! ) και να τρώει τη μια φόλα μετά την άλλη απο εταιρίες σαν αυτές που ανέφερες, που ζητάνε πτυχία ΗΜΜΥ και 3ετη προϋπηρεσία για θέσεις junior.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω πως το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα άλλα ζήτω συγγνώμη αν έκανα τέτοια εντύπωση, σίγουρα δεν είχα αυτό τον σκοπό όταν σου έδειξα την photo, ούτε μούρη πουλούσα ούτε ήθελα να το παίξω κάποιος.

Επίσης πανελλήνιες έδωσα, άλλα είχα άλλα μυαλά τότε και ξενέρωσα τόσο πολύ που δεν πέρασα στις πρώτες μου επιλογές και αποφάσισα να μην πάω, κάτι οπού το μετανιώνω.

Το ΕΑΠ δεν το θεωρώ ούτε τον "εύκολο δρόμο" ούτε αμφισβητώ την δυσκολία του και αν τελικά επιλέξω αυτό, θα προσπαθήσω όσο περισσότερο μπορώ για να το βγάλω.

Στο κάτω κάτω ποτέ δεν ισχυρίστηκα ότι είμαι κάποιου είδους μαθηματική ιδιοφυΐα, αν δεις γράφω ότι ξέρω τα βασικά από γραμμική άλγεβρα, και πινάκες.

Όσο άφορα το πτυχίο ΗΜΜΥ ίσως να έχεις δίκιο άλλα είναι ανάλογα στην θέση οπού κάνεις apply, για γραφικά σίγουρα όχι. (Κάτι το οποίο δεν διευκρίνισα είναι ότι στις παραπάνω εταιρίες εγώ ενδιαφερόμουν μονό για το graphics / software κομμάτι, προφανώς όχι για το core των προσομοιώσεων μιας και ακόμη είναι κάτι που άπλα μου αρέσει και ασχολούμαι ερασιτεχνικά, δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις φυσικής και μαθηματικών για να εργαστώ σε κάτι τέτοιο)

Επεξ/σία από CPPMinister
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να στο πω λίγο διαφορετικά, μη ξεχνάς άλλωστε αυτό που ανέφερα πριν. Εχω τη συνήθεια να τα λέω κάπως χύμα, για το λόγο οτι θα ήθελα όταν ήμουνα στην ηλικία σου να μου τα είχε πει κάποιος χύμα, ώστε να μην κάνω τα λάθη που έκανα τότε. Κάποια απο αυτά είναι παρόμοια με αυτά που βλέπω (ή εικάζω) ότι πας να κάνεις κι εσύ. 

Αυτός που θα προσλάβει κάποιον για γραφικά, δεν θα αρκεστεί στο να έχει φτιάξει μερικά projectακια. Φίλος μου (40+) πριν μια 10ετια είχε συνεργαστεί με έναν broker του εξωτερικού. Ο εργοδότης του ήθελε κάποια διαγράμματα απεικόνισης δεικτών μετοχών (τους γνωστούς δείκτες τεχνικής ανάλυσης) σε Java, αλλά ήθελε και σχετικές γνώσεις στο αντικείμενο, δηλαδή σπουδές χρηματοοικονομικών. Για να καταλαβαίνει αυτά που θα του λέγανε οι αναλυτές.

Ετσι και σε σένα, σου πρότεινα να μάθεις fw C++ *  για να βρεις δουλειά πάνω στο αντικείμενο της C++ στο εξωτερικό (για Ελλάδα, ξέχασέ το), ώστε να έχεις εμπειρία και προϋπηρεσία σαν dev C++. Αν μείνεις στην Ελλάδα, θα καταλήξεις web dev σε τρύπες που φτιάχνουν σελίδες για σκρουτζομάγαζα και προφανώς δεν θα σε ωφελήσει σε τίποτα η C++ και γενικά γλώσσες που ειναι για real time programming.

* και ναι, γνωρίζω τη διαφορά μεταξύ fw - directx & opengl. Μάθε πρώτα να δημιουργείς γραφικά μέσω κάποιου FW, δεν περιορίζεσαι σε "εφαρμογές GUI/Desktop" μαθαίνοντας ένα fw, εχει πολύ ευρύτερη χρήση. Δεν θα πας μακριά με γνώσεις plain C++

Για τη μαθηματική υποδομή που χρειάζεσαι απλά για να κάνεις αλγορίθμους αυτά που θα σου ζητήσουν σε κάποια εταιρία, απαιτεί πρόγραμμα σπουδών AEI. Δεν υπάρχει περίπτωση αυτοδίδακτος να προσεγγίσει αυτά τα αντικείμενα και επίσης, η ΠΛΗ του ΕΑΠ δεν σε καλύπτει σε αυτά. Θα χρειαστείς καποιο μεταπτυχιακό επιπλέον (στο ΕΑΠ η ΠΛΗ είναι πρόγραμμα σπουδών επάρκειας και όχι ειδίκευσης). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ότι με αφορά, δεν σκόπευα να μειώσω την προσπάθειά σου, αλλά απλώς να σου καταδείξω που βρίσκεσαι για να μην ουρανοβατείς. Ο Tasos τα είπε με πολύ οξύτερο τρόπο.

Τα σοβαρά γραφικά δεν είναι μόνον πολ/σμός πινάκων.
Είναι διανυσματική ανάλυση, αναλυτική γεωμετρία, στοιχεία διαφορικής γεωμετρίας, υπολογιστική γεωμετρία, καμπύλες splines και nurbs κ.α.
Τέτοια υλοποιείς με το opengl και τις μηχανές γραφικών.

Π.χ., πώς θα βρεις την απόσταση ενός σημείου από ένα κύκλο ή ένα δίσκο σε 3D; 
ή την απόσταση δύο κύκλων;  ή την τομή δύο τριγώνων;  κ.α.
Επιπλέον, οι προσομοιώσεις που ανάφερες απαιτούν γνώσεις φυσικής, μαθηματικών και αριθμητικής ανάλυσης.
Π.χ., η διάδοση ενός κύματος είναι ουσιαστικά λύση της κυματικής εξίσωσης.
Αν δεν έχεις κάνει τα προαναφερθέντα μαθηματικά, δεν θα μπορείς να καταλάβεις αυτά που θα διαβάσεις για να υλοποιήσεις τέτοια πράγματα. Ίσως μια μηχανή γραφικών έχει έτοιμες (ή σχεδόν έτοιμες) τις ρουτίνες να τα κάνει, αλλά αν δεν ξέρεις έστω μερικώς τη θεωρία γρήγορα θα βρεις τοίχο.
Κάποιος που δεν δίνει πανελλήνιες αλλά προτιμάει να ασχοληθεί αμέσως και αυτοδίδακτα, δεν πρόκειται να εστιάσει σε τέτοιο υπάβαθρο διότι απαιτεί υπομονή, προσήλωση και κουλτούρα προσωπικής δουλειάς, τις οποίες αν είχε θα έδινε επιτυχώς και τις εξετάσεις.
Οι όσοι άλλοι ασχοληθούν αφού έχουν τελειώσει μια θετική σχολή θα σου αφήνουν τη σκόνη τους διότι μπροστά τους θα είσαι ημιμαθής.
Αυτοί που δουλεύουν σε τέτοιες εταιρίες και κάνουν τέτοια πράγματα όντως "από κάπου ξεκίνησαν" - 
αλλά το θεμέλιο και η αφετηρία τους ήταν τα μαθηματικά και η φυσική/μηχανική/δυναμική ή ότι άλλο τέτοιο έκαναν, όχι το opengl !  Αυτό ήρθε πολύ μετά αφού ήδη είχαν περάσει από τα παραπάνω.
Έχω ασχοληθεί με γραφικά και opengl εκτεταμένα στο παρελθόν και ξέρω τι σημαίνει γραφικά πολύ πιο καλά από εσένα...

Το αντικείμενο που στοχεύεις είναι εξαιρετικό, άριστη επιλογή - αλλά ο δρόμος που πας να βαδίσεις είναι λανθασμένος και δεν θα σε βγάλει σ' αυτό. Σε εταιρείες σαν τη BETA, χωρίς σπουδές ΑΕΙ και MSc δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να σε πάρουν ακόμη κι αν έχεις τις ευλογίες του Gates ή του Carmack...

.

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, V.I.Smirnov είπε

Κάποιος που δεν δίνει πανελλήνιες αλλά προτιμάει να ασχοληθεί αμέσως και αυτοδίδακτα, δεν πρόκειται να εστιάσει σε τέτοιο υπόβαθρο διότι απαιτεί υπομονή, προσήλωση και κουλτούρα προσωπικής δουλειάς, τις οποίες αν είχε θα έδινε επιτυχώς και τις εξετάσεις

Θα επισημάνω με έμφαση το παραπάνω. Προσθέτοντας πως πολλά πραγματικά ταλέντα έχασαν πολύτιμο χρόνο απο εκεί που πραγματικά μπορούσαν να διαπρέψουν, επειδή είχαν μια αφελή αντίληψη της πραγματικότητας

16 λεπτά πριν, CPPMinister είπε

Ευχαριστω για την αναλυση, θα σου στειλω DM γιατι νομιζω το παρακαναμε με το forum, εχει παει πολυ off-topic

Θα έλεγα ότι όλα αυτά που γράφτηκαν, συνεισφέρουν στον περίφημο "οδηγό επιβίωσης στην ΠΛΗ" περισσότερο απ' όσο θα πιστέψει κάποιος (απ' έξω)! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξέρω ότι ακούγεται χαζή δικαιολογία αυτό που θα πω άλλα ισχύει 100%.
Όταν έδωσα εγώ πανελλήνιες ήμουν άλλος άνθρωπος, πίστευα ότι δεν θα ασχοληθώ ποτέ με μαθηματικά, φυσικές κ.τ.λ. ποσό μάλλον με γραφικά.
Με αποτέλεσμα να μην έχω κάποιο ιδιαίτερο στόχο, κάτι οπού επηρέασε αρνητικά την απόδοση μου.


Τώρα όμως τα τελευταία 2 χρόνια, έχω αναπτύξει μια "αγάπη" για όλα αυτά που δεν μου άρεζαν τότε και θα ήθελα να τα μάθω, οπότε το κίνητρο και την υπομονή που δεν είχα τότε, σίγουρα τα έχω τώρα ! 
Δεν τα λέω αυτά για να σας πείσω ότι μπορώ να τα καταφέρω μόνος ή κάτι τέτοιο... έξαλλου θέλω να πάω σχολή, γι'αυτό έκανα το αρχικό post.


Πανελλήνιες δεν θέλω να ξανά δώσω, όχι γιατί βαριέμαι να διαβάσω άλλα γιατί θεωρώ ότι θα πάρω ένα ρίσκο το οποίο μπορώ να αποφύγω βγαίνοντας έξω ή πηγαίνοντας στο ΕΑΠ.
Τι θα γίνει αν κάτι στραβώσει και δεν περάσω εκεί οπού θέλω ? 

Τζάμπα ένας χρόνος προετοιμασίας ενώ θα μπορούσα ήδη να σπουδάζω έξω και ίσως να δουλεύω ταυτόχρονα.
Οπότε θα ήθελα την άποψη σας για το τι θα κάνατε στην θέση μου (έκτος ΑΕΙ), έξω ή ΕΑΠ, τι θα με βοηθήσει παραπάνω στο αντικείμενο οπού θέλω να ασχοληθώ και θα ειναι καλύτερο υπόβαθρο για κάποιο masters που τυχόν θελήσω ?

Επεξ/σία από CPPMinister
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, CPPMinister είπε

Τώρα όμως τα τελευταία 2 χρόνια, έχω αναπτύξει μια "αγάπη" για όλα αυτά που δεν μου άρεσαν τότε και θα ήθελα να τα μάθω, οπότε το κίνητρο και την υπομονή που δεν είχα τότε, σίγουρα τα έχω τώρα ! 

Πανελλήνιες δεν θέλω να ξανά δώσω, όχι γιατί βαριέμαι να διαβάσω άλλα γιατί θεωρώ ότι θα πάρω ένα ρίσκο το οποίο μπορώ να αποφύγω βγαίνοντας έξω ή πηγαίνοντας στο ΕΑΠ. Τι θα γίνει αν κάτι στραβώσει και δεν περάσω εκεί οπού θέλω ? 

Αυτό που γράφεις, σε μετάφραση, σημαίνει "απέκτησες κίνητρο". Συγχαρητήρια, ανακάλυψες το μυστικό της επιτυχίας στη ζωή. Και διπλά μάλιστα, γιατί το έκανες σε πολυ μικρή ηλικία!

Πανελλαδικές πρέπει να δώσεις ξανά, γιατί θα παρεις αυτό το ελάχιστο ρίσκο με ένα πολύ μεγάλο προσδοκώμενο αποτέλεσμα. Αλλα για λεπτομέρειες σε dm. Σκέψου να προκύψει αυτη η ανάγκη στα 40+ σου, έχοντας φτάσει ταβάνι με λίγες προοπτικές εξέλιξης  στο αντικείμενο λόγω ηλικίας και ελάχιστες για θέση (πχ μανατζερική) λόγω έλλειψης πτυχίου;

Επεξ/σία από Tasos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν θες να ασχοληθείς με γραφικά υπολογιστών, καλύτερα θα σε ικανοποιούσε ένα τμήμα Φυσικής ή Μαθηματικών, καθώς στα περισσότερα τμήματα Πληροφορικής(εκτός ΕΚΠΑ, Κρήτη, νομίζω και ΑΠΘ), δεν έχω δει να πιάνουν Απειροστικό ΙΙ, δηλαδή ύλη διανυσματικού λογισμού, όπου αυτήν θες(δες την ύλη σε βιβλία τύπου "Mathematics for Game Development"). Εξίσου σημαντικά είναι και μαθήματα σε Αναλυτική Γεωμετρία ή και Ευκλείδεια, καθώς και γραμμικής άλγεβρας. Ίσως σε βοηθήσει περισσότερο το Φυσικό, μιας και αυτά είναι main εργαλεία σε πολλά μαθήματα, αλλά και το να έχεις μια εικόνα μηχανικής, μονάχα καλό κάνει. Δεν μιλάω για Ηλεκτρολόγους και Μηχανικούς Υπολογιστών, αλλά οι περισσότεροι που βλέπω(πάντα για έξω, γιατί Ελλάδα δεν υπάρχουν ούτε με το σταγονόμετρο) να εργάζονται στο game development, έχουν κυρίως πτυχία τέτοιου τύπου(και μετά ακολουθεί της Επιστήμης Υπολογιστών). Το ίδιο ισχύει και σε AI/ML, τα πιο "δυνατά" υπόβαθρα, τα έχουν απόφοιτοι Μαθηματικών, Στατιστικής, Φυσικής και μετά Πληροφορικής. Για να μάθεις καλό προγραμματισμό, δεν χρειάζεται καμία σπουδή, μόνο hands on practice. Το να μάθεις να χρησιμοποιείς τη γλώσσα προγραμματισμού σε ένα συγκεκριμένο τομέα, εκεί είναι που μετράει το domain knowledge, γιατί η γλώσσα είναι απλά ένα μέσο για υλοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...