Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά Ποδήλατα


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 13/3/2022 στις 9:57 ΠΜ, captainZ είπε

Παιδιά γνώμες, σκέφτομαι το σπαστό O2FEEL PEPS https://green-motors.gr/product/σπαστό-ηλεκτρικό-ποδήλατο/

Είναι για σχετικά μεγάλες αποστάσεις (15+15 χμ) , θέλω καλά υδραυλικά δισκόφρενα , με ανάρτηση στο πιρούνι και μου αρεσουν και τα 4 χρόνια εγγύηση στη μπαταρία (+100€).

Θα το πάρω στο ονομα του γιου μου (κάτω απο 29) που έχει επιπλέον επιδότηση 500€ και θα μου έρθει τελικά στα 570 ευρώ

Το αγόρασες τελικά; και γω ψάχνω για κάτι ακόμα πιο απλό δηλαδή 5-10 χιλιόμετρα μαξ και άσφαλτος γενικά αλλά επειδή το γόνατο μου δεν είναι στα καλύτερα του για την ανηφόρα θα ήθελα ηλεκτρικό όχι για μεγάλες κλίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα σε όλους.

Γνωρίζει κανείς αν άνοιξε ο νέος κύκλος του κινούμαι ηλεκτρικά;

Επίσης, έχει κανείς εμπειρία με το Nilox X7; Γιατί το ψήνω αν παίζει επιδότηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, peragialos είπε

Το αγόρασες τελικά; και γω ψάχνω για κάτι ακόμα πιο απλό δηλαδή 5-10 χιλιόμετρα μαξ και άσφαλτος γενικά αλλά επειδή το γόνατο μου δεν είναι στα καλύτερα του για την ανηφόρα θα ήθελα ηλεκτρικό όχι για μεγάλες κλίσεις.

Το PEPS είναι πολύ καλό. Γιαυτό που ψάχνεις για 5 χιλιόμετρα τη μέρα ναι πάρε ένα πιο απλό - φτηνό χωρίς αναρτήσεις και υδραυλικά δισκόφρενα. Πρόσεξε μόνο να είναι καλή η μπαταρία με 2 χρόνια εγγύηση όχι 1 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/4/2022 στις 9:56 ΜΜ, captainZ είπε

Το PEPS είναι πολύ καλό. Γιαυτό που ψάχνεις για 5 χιλιόμετρα τη μέρα ναι πάρε ένα πιο απλό - φτηνό χωρίς αναρτήσεις και υδραυλικά δισκόφρενα. Πρόσεξε μόνο να είναι καλή η μπαταρία με 2 χρόνια εγγύηση όχι 1 .

Βλέπω το urbanglide 140 το οποίο βγαίνει κάτω από 400 euro στο Γερμανό με την επιστροφή 15% αλλά δεν έχει πετάλια. Δεν ξέρω αν του έβαζα μόνο πετάλια(+ 100ευρώ;) αν θα άξιζε τον κόπο ή να δω άλλο ποδήλατο.

4 λεπτά πριν, peragialos είπε

Βλέπω το urbanglide 140 το οποίο βγαίνει κάτω από 400 euro στο Γερμανό με την επιστροφή 15% αλλά δεν έχει πετάλια. Δεν ξέρω αν του έβαζα μόνο πετάλια(+ 100ευρώ;) αν θα άξιζε τον κόπο ή να δω άλλο ποδήλατο.

Τώρα μόλις είδα μία σελίδα πίσω για αυτό ακριβώς!

Στις 15/3/2022 στις 12:55 ΜΜ, mAs_81 είπε

Χωρις τα πετάλια ειναι ενα απλό σκουτερακι χωρις καποια ιδιαίτερη αυτονομία , ειδικά στα κιλά μου (85)..Τα πετάλια το κάνουν πραγματικό ποδηλατο - φαντάσου εμπειρία οδήγησης σαν ΒΜΧ με υποβοήθηση απ το χειρογκαζο,όπου πλέον τα 30χλμ τα φτάνεις άνετα..

Οι αλλαγές -για εμενα- που το κάνουν να αξίζει ειναι τα πετάλια & η ντιζα με ανάρτηση στη σέλα (βοηθάει αρκετα)..

Πήγα σε έναν γνωστό μου με μαγαζί ποδηλάτων και με 48ευρω τα φoρέσαμε κ ολα μια χαρα!!

Εαν εχεις εργαλεία και πιάνουν τα χέρια σου το κανεις άνετα μόνος σου - στην ουσία μονο οι μετρήσεις να ειναι σωστές και χρειάζεσαι μια μεσαία τριβή για να μπει εκεί που ειναι τα υποπόδια , πεταλιερες με δίσκο και γρανάζι με αλυσίδα..Προσοχή μονο στις μετρήσεις σας και στη μέση τριβή και στις πεταλιερες να μην ειναι τοσο μακριές να βρίσκουν συνέχεια πεζοδρόμιο.

Παραθέτω τη μέθοδο σε ενα αλλο παρεμφερή e-scooter το οποιο το βρίσκεις και εδω (DYU)

  Απόκρυψη περιεχομένων

 

 Εύχομαι να το βρηκατε χρήσιμο , εχω ρίξει αρκετό ψάξιμο σε ολα..

Επόμενη μοντα - νέα μπαταρία και ιιισως κοντρολερ 

👍🏻

Πως πάει το urbanglide 140 ; όπως έλεγα και στον άλλο συμφορουμίτη το σκέφτομαι για αποστάσεις μαξ 5 χμ την ημέρα. Το θέμα είναι ότι ενώ μιλάμε για ασφάλτο έχει περίπου 1,5 χμ ανηφόρα βατή χωρίς τρελλή κλίση και φοβάμαι μην δεν την γάζει. Είμαι 85 κιλά. Επίσης δεν είμαι και για πολύ πετάλι λόγω γόνατου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, peragialos είπε

Βλέπω το urbanglide 140 το οποίο βγαίνει κάτω από 400 euro στο Γερμανό με την επιστροφή 15% αλλά δεν έχει πετάλια. Δεν ξέρω αν του έβαζα μόνο πετάλια(+ 100ευρώ;) αν θα άξιζε τον κόπο ή να δω άλλο ποδήλατο.

Τώρα μόλις είδα μία σελίδα πίσω για αυτό ακριβώς!

Πως πάει το urbanglide 140 ; όπως έλεγα και στον άλλο συμφορουμίτη το σκέφτομαι για αποστάσεις μαξ 5 χμ την ημέρα. Το θέμα είναι ότι ενώ μιλάμε για ασφάλτο έχει περίπου 1,5 χμ ανηφόρα βατή χωρίς τρελλή κλίση και φοβάμαι μην δεν την γάζει. Είμαι 85 κιλά. Επίσης δεν είμαι και για πολύ πετάλι λόγω γόνατου.

Αν σου δώσουν χαρτί (οχι λόγια αλλά γραφτά) που γράφει ότι είναι νόμιμο για κυκλοφορία στο δρόμο (δλδή οτι δεν θέλει δίπλωμα ή πινακίδα ασφάλεια κλπ) είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν πάρουμε κάτι, που θεωρητικά μπαίνει στο κινούμαι ηλεκτρικά, τώρα που αυτό δεν τρέχει ακόμα, μπορούμε να το βάλουμε όταν ανοίξει; Ξέρει κανείς; Σε mail και τηλέφωνα δεν απαντάνε, μάλλον έφυγαν νωρίς για πάσχα στο χωρίο.

Επεξ/σία από angmar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, peragialos είπε

Πως πάει το urbanglide 140 ; όπως έλεγα και στον άλλο συμφορουμίτη το σκέφτομαι για αποστάσεις μαξ 5 χμ την ημέρα. Το θέμα είναι ότι ενώ μιλάμε για ασφάλτο έχει περίπου 1,5 χμ ανηφόρα βατή χωρίς τρελλή κλίση και φοβάμαι μην δεν την γάζει. Είμαι 85 κιλά. Επίσης δεν είμαι και για πολύ πετάλι λόγω γόνατου.

Μια χαρα πάει το ποδηλατάκι , για 5χλμ που το θες αν του βαλεις πετάλια δεν θα εχεις πρόβλημα…

Σημειωτέον οτι στην ανηφόρα κάνοντας πετάλι και δίνοντας και γκάζι δεν καταπονείς τα γόνατα σου (αναλόγως τη κλίση βέβαια)

Εγω του άλλαξα και μπαταρία,έβαλα μια 10Ah γτ η μαμά που εχει μπορει να λεει 6 αλλα στην ουσία ειναι 5.2 και δεν μου έφτανε..αλλα για 5χλμ τη μέρα νμζ δε χρειάζεται για εσένα..

 Εγω το σκούτερακι/ποδηλατο το πηρα γτ δεν ηθελα να παρω πατίνι και σαν πρότζεκτ να ασχολούμαι…

Νομίζω οτι αν με σταματήσουν δεν θα ασχοληθούν να μου κόψουν κλήση , αλλα επειδή ειναι 350W το μοτέρ και ειναι και με χειρογκαζο δεν εισαι καθ’ολα νόμιμος..

Για να το πάρεις ετσι , σαν σκούτερ ,  δεν αξίζει .. αν του ρίξεις λιγο χρήμα παραπάνω,το κανεις πιο τούμπανο απο κάθε αλλο πατίνι στα λεφτά του αρκεί να θες να ασχοληθείς λιγο..

Τωρα σιγουρα αν μπεις και στο πρόγραμμα επιδότησης μπορεις να πάρεις κατι αλλο πιο ποιοτικό και άνετο αλλα και πιο ακριβό..

Αναλόγως τις ανάγκες σου και το μπατζετ σου, βλέπεις και πράττειν αναλόγως - εγω παντως ειμαι πολυ ευχαριστημένος απο το UrbanGlide 140 

4E334A4A-9438-437F-9D1F-2775E84AFF5C.jpeg

Επεξ/σία από mAs_81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Θέλοντας να γλιτώσω την κίνηση, την βενζίνη και τον συνωστισμό στα ΜΜΜ, αναζητώ ένα σπαστό ποδήλατο (λόγω χώρου) για να πηγαίνω δουλειά και η ερώτησή μου είναι κατά πόσο θα μπορέσει να ανταπεξέλθει για μεγάλο χρονικό διάστημα στα πολλά χιλιόμετρα που θα κάνει συνολικά. Πόσο μάλλον σε δρόμους της Αθήνας. Ποιο μπορεί να είναι το... "προσδόκιμο ζωής" των ηλεκτρικών ποδηλάτων;

Μιλάμε για μία απόσταση 12 χιλιόμετρα πήγαινε-έλα (6+6) ενώ τις 2 ημέρες της εβδομάδας (λόγω σπαστού ωραρίου) θα πηγαινοέρχομαι στην εργασία μου 2 φορές. Άρα τις 2 ημέρες μιλάμε για 24km την ημέρα. Οπότε χοντρικά την εβδομάδα 190km. Κάτι που σημαίνει ότι τον μήνα μιλάμε χοντρικά για πάνω από 4000km.

Φυσικά, τους δύσκολους μήνες του χειμώνα δεν θα το παίρνω οπότε δεν μιλάμε για 12 μήνες το χρόνο αλλά περίπου για 6-7 μήνες.

Δρόμος λίγο Κηφισίας και λίγο Μεσογείων. Χωρίς μεγάλες ανηφόρες.

Εδώ και αρκετό καιρό γλυκοκοιτάζω το Mi Qicycle. Ειδικά τώρα σε αυτήν την τιμή. Βέβαια οι αξιολογήσεις είναι μάλλον ανάμικτες κυρίως για το service.

Κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη.

 

Επεξ/σία από -WISE-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/5/2022 στις 1:19 ΜΜ, -WISE- είπε

Μιλάμε για μία απόσταση 12 χιλιόμετρα πήγαινε-έλα (6+6) ενώ τις 2 ημέρες της εβδομάδας (λόγω σπαστού ωραρίου) θα πηγαινοέρχομαι στην εργασία μου 2 φορές. Άρα τις 2 ημέρες μιλάμε για 24km την ημέρα. Οπότε χοντρικά την εβδομάδα 190km. Κάτι που σημαίνει ότι τον μήνα μιλάμε χοντρικά για πάνω από 4000km.

οι πράξεις σου έχουν ένα θεματάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα παιδια. Εχει παρει κανεις λεφτα για την επιδοτηση ποδηλατου? Εγω με αιτηση εδω και 11 μηνες περιπου εχει εγκριθει εχω ανεβασει ολα τα χαρτια που ζηταγανε αλλα λεφτα δεν εχω δει. 

Επισης δεν απαντανε σε τηλεφωνα ουτε mail 

Επεξ/σία από nteminio
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετά από σχεδόν 3 χρόνια με το CMS F16 Plus, είπα να πάω σε κάτι πιο δυνατό & άνετο. Κατέληξα στο Janobike E20 μετά τις καλές κριτικές που διάβασα. Στις 10 μέρες που το έχω...δυνατό & ζωηρό μοτέρ, 5 επιλογές Pas, στο 5 έχω δει πάνω από 45km/h με ελαφριά κλίση, 90kg ζυγίζω. Ασφαλώς & δεν τρέχω τόσο, πιο πολύ με εντυπωσίασε το "τράβηγμα" που έχει. Φως μπροστά, φτερά μικρά μπρος-πίσω, υδραυλικά φρένα άριστα, σταματάνε άμεσα. Σχάρα που δεν φαίνεται στο site, αυτονομία με πολύ υποβοήθηση, 30km & η μπαταρία στο 50% στην πρώτη φόρτιση. Θα κάνω 5-6 φορτίσεις πριν επιχειρήσω να τεστάρω την μέγιστη αυτονομία. Usb charger στην υγρών κρυστάλλων για κινητό, σέλα άνετη, ποιοτική με ελατήρια. Φαρδύ τιμόνι σαν μηχανής, 7 ταχύτητες. Λάστιχα φαρδιά & χοντρά, δεν καταλαβαίνουν τίποτα σε μικρές λακκούβες & κοψίματα φυσικού αερίου. Ανάρτηση μπροστινή, διακόπτης για το led & την κόρνα ξεχωριστά. Γενικά, πολύ καλή & ποιοτική κατασκευή με άριστη βαφή. Από geekbuying στα 1040€ από την Πολωνία στην Ελλάδα σε 8 μέρες. Πρόσθεσα & την τσάντα σχάρας που είχα για ψιλοπραγμάτα. Το έχω μπροστά στο κατάστημά μου κλειδωμένο & στο σπίτι το ανεβάζω άνετα στον 1ο όροφο. Δεν είναι να μένει μόνο του, θα κάνει "φτερά"...Πρέπει να ζυγίζει γύρω στα 32-33 κιλά. Σπασμένο στο ασανσέρ, δεν το έχω δοκιμάσει, με προβληματίζει το φαρδύ τιμόνι. Αξίζει, στην πορεία θα δούμε μακροπρόθεσμα πως συμπεριφέρεται...

IMG_20220529_142657-min.jpg

IMG_20220529_142801-min.jpg

IMG_20220529_142712-min.jpg

IMG_20220529_142731-min.jpg

Alien-E-Bike-E-20-2.jpg

Επεξ/σία από driver4
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πωπω ποδηλατάρα το Janobike E20,kudos !

Για όποιον  ψήνεται για κατι πιο φθηνό ,

μου έστειλε ειδοποίηση το best price , παίζει έκπτωση σε συγκεκριμένο κατάστημα στο UrbanGlide 140, -30%!
Link

..εννοείτε για αυτα τα λεφτά αξίζει τάπα , κατα τη γνώμη μου παντα 

 

75038F3E-B017-4C97-B62A-FA6B776B0C5A.jpeg

Επεξ/σία από mAs_81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...