Προς το περιεχόμενο

Multimedia 2 Din με GPS


kistos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

29 λεπτά πριν, bkran είπε

Επανέρχομαι με τις φωτόγραφίες

IMG_20210121_085448.jpg.5d38e10017e5d82e1a34a2d09dd7b36e.jpg

 

Και με τις 2 εφαρμογές πάνω κάτω

IMG_20210121_085359.jpg.7e05e779fff13e2adce73892fa9c5748.jpg

 

Τελικά η όρθια οθόνη έχει σαν αποτέλεσμα να μην εμφανίζεται σωστά το android auto, υπάρχει θέμα γενικότερα με τις όρθιες οθόνες από ότι έψαξα. Το carplay της Apple λένε ότι παίζει σωστά. 

Μετά τις δοκιμές θα έλεγα ότι θα ήταν καλύτερο να πάω σε κάτι ποιο "επώνυμο" τύπου xtrons μιας και δίνουν περισσότερες δυνατότητες, firmware updates κτλ κτλ.  Τώρα σε αυτό πχ δεν μπορώ να βγάλω την οθόνη του κλιματισμού ( είναι άχρηστη ουσιαστικά, από κάτω είναι τα controls ), δεν μπορώ να αλλάξω ( τουλάχιστον εύκολα ) background και άλλα τέτοια. Δεν είναι για επιστροφή, απλά υπάρχουν άλλες επιλογές που έχουν περισσότερο customization, αλλά και μεγαλύτερο κόστος.

 

Και εγώ την σκεφτόμουν την xtrons αλλά διάβασα πολλά στο διαδίκτυο για κακό έως ανύπαρκτο aftersales και αναθεώρησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 361
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

7 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Και εγώ την σκεφτόμουν την xtrons αλλά διάβασα πολλά στο διαδίκτυο για κακό έως ανύπαρκτο aftersales και αναθεώρησα.

Φαντάσου αυτή που πήρα εγώ που είναι ακόμα ποιο άγνωστη... Γενικά πάντως ο seller στο ali απάντησε στις ερωτήσεις μου.

Υπάρχει και στην Ελλάδα πάντως εταιρία που φέρνει τέτοια και δίνει και εγγύηση, προφανώς με το αντίστοιχο καπέλο στην τιμή. Πχ είχα βρει με 450 περίπου αλλά με 2gb ram και λιγότερα cores. Για την ιστορία, αυτή βγήκε 270 περίπου μαζί με αποστολη, ήρθε και από Πολωνία οπότε δεν είχε τελωνεία και άλλα έξοδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, bkran είπε

Φαντάσου αυτή που πήρα εγώ που είναι ακόμα ποιο άγνωστη... Γενικά πάντως ο seller στο ali απάντησε στις ερωτήσεις μου.

Υπάρχει και στην Ελλάδα πάντως εταιρία που φέρνει τέτοια και δίνει και εγγύηση, προφανώς με το αντίστοιχο καπέλο στην τιμή. Πχ είχα βρει με 450 περίπου αλλά με 2gb ram και λιγότερα cores. Για την ιστορία, αυτή βγήκε 270 περίπου μαζί με αποστολη, ήρθε και από Πολωνία οπότε δεν είχε τελωνεία και άλλα έξοδα

Αν μιλάμε για τα ίδια λεφτά είναι μία ή άλλη αλλίως γιατί να πληρώσεις παραπάνω την κάθε xtrons αν δεν σου παρέχει όντως το κάτι παραπάνω;

Η αλήθεια είναι οτι έχει κάνει καλό marketing αλλά εφόσον η εικόνα δε συμβαδίζει με την υποστήριξη τι να το κάνεις;

Δεν είναι δα και η pioneer!

Άλλωστε τα περισσότερα κινέζικα φασόν είναι που φτιάχνονται σε 2-3 εργοστάσια και κυκλοφορούν με καμιά 20αριά "brands".

Οπότε για εμένα κοιτάς μόνο specs και μετά επιλέγεις αγορά από ali (χωρίς να ελπίζεις σε υποστήριξη-εγγύηση) ή αγορά από Ελλάδα (με 2-ετή υποστήριξη-εγγύηση).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Kαλησπέρα στην παρέα, θέλω να κάνω αλλαγή από το παλιό cd player σε εργοστασιακού τύπου οθόνη 2 din, χωρίς κάμερες κτλ μόνο gps 

Δεν θέλω να μπλέξω με εξωτερικό και κατά προτίμηση στις πιο οικονομικές λύσεις γιατί το χρειάζομαι για πλοήγηση και για μουσική 

έχω δεί ένα προιόν android10, gps ,oem 1GB κοστίζει 230,00 σε κατάστημα με διάφορα είδη και χρειάζεται τοποθέτηση από ηλεκτρολόγο 50-60ε

ένα στα 300 Q digital, 1GB ,gps android10 σε κατάστημα ήχων(ίσως καλύτερη τιμή τοποθέτησης)

και ένα στα 350 q digital 2GB, gps android10 σε κατάστημα ήχων,(ίσως καλύτερη τιμή τοποθέτησης)

το ιδανικότερο για μένα θα ήταν να πάρω αυτό με τα 230,00 και να έκανα τοποθέτηση μόνος μου γιατί θεωρώ πολλά τα χρήματα γύρω στα 50-60 που θέλουν οι μάστορες για εργασία( 30 ευρώ νομίζω θα ήταν καλά)  έχω δει και το youtube κάποια βίντεο αλλά όχι σε εργοστασιακού τύπου για να δώ πως συνδέονται σωστά οι φίσες.

παραθέτω και τις συνδέσεις μήπως γνωρίζει κάποιος.

 

θα χαρώ πολύ να ακούσω κάποιες απόψεις, σας ευχαριστώ

Spoiler

 

e8f610f4-14d4-49a4-9b98-d7628141f456.jpg

Multimedia-Player-για-Toyota-Yaris-2005-2011-116-2DIN-7-Android-GPS-WiFi-OEM-ZW-TY01-4.jpg

Multimedia-Player-για-Toyota-Yaris-2005-2011-116-2DIN-7-Android-GPS-WiFi-OEM-ZW-TY01-5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και τα 2GB RAM είναι οριακά και μελλοντικά ίσως να είναι ανεπαρκή, οπότε αυτό που λες με το 1GB προσωπικά θα το απέκλεια.

Μέχρι πόσα είσαι διατεθειμένος να δώσεις;

Έχεις χειριστήρια στο τιμόνι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχω χειριστήρια στην οθόνη,

πίστευα πως δεν θα είχα πολλές εφαρμογές για να σέρνεται, ίσα ίσα το gps και το google.

ταβάνι μέχρι 300 μαζί με το multimedia μέσα.

αυτό με τα 2GB κάνει 350 αν μου έκαναν δώρο την τοποθέτηση εκεί που θα το αγοράσω θα το σκεφτόμουν σοβαρά να το πάρω.

αλλά το παίρνω καθαρά γιατί το ήθελα πολύ και σαν αναβάθμιση εσωτερικού γιαυτό και δεν με ενδιαφέρουν πολύ οι επιδόσεις μόνο τα βασικά χάρτης και ραδιο cd αν και σε αυτά υπάρχει πρόβλημα απορώ γιατί τα πουλάνε, θα πρέπει να πάρω οπωσδήποτε 2GB,

να είσαι καλά για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον η οθόνη είναι για το αυτοκίνητο σου, θα έχει έτοιμες φύσες για τις συνδέσεις. Λογικά θα πρέπει να έχουν και κάποιο διάγραμμα μαζί για το πού πάει το κάθε τι. Εγώ που το πήρα από aliexpress μου έστειλε κανονικά ο Κινέζος διάγραμμα ηλεκτρονικά για τις συνδέσεις ( δεν το είχε μαζί με την οθόνη ). Επίσης συνήθως οι φύσες είναι standard, και να θες δεν μπορείς να τις βάλεις λάθος, θα σπάσουν. 

Δες κανένα βίντεο για το αυτοκίνητο σου συγκεκριμένα, λογικά θα βρεις youtube εύκολα. Εμένα στο Focus όλη η ιστορία ήταν 8 βίδες και βαριά μια ώρα, χωρίς κάμερες και άλλα καλώδια, μόνο οθόνη.

Πάντως οι τιμές που αναφέρεις είναι ψηλά, στο ali βρίσκεις 1gb κάτω από 100 ευρώ. Επίσης το 1gb είναι πολύ λίγο, τα δύο πλέον είναι οριακά. Αν θες, ρίξε καμία ματιά εξωτερικό, πλέον έχουν αποθήκες Ευρώπη οπότε δεν έχεις τελωνεία

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, kwnstantinoss είπε

Kαλησπέρα στην παρέα, θέλω να κάνω αλλαγή από το παλιό cd player σε εργοστασιακού τύπου οθόνη 2 din, χωρίς κάμερες κτλ μόνο gps 

Δεν θέλω να μπλέξω με εξωτερικό και κατά προτίμηση στις πιο οικονομικές λύσεις γιατί το χρειάζομαι για πλοήγηση και για μουσική 

έχω δεί ένα προιόν android10, gps ,oem 1GB κοστίζει 230,00 σε κατάστημα με διάφορα είδη και χρειάζεται τοποθέτηση από ηλεκτρολόγο 50-60ε

ένα στα 300 Q digital, 1GB ,gps android10 σε κατάστημα ήχων(ίσως καλύτερη τιμή τοποθέτησης)

και ένα στα 350 q digital 2GB, gps android10 σε κατάστημα ήχων,(ίσως καλύτερη τιμή τοποθέτησης)

το ιδανικότερο για μένα θα ήταν να πάρω αυτό με τα 230,00 και να έκανα τοποθέτηση μόνος μου γιατί θεωρώ πολλά τα χρήματα γύρω στα 50-60 που θέλουν οι μάστορες για εργασία( 30 ευρώ νομίζω θα ήταν καλά)  έχω δει και το youtube κάποια βίντεο αλλά όχι σε εργοστασιακού τύπου για να δώ πως συνδέονται σωστά οι φίσες.

παραθέτω και τις συνδέσεις μήπως γνωρίζει κάποιος.

 

θα χαρώ πολύ να ακούσω κάποιες απόψεις, σας ευχαριστώ

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

e8f610f4-14d4-49a4-9b98-d7628141f456.jpg

Multimedia-Player-για-Toyota-Yaris-2005-2011-116-2DIN-7-Android-GPS-WiFi-OEM-ZW-TY01-4.jpg

Multimedia-Player-για-Toyota-Yaris-2005-2011-116-2DIN-7-Android-GPS-WiFi-OEM-ZW-TY01-5.jpg

Τα 2gb ram να είναι το πάτωμα σου, ιδανικά 4gb (1gb ούτε για αστείο, εκτός αν σκοπεύεις να το σουτάρεις άμεσα το όχημα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εργοστασιακό αποτέλεσμα μάλλον πρέπει να τα σκάσεις αν θες κάτι αξιόλογο, ειδικά αν το θες από Ελλάδα.

Εγώ τα έσκασα και δεν το μετανιώνω μέχρι στιγμής, αλλά είναι πολλά χρήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Για Seat Ibiza 6l (2003-2007)  σκέφτομαι να πάρω την YUEHOO 7 Inch 2 DIN 8 Core 4+32G, που έχει καλές κριτικές + μια ασύρματη κάμερα οπισθοπορείας. Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε αυτό το budget?

Θα χρειαστώ έξτρα αντάπτορα για τα χειριστήρια του τιμονιού, Universal βάση και πρόσοψη για την οθόνη; Μπορείτε να με βοηθήσετε με κάποιο λινκ σε banggood, alliexpress κλπ?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/2/2021 στις 9:04 ΜΜ, kwnstantinoss είπε

Kαλησπέρα στην παρέα, θέλω να κάνω αλλαγή από το παλιό cd player σε εργοστασιακού τύπου οθόνη 2 din, χωρίς κάμερες κτλ μόνο gps 

Δεν θέλω να μπλέξω με εξωτερικό και κατά προτίμηση στις πιο οικονομικές λύσεις γιατί το χρειάζομαι για πλοήγηση και για μουσική 

έχω δεί ένα προιόν android10, gps ,oem 1GB κοστίζει 230,00 σε κατάστημα με διάφορα είδη και χρειάζεται τοποθέτηση από ηλεκτρολόγο 50-60ε

ένα στα 300 Q digital, 1GB ,gps android10 σε κατάστημα ήχων(ίσως καλύτερη τιμή τοποθέτησης)

και ένα στα 350 q digital 2GB, gps android10 σε κατάστημα ήχων,(ίσως καλύτερη τιμή τοποθέτησης)

το ιδανικότερο για μένα θα ήταν να πάρω αυτό με τα 230,00 και να έκανα τοποθέτηση μόνος μου γιατί θεωρώ πολλά τα χρήματα γύρω στα 50-60 που θέλουν οι μάστορες για εργασία( 30 ευρώ νομίζω θα ήταν καλά)  έχω δει και το youtube κάποια βίντεο αλλά όχι σε εργοστασιακού τύπου για να δώ πως συνδέονται σωστά οι φίσες.

παραθέτω και τις συνδέσεις μήπως γνωρίζει κάποιος.

 

θα χαρώ πολύ να ακούσω κάποιες απόψεις, σας ευχαριστώ

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

e8f610f4-14d4-49a4-9b98-d7628141f456.jpg

Multimedia-Player-για-Toyota-Yaris-2005-2011-116-2DIN-7-Android-GPS-WiFi-OEM-ZW-TY01-4.jpg

Multimedia-Player-για-Toyota-Yaris-2005-2011-116-2DIN-7-Android-GPS-WiFi-OEM-ZW-TY01-5.jpg

Ξανασκεψου το, και να παραγγειλεις ένα 4αρι από εξωτερικο, 1gb ούτε καν, 2gb οριακά θα σου παίζει και είναι πολύ ακριβά στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, challenger_4 είπε

Καλησπέρα. Για Seat Ibiza 6l (2003-2007)  σκέφτομαι να πάρω την YUEHOO 7 Inch 2 DIN 8 Core 4+32G, που έχει καλές κριτικές + μια ασύρματη κάμερα οπισθοπορείας. Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε αυτό το budget?

Θα χρειαστώ έξτρα αντάπτορα για τα χειριστήρια του τιμονιού, Universal βάση και πρόσοψη για την οθόνη; Μπορείτε να με βοηθήσετε με κάποιο λινκ σε banggood, alliexpress κλπ?

Ευχαριστώ

Καλησπέρα φίλε μου,

πριν 2 βδομάδες παρέλαβα την συγκεκριμένη οθόνη και μπορώ να πώ ότι είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Θα χρειαστείς αντίστοιχα βάση και πλαίσιο για το αυτοκίνητο σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το πλαίσιο με βάση κάνει για το αυτοκίνητό μου; (seat ibiza 6l 2002-2007)

 

https://www.banggood.com/Universal-7-Inch-2-Din-Radio-Fascia-Dash-Panel-Mount-Trim-Metal-Frame-For-Car-Stereo-DVD-Player-p-1648040.html?cur_warehouse=CN&rmmds=search

Επεξ/σία από challenger_4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό φίλες μου θα πρέπει να το ελέγξεις με το αμάξι σου.
Εγώ να φανταστείς πριν παραγγείλω την οθόνη μέτρησα το ήδη υπάρχων πλαίσιο
και αφού είδα ότι είναι όλα οκ και κατέληξα στο τι χρειάζομαι επιπλέον,
προχώρησα στην παραγγελία της οθόνης.

Όταν την παρέλαβα (άμεσα σε 5 ημέρες) πήγα σε τοπικό κατάστημα και αγόρασα το αντίστοιχο πλαίσιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα χρειαστεί και αντάπτορα Can bus για να λειτουργούν τα χειριστήρια του τιμονιού σε Seat Ibiza 2007? Το YUEHOO δέχεται Can bus?

Θα χρειαστώ αυτό;
https://www.ebay.co.uk/itm/CTSST002-Steering-Wheel-Stalk-Control-Adaptor-Lead-For-SEAT-Altea-Ibiza/350516666658?epid=826005391&hash=item519c6be122:g:NekAAOSwo2xb7t4f

Επεξ/σία από challenger_4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...