Προς το περιεχόμενο

Νέος στη Revolut


thetiesthatbind

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 336
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Πριν πληρώσεις κάνεις την επιλογή, αρκεί να το προσέξεις βέβαια.

Αυτό ακριβώς.

 

Βλέπω στο site  στις κάρτες που έχω περάσει στην ΡΡ ,revolut-monese-virgin, δίνει επιλογή 

Currency
GBP

Change 

για αυτές που έχω ανοίξει Αγγλία,ενώ στην revolut που την άνοιξα απο Ελλάδα μου έχει 

Currency
EUR

Change

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, g_mateo είπε

Μπορώ να πληρώσω ΔΕΗ, ΟΤΕ κλπ με πάγια εντολή;

Δεν γίνεται με την κλασική έννοια. Στη ΔΕΗ ξέρω ότι μπορείς μέσα από το e bill να βάλεις να σου χρεώνει την κάρτα σου πάγια. Δέχεται τη revolut.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, george1807 είπε

Δεν γίνεται με την κλασική έννοια. Στη ΔΕΗ ξέρω ότι μπορείς μέσα από το e bill να βάλεις να σου χρεώνει την κάρτα σου πάγια. Δέχεται τη revolut.

Στη ζενίθ γίνεται κάτι ανάλογο; αν ξέρει κάποιος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας.Θελω να κάνω την εξής ερώτηση. Είναι να πάω στην Τσεχία. Ποια η διαφορά του να ανοίξω λογαριασμό σε Τσέχικο νόμισμα και να μεταφέρω εκεί ένα ποσό, από το να μην κάνω κάτι και να πληρωθεί από τα ευρώ που έχω, αυτοματα από την Revolut;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Nikolasxm είπε

Γειά σας.Θελω να κάνω την εξής ερώτηση. Είναι να πάω στην Τσεχία. Ποια η διαφορά του να ανοίξω λογαριασμό σε Τσέχικο νόμισμα και να μεταφέρω εκεί ένα ποσό, από το να μην κάνω κάτι και να πληρωθεί από τα ευρώ που έχω, αυτοματα από την Revolut;

Τα ΣΚ έχει μια μικρή προμήθεια. Επίσης αν πρόκειται να υπολογίζεις με άλλους πόσο πρέπει να πληρώσετε για έναν κοινό λογαριασμό θα αποφύγετε τις μετατροπές σε ευρώ.

Εμένα μου είχε τύχει με την παρέα μου να ανεβάζουμε την ισοτιμία αν πηγαίναμε να αλλάξουμε νόμισμα την ίδια στιγμή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετώ την Ελληνική κοινότητα Revolut,

Ζω Αμερική, και έχω βγάλει μία καρτα Revolut την οποία θέλω να χρησιμοποιήσω για να βγάλω συνάλλαγμα στην Ελλάδα, όταν θα έρθω το καλοκαίρι. Η Revolut, στην διαφήμιση για τις κάρτες Premium και Metal γράφει: 

Αναφορά σε κείμενο
  • 100% fee-free ATM withdrawals at more than 55,000 ATMs in our network

'Οταν μιλάμε για ελλάδα, τι εννούμε "in our network". Ποιες είναι οι τράπεζες και ATM στο δίκτυο της Revolut?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, lanista είπε

Χαιρετώ την Ελληνική κοινότητα Revolut,

Ζω Αμερική, και έχω βγάλει μία καρτα Revolut την οποία θέλω να χρησιμοποιήσω για να βγάλω συνάλλαγμα στην Ελλάδα, όταν θα έρθω το καλοκαίρι. Η Revolut, στην διαφήμιση για τις κάρτες Premium και Metal γράφει: 

'Οταν μιλάμε για ελλάδα, τι εννούμε "in our network". Ποιες είναι οι τράπεζες και ATM στο δίκτυο της Revolut?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

 

Καμία.Στην Ελλάδα πληρώνεις έξοδα χρήσης ΑΤΜ.

Για την καθημερινότητα δεν χρειάζεσαι μετρητά,η κάρτα περνάει παντού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Καμία.Στην Ελλάδα πληρώνεις έξοδα χρήσης ΑΤΜ.

Για την καθημερινότητα δεν χρειάζεσαι μετρητά,η κάρτα περνάει παντού.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το ζητούμενο είναι να μπορέσω να βγάλω μετρητά για να τα αφήσω στην οικογένεια μου που είναι εκεί στην Ελλάδα. Το πρόβλημα μου δεν είναι τα 2-3 Ευρώ ανά ανάληψη, αλλά η ισοτιμία που χρησιμοποιεί η εκάστοτε τράπεζα. Οι εναλλακτικές μου δεν είναι ιδιαίτερα ελκυστικές π.χ. Citibank αμερικής μου ζητάει ~6% παραπάνω από την πραγματική ισοτιμία για να πάρω μετρητά από το Αμερικάνικό υποκατάστημα δλδ. σε 1,000 δολλάρια το mark-up (ή επιπρόσθετη χρέωση επί ισοτιμία) θα είναι 60 δολλάρια περίπου 60 ευρώ. Το να βγάλω μετρητά από Ελλάδα με αμερικάνικη κάρτα είναι ακόμα χειρότερο... το mark up ειναι πάνω από 10-15% + την σταθερή χρέωση. Αυτό που με ενδιαφέρει, είναι να μπορώ να βγάλω λεφτά στην ισοτιμία της Revolut χωρίς να μου προσθέτει mark-up η ελληνική τράπεζα και δεν με ενδιαφέρουν τα 2-3 ευρώ σε μία ανάληψη 1,000 δολαρίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, lanista είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Το ζητούμενο είναι να μπορέσω να βγάλω μετρητά για να τα αφήσω στην οικογένεια μου που είναι εκεί στην Ελλάδα. Το πρόβλημα μου δεν είναι τα 2-3 Ευρώ ανά ανάληψη, αλλά η ισοτιμία που χρησιμοποιεί η εκάστοτε τράπεζα. Οι εναλλακτικές μου δεν είναι ιδιαίτερα ελκυστικές π.χ. Citibank αμερικής μου ζητάει ~6% παραπάνω από την πραγματική ισοτιμία για να πάρω μετρητά από το Αμερικάνικό υποκατάστημα δλδ. σε 1,000 δολλάρια το mark-up (ή επιπρόσθετη χρέωση επί ισοτιμία) θα είναι 60 δολλάρια περίπου 60 ευρώ. Το να βγάλω μετρητά από Ελλάδα με αμερικάνικη κάρτα είναι ακόμα χειρότερο... το mark up ειναι πάνω από 10-15% + την σταθερή χρέωση. Αυτό που με ενδιαφέρει, είναι να μπορώ να βγάλω λεφτά στην ισοτιμία της Revolut χωρίς να μου προσθέτει mark-up η ελληνική τράπεζα και δεν με ενδιαφέρουν τα 2-3 ευρώ σε μία ανάληψη 1,000 δολαρίων.

Αλλο τα έξοδα του ΑΤΜ και άλλο η ισοτιμία της revolut.Οσα μετατρέψεις μέσα στην revolut τόσα  μπορείς να βγάλεις.Αν αλλάξεις στην εφαρμογή πχ 1000$ σε 1000€ θα έχεις 1000€ ότι και να είναι  ισοτιμία την ημέρα που θα τα κάνεις ανάληψη.Εσύ ευρώ θα βγάζεις.

Δεν ξερω αν έχει κάποιο επιπλέον έξοδο αν περάσεις το όριο των 1000€ 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η Revolut δεν έχει όριο ανάληψης μετρητών. Απλά δεν μου είναι σαφές ποια ελληνικά ATM είναι εντός δικτύου για εμένα, που δημιούργησα λογαριασμό με Αμερικάνικο αριθμό και ταυτότητα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, lanista είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η Revolut δεν έχει όριο ανάληψης μετρητών. Απλά δεν μου είναι σαφές ποια ελληνικά ATM είναι εντός δικτύου για εμένα, που δημιούργησα λογαριασμό με Αμερικάνικο αριθμό και ταυτότητα.  

Aπο όλα μπορείς να σηκώσεις λεφτά. Άλλωστε 4 τράπεζες είναι ολες και ολες.Εσυ θα υπολογίζεις ,αφου έχεις αλλάξει σε ευρώ, ότι έχεις ευρώ.Ξέχνα το δολάριο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, lanista είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Η Revolut δεν έχει όριο ανάληψης μετρητών. Απλά δεν μου είναι σαφές ποια ελληνικά ATM είναι εντός δικτύου για εμένα, που δημιούργησα λογαριασμό με Αμερικάνικο αριθμό και ταυτότητα.  

Στα ελληνικά ΑΤΜ αν πας με κάρτα άλλης τράπεζας(και ελληνικής) σου κρατάει προμήθεια, άρα και για την Revolut. Τώρα για την ισοτιμία, σε περίπτωση που σε ρωτήσει το ΑΤΜ αν θέλεις να κάνεις αλλαγή νομίσματος τότε θα πατήσεις ΟΧΙ.

Αν θες απλά να αφήσεις λεφτά στην οικογένειά σου γιατί δεν φτιάχνουν και αυτοί revolut για να τους περάσεις εκεί τα λεφτά και να κάνουν αγορές με κάρτα. Λογικά αυτή η μεταφορά δεν θα έχει καθόλου προμήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Δημιουργία νέου...