Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά Ποδήλατα


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα..θα ήθελα τα φώτα σας..είμαι 51 χρονών Θέλω να αγοράσω ένα ηλεκτρικό ποδήλατο για διαδρομές σε πόλη αλλά και σε βουνό μιας και έχω εξοχικό..Δεν είμαι αθλητικός τύπος αλλά το παλεύω..

Είμαι μεταξύ σε specialized tero 3 και στο Cube Reaction Hybrid Performance 500 Allroad 

τιμή 3200 και 2650 αντίστοιχα...θα το πάρω με επιδότηση...

Το θέμα είναι ότι το cube ερχετε σε αυτή την τιμή νε πολλά αξεσουάρ  ενώ υο specialized όχι...βέβαια στο specialized  η τεχνολογία ρέει από παντού...

Όποιος έχει γνώσεις επ  αυτού θα ήμουν ευγνώμων αν μου έδινε τα φώτα του

ευχαριστώ 

Επεξ/σία από gmak_2000gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 1/3/2022 στις 6:57 ΜΜ, mAs_81 είπε

Καλησπέρα παιδια ,

εψαξα αλλα δεν βρήκα πολλες απόψεις για το UrbanGlide Bike 140..

Παίζουν κατι προσφορές και μπορω να παρω με άτοκες δόσεις το μοντέλο με μπρος-πίσω δισκόφρενο,κάτω απο 500ευρω..

Σκέφτομαι να το παρω να πηγαίνω στη δουλειά μου(6χλμ πήγαινε)..

Μπορεις να βαλεις πετάλια και αναρτήσεις/δισκόφρενο μπρος που δεν εχει?
Ειδα στις κριτικές Σκρουτζ οτι κάποιος ειχε βάλει πετάλια σιγουρα..


Απευθύνομαι σε ποδήλαταδικο γι αυτές τις αλλαγές η θέλει αντιπροσωπεία ?
 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων για οποία πληροφορία έχετε!

Το πηρα τελικά , το «ποδήλατο» και για όποιον ενδιαφέρεται , ναι , μπαίνουν πετάλια εύκολα - θα επανέλθω οταν τα εχω πλέον βάλει !

7855872E-1FE4-403C-9BF5-CD3EC8AE8594.jpeg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mAs_81 είπε

πηρα τελικά , το «ποδήλατο» και για όποιον ενδιαφέρεται , ναι , μπαίνουν πετάλια εύκολα - θα επανέλθω οταν τα εχω πλέον βάλει !

Καλορίζικο και προσοχή στις λακούβες, το είχα ωραίο μικρό βολικό, αλλά κάτι οι μικρές Ρόδες, κάτι οι έλλειψη ανάρτησης αν ο δρόμος δεν είναι πιστά δεν παλεύεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, vali είπε

Καλορίζικο και προσοχή στις λακούβες, το είχα ωραίο μικρό βολικό, αλλά κάτι οι μικρές Ρόδες, κάτι οι έλλειψη ανάρτησης αν ο δρόμος δεν είναι πιστά δεν παλεύεται.

Ευχαριστω φιλε μου,ναι το παρατήρησα στις λακούβες τσιμπάει λιγο!

..θα βάλω λέω ντιζα με ανάρτηση στη σέλα , μήπως κόβει λιγο..

Αυριο θα δω αν μπορέσω να του βάλω πετάλια να βοηθηθεί λιγο στην αυτονομία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά γνώμες, σκέφτομαι το σπαστό O2FEEL PEPS https://green-motors.gr/product/σπαστό-ηλεκτρικό-ποδήλατο/

Είναι για σχετικά μεγάλες αποστάσεις (15+15 χμ) , θέλω καλά υδραυλικά δισκόφρενα , με ανάρτηση στο πιρούνι και μου αρεσουν και τα 4 χρόνια εγγύηση στη μπαταρία (+100€).

Θα το πάρω στο ονομα του γιου μου (κάτω απο 29) που έχει επιπλέον επιδότηση 500€ και θα μου έρθει τελικά στα 570 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πλέον κοιτάω και εγώ για ηλεκτρικό ποδήλατο μιας και άλλαξα γραφείο και πλέον είμαι στα 3 χλμ από το σπίτι.

Κοιτάω για σπαστό με το σκεπτικό να μπορώ να μπορώ να το παίρνω μαζί και σε καμιά εκδρομή με το αμάξι, να βολεύει στην αποθήκευση κτλ. Νομίζω προτιμώ με 20" τροχό για να είναι καλύτερο οδηγικά αν και δεν έχω οδηγήσει ακόμα κανένα.

Έχω δει το Xiaomi qicycle και Himo αλλά αποθαρύνθηκα από τα comments για την ποιότητα.

Βρήκα αυτή την εταιρεία που φαίνονται πολύ όμορφα και σε καλή τιμή www.onebotbike.com, την έχει κανείς υπόψη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/3/2022 στις 8:03 ΜΜ, malachaskos είπε

Βρίσκομαι στην Κέρκυρα και θέλω να πηγαίνω για δουλειά 5κμ και επιστροφή  ΄δυο φορές την ημέρα (συνολικά 20κμ σε μια διαδρομή με ήπιες κλήσεις)

https://www.skroutz.gr/s/16164771/Xiaomi-Mi-Qicycle-16.html

Φίλε καλησπέρα, θα σου πρότεινα να κάνεις test drive πρίν το αγοράσεις. Τα χρήματα είναι αρκετά και διαβάζω ότι θέλεις να κάνεις αρκετά χλμ καθημερινά. Στην θέση σου δεν θα το αγόραζα με τίποτα. Αν δεν μπορείς να κάνεις test drive μην ακούς τους πωλητές που σου αραδιάζουν παραμύθια. Δεν θα τραβάει και είναι κρίμα. Κατά την γνώμη μου θέλεις τουλάχιστον 500 w μοτέρ για να είσαι άρχοντας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Πιστευέτε για μετακινήσεις από Νέα Σμύρνη προς κέντρο (Σύνταγμα) είναι επικύνδινο το ηλεκτρικό ποδήλατο? Θα τη βγάζω άνετα την διαδρομή χωρίς να ιδρώνω? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/3/2022 στις 7:53 ΜΜ, mAs_81 είπε

Ευχαριστω φιλε μου,ναι το παρατήρησα στις λακούβες τσιμπάει λιγο!

..θα βάλω λέω ντιζα με ανάρτηση στη σέλα , μήπως κόβει λιγο..

Αυριο θα δω αν μπορέσω να του βάλω πετάλια να βοηθηθεί λιγο στην αυτονομία..

Λοιπόν ,έβαλα πετάλια και σέλα με ανάρτηση και μπορω να πω ειναι αλλο ποδήλατο!!!!!Σιγουρα βοηθάνε τα πετάλια στην κατανάλωση της μπαταρίας και,οκ,καλύτερα ειναι στις λακούβες με τη ανάρτηση στη σέλα…

Ειμαι παρά πολυ ευχαριστημένος μεχρι στιγμής , το προτείνω ανεπιφύλαχτα -ετσι με πετάλια- για τη τιμή του..

Επόμενο πείραγμα , μεγαλύτερη μπαταρία & ίσως αλλο controller μιας που η εφαρμογή ειναι….για τα κλάματα…Να φανταστείτε πήγα σε ios να την ξαναπεράσω γτ κόλλαγε στην αρχή , και πλέον……απλα δεν υπαρχει καμμία εφαρμογή για την εταιρεία αυτή….ο,τι να’ναι πραγματικά..

Οπως και να’χει ,αντε να φτιάξει ο καιρός να ξεκινήσω να πηγαίνω με αυτο στη δουλειά,να κανει πραγματικά απόσβεση!

 

9225C49D-C8D6-40CD-B9BC-CA7FF7587FA3.jpeg

2705DEBE-99C2-47D0-B97C-3334DC37C825.jpeg

..δε ξερω γτ το ινσομνια αποφάσισε και στρίβει τις εικόνες smh 🤦‍♂️ 

Επεξ/σία από mAs_81
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, ax6250 είπε

Για δωσε μας περισσότερες πληροφοριες για τα πεταλια.. 

Χωρις τα πετάλια ειναι ενα απλό σκουτερακι χωρις καποια ιδιαίτερη αυτονομία , ειδικά στα κιλά μου (85)..Τα πετάλια το κάνουν πραγματικό ποδηλατο - φαντάσου εμπειρία οδήγησης σαν ΒΜΧ με υποβοήθηση απ το χειρογκαζο,όπου πλέον τα 30χλμ τα φτάνεις άνετα..

Οι αλλαγές -για εμενα- που το κάνουν να αξίζει ειναι τα πετάλια & η ντιζα με ανάρτηση στη σέλα (βοηθάει αρκετα)..

Πήγα σε έναν γνωστό μου με μαγαζί ποδηλάτων και με 48ευρω τα φoρέσαμε κ ολα μια χαρα!!

Εαν εχεις εργαλεία και πιάνουν τα χέρια σου το κανεις άνετα μόνος σου - στην ουσία μονο οι μετρήσεις να ειναι σωστές και χρειάζεσαι μια μεσαία τριβή για να μπει εκεί που ειναι τα υποπόδια , πεταλιερες με δίσκο και γρανάζι με αλυσίδα..Προσοχή μονο στις μετρήσεις σας και στη μέση τριβή και στις πεταλιερες να μην ειναι τοσο μακριές να βρίσκουν συνέχεια πεζοδρόμιο.

Παραθέτω τη μέθοδο σε ενα αλλο παρεμφερή e-scooter το οποιο το βρίσκεις και εδω (DYU)

Spoiler

 

 Εύχομαι να το βρηκατε χρήσιμο , εχω ρίξει αρκετό ψάξιμο σε ολα..

Επόμενη μοντα - νέα μπαταρία και ιιισως κοντρολερ 

👍🏻

Επεξ/σία από mAs_81
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/3/2022 στις 4:30 ΜΜ, gmak_2000gr είπε

Καλησπέρα..θα ήθελα τα φώτα σας..είμαι 51 χρονών Θέλω να αγοράσω ένα ηλεκτρικό ποδήλατο για διαδρομές σε πόλη αλλά και σε βουνό μιας και έχω εξοχικό..Δεν είμαι αθλητικός τύπος αλλά το παλεύω..

Είμαι μεταξύ σε specialized tero 3 και στο Cube Reaction Hybrid Performance 500 Allroad 

τιμή 3200 και 2650 αντίστοιχα...θα το πάρω με επιδότηση...

Το θέμα είναι ότι το cube ερχετε σε αυτή την τιμή νε πολλά αξεσουάρ  ενώ υο specialized όχι...βέβαια στο specialized  η τεχνολογία ρέει από παντού...

Όποιος έχει γνώσεις επ  αυτού θα ήμουν ευγνώμων αν μου έδινε τα φώτα του

ευχαριστώ 

καλημέρα σας,

 

εγω κατέληξα σε CUBE ALLROAD 500 και είμαι τρομερά ικανοποιημενος. κανω κάθε μερα 15χλμ πηγαινε και 15ελα και το έχω 5 μηνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, george_the_4th είπε

καλημέρα σας,

 

εγω κατέληξα σε CUBE ALLROAD 500 και είμαι τρομερά ικανοποιημενος. κανω κάθε μερα 15χλμ πηγαινε και 15ελα και το έχω 5 μηνες.

15 χιλιομετρα καθημερινα...μπραβο! αρα αυτονομια εισαι πανω απο 45-50 κμ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, gmak_2000gr είπε

15 χιλιομετρα καθημερινα...μπραβο! αρα αυτονομια εισαι πανω απο 45-50 κμ...

 

 

Στις 11/3/2022 στις 4:30 ΜΜ, gmak_2000gr είπε

Καλησπέρα..θα ήθελα τα φώτα σας..είμαι 51 χρονών Θέλω να αγοράσω ένα ηλεκτρικό ποδήλατο για διαδρομές σε πόλη αλλά και σε βουνό μιας και έχω εξοχικό..Δεν είμαι αθλητικός τύπος αλλά το παλεύω..

Είμαι μεταξύ σε specialized tero 3 και στο Cube Reaction Hybrid Performance 500 Allroad 

τιμή 3200 και 2650 αντίστοιχα...θα το πάρω με επιδότηση...

Το θέμα είναι ότι το cube ερχετε σε αυτή την τιμή νε πολλά αξεσουάρ  ενώ υο specialized όχι...βέβαια στο specialized  η τεχνολογία ρέει από παντού...

Όποιος έχει γνώσεις επ  αυτού θα ήμουν ευγνώμων αν μου έδινε τα φώτα του

ευχαριστώ 

15 να πάω και 15 να έρθω. Δλδ 30 χλμ την μέρα.. 

Έχει 4 σκάλες eco tour sport turbo

Εγώ το έχω μόνιμα στο eco και στις ανηφόρες βάζω tour. Δλδ 90% eco 10% tour. 

Βγαζει 4 με 5 γεμάτες μέρες, δλδ 120 με 150 χιλιομετρα αυτονομία γκαραντι η 500αρα μπαταρία. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...