Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά Ποδήλατα


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

40 λεπτά πριν, anergos13 είπε

κοιτα τα χλμ που δινουν σε διαρκεια οι κινεζοι τα θεωρω super υπερβολικα.(60χλμ!!!)

πρακτικα δεν εχουν επαφη με την πραγματικοτητα....

εγω θα τα τοποθετουσα καπου στην μεση...

η χρηση που κανω ειναι η ιδια με περυσι και φετος  η διαφορα ειναι στα 10 χλμ περιπου....

εγω εντοπιζω το προβλημα περισσοτερο στην ποιοτητα των στοιχειων της μπαταριας και λιγοτερο στο διαστημα που εμεινε ανενεργη....

Εντάξει, δε σου λέω ότι περίμενα να δω στην πράξη τα ονομαστικά specs, απλά επειδή είμαι ~72 κιλά περίμενα κάτι παραπάνω. Βασικά στην αρχή καλά τα πήγαινε, μετά που το είχα στην άκρη 5-6 μήνες έπεσε πολύ.

Ας δούμε μήπως γνωρίζει κανείς τι επιλογές έχουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στην παρέα,

σήμερα δοκίμασα ηλεκτρικό ποδήλατο και είμαι κατενθουσιασμένος!

Πήγα στην kosmoride στο μαρουσι, έχουν πάρα πολλά ποδήλατα και μπορείς να πάρεις όποιο θέλεις και να πας βόλτα!

Αυτό που μου άρεσε είναι το fathom e+ της giant και μου έδωσε μια προσφορά https://imgur.com/V8QUqYv

Τι γνώμη έχετε αξίζει το συγκεκριμένο?

 

Επεξ/σία από dimos15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, dimos15 είπε

Αυτό που μου άρεσε είναι το fathom e+ της giant και μου έδωσε μια προσφορά https://imgur.com/V8QUqYv

Τι γνώμη έχετε αξίζει το συγκεκριμένο?

Δεν ειμαι ιδιαιτερος γνωστης αλλα πιστευω τα haibike ειναι καλυτερη επιλογη. Τα εχουν τουλαχιστον 2-3 μαγαζια στην Αθηνα, αυτο που πηγα εγω και τα ειδα, test drive κτλ. ειναι Λεωφ. Αθηνών 78.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, exitpc είπε

Να προσθεσω και τα cube.Πολυ αξιοπιστα και ποιοτικα

Συμφωνω, απλα στα 2021 μοντελα η Cube πιστευω τσιμπησε τις τιμες χωρις αυτο να ανταποκρινεται στα ποδηλατα. Πιθανολογω επειδη λογω πανδημιας αυξηθηκε τρομερα η ζητηση σε ποδηλατα, θεωρησαν οτι ετσι και αλλιως θα ξεπουλησουν τα παντα οποτε τσιμπησαν τις τιμες. Πιθανως να κανουν το ιδιο και αλλες εταιρειες για τις νεες σειρες τους, απλα της Cube εχουν ηδη βγει.

Επισης Cube πλεον βρισκεις σε παρα πολλα ποδηλαταδικα ενω τις αλλες μαρκες ειναι δυσκοτερο. Cube test drive εγω εκανα Leof. El. Venizelou 254, Kallithea.

Επεξ/σία από batig0al
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/9/2020 στις 12:39 ΠΜ, dimos15 είπε

Καλησπέρα στην παρέα,

σήμερα δοκίμασα ηλεκτρικό ποδήλατο και είμαι κατενθουσιασμένος!

Πήγα στην kosmoride στο μαρουσι, έχουν πάρα πολλά ποδήλατα και μπορείς να πάρεις όποιο θέλεις και να πας βόλτα!

Αυτό που μου άρεσε είναι το fathom e+ της giant και μου έδωσε μια προσφορά https://imgur.com/V8QUqYv

Τι γνώμη έχετε αξίζει το συγκεκριμένο?

Σύγκρινε τα specs του (όσον αφορά το σύστημα υποβοήθησης) και με ένα ideal αντίστοιχης τιμής (ideal hillmaster ηλεκτρικό 2.099€) που συνήθως είναι vfm, ώστε να έχεις μια εικόνα τι παίζει.... 

Μονάδα υποβοήθησης
Shimano STEPS center drive unit DU-E6100, 36V, 250W, 60Nm, sportiv
Μπαταρία
Shimano STEPS battery (down tube) BT-E8010, 36V, 14Ah, 504Wh
Οθόνη
Shimano STEPS display SC-E6100
Επεξ/σία από sotis1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνω για ηλεκτρικό ποδήλατο με χαρακτηριστικά που ικανοποιούν τους όρους επιδότησης του προγράμματος "Κινούμαι Ηλεκτρικά", και ταυτόχρονα να καλύπτει τις καθημερινές μου ανάγκες σε μετακίνηση. Συνοπτικά οι ανάγκες μου είναι:

  • Απόσταση 15-25Km ημερησίως. Αναλόγως με τη διάθεση για βόλτες, η απόσταση μπορεί να αυξηθεί ακόμη και στο διπλάσιο.
  • Ύπαρξη αναρτήσεων ώστε η κίνηση σε οδόστρωμα με φθορές να γίνεται απροβλημάτιστα. Δεν ξέρω αν τα παχιά λάστιχα μπορούν να προσφέρουν μια έξτρα απόσβεση κραδασμών.
  • Αρκετή "ιπποδύναμη" ώστε να μπορεί να ανέβει χωρίς πρόβλημα δρόμους με κλίση.
  • Να είναι σπαστό ώστε να μπορώ να το μεταφέρω στα ΜΜΜ αλλά και για ασφαλή φύλαξη στο διαμέρισμά μου.
  • Να έχει αξιόπιστη μπαταρία που προσφέρει πολλούς κύκλους φορτίσεων.
  • Να μπορεί να κινηθεί χωρίς πρόβλημα σε ελαφρά βροχή.
  • Να διαθέτει δισκόφρενα.
  • Να διαθέτει ποιοτικό LCD καντράν, κι όχι ψεύτικη πλαστικούρα που μοιάζει να βγήκε από πασχαλινή λαμπάδα του jumbo
  • Εύκολο service (πχ αλλαγή ελαστικού) στη Θεσσαλονίκη.
  • Κόστος μέχρι 1000-1400€, χωρίς την επιδότηση.

 

Στις αναζητήσεις που έκανα βρήκα πλήθος μοντέλων, άλλα σχεδόν πανομοιότυπα μεταξύ τους και άλλα με σημαντικές διαφορές στα ονομαστικά χαρακτηριστικά τους. Ξεχώρισα τα παρακάτω:

  1. EMW TDN City bike Σπαστό 20 ιντσών (970€)

  2. EMW Sporting City bike Σπαστό 20 ιντσών (990€)

  3. Fat Ποδήλατο Bottecchia BE01 Pit Bull 20 black (1414€)

  4. Bottecchia Graziella BE05 Genio 20 (1414€)

  5. Bobos+ Fat Bike Σπαστό 250/800W 36v Μπαταρία 13 Ah LG (1299€)

 

Ίσως να είναι κι άλλα μοντέλα που ξεχνάω. Θα επανέλθω με ότι θυμηθώ.

Ωστόσο, όσοι είστε γνώστες του αθλήματος θα μπορούσατε να μου δώσετε μια ώθηση προς την σωστή κατεύθυνση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορούμε να πάρουμε επιδότηση για αξεσουάρ? Έχουμε ηλεκτρικό ποδήλατο εδώ και κάνα 2 χρόνια και χάλασε η μπαταρία, εκτός εγγύησης, από υγρασία. 

Από το κατάστημα που το αγοράσαμε, μας είπαν κάνα 400αρι (και τόσο είδα πάνω κάτω παρόμοιων χαρακτηριστικών). Απλά ρώτησα ήδη ένα κατάστημα και μου είπαν για ολόκληρο ποδήλατο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Captain_Hook είπε

Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνω για ηλεκτρικό ποδήλατο με χαρακτηριστικά που ικανοποιούν τους όρους επιδότησης του προγράμματος "Κινούμαι Ηλεκτρικά", και ταυτόχρονα να καλύπτει τις καθημερινές μου ανάγκες σε μετακίνηση. Συνοπτικά οι ανάγκες μου είναι:

  • Απόσταση 15-25Km ημερησίως. Αναλόγως με τη διάθεση για βόλτες, η απόσταση μπορεί να αυξηθεί ακόμη και στο διπλάσιο.
  • Ύπαρξη αναρτήσεων ώστε η κίνηση σε οδόστρωμα με φθορές να γίνεται απροβλημάτιστα. Δεν ξέρω αν τα παχιά λάστιχα μπορούν να προσφέρουν μια έξτρα απόσβεση κραδασμών.
  • Αρκετή "ιπποδύναμη" ώστε να μπορεί να ανέβει χωρίς πρόβλημα δρόμους με κλίση.
  • Να είναι σπαστό ώστε να μπορώ να το μεταφέρω στα ΜΜΜ αλλά και για ασφαλή φύλαξη στο διαμέρισμά μου.
  • Να έχει αξιόπιστη μπαταρία που προσφέρει πολλούς κύκλους φορτίσεων.
  • Να μπορεί να κινηθεί χωρίς πρόβλημα σε ελαφρά βροχή.
  • Να διαθέτει δισκόφρενα.
  • Να διαθέτει ποιοτικό LCD καντράν, κι όχι ψεύτικη πλαστικούρα που μοιάζει να βγήκε από πασχαλινή λαμπάδα του jumbo
  • Εύκολο service (πχ αλλαγή ελαστικού) στη Θεσσαλονίκη.
  • Κόστος μέχρι 1000-1400€, χωρίς την επιδότηση.

Στις αναζητήσεις που έκανα βρήκα πλήθος μοντέλων, άλλα σχεδόν πανομοιότυπα μεταξύ τους και άλλα με σημαντικές διαφορές στα ονομαστικά χαρακτηριστικά τους. Ξεχώρισα τα παρακάτω:

  1. EMW TDN City bike Σπαστό 20 ιντσών (970€)

  2. EMW Sporting City bike Σπαστό 20 ιντσών (990€)

  3. Fat Ποδήλατο Bottecchia BE01 Pit Bull 20 black (1414€)

  4. Bottecchia Graziella BE05 Genio 20 (1414€)

  5. Bobos+ Fat Bike Σπαστό 250/800W 36v Μπαταρία 13 Ah LG (1299€)

Ίσως να είναι κι άλλα μοντέλα που ξεχνάω. Θα επανέλθω με ότι θυμηθώ.

Ωστόσο, όσοι είστε γνώστες του αθλήματος θα μπορούσατε να μου δώσετε μια ώθηση προς την σωστή κατεύθυνση;

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πως αν πάρεις ποδήλατο με φαρδιά ελαστικά, θα καταναλώνεις έξτρα ενέργεια λόγω αυξημένης τριβής κύλισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Captain_Hook είπε

Καλησπέρα σε όλους. Ψάχνω για ηλεκτρικό ποδήλατο με χαρακτηριστικά που ικανοποιούν τους όρους επιδότησης του προγράμματος "Κινούμαι Ηλεκτρικά", και ταυτόχρονα να καλύπτει τις καθημερινές μου ανάγκες σε μετακίνηση. Συνοπτικά οι ανάγκες μου είναι:

  • Απόσταση 15-25Km ημερησίως. Αναλόγως με τη διάθεση για βόλτες, η απόσταση μπορεί να αυξηθεί ακόμη και στο διπλάσιο.
  • Ύπαρξη αναρτήσεων ώστε η κίνηση σε οδόστρωμα με φθορές να γίνεται απροβλημάτιστα. Δεν ξέρω αν τα παχιά λάστιχα μπορούν να προσφέρουν μια έξτρα απόσβεση κραδασμών.
  • Αρκετή "ιπποδύναμη" ώστε να μπορεί να ανέβει χωρίς πρόβλημα δρόμους με κλίση.
  • Να είναι σπαστό ώστε να μπορώ να το μεταφέρω στα ΜΜΜ αλλά και για ασφαλή φύλαξη στο διαμέρισμά μου.
  • Να έχει αξιόπιστη μπαταρία που προσφέρει πολλούς κύκλους φορτίσεων.
  • Να μπορεί να κινηθεί χωρίς πρόβλημα σε ελαφρά βροχή.
  • Να διαθέτει δισκόφρενα.
  • Να διαθέτει ποιοτικό LCD καντράν, κι όχι ψεύτικη πλαστικούρα που μοιάζει να βγήκε από πασχαλινή λαμπάδα του jumbo
  • Εύκολο service (πχ αλλαγή ελαστικού) στη Θεσσαλονίκη.
  • Κόστος μέχρι 1000-1400€, χωρίς την επιδότηση.

Στις αναζητήσεις που έκανα βρήκα πλήθος μοντέλων, άλλα σχεδόν πανομοιότυπα μεταξύ τους και άλλα με σημαντικές διαφορές στα ονομαστικά χαρακτηριστικά τους. Ξεχώρισα τα παρακάτω:

  1. EMW TDN City bike Σπαστό 20 ιντσών (970€)

  2. EMW Sporting City bike Σπαστό 20 ιντσών (990€)

  3. Fat Ποδήλατο Bottecchia BE01 Pit Bull 20 black (1414€)

  4. Bottecchia Graziella BE05 Genio 20 (1414€)

  5. Bobos+ Fat Bike Σπαστό 250/800W 36v Μπαταρία 13 Ah LG (1299€)

Ίσως να είναι κι άλλα μοντέλα που ξεχνάω. Θα επανέλθω με ότι θυμηθώ.

Ωστόσο, όσοι είστε γνώστες του αθλήματος θα μπορούσατε να μου δώσετε μια ώθηση προς την σωστή κατεύθυνση;

Αν σε παίρνει μια μικρή υπέρβαση στα χρήματα δες και αυτο https://extraproducts.gr/index.php/el/component/partssearcher/?model_cc=&make_id=&model_id=&model_year=&view=searchparts&page=1&vmCategoryId=2393&virtuemart_category_id=2246

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, SabotazNic είπε

Μπορούμε να πάρουμε επιδότηση για αξεσουάρ? Έχουμε ηλεκτρικό ποδήλατο εδώ και κάνα 2 χρόνια και χάλασε η μπαταρία, εκτός εγγύησης, από υγρασία. 

Από το κατάστημα που το αγοράσαμε, μας είπαν κάνα 400αρι (και τόσο είδα πάνω κάτω παρόμοιων χαρακτηριστικών). Απλά ρώτησα ήδη ένα κατάστημα και μου είπαν για ολόκληρο ποδήλατο. 

Για ολόκληρο ποδήλατο είναι. Όχι για αξεσουάρ ή κομμάτια πχ μοτέρ, μπαταρία κτλ.

Τι μπαταρία παίρνει; Δες και εξωτερικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, zio10 είπε

Για ολόκληρο ποδήλατο είναι. Όχι για αξεσουάρ ή κομμάτια πχ μοτέρ, μπαταρία κτλ.

Τι μπαταρία παίρνει; Δες και εξωτερικό.

https://www.amazon.co.uk/Phylion-SF-03-36-replacement-suitable-Telefunken/dp/B07CLGZNRN?ref_=d6k_applink_bb_marketplace

Αυτή είναι η μπαταρία. Μπορώ να βρω λες άλλη με ίδιο κούμπωμα? Βλεπω ότι οι μπαταρίες πωλούνται μαζί με την σχάρα. 

Θέλω από περιέργεια να την ανοίξω να δω τι έχει καεί μέσα. Το παράξενο είναι ότι φορτίζει και δείχνει τα led να φορτιζουν (την δείχνει πλήρης), αλλά δεν δουλεύει το κουμπί για να δεις την στάθμη και προφανώς δεν δίνει ρεύμα στο ποδήλατο. Οπότε φαντάζομαι η πλακέτα που είναι υπεύθυνη για να δώσει ρεύμα έχει θέμα. 

 

Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να φτιαχτεί Ελλάδα? Θα την ανοίξω μετά για να βγάλω φώτο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

https://www.amazon.co.uk/Phylion-SF-03-36-replacement-suitable-Telefunken/dp/B07CLGZNRN?ref_=d6k_applink_bb_marketplace

Αυτή είναι η μπαταρία. Μπορώ να βρω λες άλλη με ίδιο κούμπωμα? Βλεπω ότι οι μπαταρίες πωλούνται μαζί με την σχάρα. 

Θέλω από περιέργεια να την ανοίξω να δω τι έχει καεί μέσα. Το παράξενο είναι ότι φορτίζει και δείχνει τα led να φορτιζουν (την δείχνει πλήρης), αλλά δεν δουλεύει το κουμπί για να δεις την στάθμη και προφανώς δεν δίνει ρεύμα στο ποδήλατο. Οπότε φαντάζομαι η πλακέτα που είναι υπεύθυνη για να δώσει ρεύμα έχει θέμα. 

Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να φτιαχτεί Ελλάδα? Θα την ανοίξω μετά για να βγάλω φώτο. 

Δυστυχώς όσοι εμπορεύονται ηλεκτρικά ποδήλατα πάσχουν από service λόγω έλλειψης γνώσεων .

Στη θέση σου θα ξήλωνα την μπαταρία και θα έπαιρνα σε σειρά ότι μαγαζιά επισκευάζουν ηλεκτρονικές πλακέτες , ακόμα και τηλεοράσεις 

Τώρα που το σκέφτομαι ,μήπως είναι απλά κάποια ασφάλεια ? (ίδιες πιθανότητες με joker βέβαια γιατί το check σου δείχνει στάθμη αλλά ποτέ δεν ξέρεις )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, SabotazNic είπε

https://www.amazon.co.uk/Phylion-SF-03-36-replacement-suitable-Telefunken/dp/B07CLGZNRN?ref_=d6k_applink_bb_marketplace

Αυτή είναι η μπαταρία. Μπορώ να βρω λες άλλη με ίδιο κούμπωμα? Βλεπω ότι οι μπαταρίες πωλούνται μαζί με την σχάρα. 

Θέλω από περιέργεια να την ανοίξω να δω τι έχει καεί μέσα. Το παράξενο είναι ότι φορτίζει και δείχνει τα led να φορτιζουν (την δείχνει πλήρης), αλλά δεν δουλεύει το κουμπί για να δεις την στάθμη και προφανώς δεν δίνει ρεύμα στο ποδήλατο. Οπότε φαντάζομαι η πλακέτα που είναι υπεύθυνη για να δώσει ρεύμα έχει θέμα. 

Γνωρίζει κανείς αν μπορεί να φτιαχτεί Ελλάδα? Θα την ανοίξω μετά για να βγάλω φώτο. 

Συμφωνώ με τον @korakios να την πας κάπου που διορθώνουν ηλεκτρονικά να τη δούνε.

Αλλιώς το πιθανότερο είναι να μπορείς να προσαρμόσεις οποιαδήποτε μπαταρία στα ίδια volt.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...