Προς το περιεχόμενο

Καιρικά


Τοξοβόλος___U__K

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, AntiCambeR είπε

Εβγαλα βόλτα τον σκύλο και η ατμόσφαιρα είναι αποπνικτική, με την φωτιά στην Βαρυμπόμπη ακόμα χειρότερα.

Απο την Πέμπτη και κυρίως από την Παρασκευή θα καταλάβουμε διαφορά στην θερμοκρασία.

Τα τσιμέντα έχουν απορροφήσει τόσο πολύ θερμοκρασία, είναι σαν τεράστιοι θερμοπομποί σαν αυτούς που συσσωρεύουν ρεύμα και αποβάλουν την ζέστη σταδιακά.

Είμαι με τον ανεμιστήρα στα 2 μέτρα και αντέχω οριακά.

Στον προηγούμενο καύσωνα που έγινε, το σπίτι πήρε πάνω από μια εβδομάδα αφού έπεσαν οι θερμοκρασιες για να επανέλθει στα κανονικά, το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν η ύπαρξη υγρασίας που ανέβαζε την αισθητή θερμοκρασία και δεν την παλεύεις.

Φοβάμαι μην γίνει το ίδιο πάλι μόλις πέσουν οι θερμοκρασιες και θα έχουμε ναι μεν από 33 βαθμούς 31 αλλά με υγρασία από 20% στο 50%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Δεν ξέρω πόσο μέσα θα πέσουν από τώρα οι προβλέψεις για Δευτέρα και Τρίτη, αλλά για κέντρο Αθήνας είναι πάλι χάλι προς το παρόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Thresh είπε

Δεν ξέρω πόσο μέσα θα πέσουν από τώρα οι προβλέψεις για Δευτέρα και Τρίτη, αλλά για κέντρο είναι πάλι χάλι προς το παρόν...

Δυστυχως τα δεδομενα επιμενουν και σημερα.

Σαββατο υποχωρηση θερμοκρασιων. Οχι σε δροσια, αλλα σε κανονικα επιπεδα για την εποχη.

Κυριακη ανοδος.

Δευτερα νεα ανοδος.

Τριτη περαιτερω ανοδος και πλεον 40ρια κατα τοπους στο λεκανοπεδιο. (προγνωστικη αβεβαιοτητα-ελπιζουμε σε αλλαγη προς το καλυτερο)

Απο Τεταρτη ενδειξεις για πτωση. (αρκετα μεγαλη αβεβαιοτητα ακομα)

Το προβλημα για τις μεγαλουπολεις ειναι πως ετσι δε γινεται δουλεια γιατι δε προλαβαινουν τα μπετα/ασφαλτος κλπ να προσαρμοστουν με 1-2 μερες πτωσης θερμοκρασιας και μετα ξανα ανοδο. Θα επρεπε να κρατηθει σε θερμοκρασιες Σαββατου ή χαμηλοτερα για τουλαχιστον 5 μερες για να μιλησουμε για σοβαρες ανασες, αλλα εδω πεφτει 1 μερα και ξαναρχιζει προς τα πανω παλι. Kαι καπως ετσι καταληγουμε σε καταστησεις σαν τη σημερινη οπου κοντευει 11 και οι περισσοτεροι σταθμοι του λεκανοπεδιου εχουν 35-36ρια.

Αδιανοητη επιμονη εφετος, απο τους χειροτερους καυσωνες των τελευταιων 10ετιων, για γερα νευρα...

Εντωμεταξυ για βροχες-καταιγιδες κλπ που συνηθιζονται γενικα αυτες τις περιοδους και βοηθανε στον μετριασμο των θερμοκρασιων, ουτε λογος.

Επεξ/σία από BackFromHell
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

33.5 εξωτερική στις 4 το βράδυ στο κέντρο της Αθήνας. Παράλληλα, μυρωδιά καμένου εδώ και ώρες από τις φωτιές, ελπίζω να έχει υποχωρήσει η μυρωδιά μέχρι αύριο.

Βλέποντας τα προγνωστικά, Σάββατο μέχρι Δευτέρα θα έχουμε μια μικρή ηρεμία, μετά 38αρια, σίγουρα με το 41 έχει διαφορά αλλά δεν λες πως ξεμπερδέψαμε.

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Basilhs23___ είπε

33.5 εξωτερική στις 4 το βράδυ στο κέντρο της Αθήνας. Παράλληλα, μυρωδιά καμένου εδώ και ώρες από τις φωτιές, ελπίζω να έχει υποχωρήσει η μυρωδιά μέχρι αύριο.

Βλέποντας τα προγνωστικά, Σάββατο μέχρι Δευτέρα θα έχουμε μια μικρή ηρεμία, μετά 38αρια, σίγουρα με το 41 έχει διαφορά αλλά δεν λες πως ξεμπερδέψαμε.

Τα ίδια. Η μυρωδιά είναι πάρα πολύ έντονη εδώ στο Περιστέρι και ξύπνησα από αυτή. Δεν ξέρω αν μπορώ να μςταβω 20 λεπτά περπάτημα στην εργασία μου (παίρνω ταξί αν χρειαστεί ) , πόσο μάλλον όσοι έχουν αναπνευστικά. Δεν ξέρω τι κάνουν οι άνθρωποι εκεί κοντά. Εφιάλτης. 

Έχει ξεφύγει και η φωτιά στην Εύβοια. 

Όλα αυτά με το θερμόμετρο να αναμένεται να δείξει 42-43 και σήμερα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

Τα ίδια. Η μυρωδιά είναι πάρα πολύ έντονη εδώ στο Περιστέρι και ξύπνησα από αυτή. Δεν ξέρω αν μπορώ να μςταβω 20 λεπτά περπάτημα στην εργασία μου (παίρνω ταξί αν χρειαστεί ) , πόσο μάλλον όσοι έχουν αναπνευστικά.

Τα ιδια και εγώ. Απο τις 5 ξυπνησα απο την μυρωδιά καμμένου (Κατω Πατησια) και η πλάκα ειναι οτι ολα ήταν κλειστα (αλουμινια, διπλα τζαμια κοκ).

Να δω πως θα βγάλω σε λιγο τον σκυλο βόλτα χωρις αντιασφυξιογόνο μασκα...

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, tommybertsen είπε

https://www.purpleair.com/map?opt=1/mPM25/a10/cC0#10.21/38.021/23.7292

Χρήσιμο λινκ , ο αέρας είναι ιδιαίτερα επιβλαβής. 

Η αθηνα εχει τον χειροτερο αερα σε ολη την ευρωπη αποτι δειχνει....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Π.φαληρο ξύπνησα πριν μια ωρα απο τη μυρωδιά. Είχα ξεχάσει το παραθυράκι στο μπάνιο ανοιχτό. Το υπνοδωμάτιο μυριζει λιγο  καμμενο. 

Ο κλιματισμος δε φέρνει αέρα απο εξω, ανακυκλώνει τον εσωτερικό. Μαλλον ρουφάνε και έφερνε τον αέρα απο το μπάνιο προς το υπνοδωμάτιο; Τι άλλο με διπλα κουφώματα; 

 

Απο το λινκ πιο πανω το φαληρο δείχνει να εχει τη χειρότερη ατμόσφαιρα τωρα πρωι σε όλη την Αθηνα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, tommybertsen said:

https://www.purpleair.com/map?opt=1/mPM25/a10/cC0#10.21/38.021/23.7292

Χρήσιμο λινκ , ο αέρας είναι ιδιαίτερα επιβλαβής. 

Omg...227 στη γειτονια μου. Βγηκα στο μπαλκόνι πριν κ δεν αντεξα ουτε μια ανάσα να παρω να ανοιξω τα παντζούρια ξερωγω! Κλειστα τζαμια και σημερα λοιπον, εννοειται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πειραια κεντρο επιασε η μυρωδια κατα της 4 το βραδυ,ενω πριν απλα κλασικα εβλεπες μονο καπνο.το σπιτι ειναι τιγκα στην τσικνα,εννοειται εξω δεν πας ουτε για πλακα,να φανταστειτε ποναει ο λαιμος μου επειδη κοιμηθηκα με αυτο το πραγμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντέχεται αυτή η κατάσταση, όλα κλειστά και εισχωρεί μέσα η μυρωδιά, με έπιασε λαιμός μου και ξύπνησα κατά τις 04:00.Μόλις ξημέρωσε φάνηκε ο καπνός.

Μακάρι να είναι μόνο η σημερινή ημέρα, λυπάμαι όσους έχουν ευαισθησία και αναπνευστικά προβλήματα.

Κάηκαν χιλιάδες στρέμματα πράσινου, σε λίγα χρόνια θα υποφέρουμε, πόσο μάλλον οι επόμενες γενιές.Θα κυκλοφορεί ο άνθρωπος με φορητή μπουκάλα οξυγόνου.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...