Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, tommybertsen είπε

Και εμείς, αλλά δώσε και κανένα σημάδι να δούμε ότι είστε οκ με τον φίλο 😛 

Σε άλλα νέα, σήμερα φαίνεται να πέφτει λίγο. Στο σπίτι βέβαια έχουν ζεσταθεί για τα καλά οι τοίχοι οπότε έστω και λίγες ώρες, το A/C χρειάζεται. Αν μείνει ~31-32, θα την παλεύουμε με ανοιχτά παράθυρα σε καμιά βδομάδα 😛

Και σε εμάς σήμερα καμία αλλαγή στις εσωτερικες θερμοκρασίες, μόνο έξω. Έχει κατά διαστήματα αρκετή συννεφιά αλλά μετά υποχωρεί, δεν ξέρω αν θα βρέξει, μακάρι πάντως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Από τις 09:00 έχω αρχίσει και ζεσταίνομαι.Παίζει φυσικά και ρόλο τι ώρα αρχίζει και χτυπάει ο ήλιος το σπίτι ή το δωμάτιο που βρίσκεσαι αλλά και για πόσες ώρες.Μιλάω για Αθήνα Δυτικά Προάστια.

Ισως σήμερα να είναι χειρότερα απο χθές.

Χθές πήγα για μπάνιο κατά τις 18:00 και φυσούσε ρε γαμώτο, η θάλασσα ήταν σχετικά κρύα αλλά σε μερικά δευτερόλεπτα ήταν OK, ήμουν και εγώ ζεστός, όμως μόλις έβγαινα έξω κρύωνα λίγο.Σήμερα φαίνεται να έχει πάλι αέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, phanispal είπε

Εν τω μεταξύ νότια προάστια η θερμοκρασία είναι υψηλότερη αυτές τις μέρες απ' ότι στον τελευταίο καύσωνα.

Ναι, αυτό είναι το φυσιολογικό καλοκαίρι με μελτέμια, ξηρός και ζεστός καιρός, όχι νοτιάδες με αποπνικτική υγρασία και δροσιά στο νότο, αποπνικτική υγρασία ΚΑΙ καύσωνα στο Βορρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να πάω με το παπί από την δουλειά στο σπίτι κατά τις 15:00 έβρασα, μισή ώρα διαδρομή, όπως και σήμερα.Ειδικά όταν σταματούσα στα φανάρια.

Μόνο με αμάξι και aircondition αντέχεται, αλλά με την κίνηση θα κάνω τουλάχιστον 45'.

Με το που πήγα σπίτι, κατευθείαν μπάνιο και aircondition.

Μακάρι να είναι καλύτερα από αύριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

Με το που πήγα σπίτι, κατευθείαν μπάνιο και aircondition.

 

Κακός συνδυασμός. Αλλά θα μου πεις με τέτοια ζέστη, βγαίνεις 5 λεπτάκια στο μπαλκόνι και έχεις στεγνώσει (και έχεις κάνει και ένα δεύτερο μπανάκι στα καπάκια 😛 )

1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

Μακάρι να είναι καλύτερα από αύριο.

Έτσι φαίνεται. Βλέπω και κάτι βροχούλες Δευτέρα, αμφιβάλλω όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, tommybertsen είπε

Κακός συνδυασμός. Αλλά θα μου πεις με τέτοια ζέστη, βγαίνεις 5 λεπτάκια στο μπαλκόνι και έχεις στεγνώσει (και έχεις κάνει και ένα δεύτερο μπανάκι στα καπάκια 😛 )

Έτσι φαίνεται. Βλέπω και κάτι βροχούλες Δευτέρα, αμφιβάλλω όμως

Μέχρι να πιάσει θερμοκρασία το δωμάτιο δεν έχω θέμα, έχω τις περσίδες πλάγια.Μετά απο ώρες που παγώνει το δωμάτιο, το κλείνω για λίγο, η όταν φεύγω.

Εχει χαλάσει το μάτι του aircondition και πρέπει να αλλαχτεί όλη η πλακέτα (Ετσι πιστεύω δηλαδή γιατί έβαλα το τηλεκοντρόλ στην κάμερα του κινητού και φαίνεται να λειτουργεί).

Το ανάβω απο 1 διακόπτη στο auto, δεν μπορώ να αυξομειώσω την θερμοκρασία.Μάρκα με έκαψες αλλά λειτουργεί, δεν νομίζω να αξίζει η επισκευή.

Καλά η πετσέτα του μπάνιου στεγνώνει σε 5-7' στο μπαλκόνι.

 

 

Επεξ/σία από AntiCambeR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησαν,

Ερχετε απο τριτη και στην ελλαδα η "ψυχρη λιμνη" πως στο καλο λεγεται, θα πνιγουμε ολοι.

Το μονο που εμπιστευομαι πλεον το windy , ειχε πεσει και μεσα και στον χιονια και στην αλλη καταιγιδα που θα ερχοταν το τελος του κοσμου και εδειχνε οτι απλα θα περασει απο διπλα αλλα οι δικοι μας τον χαλβα τους, δεν δειχνει κατι ακομα βεβαια ειναι πολυ νωρις. Μια μερα πριν θα εισαι σιγουρος.

Για να δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, rus είπε

Tελικα σημερα ηταν χειροτερα.

Πρέπει να είχε τουλάχιστον 2-3 βαθμούς λιγότερο, φαίνεται πως αύριο πέφτει και άλλο, Τρίτη και Τετάρτη ανεβαίνει πάλι και απο Πέμπτη πέφτει πάλι.

Και υγρασία να έχει, άλλο 30-32 βαθμοί και άλλο 38-40 που έκανε τις προηγούμενες ημέρες.

Πάντως σε περίπτωση που θα έβρεχε, θα ήταν χειρότερο, τουλάχιστον για τις πόλεις.

Πάντως το σπίτι είναι ζεστό, ήρθα απο την δουλειά κατά τις 23:30 και άναψα το aircondition που θάνατο κλείσω αύριο το μεσημέρι που θα ξαναφύγω για δουλειά.Δηλαδή δεν γίνεται να κλείσουμε το aircondition, παθαίνω ασφυξία.

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, rus είπε

Tελικα σημερα ηταν χειροτερα.

Σήμερα ήταν κόλαση το σπίτι, η χειρότερη φάση από όλο το καλοκαίρι 31.5 με 32 βαθμοί και 40 με 50% υγρασία όταν εχτές και προχτές είχε 32 - 32.6 θερμοκρασία με 25-30%. Άναψα κλιματιστικο και πήγαμε από την κόλαση στον παράδεισο. Ανεμιστηρας κτλ εντελώς άχρηστος. 

Έξω ναι μεν υπήρχε αέρας και δυνατός μάλιστα αλλά με υγρασία, αυτό γινόταν αντιληπτό από το βράδυ. 

15 ώρες πριν, great είπε

Ξεκίνησαν,

Ερχετε απο τριτη και στην ελλαδα η "ψυχρη λιμνη" πως στο καλο λεγεται, θα πνιγουμε ολοι.

Το μονο που εμπιστευομαι πλεον το windy , ειχε πεσει και μεσα και στον χιονια και στην αλλη καταιγιδα που θα ερχοταν το τελος του κοσμου και εδειχνε οτι απλα θα περασει απο διπλα αλλα οι δικοι μας τον χαλβα τους, δεν δειχνει κατι ακομα βεβαια ειναι πολυ νωρις. Μια μερα πριν θα εισαι σιγουρος.

Για να δουμε.

Ελπιζω να μην είναι κάτι βαρύ, γιατί αν γίνει εδώ αυτό που έγινε στην Γερμανία θα έχουμε πολύ χειρότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...