Προς το περιεχόμενο

Multimedia 2 Din με GPS


kistos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,
πιστεύετε ότι τα 16GB Rom και 2GB Ram είναι καλά για καθημερινή χρήση απλή (ραδιόφωνο, λειτουργία μέσω Bluetooth από κινητό) θα με καλύψουν ή να ψάξω για παραπάνω?
Να προσθέσω ότι η οθόνη έχει και Android 10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 361
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θεωρητικά ναι, αλλά εγώ θα πήγαινα σε καλύτερα χαρακτηριστικά. Όλο και κάτι θα θες να προσθέσεις στην πορεία και θα αρχίσει να σέρνεται και να κρεμάει. Εγώ δε θα μπορούσα να φανταστώ να περιμένω 20-30 δεύτερα αφού βάλω μπρος να πάρει μπρος η οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, nikos_k1 είπε

Καλησπέρα σε όλους,
πιστεύετε ότι τα 16GB Rom και 2GB Ram είναι καλά για καθημερινή χρήση απλή (ραδιόφωνο, λειτουργία μέσω Bluetooth από κινητό) θα με καλύψουν ή να ψάξω για παραπάνω?
Να προσθέσω ότι η οθόνη έχει και Android 10.

Οριακά ναι, αλλά θα προτιμούσα τουλάχιστον 4gb στη θέση σου για να είμαι καλυμμένος και σε βάθος χρόνου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα εκ νέου σε όλους,
βρήκα από το εξωτερικό την γνωστή οθόνη Yuehoo με 8πύρηνο επεξεργαστή και 4 Ram.

Διάβασα και τις κριτικές και φαίνεται οκ όπως λένε αρκετοί.

Ο ενδοιασμός που έχω είναι καθαρά για το ποιο μέγεθος θα διαλέξω για το αμάξι. Το εργοστασιακό ραδιόφωνο έχει βάθος 185mm και στο Site έχει 2 οθόνες διαθέσιμες, μια με βάθος 105mm και μία με 50mm.

Εάν αγοράσω αυτή με τα 50mm θα έχω πρόβλημα στην τοποθέτηση?

Η οθόνη έτσι κι αλλιώς θε τοποθετηθεί σε νέο πλαίσιο το οποίο θε αγοραστεί μόλις την παραλάβω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, nikos_k1 είπε

Καλησπέρα εκ νέου σε όλους,
βρήκα από το εξωτερικό την γνωστή οθόνη Yuehoo με 8πύρηνο επεξεργαστή και 4 Ram.

Διάβασα και τις κριτικές και φαίνεται οκ όπως λένε αρκετοί.

Ο ενδοιασμός που έχω είναι καθαρά για το ποιο μέγεθος θα διαλέξω για το αμάξι. Το εργοστασιακό ραδιόφωνο έχει βάθος 185mm και στο Site έχει 2 οθόνες διαθέσιμες, μια με βάθος 105mm και μία με 50mm.

Εάν αγοράσω αυτή με τα 50mm θα έχω πρόβλημα στην τοποθέτηση?

Η οθόνη έτσι κι αλλιώς θε τοποθετηθεί σε νέο πλαίσιο το οποίο θε αγοραστεί μόλις την παραλάβω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αφού είναι πιο ρηχές και οι δύο...

Πες μας και μοντέλο αυτοκινήτου αλλά και λίνκ για την οθόνη να την δούμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, filarhos είπε

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα αφού είναι πιο ρηχές και οι δύο...

Πες μας και μοντέλο αυτοκινήτου αλλά και λίνκ για την οθόνη να την δούμε...

Η οθόνη είναι η εξής:
https://m.banggood.com/YUEHOO-7-Inch-2-DIN-for-Android-10_0-Car-Stereo-Radio-8-Core-4+32G-Touch-Screen-4G-WIFI-bluetooth-FM-AM-RDS-GPS-p-1549242.html?akmClientCountry=GR&rmmds=search&act_poa=POA5660149&cur_warehouse=CZ

Το αυτοκίνητο στο οποίο θα τοποθετηθεί είναι Smart 451 του 2007.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έβαλα κι εγώ μια aftermarket πηγή, android 10 με καλά χαρακτηριστικά ( 8 cores, 4 GB ram ).
Την πέρασα μόνος μου, γενικά ήταν εύκολη η εγκατάσταση, μόνο το καλώδιο στον τεμπέλη με δυσκόλεψε γιατί ήθελα να συνδέσω και εκείνη την usb πόρτα. Τελικά έβγαλα το πλαινό κάλυμα της κονσόλας και από εκεί ξεκούμπωσα το usb και το κούμπωσα στον αντάπτορα που είχε μαζί το head unit. Το δεύτερο usb το έβγαλα στο ντουλαπάκι, είχα πρόσβαση εύκολα εκεί. Το τελικό αποτέλεσμα οπτικά είναι καλό :

587218205_IMG_20210116_1250542.jpg.e5677505c16a045342befcf7b5c41644.jpg

Για την κάμερα που θέλω να βάλω κάποια στιγμή θα πάω σε ηλεκτρολόγο, δεν παίζει να περάσω μόνος μου καλώδιο από την πίσω πόρτα μέχρι εκεί.
Σαν μονάδα είναι γρήγορη, βέβαια η συγκεκριμένη είναι από τους άγνωστους πωλητές στο aliexpress, οπότε ίσως έπρεπε να είχα καλύτερη ερεύνα και να πάω σε κάτι ποιο γνωστό. Πάντως κουμπιά στο τιμόνι δουλεύουν κανονικά, κατά τα άλλα το παλεύω ακόμα με τις εφαρμογές και το android auto, λογικά και για αυτό θα βρω κάποια λύση.
Σίγουρα κάτι τέτοιο είναι καλή αναβάθμιση συγκριτικά με το εργοστασιακό που είχε το focus mk3.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, bkran είπε

Τελικά έβαλα κι εγώ μια aftermarket πηγή, android 10 με καλά χαρακτηριστικά ( 8 cores, 4 GB ram ).
Την πέρασα μόνος μου, γενικά ήταν εύκολη η εγκατάσταση, μόνο το καλώδιο στον τεμπέλη με δυσκόλεψε γιατί ήθελα να συνδέσω και εκείνη την usb πόρτα. Τελικά έβγαλα το πλαινό κάλυμα της κονσόλας και από εκεί ξεκούμπωσα το usb και το κούμπωσα στον αντάπτορα που είχε μαζί το head unit. Το δεύτερο usb το έβγαλα στο ντουλαπάκι, είχα πρόσβαση εύκολα εκεί. Το τελικό αποτέλεσμα οπτικά είναι καλό :

587218205_IMG_20210116_1250542.jpg.e5677505c16a045342befcf7b5c41644.jpg

Για την κάμερα που θέλω να βάλω κάποια στιγμή θα πάω σε ηλεκτρολόγο, δεν παίζει να περάσω μόνος μου καλώδιο από την πίσω πόρτα μέχρι εκεί.
Σαν μονάδα είναι γρήγορη, βέβαια η συγκεκριμένη είναι από τους άγνωστους πωλητές στο aliexpress, οπότε ίσως έπρεπε να είχα καλύτερη ερεύνα και να πάω σε κάτι ποιο γνωστό. Πάντως κουμπιά στο τιμόνι δουλεύουν κανονικά, κατά τα άλλα το παλεύω ακόμα με τις εφαρμογές και το android auto, λογικά και για αυτό θα βρω κάποια λύση.
Σίγουρα κάτι τέτοιο είναι καλή αναβάθμιση συγκριτικά με το εργοστασιακό που είχε το focus mk3.

 

Από ήχο τι λέει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, agnostos13 είπε

Από ήχο τι λέει;

Δεν έχω παίξει και πολύ πολύ με το equalizer που έχει, λίγο με τα presets έπαιξα. Μία ή άλλη με το εργοστασιακό θα έλεγα, σίγουρα παίζουν ρόλο και τα εργοστασιακά ηχεία. 

Επεξ/σία από bkran
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εξαιρέσεις τους χάρτες που κατά τη γνώμη μου βολεύει να βλέπεις το μπροστά και όχι το αριστερά-δεξιά, τι σόι multimedia είναι με τέτοια αναλογία;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Αν εξαιρέσεις τους χάρτες που κατά τη γνώμη μου βολεύει να βλέπεις το μπροστά και όχι το αριστερά-δεξιά, τι σόι multimedia είναι με τέτοια αναλογία;

συμφωνώ, γιατι portrait ? πολύ άβολο

για στειλε photo εν δράσει την οθόνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την διαφημίζουνε σαν tesla style.... Το θετικό είναι ότι είναι μεγάλη ( 9.7 ) και ότι μπορείς να χωρίσεις δύο apps πάνω κάτω. Θα ανεβάσω καμιά φωτογραφία αύριο. 

Καλά, δεν τρελάθηκα με το οπτικό, απλά γεμίζει περισσότερο την κονσόλα και επειδή έχει κλίση βοηθάει περισσότερο το μέγεθος όταν έχει ήλιο. Στα μείον και η έλλειψη περιστροφικού διακόπτη αν θες να κατεβάσεις πολύ τον ήχο γρήγορα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι με τις φωτόγραφίες

IMG_20210121_085448.jpg.5d38e10017e5d82e1a34a2d09dd7b36e.jpg

 

Και με τις 2 εφαρμογές πάνω κάτω

IMG_20210121_085359.jpg.7e05e779fff13e2adce73892fa9c5748.jpg

 

Τελικά η όρθια οθόνη έχει σαν αποτέλεσμα να μην εμφανίζεται σωστά το android auto, υπάρχει θέμα γενικότερα με τις όρθιες οθόνες από ότι έψαξα. Το carplay της Apple λένε ότι παίζει σωστά. 

Μετά τις δοκιμές θα έλεγα ότι θα ήταν καλύτερο να πάω σε κάτι ποιο "επώνυμο" τύπου xtrons μιας και δίνουν περισσότερες δυνατότητες, firmware updates κτλ κτλ.  Τώρα σε αυτό πχ δεν μπορώ να βγάλω την οθόνη του κλιματισμού ( είναι άχρηστη ουσιαστικά, από κάτω είναι τα controls ), δεν μπορώ να αλλάξω ( τουλάχιστον εύκολα ) background και άλλα τέτοια. Δεν είναι για επιστροφή, απλά υπάρχουν άλλες επιλογές που έχουν περισσότερο customization, αλλά και μεγαλύτερο κόστος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...