Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 minutes ago, DjTony said:

Πως αντέχετε με 13 βαθμούς ρε παιδιά; από Οκτώβρη Νοέμβρη που μπαίνουν τα κρύα έως Απρίλη Μάη, Κάτω από 20-22 βαθμούς δε πέφτει η θερμοκρασία στο σπίτι... Έχω και μωρά βέβαια αλλά και πάλι ούτε εγώ αντέχω το κρύο.. 

14 βαθμους εδω που κοιμαμαι τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 hours ago, DjTony said:

Πως αντέχετε με 13 βαθμούς ρε παιδιά; από Οκτώβρη Νοέμβρη που μπαίνουν τα κρύα έως Απρίλη Μάη, Κάτω από 20-22 βαθμούς δε πέφτει η θερμοκρασία στο σπίτι... Έχω και μωρά βέβαια αλλά και πάλι ούτε εγώ αντέχω το κρύο.. 

Λες να το έχουμε βιτσιο να καθομαστε σε κρυα σπιτια; 

Ξερεις σε ποσες πολυκατοικιες στην Αθηνα δεν δινουν οι ενοικοι λεφτα για πετρελαιο/αεριο και ετσι τα σπιτια ειναι χωρίς κεντρικη θερμανση; 

Οπότε καταφευγουμε στη λυση πχ κλιματιστικου...που δεν αρκει σε καμια περιπτωση και δεν συγκρινεται με θερμανση καλοριφερ! 

Ναι, αν μπορουσαμε κι εμεις θα θέλαμε 20+ βαθμους θερμοκρασία στο σπιτι ολο τον χειμώνα. Αλλα πλεον αυτο ειναι πολυτελεια λιγων. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το κλιματιστικό επαρκεί άνετα εφόσον έχει επιλεγεί για τα σωστά τετραγωνικά και απώλειες, το αρνητικό τους είναι ότι δεν δουλεύει η λογική να μπει ένα μεγάλο στο σπίτι ώστε να ζεσταθεί όλο, το κάθε δωματιο θέλει το δικό του, οπότε το κόστος ανεβαίνει πολύ για το μέσο σπίτι αν θέλει συνολικη λύση θέρμανσης μέσω ΑC αλλά μετά ξενοιάζει μια και καλή. 

Η πολύ ζέστη που έχουνε αρκετοί με τα καλοριφέρ οφείλεται στο ότι τα συστήματα ήταν υπερδιαστασιολογημενα με παραπάνω θερμικη ισχύ από την απαιτούμενη, έτσι πχ επισκέπτομαι το σπίτι του κολλητού μου και σκάω από την ζέστη, μόνο με φανελα έρχεσαι στα ίσα σου εκεί. Σε άλλα σπίτια πάλι παρόλο που ανάβουν θέρμανση έχουν χαμηλες θερμοκρασίες, λάθος επιλογή σωμάτων και ανυπαρξία μόνωσης είναι οι αιτίες. 

Στα του νήματος τώρα. Θα έχετε πάρει όλοι πρέφα τους τρελούς αέρηδες στην Αθήνα από τις 12 το βράδυ και μετά. 

3 ώρες πριν, phanispal είπε

Φοιτητής υπήρξαν χειμώνες που είχα μονοψήφιες στο σπίτι, με αρνητικές διψήφιες έξω.

Μονοψηφιες; Χαρά στο κουράγιο σου τοτε.... Έχουμε όλοι αρκετές αντοχές σε εκείνες τις ηλικίες. Εγώ τώρα θα τα είχα παίξει αν διέμενα σε μονοψήφια, γύρω στους 11 ήταν το πιο χαμηλό. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Σε εμένα συμβαίνει κατά το βράδυ, έχει να κάνει με την ώρα των γευμάτων μου και τις θερμίδες που λαμβάνω, μόλις φάω σταματάει το πρόβλημα και νιώθω περισσότερη θέρμανση, εκτός αν σου συμβαίνει παρόλο που τρως μπορεί να είναι υπερβολικά χαμηλή η εσωτερική η να έχετε υγρασία. 

Οι επιλογές μου δηλαδή είναι ή να γίνω παγοκολόνα ή να γίνω τετράπαχη τρώγοντας συνέχεια;

Δεν με βοηθάς συμφορουμίτη. 😂

(Αστειεύομαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Basilhs23___ said:

Το κλιματιστικό επαρκεί άνετα εφόσον έχει επιλεγεί για τα σωστά τετραγωνικά και απώλειες, το αρνητικό τους είναι ότι δεν δουλεύει η λογική να μπει ένα μεγάλο στο σπίτι ώστε να ζεσταθεί όλο, το κάθε δωματιο θέλει το δικό του, οπότε το κόστος ανεβαίνει πολύ για το μέσο σπίτι αν θέλει συνολικη λύση θέρμανσης μέσω ΑC αλλά μετά ξενοιάζει μια και καλή. 

Η πολύ ζέστη που έχουνε αρκετοί με τα καλοριφέρ οφείλεται στο ότι τα συστήματα ήταν υπερδιαστασιολογημενα με παραπάνω θερμικη ισχύ από την απαιτούμενη, έτσι πχ επισκέπτομαι το σπίτι του κολλητού μου και σκάω από την ζέστη, μόνο με φανελα έρχεσαι στα ίσα σου εκεί. Σε άλλα σπίτια πάλι παρόλο που ανάβουν θέρμανση έχουν χαμηλες θερμοκρασίες, λάθος επιλογή σωμάτων και ανυπαρξία μόνωσης είναι οι αιτίες. 

Στα του νήματος τώρα. Θα έχετε πάρει όλοι πρέφα τους τρελούς αέρηδες στην Αθήνα από τις 12 το βράδυ και μετά. 

Μονοψηφιες; Χαρά στο κουράγιο σου τοτε.... Έχουμε όλοι αρκετές αντοχές σε εκείνες τις ηλικίες. Εγώ τώρα θα τα είχα παίξει αν διέμενα σε μονοψήφια, γύρω στους 11 ήταν το πιο χαμηλό. 

Μαλλον δεν καταλαβες τι εννοω. 

Με το κλιματιστικό οκ μπορει να ζεστάνεις οποιο δωματιο θες, ΑΛΛΑ με το που το σβησεις η θερμανση παει, χαθηκε, πεφτει αμεσως παλι η θερμοκρασία. Ενω με καλοριφερ δεν ισχυει αυτο. Αλλη ποιοτητα θερμανσης δλδ. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, *nenya* είπε

Μαλλον δεν καταλαβες τι εννοω. 

Με το κλιματιστικό οκ μπορει να ζεστάνεις οποιο δωματιο θες, ΑΛΛΑ με το που το σβησεις η θερμανση παει, χαθηκε, πεφτει αμεσως παλι η θερμοκρασία. Ενω με καλοριφερ δεν ισχυει αυτο. Αλλη ποιοτητα θερμανσης δλδ. 

Το έχουμε πει ένα εκατομμύριο φορές. Τα κλιματιστικά ανοίγουν με τα πρώτα κρύα και ξανασβηνουν την άνοιξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

- Αν το καλοριφέρ και τα κλιματιστικά αποδίδουν τα ίδια BTU/h στο χώρο δεν υπάρχει καμία διαφορά μεταξύ τους όσον αφορά την κύρια λειτουργία και των δύο, τη θέρμανση του χώρου. Και το εξηγεί πολύ καλά ο Basilhs23___ παραπάνω. Οι μικροδιαφορές που υπάρχουν είναι ότι με το κλιματιστικό αισθάνεσαι από τα πρώτα λεπτά της λειτουργίας του την αλλαγή της θερμοκρασίας και με το καλοριφέρ μετά 15-30 λεπτά. Όταν τα σβήσεις συμβαίνει (φυσικά) το αντίθετο. Υπάρχουν δύο μικρά προβλήματα α) της «θερμικής άνεσης» το οποίο μπορεί να επιλυθεί στις περισσότερες περιπτώσεις και με διαφορετικούς τρόπους και β) της διαφοράς στη θερμοκρασία μεταξύ των δωματίων που επιλύεται σε μεγάλο βαθμό με τον τρόπο που αναφέρει ο liakjim .

- Και με τα καλοριφέρ, εάν δεν υπάρχει μόνωση και αν δεν έχουν εγκατασταθεί μετά από μελέτη Μηχανολόγου, υπάρχουν μεγάλες διαφορές στη θερμοκρασία των δωματίων της ίδιας οικίας.

 

Επεξ/σία από filipN
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Thresh είπε

Όχι άλλο offtopic plz.

Ααα ρε thresh μαζι μεγαλωσαμε εδω μεσα. Απο το 2006 σε θυμαμαι και απο τότε δεν έχεις αλλάξει ουτε φωτο προφιλ ουτε signature. Οποτε βλεπω το προφιλ σου με πιανει νοσταλγια. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Thresh είπε

Όχι άλλο offtopic plz.

δεν καταλαβαινω το offtopic καθολου

ειναι "καιρικα" οχι τι καιρο θα κανει σημερα και αυριο ή οι μετεωρολογοι του insomnia απαντουν.

Ο καιρος ειναι ο χειμωνας, το καλοκαιρι, τι καιρο θα κανει , πως ζει ο καθενας με αυτο, προτασεις και επισης ειναι στο μπλα-μπλα οχι στο forum του Μετσόβειου πολυτεχνιου. Κατα κυριο λογο ολα μεσα στο topic ειναι, Οταν μιλαμε για το καλοκαιρι και οτι βγαζεις το δερμα σου και αυτο καιρικο ειναι.

Δεν μιλαμε για cryptocurrency ουτε για τον πολεμο στην ουκρανια.

Και για αυτο τον λογο δεν καταλαβα γιατι ειχε κλειδωθεί τοσο καιρο και εστειλα το μαιλ για επανεξεταση οπου και ανοιξε.

βαθιές ανάσες προτείνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...