Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έξω έχει ωραίο αεράκι, το σπίτι δεν παλεύεται. Ο ανεμιστηρας να σε χτυπάει κατευθείαν η κλίμα. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

28-29 βαθμοί στο κέντρο με 60+% υγρασία...κωλονοτιάδες.

Σήμερα τα ξημερώματα έφτασε 90% υγρασία στο μετεωρολογικό σταθμό του αστεροσκοπείου Πεντέλης. Είχα αφήσει παράθυρα σε ανάκλιση κι είχα 60κάτι % υγρασία μέσα στο σπίτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιά υγρή λίμνη και λίμνη των κύκνων;Ηπειρο μεριά πχ μπορεί να επηρεαστεί.Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να επηρεάσει την Αθήνα;

Αθήνα τώρα έχει 26°C με 56% υγρασία και ταχύτητα ανέμου 1, άπνοια δηλαδή.Εχω βάλει το aircondition στους 22°C .

Επεξ/σία από AntiCambeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω στα βόρεια προάστια της Αττικής τα τελευταία δύο χρόνια και απλά θέλω να μένω στο μπαλκόνι, τι ωραία δροσιά είναι αυτή, ειδικά το βράδυ! Κρίμα που ακόμα και όταν φυσάει δεν δροσίζει και τόσο το σπίτι μετά από τόσες ζέστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, phanispal είπε

Σαρκασμός ήταν, βλέπω πάλι 35άρια ίσως και πιο πάνω από την άλλη Τρίτη.

Πριν απο λιγο ακουσα τον Αρνιακο στον Αντ1 να λεει οτι η επομενη βδομαδα θα ειναι καυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοκαιρι και καυτη εβδομαδα δεν το δεχομαι! παραλογο!

εμενα παντως ο καινουριος μου σταθμος(χαχαχα) λεει 30 εξω και 44% υγρασια. 1 αυγουστου παω διακοπες, εαν εινα ινα κανει βροχες και καταιγιδες αυτο να βγει και να πει ο Αρνιακος, οχι οτι θα εχει ζεστη το καλοκαιρι.

η το "αυτη την πεμπτη θα την θυμόμαστε για καιρο" 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, great είπε

Καλοκαιρι και καυτη εβδομαδα δεν το δεχομαι! παραλογο!

εμενα παντως ο καινουριος μου σταθμος(χαχαχα) λεει 30 εξω και 44% υγρασια. 1 αυγουστου παω διακοπες, εαν εινα ινα κανει βροχες και καταιγιδες αυτο να βγει και να πει ο Αρνιακος, οχι οτι θα εχει ζεστη το καλοκαιρι.

η το "αυτη την πεμπτη θα την θυμόμαστε για καιρο" 😅

Εν τω μεταξυ,εκεινη την Πεμπτη που ελεγαν θα την θυμομαστε για καιρο,νομιζω οτι την προηγουμενη μερα,την Τεταρτη ειχε περισσοτερη ζεστη,σαν αισθηση εννοω.Εκεινη την εβδομαδα οπως και ολες τις υπολλοιπες,σχολαγα 4 το απογευμα και ειχα 45 λεπτα δρομο μεχρι να φτασω σπιτι,μαρτυριο.Ευτυχως που πηρα αδεια απο την προηγουμενη Τεταρτη και θα επιστρεψω 16/08 οποτε οι ζεστες δεν με πολυ τρομαζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, great είπε

Καλοκαιρι και καυτη εβδομαδα δεν το δεχομαι! παραλογο!

εμενα παντως ο καινουριος μου σταθμος(χαχαχα) λεει 30 εξω και 44% υγρασια. 1 αυγουστου παω διακοπες, εαν εινα ινα κανει βροχες και καταιγιδες αυτο να βγει και να πει ο Αρνιακος, οχι οτι θα εχει ζεστη το καλοκαιρι.

η το "αυτη την πεμπτη θα την θυμόμαστε για καιρο" 😅

Προφανως το θερμομετρο δεν ειναι ακριβειας και σιγουρα δεν ειναι σωστα τοποθετημενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, cumulus είπε

Προφανως το θερμομετρο δεν ειναι ακριβειας και σιγουρα δεν ειναι σωστα τοποθετημενο.

Το καθε σημειο που μετρα ενα θερμομετρο ειναι διαφορετικο απο το αλλο, δεν ειναι αναγκαστικό να ειναι λαθος τοποθετημενο ή κακο θερμομετρο.

Σε μενα αλλα λεει το ίδιο θερμομετρο στον ενα δρομο και αλλο στον αλλο δρομο, σε γωνιακο σπιτι.

Το μικροκλίμα ειναι το πιο σημαντικό σε σχεση με αυτα που βλεπουμε ή που ανακοινώνονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Το καθε σημειο που μετρα ενα θερμομετρο ειναι διαφορετικο απο το αλλο, δεν ειναι αναγκαστικό να ειναι λαθος τοποθετημενο ή κακο θερμομετρο.

Σε μενα αλλα λεει το ίδιο θερμομετρο στον ενα δρομο και αλλο στον αλλο δρομο, σε γωνιακο σπιτι.

Το μικροκλίμα ειναι το πιο σημαντικό σε σχεση με αυτα που βλεπουμε ή που ανακοινώνονται.

 Tο θερμομετρο πρεπει να ειναι μεσα σε καποιου ειδους κλωβο (με ανεμιστηρακι καλυτερα) στην  κατευθυνση δυση ανατολης για να το βλεπει ολη την ημερα ο ηλιος,μακρια απο τοιχους,δενδρα,μπετον κλπ,τουλαχιστον 1 μετρο πανω απο το εδαφος ,το οποιο εδαφος πρεπει να ειναι χορταρι.Τουλαχιστον αυτα μας ειχαν μαθει στη μετερεωλογια και στο στρατο που ειχα ειδικοτητα μετερεωλογος.

Αν ολα αυτα τηρουνται  και ειναι ακριβειας ναι μετραει σωστα.

Βεβαια υπαρχουν καποιοι που πιστευουν οτι τα θερμομετρα των αυτοκινητων εχουν μεγαλη ακριβεια ή οι σταθμοι που κοστιζουν 50 ευρω ειναι ακριβεστατοι ή το να βαζεις το θερμομετρο στη σκια ειναι το σωστο ...

Επεξ/σία από cumulus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Ποιά υγρή λίμνη και λίμνη των κύκνων;Ηπειρο μεριά πχ μπορεί να επηρεαστεί.Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να επηρεάσει την Αθήνα;

Αθήνα τώρα έχει 26°C με 56% υγρασία και ταχύτητα ανέμου 1, άπνοια δηλαδή.Εχω βάλει το aircondition στους 22°C .

Ηταν για άλλη μια φορά οι κλασσικές φαμφαρες των αστρο-μετεωρολογων. Ζέστη δεν είχαμε αλλά υγρασία σε βαθμό που και πάλι ανάβουμε κλιματιστικο κάποιες φορές. 

6 ώρες πριν, helen22 είπε

Μένω στα βόρεια προάστια της Αττικής τα τελευταία δύο χρόνια και απλά θέλω να μένω στο μπαλκόνι, τι ωραία δροσιά είναι αυτή, ειδικά το βράδυ! Κρίμα που ακόμα και όταν φυσάει δεν δροσίζει και τόσο το σπίτι μετά από τόσες ζέστες.

Αν έχετε κήπο και είστε σε μέρος με δέντρα, είναι πολύ ωραία. Θυμάμαι μνήμες από παλιά που μέναμε εκεί, ημέρες καύσωνα καθόσουν στην πυλωτή στον κήπο και ήταν σαν να είχες ανεμιστήρα με το αεράκι, στο μπαλκόνι το βράδυ δροσιά από τα ποτιστικά του κήπου που ποτιζαν το γκαζόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, cumulus είπε

Προφανως το θερμομετρο δεν ειναι ακριβειας και σιγουρα δεν ειναι σωστα τοποθετημενο.

ναι καλε δεν ειπα οτι ξερω, για να εχω μια αποψη το εβαλα και κυριως για τον αερα και το τι ειδος αερα μιας και με ενδιαφερει πολυ εδω που μενω. Σιγουρα δεν ειανι σωστα τοποθετημενο καθως το σπιτι ειναι ανοικτο απο παντου και δεν εχει και πολυ ισκιο στα ψηλά σημεία. Ειδικα τετοια ωρα το βλεπει ο ηλιος ντάλα! Δεν θα κατσω να βαζω ομπρελες και ανεμιστηρακια και τετοια. Δεν ειανι το εππαγελμά μου, εχω εσας για τα σωστα στοιχεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...