Προς το περιεχόμενο

ZXHN H267N απο NOVA


loypis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, poulinos είπε

μακαρι να φτιαχτει με το επομενο firmware γιατι οπως φαινεται δεν εχει μονο ενα ατομο αυτο το θεμα .δεν ξερω αν δοκιμασες τυπικα να αλλαξεις κανα καναλι ή να δοκιμασεις να βαλεις 802.11g αντι για 802.11n να δεις αν θα αλλαξει κατι. επίσης αν εχει Channel width(bandwidth) να το αλλαξεις απο 20/40 ή απο auto σε 20 σκετο. 

οι τεχνικοί εχθές μου άλλαξαν 2 φορές κανάλι... αν και όπως μου είπαν δεν πρέπει να παίζει ρόλο γιατί δεν γίνεται πχ στο κινητό να είμαι οκ και να έχω θέμα στο lap top και στο desktop... 

Φαντάζομαι λέμε για το ίδιο κανάλι που άλλαξαν χθες... μου είπαν από 13 κανάλια με πήγαν από το 5 στο 6... κάτι τέτοιο... δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 554
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Just now, pavlos-ice said:

οι τεχνικοί εχθές μου άλλαξαν 2 φορές κανάλι... αν και όπως μου είπαν δεν πρέπει να παίζει ρόλο γιατί δεν γίνεται πχ στο κινητό να είμαι οκ και να έχω θέμα στο lap top και στο desktop... 

Φαντάζομαι λέμε για το ίδιο κανάλι που άλλαξαν χθες... μου είπαν από 13 κανάλια με πήγαν από το 5 στο 6... κάτι τέτοιο... δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε αυτό

για το καναλι αυτο εννοω.τα αλλα δυο channel width και το τι Mode θα παιξεις ειναι αλλες ρυθμισεις.δυσκολο να φταινε αλλα λεω να το δοκιμασουμε και αυτο.δεν το εχω κιολας για να τα δοκιμασω εγω.εχω το 788 V3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης... είχα δίπλα στο router το ασύρματο τηλέφωνο δεν ξέρω μήπως έφταιξε αυτό... το πήγα τώρα πιο μακρυά...

4 λεπτά πριν, poulinos είπε

μακαρι να φτιαχτει με το επομενο firmware γιατι οπως φαινεται δεν εχει μονο ενα ατομο αυτο το θεμα .δεν ξερω αν δοκιμασες τυπικα να αλλαξεις κανα καναλι ή να δοκιμασεις να βαλεις 802.11g αντι για 802.11n να δεις αν θα αλλαξει κατι. επίσης αν εχει Channel width(bandwidth) να το αλλαξεις απο 20/40 ή απο auto σε 20 σκετο. 

Σε κανα 2ωρο θα πάω να δω τι παίζει πάλι.... και ενημερώνω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, pavlos-ice said:

επίσης... είχα δίπλα στο router το ασύρματο τηλέφωνο δεν ξέρω μήπως έφταιξε αυτό... το πήγα τώρα πιο μακρυά...

θεωρητικα μπορει να κανει παρεμβολες αν παιζει στα 2,4 ghz  αλλα δεν το εχεις μονο εσυ το θεμα. επισης καλο θα ειναι να γινει αυτη η δοκιμη και στα 2,4 ghz αλλα και στα 5ghz για να δουμε αν το προβλημα ειναι το ιδιο. αν επαιζες στα 5ghz τοτε το ασυρματο δεν επηρεαζει τιποτα. να στο καθυστερουσε το ασυρματο λογω παρεμβολων ναι αλλα να στο κολλαει ειναι λιγο Weird. επισης το εχω διπλα στο 788 v3 το Dect μου αλλα δεν νομιζω οτι παιζει στα 2,4ghz.(δεν ειμαι σιγουρος αλλα τελευταια φορα που ετυχε να κανω κατι δοκιμες με το dect θυμαμαι οτι δεν ηταν 2,4 ghz) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, poulinos είπε

θεωρητικα μπορει να κανει παρεμβολες αν παιζει στα 2,4 ghz  αλλα δεν το εχεις μονο εσυ το θεμα. επισης καλο θα ειναι να γινει αυτη η δοκιμη και στα 2,4 ghz αλλα και στα 5ghz για να δουμε αν το προβλημα ειναι το ιδιο. αν επαιζες στα 5ghz τοτε το ασυρματο δεν επηρεαζει τιποτα. να στο καθυστερουσε το ασυρματο λογω παρεμβολων ναι αλλα να στο κολλαει ειναι λιγο Weird. επισης το εχω διπλα στο 788 v3 το Dect μου αλλα δεν νομιζω οτι παιζει στα 2,4ghz.(δεν ειμαι σιγουρος αλλα τελευταια φορα που ετυχε να κανω κατι δοκιμες με το dect θυμαμαι οτι δεν ηταν 2,4 ghz) 

το ΖΤΕ υποστηρίζει δηλαδή και 2,4 και 5? 

Μπορώ να το αλλάξω σαν user?Ξέρεις που το αλλάζω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/07/2019 at 15:07, pavlos-ice said:

το ΖΤΕ υποστηρίζει δηλαδή και 2,4 και 5? 

Μπορώ να το αλλάξω σαν user?Ξέρεις που το αλλάζω?

νομιζα οτι υποστηριζει αλλα δυστυχως δεν υποστηριζει :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λέτε αν "πειράξουμε" με κάποιο τρόπο τα παρακάτω να μπορέσουμε να αποκτήσουμε και πρόσβαση μέσω telnet; Εγώ μέχρι στιγμής με τις ακόλουθες ρυθμίσεις δεν τα κατάφερα...

telnet.jpg.4500dda4f0b85716ec47092615ed1c20.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ίσως δώσει πρόσβαση σε εντολές παραμετροποίησης του router, όπως π.χ. xdslctl, xdslcfg, κτλ. με απώτερο σκοπό την παρακολούθηση της σύνδεσης με λογισμικά του τύπου DSLstats και πιθανόν βελτίωσή της; Λέω τώρα...

Επεξ/σία από vsk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, vsk είπε

Ίσως δώσει πρόσβαση σε εντολές παραμετροποίησης του router, όπως π.χ. xdslctl, xdslcfg, κτλ. με απώτερο σκοπό την παρακολούθηση της σύνδεσης με λογισμικά του τύπου DSLstats και πιθανόν βελτίωσή της; Λέω τώρα...

 βαθεια νερα..!!😀 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς τι ακριβώς πρέπει να κάνω στην καρτέλα Internet > WAN > DSL Connection ώστε να έχω το ZTE σε bridge mode μόνο ως modem (ώστε έπειτα να συνδέσω το δικό μου Wireless Router σ' αυτό);;;

fZMMRiG.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 21/08/2019 at 19:56, randomcat said:

Γνωρίζει κανείς τι ακριβώς πρέπει να κάνω στην καρτέλα Internet > WAN > DSL Connection ώστε να έχω το ZTE σε bridge mode μόνο ως modem (ώστε έπειτα να συνδέσω το δικό μου Wireless Router σ' αυτό);;;

fZMMRiG.png

το Internet vdsl ή το Internet vdsl καντο bridge.το ποιο απο τα δυο θα κανεις εξαρτατε απο το αν εισαι στο ιδιοκτητο δικτυο της Forthnet που εχει vlan id 1102 ή αν εισαι σε Kv οτε,wind,vodafone που εχει vlan id 835. το router που εχεις θελει μετα να κανει κληση pppoe. Προσοχη με το vlan id.αν δεν βαλεις σωστο vlan id δεν θα παρει ποτε Ip.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, poulinos είπε

το Internet vdsl ή το Internet vdsl καντο bridge.το ποιο απο τα δυο θα κανεις εξαρτατε απο το αν εισαι στο ιδιοκτητο δικτυο της Forthnet που εχει vlan id 1102 ή αν εισαι σε Kv οτε,wind,vodafone που εχει vlan id 835. το router που εχεις θελει μετα να κανει κληση pppoe. Προσοχη με το vlan id.αν δεν βαλεις σωστο vlan id δεν θα παρει ποτε Ip.

ZXduZ0M.png

Το VLAN ID του Internet2_VDSL είναι όντως το 835 όπως φαίνεται παραπάνω (και του Internet_VDSL είναι το 1102 όπως το είπες).

Ωστόσο, δεν μπορώ να αλλάξω το type της σύνδεσης (όπως φαίνεται,  η επιλογή είναι grayed out).

Μπορώ να την αφήσω ήσυχη και απλά να φτιάξω μια καινούργια (βλ. "New Item"), όπως την έχω βάλει στο παράδειγμα της εικόνας, με PTM Bridge Connection και VLAN ID το 835 ???

Και επίσης τα υπόλοιπα connections - δηλ. τα Voice VDSL/ADSl και Internet ADSL - τι τα κάνω; Τα αφήνω όπως είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο H168N μπορείς να κάνεις δεξί κλικ, Inspect Element και να βγάλεις το disabled="disabled" που έχει στο κουτάκι που είναι grayed out, να το αλλάξεις σε bridged και να παίξει κανονικά. Δοκίμασέ το. Ή μπορείς να μπεις με root λογαριασμό, να σβήσεις ό,τι υπάρχει και να φτιάξεις ένα νέο Bridged Connection.

Επεξ/σία από infin1tyGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...