Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Αλεξανδρος A.92 said:

Δεν φορας τα καταλληλα ρουχα...βαλε σωστα ρουχα και θα εισαι μια χαρα. Το καλοκαιρι απο την άλλη τι θα βγαλεις?Το δερμα σου? Η δεν θα αναψεις το A/C στους 40+?

Δεν λέω πως περνάς καλά με 40 αλλά παιδιά το κρύο... ότι και να φορέσεις τα πόδια πάντα θα κρυώνουν. Και στο πισί τι θα κάνεις που έχεις τα χέρια έξω εκτεθειμένα στο κρύο.

Όπως είπα το χειμώνα θέλεις τουλάχιστον χ3 χρήματα για να ζεσταθείς ενώ το καλοκαίρι βρε παιδί μου πρωι και απόγευμα μια χαρά παλεύεται. Το μεσημέρι είναι το ζόρι. Άσε που τα AC είναι πιο οικονομικά στο ψυχρό.

Το σημαντικότερο δεν είπαμε: το χειμώνα επικρατεί μια μουντίλα. Εκτός του ότι νυχτώνει νωρίς, έξω είναι καταθλιπτικά, κόσμος πουθενά. Ενώ το καλοκαίρι ευχαριστιέσαι την βόλτα σου, την ζωντάνια π έχει έξω.

1 hour ago, poulinos said:

οπως λενε δεν κανει κρυο απλα δεν ξερει να ντυθει ο κοσμος ή δεν θελει να φορεσει συγκεκριμενα ρουχα επειδη δεν ταιριαζουν με την μοδα ;)

 αυτο σκεφτομουν και πηγα να γραψω

Ναι οκ αν φοράς σωστά ρούχα (κι άρα άβολα), αν έχεις αερόθερμο 24/7 κάτω από το γραφείο σου, αν έχεις AC και αυτό 24/7... όπως είπα όμως προτιμώ την ζωντάνια του καλοκαιριού παρά την μουντίλα του χειμώνα.

24 minutes ago, Basilhs23___ said:

Ρε παιδιά τι γράφουν εδώ; 

Νόμιζα ότι θα βελτιωθεί ο καιρός και τώρα λένε σφοδρές χιονοπτώσεις από Τρίτη και έκτακτο δελτίο καιρού. 

Είτε θα το γλεντισουμε πάλι είτε κάποιοι μετεωρολόγοι λένε ότι να ναι..... 

https://www.cnn.gr/ellada/story/305642/kakokairia-ektakto-deltio-epideinosis-kairoy-sfodres-xionoptoseis-apo-tin-triti/amp

Μένει να δούμε. Τα σιτες πλέον είναι φουλ κλιμπειτ. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα χιονίσει σε σημείο να το στρώσει.

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Μετά από τόσα χρόνια "πάλης" καλοκαίρι ή χειμώνας έχω καταλήξει ότι προτιμώ το καλοκαίρι.

Το χειμώνα ρε παιδιά φοράς τόσα ρούχα και πάλι κρυώνεις. Πας για μπάνιο και παγώνεις. Πας να κοιμηθείς και το μαξιλάρι λες και είναι πάγος. Θέλεις να κάτσεις να δουλέψεις στο πισι και δεν μπορείς από το κρύο.

Και το καλύτερο; θες πολλά λεφτά για καλοριφέρ/ac. Να είσαι ξέρω γω με βασικό και να σκας 400 ευρώ για ρεύμα/καλοριφερ? καλό , πολύ καλό.... 😄 

Ενώ το καλοκαίρι ρε παιδία απλά φοράς 1 αμάνικο και αν δεν την παλεύεις πας για φρεσκάρισμα στο ντους. Άσε που το καλοκαίρι το AC σου βγαίνει πολύ πιο φθηνά. σε φάση 1/4 ή και 1/5 από αυτά που δίνεις το χειμώνα.

Το μόνο αρνητικό που έχει ο Χειμωνας είναι τα λεφτά και τα συστήματα για θερμανση, αν τα είχαμε αυτα με ευκολία, θα προτιμούσα το 70% της εποχής να ήταν ετσι και μόνο ένα 30% με λίγο υψηλότερες θερμοκρασίες. 

Εμείς έχουμε 2 AC και έναν θερμοπομπό και παρέχουν θέρμανση στο 70% της επιφάνειας του σπιτιού. Τωρα σε κτίρια που τσακώνονται για την θέρμανση δεν έχουν πετρέλαιο κτλ υπάρχει θέμα. Το καλοκαίρι ειδικά μετά από τα μέσα Ιουνίου δεν το αντέχω με τίποτα. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, NotAliki177 said:

Δεν λέω πως περνάς καλά με 40 αλλά παιδιά το κρύο... ότι και να φορέσεις τα πόδια πάντα θα κρυώνουν. Και στο πισί τι θα κάνεις που έχεις τα χέρια έξω εκτεθειμένα στο κρύο.

Όπως είπα το χειμώνα θέλεις τουλάχιστον χ3 χρήματα για να ζεσταθείς ενώ το καλοκαίρι βρε παιδί μου πρωι και απόγευμα μια χαρά παλεύεται. Το μεσημέρι είναι το ζόρι. Άσε που τα AC είναι πιο οικονομικά στο ψυχρό.

Το σημαντικότερο δεν είπαμε: το χειμώνα επικρατεί μια μουντίλα. Εκτός του ότι νυχτώνει νωρίς, έξω είναι καταθλιπτικά, κόσμος πουθενά. Ενώ το καλοκαίρι ευχαριστιέσαι την βόλτα σου, την ζωντάνια π έχει έξω.

Ναι οκ αν φοράς σωστά ρούχα (κι άρα άβολα), αν έχεις αερόθερμο 24/7 κάτω από το γραφείο σου, αν έχεις AC και αυτό 24/7... όπως είπα όμως προτιμώ την ζωντάνια του καλοκαιριού παρά την μουντίλα του χειμώνα.

Μένει να δούμε. Τα σιτες πλέον είναι φουλ κλιμπειτ. Προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα χιονίσει σε σημείο να το στρώσει.

αβολα δεν ειναι εκτος αν θελει καποιος ρουχα με 20 ευρω.προσωπικα προτιμω το κρυο και προτιμω να μην υπαρχει κοσμος. β.το μηδεν βαθμοι επισης δεν ειναι κρυο.για τα ποδια  υπαρχουν καλες καλτσες (merino wool) κτλ. το καλοκαιρι ειμαι ολη μερα σε ac.στο gym πεθαινω και συχνους πονοκεφαλους γενικοτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

χειμώνα vs καλοκαιρι no debate

το καλοκαιρι το δερμα σου δεν μπορεις να το βγαλεις διοτι μονο αυτο σου μενει. το AC χειροτερο πραγμα δεν υπαρχει απο αρωστια και συνεχομενο συνάχι 5 μηνες, το ιδιο και στο γραφειο που ΠΑΝΤΑ θα υπαρχει ο ψυχακιας που θα το θελει 18 βαθμους να ειναι.

Οι βολτες, το μεγαλη μερα, και ζωντανια και τετοια τι να τα κανω γεράσαμε, δεν με νοιαζουν καθολου. Το χειμωνα πας και τις διακοπες σου σε αλλες χωρες, το καλοκαιρι εχεις την "διαταγη" να πας σε νησι, τι δεν πηγες διακοπες; τι; γιατι δεν μαυρισες; ειδικα αυτο το ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΥΡΙΣΕΣ !!!!!! σορρυ που δεν καθομαι να ψυθώ στον καρκινο.

Το μονο καλο που του δινω ειναι η αλλαγη διαθεσης του αλλου φυλου και τροπος ντυσιματος.

 

Επεξ/σία από great
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Δεν λέω πως περνάς καλά με 40 αλλά παιδιά το κρύο... ότι και να φορέσεις τα πόδια πάντα θα κρυώνουν. Και στο πισί τι θα κάνεις που έχεις τα χέρια έξω εκτεθειμένα στο κρύο.

Όπως είπα το χειμώνα θέλεις τουλάχιστον χ3 χρήματα για να ζεσταθείς ενώ το καλοκαίρι βρε παιδί μου πρωι και απόγευμα μια χαρά παλεύεται. Το μεσημέρι είναι το ζόρι. Άσε που τα AC είναι πιο οικονομικά στο ψυχρό.

Τι παλεύεται το καλοκαιρι το πρωι και το βράδυ ; 😂😂😂😂 Δεν έχεις ζήσει μάλλον σε νησί με μόνιμη υγρασία, να μην μπορείς να κοιμηθείς το βράδυ κι να κολλάς ολόκληρος. 
1000 φορές χειμώνας. Θα φορέσεις κάτι παραπάνω, θα ζεσταθείς. Γι αυτό υπάρχουν τα ισοθερμικα. Το καλοκαιρι τι να βγάλεις ; Και το δέρμα σου ; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, great said:

χειμώνα vs καλοκαιρι no debate

το καλοκαιρι το δερμα σου δεν μπορεις να το βγαλεις διοτι μονο αυτο σου μενει. το AC χειροτερο πραγμα δεν υπαρχει απο αρωστια και συνεχομενο συνάχι 5 μηνες, το ιδιο και στο γραφειο που ΠΑΝΤΑ θα υπαρχει ο ψυχακιας που θα το θελει 18 βαθμους να ειναι.

Οι βολτες, το μεγαλη μερα, και ζωντανια και τετοια τι να τα κανω γεράσαμε, δεν με νοιαζουν καθολου. Το χειμωνα πας και τις διακοπες σου σε αλλες χωρες, το καλοκαιρι εχεις την "διαταγη" να πας σε νησι, τι δεν πηγες διακοπες; τι; γιατι δεν μαυρισες; ειδικα αυτο το ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΑΥΡΙΣΕΣ !!!!!! σορρυ που δεν καθομαι να ψυθώ στον καρκινο.

Το μονο καλο που του δινω ειναι η αλλαγη διαθεσης του αλλου φυλου και τροπος ντυσιματος.

 

Ρε παιδιά τι συζητάμε? μόνο και μόνο που θες τόσα λεφτά ασυζητητί καλοκαίρι.

Δεν μου απαντήσατε όμως. Το χειμώνα με τόσο κρύο (γτ δεν είναι όλος ο χειμώνας στους 0 με χιόνια) πως θα δουλέψω στο πισί όταν σε 10 λεπτά έχουν παγώσει τα χέρια μου και δεν μπορώ να ακουμπήσω kb/mouse?

PS: καλά προφανώς το χειμώνας-καλοκαίρι είναι θέμα γούστου... Αλλά σε γενικές γραμμές μπορούμε να συμφωνήσουμε καλοκαίρι > χειμώνα λόγω χρημάτων. Γιατί αν δεν έχεις χρήματα ο χειμώνας όχι μόνο δεν είναι καλύτερος αλλά είναι και "κόλαση".

Επεξ/σία από NotAliki177
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά όλες οι εποχές είναι καλές αρκεί να έχεις το "τρόπο' σου.Επειδη οι περισσότεροι δεν έχουμε τέλεια σπίτια ούτε απεριόριστα χρήματα ώστε να πληρώνουμε ψύξη &θέρμανση γι'αυτό κ λέμε το μακρύ κ το κοντό μας.Πχ το καλοκαίρι δε θα με χαλούσε αν ήμουν τρεις μήνες διακοπές (αντίθετα πάω διακοπές 10 μέρες,αν πάω).Ο χειμώνας θα ήταν φανταστικός αν είχα απεριόριστη θέρμανση φθηνα και χρήματα για εκδρομές στα βουνά...Υπομονή παιδιά ας ελπίσουμε ότι φέτος δε θα καούμε από το Μάιο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, NotAliki177 said:

 Το χειμώνα με τόσο κρύο (γτ δεν είναι όλος ο χειμώνας στους 0 με χιόνια) πως θα δουλέψω στο πισί όταν σε 10 λεπτά έχουν παγώσει τα χέρια μου και δεν μπορώ να ακουμπήσω kb/mouse?

 

USB-Heated-Mouse-Mat-Hand-Warmer-Pad-With-Wrist-Rest-Winter-Computer-Laptop-Work-eBay.png

  • Like 3
  • Thanks 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NotAliki177 είπε

 Το χειμώνα με τόσο κρύο (γτ δεν είναι όλος ο χειμώνας στους 0 με χιόνια) πως θα δουλέψω στο πισί όταν σε 10 λεπτά έχουν παγώσει τα χέρια μου και δεν μπορώ να ακουμπήσω kb/mouse?

First world problems

YΓ. Οσο και να τσακωνεστε οι χειμωνακηδες με τους καλοκαιρακηδες, καιρος ειναι, οτι θελει κανει και δεν ρωταει κανεναν :)

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον ζορίστηκα από την παρατεταμένη κακοκαιρία και έχω αυθυποβληθεί ότι κρυώνω συνέχεια.

Δεν εξηγείται διαφορετικά να φυσάει έξω και να ανατριχιάζω μέσα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, NotAliki177 είπε

Ρε παιδιά τι συζητάμε? μόνο και μόνο που θες τόσα λεφτά ασυζητητί καλοκαίρι.

Δεν μου απαντήσατε όμως. Το χειμώνα με τόσο κρύο (γτ δεν είναι όλος ο χειμώνας στους 0 με χιόνια) πως θα δουλέψω στο πισί όταν σε 10 λεπτά έχουν παγώσει τα χέρια μου και δεν μπορώ να ακουμπήσω kb/mouse?

PS: καλά προφανώς το χειμώνας-καλοκαίρι είναι θέμα γούστου... Αλλά σε γενικές γραμμές μπορούμε να συμφωνήσουμε καλοκαίρι > χειμώνα λόγω χρημάτων. Γιατί αν δεν έχεις χρήματα ο χειμώνας όχι μόνο δεν είναι καλύτερος αλλά είναι και "κόλαση".

Εντάξει, όσοι δεν έχετε χρήματα και θέματα με θέρμανση ρούχα, ας αγαπάτε το καλοκαίρι. Εγώ και πολλοί άλλοι το απεχθανομαστε για πολλούς και διάφορους λόγους που έχουν αναφερθεί λίγο η πολύ. 

19 λεπτά πριν, Sibyl είπε

Μάλλον ζορίστηκα από την παρατεταμένη κακοκαιρία και έχω αυθυποβληθεί ότι κρυώνω συνέχεια.

Δεν εξηγείται διαφορετικά να φυσάει έξω και να ανατριχιάζω μέσα!

Σε εμένα συμβαίνει κατά το βράδυ, έχει να κάνει με την ώρα των γευμάτων μου και τις θερμίδες που λαμβάνω, μόλις φάω σταματάει το πρόβλημα και νιώθω περισσότερη θέρμανση, εκτός αν σου συμβαίνει παρόλο που τρως μπορεί να είναι υπερβολικά χαμηλή η εσωτερική η να έχετε υγρασία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/3/2022 στις 12:24 ΠΜ, Basilhs23___ είπε

Εμείς 13.9, άναψα το κλίμα και ήρθαμε στα ισια μας. 

Πως αντέχετε με 13 βαθμούς ρε παιδιά; από Οκτώβρη Νοέμβρη που μπαίνουν τα κρύα έως Απρίλη Μάη, Κάτω από 20-22 βαθμούς δε πέφτει η θερμοκρασία στο σπίτι... Έχω και μωρά βέβαια αλλά και πάλι ούτε εγώ αντέχω το κρύο.. 

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, DjTony είπε

Πως αντέχετε με 13 βαθμούς ρε παιδιά; από Οκτώβρη Νοέμβρη που μπαίνουν τα κρύα έως Απρίλη Μάη, Κάτω από 20-22 βαθμούς δε πέφτει η θερμοκρασία στο σπίτι... Έχω και μωρά βέβαια αλλά και πάλι ούτε εγώ αντέχω το κρύο.. 

Εννοω δίχως θέρμανση σε τέτοια θερμοκρασια. Δεν υπάρχει καθόλου μόνωση, αρχαίο κτίσμα, μοιάζει από παντού. Πολύ δύσκολο στην θέρμανση συνολικα. 13 με 14 έχουμε στα δωματια όταν κλείσουν τα κλιματιστικά και περάσουν ώρες, σε άλλα δωματια που δεν θερμαίνονται καθόλου η επάνω στο δωμα πάει 11-12. Οι 20-22 είναι όνειρο θερινής νυκτός για εμάς. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...