Προς το περιεχόμενο

Έτερος εγώ


NikosRocknRolla

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 459
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Το Έτερος Εγώ μου είχε αρέσει πολύ.

Η συνέχεια όχι τόσο, δεν μου άρεσε που μετακινήθηκε από το ρεαλισμό στο συμβολισμό ή όπως αλλιώς θα ήθελε να το περιγράψει κανείς. Ήδη είχα αντιρρήσεις με τη διαχείριση του ψυχιατρείου, αλλά η όλη κατάσταση με τις φυλακές, με ξενέρωσε άσχημα.

Εννοείται πως θα δω τη συνέχεια, αλλά με πολύ πιο συγκρατημένες προσδοκίες αυτή τη φορά.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να ξενερώνει κάποιος για την απεικόνιση των φυλακών που βρίσκονται σε ένα φανταστικό εναλλακτικό ελληνικό σύμπαν με ξεπερνάει...

Δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο είναι ικανό να χαλάσει σε κάποιον την ευχαρίστηση της θέασης! Ίσως είναι άλλοι οι λόγοι τελικά..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα.

Ο κόσμος του Έτερος εγώ δεν ξεκίνησε σαν "φανταστικό εναλλακτικό ελληνικό σύμπαν".

Ήταν μια απολύτως ρεαλιστική ταινία, και αυτό ακριβώς ήταν που την καθιστούσε τρομακτική.

Η σκέψη πως εκείνο το κουκούλωμα, εκείνος ο ζωντανός εφιάλτης, θα μπορούσε να συμβαίνει δίπλα σου. Όχι σε κάποιο γελοίο κόσμο όπου οι τρόφιμοι ψυχιατρείων είναι ντυμένοι με στολές που φέρνουν σε δημιουργίες παριζιάνου μόδιστρου, ούτε σε έναν κόσμο όπου δεσμοφύλακες ντυμένοι με καμπαρντίνες και για κάποιο λόγο με αντιασφυξιογόνες μάσκες κυκλοφορούν ένοπλοί και χαζεύουν τους κρατούμενους στην "απομόνωση" (πίσω από τζαμαρίες).

Ο ρεαλισμός ήταν που καθιστούσε ανατριχιαστική την πρώτη ταινία. Το δυστύχημα που συμβαίνει σε δυο νέα παιδιά που θα μπορούσαν να είναι γείτονες, φίλοι, εμείς.

Όμως, ομολoγώ πως χαίρομαι που αυτή τη φορά δεν κρύφτηκες πίσω από μια αντίδραση για να εκδηλώσεις τη διαφωνία σου και έγραψες δυο λόγια.

Κάτι είναι κι αυτό. Ανεπαρκές, αλλά κάτι.

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, _linuslost_ είπε

Το να ξενερώνει κάποιος για την απεικόνιση των φυλακών που βρίσκονται σε ένα φανταστικό εναλλακτικό ελληνικό σύμπαν με ξεπερνάει...

Δεν νομίζω ότι κάτι τέτοιο είναι ικανό να χαλάσει σε κάποιον την ευχαρίστηση της θέασης! Ίσως είναι άλλοι οι λόγοι τελικά..

Προσωπικά ούτε εμένα με τρέλανε η απεικόνιση των φυλακών, καταλαβαίνω ότι δεν προσπαθεί για 100% ρεαλισμό στο κάθε τι, και δεν είναι κακό αυτό, αλλά νομίζω ξεπερνά κάποια όρια αληθοφάνειας σε σχέση με ό,τι άλλο έχει δείξει. Είναι σαν να βλέπεις το Seven για παράδειγμα και κάποια στιγμή ο Morgan Freeman να κάνει ξόρκι από το Harry Potter. Εντάξει, δεν είναι τόσο άκυρο, αλλά νομίζω υπερβαίνει κάπως τα όρια με βάση τα δικά μου γούστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Aν δεχτούμε πως επιλέχθηκε μια "στυλιζαρισμένη" εκδοχή (προσπερνάμε εδώ το ότι ακυρώνεται η προσέγγιση της πρώτης -και για εμένα κορυφαίας, σε επίπεδο σεναρίου και νοημάτων- ταινίας), τότε η στυλιζαρισμένη εκδοχή θα πρέπει να είναι παρούσα παντού.

Δεν μπορεί, δηλαδή, να έχεις αστυνομικούς που ντύνονται "συμβατικά" αλλά δεσμοφύλακες που ντύνονται σαν να μας ήρθαν από το Blade Runner. Δεν μπορεί να έχεις νορμάλ νοσοκομείο αλλά μεταμοντέρνο ψυχιατρείο.

Και ο λόγος είναι πως έτσι δημιουργείς αισθητική ασυνέχεια, στρέφοντας την προσοχή του θεατή σε αυτή την ασυνέχεια.

Έχω εξηγήσει αρκετά αναλυτικά το γιατί θεωρώ πως η ρεαλιστική επιλογή είναι προτιμότερη και γιατί μη ρεαλιστικές σκηνές (λ.χ. το κρητικό πολιτιστικό κέντρο με το λατινικό motto του Pierce στο βάθος του πλάνου) εξασθενούν τη δύναμη της εικόνας.

Δεν συζητάω σεναριακές αφέλειες του στυλ "έχω έναν αδίστακτο μανιακό δολοφόνο, ας τον προαυλίζω με το γενικό πληθυσμό, τι θα μπορούσε να πάει στραβά, άλλωστε". Αυτό συμβαίνει γιατί θέλει να χωρέσει ο σκηνοθέτης μια σκηνή εκεί, κάπως πρέπει να το κάνει.

Όμως, ακόμη και σκηνοθετικές αφέλειες του στυλ "έχω κελιά χωρίς τουαλέτες" δεν τις αξιοποιεί ουσιαστικά, με μια σκηνή λ.χ. όπoυ θα επιχειρούσαν κάποιοι πορωμένοι κρατούμενοι (αν όχι βαλτοί) να τραμπουκίσουν τον "μαλθακό" (σε όψη και συμπεριφορά) Λαΐνη στις κοινές τουαλέτες, οπότε μπαίνει στη μέση ο τέως ιατροδικαστής, καθαρίζει (μεταφορικά και ενδεχομένως κυριολεκτικά) και μετά ακολουθεί ο διάλογος που, στη σειρά, έλαβε χώρα στην "τραπεζαρία". Έτσι, ο ιατροδικαστής κερδίζει το "δικαίωμα" να περιγράψει το μανιφέστο του στο Λαΐνη και δεν πέφτει απλά στην "παγίδα" να τον ψυχογραφήσει/ψαρέψει ο πρωταγωνιστής.

Δεν νομίζω πως όταν σου αρέσει (και το έχεις γράψει κατ' επανάληψη) μια ταινία/σειρά δεν επιτρέπεται να ασκείς κριτική σε αυτά που θεωρείς ως άστοχες επιλογές.

Το "Έτερος Εγώ" και οι συνέχειές του είναι με διαφορά ό,τι καλύτερο έχει βγάλει ο ελληνικός χώρος τα τελευταία χρόνια (και επίσης με διαφορά ανώτερο του πολυδιαφημισμένου Κομμάντα & Δράκοι, δεν συζητάω καν τα γελοία νεό-φολκόρ καθημερινά σήριαλ) αλλά αυτό δεν σημαίνει, για μένα, τουλάχιστον, πως ή πρέπει να το λατρεύεις συνολικά ή να το απορρίπτεις συλλήβδην. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχοντας λεηλατήσει το , Συνήθεις Ύποπτοι και το Seven, ε όχι δεν μπορώ να ανεχτώ οποιαδήποτε άλλη ατασθαλία. Κάντο τουλάχιστον σωστά και όχι να βγάζει γέλιο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν συγκρίνω τη σειρά με την ταινία, θα κρατήσω την ταινία! Και αυτό γιατί θεωρώ πως η σειρά θέλοντας να δώσει κάτι παραπάνω, έκανε κοιλιά και πληροφορία που πλάτειαζε αρκετά.

Πολύ ωραία στοιχεία και θεματολογία, φωτογραφία κτλ.

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα "Ετερος εγω" ειναι μακραν της δευτερης η καλυτερη σειρα δρασης-ψυχολογικη κτλ Μονο με τα ποιοτικα Νησια-Αγριες Μελισσες κτλ δεν μπορει να συγκριθει γιατι ειναι αλλο στυλ και μου ειναι αδιαφορα κιολας. Ειδικα  πιστολιδια και καταδιωξεις ειχαμε να δουμε απο την εποχη του Ευλογητου 😄

Πρεπει να ειμαστε ελαστικοι σε οποια κενα - ελλειψεις ακριβως γιατι αντιπαλος ειναι ο κανενας. Πασχουμε παρα πολυ σε αυτο το ειδος. Σιγουρα η ταινια ηταν καλυτερη των σειρων αλλα αυτο συμβαινει στο 99% των περιπτωσεων! Ο Λογοθετης επειδη εχει ιδιαιτερη στυλ θα ταιριαξει πολυ στην σειρα πιστευω.

Φαν φακτ: Ο αστυνομος (Μανος Βακουσης) ηταν μορφαρα και στην Λαμψη και τον νομιζαν για τον Ευλογητο 😁

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 μήνες μετά...

Ολοκληρώθηκαν έπειτα από δύο μήνες τα γυρίσματα για τον τρίτο κύκλο επεισοδίων της αστυνομικής σειράς «Έτερος Εγώ». Η νέα σεζόν, σε σκηνοθεσία του Σωτήρη Τσαφούλια και σενάριο του ίδιου και της Κατερίνας Φιλιώτου με τίτλο «Έτερος Εγώ: Νέμεσις» θα κάνει πρεμιέρα αποκλειστικά στην COSMOTE TV τη νέα τηλεοπτική σεζόν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...