Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

10 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

Σε 3 μηνες εδω θα ειμαστε να γκρινιαζουμε και για την ζεστη 🥴

Τουλαχιστον τωρα ντυνεσαι και εισαι οκ :P

Ακόμα και τώρα, προτιμώ το κρύο.
Αυτή η ζέστη που δεν μπορείς να κάνεις τίποτα, με πιάνει απόγνωση μόνο που το σκέφτομαι.

Και βασικά, όχι άλλα ψευτοδιλήμματα ζέστη ή κρύο. Μια ωραία άνοιξη με 23-25 βαθμούς είναι η σωστή απάντηση.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από τόσα χρόνια "πάλης" καλοκαίρι ή χειμώνας έχω καταλήξει ότι προτιμώ το καλοκαίρι.

Το χειμώνα ρε παιδιά φοράς τόσα ρούχα και πάλι κρυώνεις. Πας για μπάνιο και παγώνεις. Πας να κοιμηθείς και το μαξιλάρι λες και είναι πάγος. Θέλεις να κάτσεις να δουλέψεις στο πισι και δεν μπορείς από το κρύο.

Και το καλύτερο; θες πολλά λεφτά για καλοριφέρ/ac. Να είσαι ξέρω γω με βασικό και να σκας 400 ευρώ για ρεύμα/καλοριφερ? καλό , πολύ καλό.... 😄 

Ενώ το καλοκαίρι ρε παιδία απλά φοράς 1 αμάνικο και αν δεν την παλεύεις πας για φρεσκάρισμα στο ντους. Άσε που το καλοκαίρι το AC σου βγαίνει πολύ πιο φθηνά. σε φάση 1/4 ή και 1/5 από αυτά που δίνεις το χειμώνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, NotAliki177 είπε

Μετά από τόσα χρόνια "πάλης" καλοκαίρι ή χειμώνας έχω καταλήξει ότι προτιμώ το καλοκαίρι.

Το χειμώνα ρε παιδιά φοράς τόσα ρούχα και πάλι κρυώνεις. Πας για μπάνιο και παγώνεις. Πας να κοιμηθείς και το μαξιλάρι λες και είναι πάγος. Θέλεις να κάτσεις να δουλέψεις στο πισι και δεν μπορείς από το κρύο.

Και το καλύτερο; θες πολλά λεφτά για καλοριφέρ/ac. Να είσαι ξέρω γω με βασικό και να σκας 400 ευρώ για ρεύμα/καλοριφερ? καλό , πολύ καλό.... 😄 

Ενώ το καλοκαίρι ρε παιδία απλά φοράς 1 αμάνικο και αν δεν την παλεύεις πας για φρεσκάρισμα στο ντους. Άσε που το καλοκαίρι το AC σου βγαίνει πολύ πιο φθηνά. σε φάση 1/4 ή και 1/5 από αυτά που δίνεις το χειμώνα.

To καλοκαίρι με τον καύσωνα θες να μου πεις ότι με τα τσιμέντα να έχουν βράσει κοιμάσαι χωρίς να ιδρώσεις 1.965.999 φορές? 🤣 Το ίδιο ανυπόφορο είναι γιατί στο νου σου έχεις το 30αρι. Απλά θυμήσου πόσο βράσαμε πέρσι τον Αύγουστο και θα σου περάσει το ότι κρυώνεις.

ΥΓ. δεν βάζω μέσα κουνούπια, μύγες, σκόνη Σαχάρα, φωτιές κτλ 

Επεξ/σία από dtk-386
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χτες γύρω στις 10 παρα έριχνε πολυ πυκνό στην Άνω Ηλιουπολη. 
Επισης χτες γύρω στις 12:30 τη νύχτα έριχνε φουλ στη Βουλιαγμένης απο Άγιο Δημήτριο μέχρι λιγο πριν τη Γλυφάδα.

 

Τωρα για το vs χειμώνας καλοκαιρι… η αλήθεια ειναι οτι κανενα ακραίο καιρικά φαινόμενο δεν παλευεται. Το χειμώνα οσο και να ντυθείς με 0 βαθμούς κρυώνεις, αναζητάς ζεστά μέρη να κάτσεις κλπ. Το καλοκαιρι όταν έχει καύσωνα προσωπικά δε μπορω να μείνω χωρίς κλιματισμό νιώθω δυσφορία.

Σε γενικές γραμμες ομως προτιμώ το καλοκαιρι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 minutes ago, margaritagr said:

 Το χειμώνα οσο και να ντυθείς με 0 βαθμούς κρυώνεις, αναζητάς ζεστά μέρη να κάτσεις κλπ. 

οπως λενε δεν κανει κρυο απλα δεν ξερει να ντυθει ο κοσμος ή δεν θελει να φορεσει συγκεκριμενα ρουχα επειδη δεν ταιριαζουν με την μοδα ;)

6 minutes ago, phanispal said:

Αναζητήστε τον όρο Yakutsk στο YouTube.

 αυτο σκεφτομουν και πηγα να γραψω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, poulinos είπε

οπως λενε δεν κανει κρυο απλα δεν ξερει να ντυθει ο κοσμος ή δεν θελει να φορεσει συγκεκριμενα ρουχα επειδη δεν ταιριαζουν με την μοδα ;)

Ρε συ έχω τεχνικά ρούχα και ξερω τι λες. Και πάλι κρυώνω. Στις πολυ κρύες μέρες θα βάλω ισοθερμικο μακρυμάνικο, θα βάλω φλις χοντρό, χοντρό μπουφάν και πάλι θα νιώθω κρύο. Θα θέλα δλδ 3ο layer εκτός της μπλούζας και του φλις.

 

13 λεπτά πριν, phanispal είπε

Αναζητήστε τον όρο Yakutsk στο YouTube.

Εφιάλτης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, NotAliki177 είπε

Το χειμώνα ρε παιδιά φοράς τόσα ρούχα και πάλι κρυώνεις. Πας για μπάνιο και παγώνεις. Πας να κοιμηθείς και το μαξιλάρι λες και είναι πάγος. Θέλεις να κάτσεις να δουλέψεις στο πισι και δεν μπορείς από το κρύο.

 

Δεν φορας τα καταλληλα ρουχα...βαλε σωστα ρουχα και θα εισαι μια χαρα. Το καλοκαιρι απο την άλλη τι θα βγαλεις?Το δερμα σου? Η δεν θα αναψεις το A/C στους 40+?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας συμφωνησουμε πως οι ασυνηθιστες θερμοκρασιες δεν βολευουν κανεναν, οποτε ειναι επουσιωδες αν καποιος προτιμα καυσωνα η ψοφοκρυο αναμεσα στα δυο :) Τα υπολοιπα ειναι μια ψιλο-ατερμονη συζητηση.

Ναι εμενα μου τελειωσε το πετρελαιο, ναι αλλα εγω δεν εχω a/c για το καλοκαιρι, ναι ομως εγω κρυωνω οτι ρουχα κι αν βαλω, ναι ομως εσυ μπορεις να βαλεις ρουχα στο κρυο αλλα εγω δε μπορω να βγαλω το δερμα μου στον καυσωνα κλπ. Καπου σε ολο αυτο θα εμφανιστει και καποιος που μενει Νευροκοπι/Πινδο/Σουηδια να μας πει οτι τα -10C τα εχει για πλακα και πώς κανουμε ετσι οι φλωροι με τους 5 βαθμους, επειτα θα εμφανιστει αλλος ενας που θα πει οτι στο στρατο εκανε σκοπιες στους 45 βαθμους κατω απο τον ηλιο και πως κανετε ετσι με τους καυσωνες και παει λεγοντας ...

 

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά τι γράφουν εδώ; 

Νόμιζα ότι θα βελτιωθεί ο καιρός και τώρα λένε σφοδρές χιονοπτώσεις από Τρίτη και έκτακτο δελτίο καιρού. 

Είτε θα το γλεντισουμε πάλι είτε κάποιοι μετεωρολόγοι λένε ότι να ναι..... 

https://www.cnn.gr/ellada/story/305642/kakokairia-ektakto-deltio-epideinosis-kairoy-sfodres-xionoptoseis-apo-tin-triti/amp

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Ρε παιδιά τι γράφουν εδώ; 

Νόμιζα ότι θα βελτιωθεί ο καιρός και τώρα λένε σφοδρές χιονοπτώσεις από Τρίτη και έκτακτο δελτίο καιρού. 

Είτε θα το γλεντισουμε πάλι είτε κάποιοι μετεωρολόγοι λένε ότι να ναι..... 

https://www.cnn.gr/ellada/story/305642/kakokairia-ektakto-deltio-epideinosis-kairoy-sfodres-xionoptoseis-apo-tin-triti/amp

Την Τριτη, για λεκανοπεδιο παντα, βροχες και χαμηλες θερμοκρασιες. Χιονοπτωσεις στα ημιορεινα (ενδεχομενως πυκνες).

Ουσιαστικη ανοδος στις θερμοκρασιες απο Πεμπτη.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, margaritagr said:

Ρε συ έχω τεχνικά ρούχα και ξερω τι λες. Και πάλι κρυώνω. Στις πολυ κρύες μέρες θα βάλω ισοθερμικο μακρυμάνικο, θα βάλω φλις χοντρό, χοντρό μπουφάν και πάλι θα νιώθω κρύο. Θα θέλα δλδ 3ο layer εκτός της μπλούζας και του φλις.

 

Εφιάλτης!

να σου δωσω μεχρι να τελειωσει το καλοκαιρι ενα expedition jacket πουπουλο να μου πεις αν θα κρυωνεις μετα;να κανουμε δοκιμη;  😛 .αν κρυωνεις και με αυτο σηκωνω τα χερια ψηλα μετα.

το ενδιαμεσο layer μπορει να ειναι ενα  down jacket λεπτο. επισης αν το μπουφαν που εχεις δεν ειναι down και ειναι συνθετικο μην περιμενεις πολλα

γιa  yakutia η αληθεια ειναι οτι θα θελα να παω.απλα σκεφτομαι οτι θα φαω λιγο ταλαιπωρια οπως και με το elbrus για visa,invitation

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...