Προς το περιεχόμενο

η WIND με ενημέρωσε ότι σε 2 μήνες ότι "η κάρτα θα στοιχίζει κατ'ελάχιστο 15ευρώ"


jgeorgiou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το ιδιωτικό κέρδος γενικώς δεν είναι κακό, πρώτα είναι ζήτημα ελευθερίας και έπειτα αν δεν υπήρχε κίνητρο δε θα λειτουργούσε τίποτε ή θα ήταν τα πάντα στάσιμα

η ευνοικρατία και τα ολιγο-/μονοπώλια είναι κακά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 187
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επειδή δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα γιατί όλοι τα τσεπώνουν η μόνη λύση να τους χτυπήσετε εκεί που πονάνε. Ανανέωση 10ευρω online κάθε 2 μήνες. Γυρίστε την ομιλία σας σε voip. Chat μέσω viber messenger κτλ. Αγοράζεται μόνο Internet και τίποτα άλλο. Με 10ευρω ανανέωση την βγάζεις τον πρώτο μήνα με τα bonus gb που σου δίνουν και τον δεύτερο μήνα ενεργοποιείς κάποιο πακέτο ίντερνετ. Σύνολο 60ευρω τον χρόνο στις εταιρίες. Οσοι περισσότεροι το κάνουν τοσο θα τους πονάει. Όσο για την ελάχιστη ανανέωση των 15ευρω θα ισχύσει σίγουρα αλλά μόνο στα καταστήματα. Online θα παραμείνει το 10ευρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταθέτω την προσωπική μου γνώμη αδιαφορώντας αν είναι αρεστή σε αριστεροιδεαλιστες και καπιταλισμοπολεμιους. Καρτέλ δεν μπορεί να υπάρξει στην Ελλάδα γιατί υπάρχει η επιτροπή ανταγωνισμού που έχει συσταθεί ακριβώς για αυτό τον λόγο. Πριν μερικά χρόνια πήγαν όλες σχεδόν οι γαλακτοβιομηχανίες να δημιουργήσουν καρτέλ με το γάλα και τους κόψανε τον βήχα με συνοπτικές διαδικασίες. Στην περίοδο της μεγάλης κρίσης στην Ελλάδα οι πάροχοι όπως ολες οι επιχειρήσεις, προσάρμοσαν τα τιμολόγια τους στα δεδομένα της εποχής και έτσι με μια κάρτα 10 ευρώ όλα τα καρτοκινητα έδιναν 1500 λεπτά προς όλους. Αυτό κράτησε αρκετά χρόνια αλλά σίγουρα δεν μπορούσε να είναι βιώσιμο για τις επιχειρήσεις. Επίσης εκείνη την εποχή έδινες 10 ευρώ και έπαιρνες 10 ευρώ ως αξία κάρτας. Λίγα χρόνια μετά έρχεται το κράτος και λέει πως θα βγάλω ένα έξτρα εισόδημα; Θα φορολογησω επιπλέον την καρτοκινητη . Να λοιπόν καπέλο 1,5 ευρώ περίπου στα 10 ευρώ. Ποιοί κάνουν στην Ελλάδα χρήση καρτοκινητης κυρίως; Πανέξυπνη κίνηση του υπουργείου οικονομικών να φορολογήσει αλλοδαπούς που μόνο με έμμεση φορολογία προϊόντων θα μπορούσε να τους τα πάρει. Αν σκεφτεί κανείς πως έχουμε και πάνω από 1 εκατομμύριο ξένους στην χώρα μας καταλαβαίνει γιατί νούμερα μιλάμε. Οι εταιρείες δεν είναι ιδρύματα και ψάχνουν πάντα το κέρδος. Τα τελευταία χρόνια μπαίνοντας στο παιχνίδι του ανταγωνισμού κυνηγάνε τις νέες τεχνολογίες και τις πληρώνουν ακριβά ώστε να εδραιώσουν την θέση τους στην αγορά. Το 5G θέλει και τις κατάλληλες υποδομές για να λειτουργήσει. Αν περιμένουν οι εταιρείες να επιβιώσουν από ανθρώπους που βάζουν μια κάρτα κάθε 6 μήνες θα το κλείνανε το μαγαζί. Έτσι και αλλιώς η λογική χρήσης αρκετών μηνών χωρίς ανανέωση είχε μια βάση πριν από 10-15 χρόνια που το 90% των πελάτων νομοτελειακά και αναγκαστικά κάποια στιγμή θα ανανεωνε γιατί θα ήθελε να επικοινωνήσει. Τώρα με τα VoIP και τα σύγχρονα προγράμματα όλοι είχαν τσάμπα επικοινωνία και τραβαγανε την ανανέωση των καρτοκινητων τους αρκετο καιρό πίσω. Δεν γνωρίζω για όλες τις εταιρείες αλλά η wind θέλοντας να είναι ανταγωνιστική προσέφερε και προσφέρει νεα πακέτα προνομιακα σε όλους που δίνει με 8,5 ευρώ 1500λεπτα προς όλους για 25 ημέρες και 2gb και κάποια δώρα ανά εβδομάδα (λεπτά sms data) Δεν λεω οτι είναι η καλύτερη και έχει καλό δικτυο κάλυψης αλλά πραγματικά ακόμα και στην Ελλάδα μπορεί κανείς να βρει φθηνή επικοινωνία ή προσαρμοσμένη στις ανάγκες του, που τωρα πια είναι διαφορετικές από οτι 15 χρόνια πριν. 

18 λεπτά πριν, likos_de είπε

Επειδή δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα γιατί όλοι τα τσεπώνουν η μόνη λύση να τους χτυπήσετε εκεί που πονάνε. Ανανέωση 10ευρω online κάθε 2 μήνες. Γυρίστε την ομιλία σας σε voip. Chat μέσω viber messenger κτλ. Αγοράζεται μόνο Internet και τίποτα άλλο. Με 10ευρω ανανέωση την βγάζεις τον πρώτο μήνα με τα bonus gb που σου δίνουν και τον δεύτερο μήνα ενεργοποιείς κάποιο πακέτο ίντερνετ. Σύνολο 60ευρω τον χρόνο στις εταιρίες. Οσοι περισσότεροι το κάνουν τοσο θα τους πονάει. Όσο για την ελάχιστη ανανέωση των 15ευρω θα ισχύσει σίγουρα αλλά μόνο στα καταστήματα. Online θα παραμείνει το 10ευρω 

Μα αυτό κάνουν χρόνια τώρα το 80% των χρηστών καρτοκινητης για αυτό οι εταιρείες ζητάνε όλο και πιο πολλά..

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα  λεφτά μας λήγουν στους 2 μήνες και όχι στους 12 όπως παλιά; (αν και ούτε το 12μηνο μου άρεσε αλλά αυτό είναι άλλο θέμα)
μπορείτε να μου εξηγήσετε να καταλάβω γιατί να μου κλέβουν τα λεφτά που τους έχω δώσει στους 2 μήνες;
γιατί περί ληστείας πρόκειται, εκτός και αν τα χρήματα έχουν ημερομηνία λήξης και δεν το ξέρω... 
αυτό που ξέρω είναι ότι το γιαουρτάκι που θα αγοράσω θα λήξει σε ένα μήνα (και πάλι βέβαια θα μπορεί να φαγωθεί ακόμη και κάποιες μέρες μετά τη λήξη του) 
το σαμπουάν ή το αποσμητικό θα λήξει σε 12 μήνες (αν και έτυχε να βρω κάπου παραπεταμένο ένα αποσμητικό που είχα αγοράσει 3-4 χρόνια πριν και αν και έληξε είχε ακόμα κάποια ποσότητα μέσα που όχι μόνο δεν είχε αλλοιωθεί αλλά διατήρησε και το άρωμά του, εννοείτε πως το χρησιμοποίησα)
τα λεφτά που τους δίνουμε γιατί λήγουν; 
γιατί τα 16 ευρώ που έχω στην τράπεζα δεν λήγουν και του κινητού να λήγουν, έχουν καμιά διαφορά;
αμ το άλλο με τα combo πακέτα...
εγώ θέλω μόνο λεπτά ομιλίας στο καρτοκινητό της μάνας μου και μόνο ιντερνετ (ισως και λίγα λεπτά ομιλίας) στο δικό μου
γιατί να βάλω combo με 400 sms το μήνα και στους δυο μας, αφού δεν πρόκειται να στείλει κανείς μας sms;
γιατί να μην υπάρχουν σκέτα  πακέτα ομιλίας προς όλους, σκέτα πακέτα ίντερνετ, συνδυαστικά πακέτα χωρίς sms με διάρκεια ένα μήνα και να αφήσουμε τα combo για τα games.
γιατί να αγοράζω με 4 ευρώ 3 gb με διάρκεια μια εβδομάδα, αλλά για διάρκεια ένα μήνα να μου προσφέρονται μόνο 1gb με 8,5 ευρώ...

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι το κάνουν αρκετοί είναι γεγονός αλλά μη λέμε ότι το κάνει και το 80% των χρηστών.. σίγουρα έχει υπάρξει τεράστια πτώση στα SMS που εδώ ακόμη τα χρεώνουν χρυσάφι ενώ στην Ευρώπη με τα ίδια χρήματα τα αφήνουν απεριόριστα.. σε ότι αφορα την ομιλία επειδή εμείς εδώ πέρα μέσα ξέρουμε για voip, μη θεωρείς ότι το ξέρει η πλειοψηφία..  εκεί που πάσχουν οι περισσότεροι χρήστες καρτοκινητου είναι στα λεπτά προς όλους.. αυτό βλέπω προσωπικα στον κύκλο μου και αυτοί με ευχαριστούν που τους άνοιξα τα μάτια με τις φθηνές voip υπηρεσίες, καθώς μπορούν να καλούν προς όλους με μικρό κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, 1nsom-n1k είπε

εγώ πάλι, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα  λεφτά μας λήγουν στους 2 μήνες και όχι στους 12 όπως παλιά; (αν και ούτε το 12μηνο μου άρεσε αλλά αυτό είναι άλλο θέμα)
μπορείτε να μου εξηγήσετε να καταλάβω γιατί να μου κλέβουν τα λεφτά που τους έχω δώσει στους 2 μήνες;
γιατί περί ληστείας πρόκειται, εκτός και αν τα χρήματα έχουν ημερομηνία λήξης και δεν το ξέρω... 
αυτό που ξέρω είναι ότι το γιαουρτάκι που θα αγοράσω θα λήξει σε ένα μήνα (και πάλι βέβαια θα μπορεί να φαγωθεί ακόμη και κάποιες μέρες μετά τη λήξη του) 
το σαμπουάν ή το αποσμητικό θα λήξει σε 12 μήνες (αν και έτυχε να βρω κάπου παραπεταμένο ένα αποσμητικό που είχα αγοράσει 3-4 χρόνια πριν και αν και έληξε είχε ακόμα κάποια ποσότητα μέσα που όχι μόνο δεν είχε αλλοιωθεί αλλά διατήρησε και το άρωμά του, εννοείτε πως το χρησιμοποίησα)
τα λεφτά που τους δίνουμε γιατί λήγουν; 
γιατί τα 16 ευρώ που έχω στην τράπεζα δεν λήγουν και του κινητού να λήγουν, έχουν καμιά διαφορά;
αμ το άλλο με τα combo πακέτα...
εγώ θέλω μόνο λεπτά ομιλίας στο καρτοκινητό της μάνας μου και μόνο ιντερνετ (ισως και λίγα λεπτά ομιλίας) στο δικό μου
γιατί να βάλω combo με 400 sms το μήνα και στους δυο μας, αφού δεν πρόκειται να στείλει κανείς μας sms;
γιατί να μην υπάρχουν σκέτα  πακέτα ομιλίας προς όλους, σκέτα πακέτα ίντερνετ, συνδυαστικά πακέτα χωρίς sms με διάρκεια ένα μήνα και να αφήσουμε τα combo για τα games.
γιατί να αγοράζω με 4 ευρώ 3 gb με διάρκεια μια εβδομάδα, αλλά για διάρκεια ένα μήνα να μου προσφέρονται μόνο 1gb με 8,5 ευρώ...

Γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να κάνεις χρήση του δικτύου πια για 12 μήνες βάζοντας μόνο ένα μικρό ποσό. Είναι ένας άμεσος τρόπος να αυξήσουν την κατανάλωση. Ξέρουν πως οτι και να γίνει στους 2 μήνες θα ξαναπληρώσεις για να επικοινωνήσεις και για να μην χάσεις το υπόλοιπο που είχες μέσα σε κάποιες περιπτώσεις. Δεν το βλέπω σαν ληστεία. Το Netflix που το πληρώνεις ανά μήνα , με το που παρέλθει η ημερομηνία το ξαναπληρώνεις άσχετα αν εσύ είδες μισή ταινία, ολόκληρη σειρά ή καμία. Με τα χρήματα λοιπόν που βάζεις στην καρτοκινητη ενοικιάζεις και την χρήση του δικτύου της άσχετα με το αν σε πάρουν 100 τηλέφωνα ή κανένα τηλέφωνο. Δεν είναι τράπεζα να σου φυλάει τα λεφτά. 

5 λεπτά πριν, bbbb είπε

Ότι το κάνουν αρκετοί είναι γεγονός αλλά μη λέμε ότι το κάνει και το 80% των χρηστών.. σίγουρα έχει υπάρξει τεράστια πτώση στα SMS που εδώ ακόμη τα χρεώνουν χρυσάφι ενώ στην Ευρώπη με τα ίδια χρήματα τα αφήνουν απεριόριστα.. σε ότι αφορα την ομιλία επειδή εμείς εδώ πέρα μέσα ξέρουμε για voip, μη θεωρείς ότι το ξέρει η πλειοψηφία..  εκεί που πάσχουν οι περισσότεροι χρήστες καρτοκινητου είναι στα λεπτά προς όλους.. αυτό βλέπω προσωπικα στον κύκλο μου και αυτοί με ευχαριστούν που τους άνοιξα τα μάτια με τις φθηνές voip υπηρεσίες, καθώς μπορούν να καλούν προς όλους με μικρό κόστος.

Όλοι λίγο πολύ βρισκόμαστε μέσα στην ημέρα σε σημεία που υπάρχει ελεύθερο και απεριόριστο ίντερνετ. VoIP υπηρεσίες είναι και το Viber και το messenger του fb και το whatsapp . Έχω στο κινητό μου αποθηκευμένα 1100 ονόματα. Οι 900 είναι εγγεγραμμένοι σε κάποια από αυτές τις υπηρεσίες και κάνουν χρήση για την επικοινωνία τους. Επίσης όλοι οι γονείς φοιτητών μιλούν μαζί τους μέσω Skype Viber κτλ ειδικά στο εξωτερικό. Sms μου στέλνουν μόνο οι εταιρείες πια και όλοι χρησιμοποιούν τα παραπάνω προγράμματα. Οι εταιρείες λοιπόν έχουν καταλάβει πώς τα λεφτά είναι στα data για αυτό και τα πακέτα τα χτυπάνε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/8/2019 στις 4:09 ΜΜ, talibanakos είπε

Τοση τεχνολογια κρατατε στα χερια σας,και ανανεωνετε ακομα συμβατικα;

One click paypal 10ευρη και ολα καλα.

Οι εταιρείες όμως περιμένουν και για αυτό και το ποσοστό ηλικίας >40 ετώω που δέν έχει την ευκολία και δέν γνωρίζει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

38 λεπτά πριν, nikangel είπε

Γιατί πολύ απλά δεν μπορείς να κάνεις χρήση του δικτύου πια για 12 μήνες βάζοντας μόνο ένα μικρό ποσό.

κλασική απάντηση υπαλλήλου που δουλεύει στο συγκεκριμένο χώρο, μην εκτίθεσαι.
αλήθεια, στις άλλες χώρες όπως προείπαν πιο πάνω γιατί δεν ισχύει το δίμηνο και έχουν ακόμα 12 μηνα; μήπως δεν έχουν 4g εκεί ή μήπως εγώ χρησιμοποιώ και επιβαρύνω το δίκτυο με το να έχω standby το κινητό μου για να δεχθώ ένα ή 100 τηλέφωνα όπως λες, άσε που μάλλον είμαι από τους χαζούς που όταν δεν χρησιμοποιούν 4g το κλείνουν να μην κάνει άσκοπη χρήση μπαταρίας, μην σας επιβαρύνουμε και το δίκτυο...

υ.γ.
δεν έχω Netflix

Επεξ/σία από 1nsom-n1k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/8/2019 στις 12:01 ΜΜ, Τέρης Α. είπε

Κι εγώ που έχω 98€ στο νούμερό μου θα τα πετάξω;

Και μη μου γράψετε να τα εκατοστήσω γιατί πάω καρφί να τα χιλιάσω.

Αν τα έχεις στην Cosmote ή στη Vodafone, μεταφέρονται.

22 ώρες πριν, nikangel είπε

Πραγματικά δεν με απασχολεί η λογική οτι κάποιος έχει 5-6 εύκολους αριθμούς και θέλει να τους συντηρήσει γιατί εχω ακούσει και αυτές τις αστειοτητες

Γιατί αστειοτητες παρακαλώ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 hour ago, nikangel said:

Καρτέλ δεν μπορεί να υπάρξει στην Ελλάδα γιατί υπάρχει η επιτροπή ανταγωνισμού που έχει συσταθεί ακριβώς για αυτό τον λόγο. Πριν μερικά χρόνια πήγαν όλες σχεδόν οι γαλακτοβιομηχανίες να δημιουργήσουν καρτέλ με το γάλα και τους κόψανε τον βήχα με συνοπτικές διαδικασίες.

Οι πάροχοι παίζουν με την ΕΕΤΤ κι όχι με την επιτροπή ανταγωνισμού.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, meletis_m είπε

Οι εταιρείες όμως περιμένουν και για αυτό και το ποσοστό ηλικίας >40 ετώω που δέν έχει την ευκολία και δέν γνωρίζει .

Οι υπολοιποι που γραφουν εδω ομως;
Η μηπως οσοι γραφουν ειναι ανω των 40;
Και στην τελικη δεν ειναι ανω των 60,αρα δεν εχουν δικαιολογια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, nikangel είπε

Καταθέτω την προσωπική μου γνώμη αδιαφορώντας αν είναι αρεστή σε αριστεροιδεαλιστες και καπιταλισμοπολεμιους. Καρτέλ δεν μπορεί να υπάρξει στην Ελλάδα γιατί υπάρχει η επιτροπή ανταγωνισμού που έχει συσταθεί ακριβώς για αυτό τον λόγο. Πριν μερικά χρόνια πήγαν όλες σχεδόν οι γαλακτοβιομηχανίες να δημιουργήσουν καρτέλ με το γάλα και τους κόψανε τον βήχα με συνοπτικές διαδικασίες. Στην περίοδο της μεγάλης κρίσης στην Ελλάδα οι πάροχοι όπως ολες οι επιχειρήσεις, προσάρμοσαν τα τιμολόγια τους στα δεδομένα της εποχής και έτσι με μια κάρτα 10 ευρώ όλα τα καρτοκινητα έδιναν 1500 λεπτά προς όλους. Αυτό κράτησε αρκετά χρόνια αλλά σίγουρα δεν μπορούσε να είναι βιώσιμο για τις επιχειρήσεις. Επίσης εκείνη την εποχή έδινες 10 ευρώ και έπαιρνες 10 ευρώ ως αξία κάρτας. Λίγα χρόνια μετά έρχεται το κράτος και λέει πως θα βγάλω ένα έξτρα εισόδημα; Θα φορολογησω επιπλέον την καρτοκινητη . Να λοιπόν καπέλο 1,5 ευρώ περίπου στα 10 ευρώ. Ποιοί κάνουν στην Ελλάδα χρήση καρτοκινητης κυρίως; Πανέξυπνη κίνηση του υπουργείου οικονομικών να φορολογήσει αλλοδαπούς που μόνο με έμμεση φορολογία προϊόντων θα μπορούσε να τους τα πάρει. Αν σκεφτεί κανείς πως έχουμε και πάνω από 1 εκατομμύριο ξένους στην χώρα μας καταλαβαίνει γιατί νούμερα μιλάμε. Οι εταιρείες δεν είναι ιδρύματα και ψάχνουν πάντα το κέρδος. Τα τελευταία χρόνια μπαίνοντας στο παιχνίδι του ανταγωνισμού κυνηγάνε τις νέες τεχνολογίες και τις πληρώνουν ακριβά ώστε να εδραιώσουν την θέση τους στην αγορά. Το 5G θέλει και τις κατάλληλες υποδομές για να λειτουργήσει. Αν περιμένουν οι εταιρείες να επιβιώσουν από ανθρώπους που βάζουν μια κάρτα κάθε 6 μήνες θα το κλείνανε το μαγαζί. Έτσι και αλλιώς η λογική χρήσης αρκετών μηνών χωρίς ανανέωση είχε μια βάση πριν από 10-15 χρόνια που το 90% των πελάτων νομοτελειακά και αναγκαστικά κάποια στιγμή θα ανανεωνε γιατί θα ήθελε να επικοινωνήσει. Τώρα με τα VoIP και τα σύγχρονα προγράμματα όλοι είχαν τσάμπα επικοινωνία και τραβαγανε την ανανέωση των καρτοκινητων τους αρκετο καιρό πίσω. Δεν γνωρίζω για όλες τις εταιρείες αλλά η wind θέλοντας να είναι ανταγωνιστική προσέφερε και προσφέρει νεα πακέτα προνομιακα σε όλους που δίνει με 8,5 ευρώ 1500λεπτα προς όλους για 25 ημέρες και 2gb και κάποια δώρα ανά εβδομάδα (λεπτά sms data) Δεν λεω οτι είναι η καλύτερη και έχει καλό δικτυο κάλυψης αλλά πραγματικά ακόμα και στην Ελλάδα μπορεί κανείς να βρει φθηνή επικοινωνία ή προσαρμοσμένη στις ανάγκες του, που τωρα πια είναι διαφορετικές από οτι 15 χρόνια πριν. 

Μα αυτό κάνουν χρόνια τώρα το 80% των χρηστών καρτοκινητης για αυτό οι εταιρείες ζητάνε όλο και πιο πολλά..

1) Καλά όλα αυτά , η ευρωπαική στατιστική υπηρεσία μετράει ΠΡΟ ΦΟΡΩΝ τις χρεώσεις και πάλι βγαίνουμε σε όλα τα επίπεδα στους 2-3 ακριβότερους. Αν ισχύει αυτό που λες γιατί χτυπάει και τα συμβόλαια πολύ ψηλά το καρτέλ?

2) Δεν υπάρχουν καρτελ στην Ελλάδα γιατί έχουμε επιτροπή ανταγωνισμού? Χαχα , πιστεύεις και στον Αη Βασίλη? Το καρτέλ με το γάλα έσπασε γιατί το έβαλαν προαπαιτούμενο οι δανειστές και πάτησαν πόδι.

3) Με ενδιαφέρει αυτό το πακέτο των 8,5ευρώ που περιγράφεις της WIND , μπορείς να μας το δείξεις κάπου γιατί εγώ με 8,5ευρώ δεν βρίσκω ούτε τις μισές παροχές από αυτό που  περιγράφεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, The_Judas είπε

Μάλλον δεν θυμάσαι καλά τις εποχές του ΟΤΕ. Αναμονή δύο χρόνια για να σου φέρουν γραμμή τηλεφώνου, κακιστη νοοτροπία δημοσίου, υπηρεσίες επιπέδου Ουγκάντας. Ακόμη dial-up θα είχαμε με κρατικό ΟΤΕ.

Μια χαρά τις θυμάμαι. Σε χρόνο dt περάσαμε στις ADSL. Και αν δεν είχαμε λαμόγια που τρώγανε όλες τις επιδοτήσεις θα είχαμε πάει στις οπτικές ίνες.

Οι κρατικές επιχορηγήσεις από Ευρώπη και Ελλάδα μας πήγαν πρόσφατα στις οπτικές ίνες, όχι η ιδιωτική αγορά που έχασκε τόσα χρόνια.

ΚΑΜΙΑ επένδυση μακροπρόθεσμα δεν κάνουν οι ιδιώτες. Μόνο για να χλαπακιαζουν από τα έτοιμα είναι ικανοί!

8 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Οταν έχεις κράτος ΖΙΜΠΑΜΠΟΥΕ με επιτροπές τηλεπικοινωνιών που χαρτζηλικώνονται , είτε δημόσιος ο ΟΤΕ , είτε ιδιωτικός τα ίδια χάλια είναι.

Το πρόβλημα είναι στο διεφθαρμένο-ανίκανο κράτος , όχι αν ο ιδιώτης είναι "καλός ή κακός". Η δουλειά του ιδιώτη είναι το ΚΕΡΔΟΣ , αν τον αφήσεις θα σε ξεπατώσει. Γιατί στις σοβαρές χώρες οι ιδιώτες για ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ τηλεπικοινωνίες χρεώνουν πολύ φθηνότερα? Εκεί η ιδιωτική vodafone είναι καλή?

Το κράτος, είμαστε ΕΜΕΙΣ οι πολίτες! Άμα τέτοιοι είμαστε τέτοια μας αξίζουν!

Αλλά τι να περιμένει κανείς από ένα λαό που έχει μάθει στο διορισμό στο δημόσιο με μέσο και το επιχειρείν με φοροδιαφυγή στο φουλ!

8 ώρες πριν, The_Judas είπε

Ολες οι πολιτισμένες χώρες που αναφέρθηκαν πιο πάνω είναι ο ορισμός της ελεύθερης αγοράς και της οικονομικής ελευθερίας.

https://www.heritage.org/index/ranking

Τώρα βλέπω ότι είμαστε 10 θέσεις κάτω από την Ουγκάντα στο θέμα της οικονομικής ελευθερίας... Οπότε να ζητήσω συγνώμη για την πιο πάνω σύγκριση :P

Όλες οι πολιτισμένες αυτές χώρες, έχουν κρατικές εταιρείες και στο ρεύμα και στις τηλεπικοινωνίες και είναι ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ.

7 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

θα έφταιγε ο καπιταλισμός και δεν θα χρειαζόταν ρύθμιση αν επιτρεποντουσαν οι νέοι παίκτες.  Η αγορά είναι ΚΛΕΙΣΤΗ αρα δεν ισχύουν οι αρχές του καπιταλισμού.

Ξερεις κανένα καπιταλιστή που να γουστάρει τον ανταγωνισμό; Για μαλακές ψάχνεις;

Μόλις κάνουν ολιγοπώλια ή μονοπώλια ΤΕΛΟΣ!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

3) Με ενδιαφέρει αυτό το πακέτο των 8,5ευρώ που περιγράφεις της WIND , μπορείς να μας το δείξεις κάπου γιατί εγώ με 8,5ευρώ δεν βρίσκω ούτε τις μισές παροχές από αυτό που  περιγράφεις?

Επίσημα δεν υπάρχει αυτο το πακέτο και ειδικά αν δεν εισαι φοιτητης.. Ανεπίσημα αν μένεις Αθήνα ή Θεσσαλονίκη και πας στα "γνωστά" μέρη-πλατείες που μοιράζουν τις σιμ με το "κιλό" και τους το ζητήσεις απο τα εκει παιδιά 99.99% θα σου το δώσουν.. Και μετά απο λιγο καιρο χρήσης θα σου τηλεφωνήσουν και θα σου πουν οτι επειδή έχεις αυτό το πακέτο, -->το πως το πήρες είναι άλλη ιστορία... δικαιούσαι άλλα 4-5 που μπορεις πχ να τα μοιράσεις στην οικογένειά σου και να μιλάτε όλοι οικονομικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, likos_de είπε

Επειδή δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα γιατί όλοι τα τσεπώνουν η μόνη λύση να τους χτυπήσετε εκεί που πονάνε. Ανανέωση 10ευρω online κάθε 2 μήνες. Γυρίστε την ομιλία σας σε voip. Chat μέσω viber messenger κτλ. Αγοράζεται μόνο Internet και τίποτα άλλο. Με 10ευρω ανανέωση την βγάζεις τον πρώτο μήνα με τα bonus gb που σου δίνουν και τον δεύτερο μήνα ενεργοποιείς κάποιο πακέτο ίντερνετ. Σύνολο 60ευρω τον χρόνο στις εταιρίες. Οσοι περισσότεροι το κάνουν τοσο θα τους πονάει. Όσο για την ελάχιστη ανανέωση των 15ευρω θα ισχύσει σίγουρα αλλά μόνο στα καταστήματα. Online θα παραμείνει το 10ευρω 

και ? θα πάνε υποχρεωτική ανανέωση ανά μήνα και 15 ευρώ ελάχιστη ανανέωση (ειτε Online ειτε offline) και τέλος...

στο καπάκι θα δει το κράτος ότι εκεί παιζει χρήμα μόνιμο θα βαρέσει και άλλη φορολογία και ουαλα θα πάμε 20 το ελάχιστο το μήνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...