Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά Ποδήλατα


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, nicksoti είπε

 

Καθαρά για μετακίνηση υπάρχει και η λύση ενός μεταχειρισμένου παπιού. Οικονομικά συμφέρει σε σχέση με οποιοδήποτε e-bike.

Προχτές πούλησα το παπί μου.

Δεν θέλω ούτε ασφάλειες, ούτε τέλη, ούτε σέρβις, ούτε βενζίνη στα 2,5 ευρώ, ακόμη και αν πρόκειται για κατανάλωση παπιού.

Κάνω μετρημένα 36 χλμ την βδομάδα. Άντε 40 χλμ.  100-120χλμ τον μήνα και αυτό μόνο τους μήνες με καλό καιρό. Για 500-700 χλμ τον χρόνο, δεν συμφέρει το παπί. Ένα ποδηλατάκι με μια μικρή υποβοήθηση είναι μια χαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναφερόμουν σε μετακίνηση, πολλά χιλιόμετρα, για παπί έναντι δυνατού βαριού e-bike. Και το e-bike αν γράφει χιλιόμετρα παπιού θέλει service. Λάστιχα, αλυσίδες, φρένα, ακτινολόγηση, γρασαρίσματα σφυξίματα.

36 χιλιόμετρα την εβδομάδα, 5 την ημέρα δεν υπάγεσαι εκεί. Κάποιοι τόσα περπατούν. Οπότε ένα μικρό ποδήλατο είναι μια χαρά. 

Επεξ/σία από nicksoti
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα 

Όσον αφορά την συμπλήρωση αίτησης για το κινούμαι ηλεκτρικά μπορεί να βοηθήσει κάποιος; 

Μπαίνουμε εδώ https://kinoumeilektrika2.gov.gr/

Και  αφού προχωρήσουμε την αίτηση μας ζητάει να ανέβει συνημμένο

ταυτότητα 

Μετα Ε1

Μετα: Επίσημη προσφορά καταστήματος με σφραγίδα κ υπογραφή 

Μετα: λέει σε περίπτωση συνιδιοκτησιας 

Μετα: υπεύθυνη δήλωση ποδήλατου

Και μετά:  αλλο

Ταυτότητα, Ε1, προσφορά τα βρίσκω. 

Την Υπεύθυνη δήλωση που θα βρω; υπάρχει κάπου έτοιμη; 

Συνιδιοκτησια από τη στιγμή που δεν υπάρχει το αφήνω κενό; 

Και στο άλλο βάζουμε κάτι; 

Ευχαριστώ πολύ 

Επίσης γνωρίζει κάποιος αν γίνει δεκτή η αίτηση μου πότε θα το ξέρω; θα μου απαντήσουν σύντομα; 

Επεξ/σία από alan boy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, alan boy είπε

Καλησπέρα 

Όσον αφορά την συμπλήρωση αίτησης για το κινούμαι ηλεκτρικά μπορεί να βοηθήσει κάποιος; 

Μπαίνουμε εδώ https://kinoumeilektrika2.gov.gr/

Και  αφού προχωρήσουμε την αίτηση μας ζητάει να ανέβει συνημμένο

ταυτότητα 

Μετα Ε1

Μετα: Επίσημη προσφορά καταστήματος με σφραγίδα κ υπογραφή 

Μετα: λέει σε περίπτωση συνιδιοκτησιας 

Μετα: υπεύθυνη δήλωση ποδήλατου

Και μετά:  αλλο

Ταυτότητα, Ε1, προσφορά τα βρίσκω. 

Την Υπεύθυνη δήλωση που θα βρω; υπάρχει κάπου έτοιμη; 

Συνιδιοκτησια από τη στιγμή που δεν υπάρχει το αφήνω κενό; 

Και στο άλλο βάζουμε κάτι; 

Ευχαριστώ πολύ 

Επίσης γνωρίζει κάποιος αν γίνει δεκτή η αίτηση μου πότε θα το ξέρω; θα μου απαντήσουν σύντομα; 

Εδώ είναι η ΥΔ
https://kinoumeilektrika2.gov.gr/files/ypodeigma-dhloseon.pdf?download=false

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/7/2022 στις 2:07 ΠΜ, highpriest είπε

Λογικά θα χάνω κάποια ταχύτητα απο εκεί. Το καταλαβαίνω και στο πετάλι, η ανάρτηση βυθίζεται και μου κόβει ταχύτητα. Άκρως εκνευριστικό για χρήση στον δρόμο. Οπότε καλύτερα να δώσω κατι πάραπανω και να τα καταφέρνει στα σίγουρα, παρά να τα κουτσοκαταφέρνει.

Αν μπορεί η ανάρτηση να κλειδώνει, μπορείς στις ανηφόρες να την κλειδώνεις και στις κατηφόρες ξεκλείδωνεις ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να αντικαταστήσουμε τα στοιχεία της μπαταρίας τι επιλογές έχουμε; Η δικιά μου έμεινε παρατημένη γα μήνες και τώρα το βολτόμετρο δείχνει 1,83V αν και την φόρτισα overnight και ανάβουν όλα τα λαμπάκια που δείχνουν αν είναι φορτισμένη.

Υποτίθεται ότι η αρχική μπαταρία ήταν 36V 13Ah για μοτερ 250W. Τι στοιχεία θα μπορούσαν να μπουν, π.χ. LG HG2, Samsung 25R, Molicel 26Α/ 28A, Samsung 30Q, Panasonic NCR;

Η αντικατάσταση χρειάζεται και ρύθμιση της πλακέτας ή δεν ξέρω τι άλλο ή είναι μια διαδικασία που την κάνουμε και μόνοι μας;

 

Batt.jpg

 

Λογικά αυτά τα ροζ στοιχεία πρέπει να είναι 50 στον αριθμό. Αν δεν κάνω λάθος, αυτές μπαίνουν ανά δέκα σε σειρά: 10x3,6V=36V και μετά παράλληλα για να αυξηθεί η χωρητικότητα, άρα εδώ έχουμε 5 δεκάδες των 2600mAh = 13000mAh.

Υποθέτω μπορούμε να βάλουμε όσο λιγότερες θέλουμε για οικονομία, σωστά; Ή να αυξήσουμε την ονομαστική χωρητικότητα κάθε cell και να έχουμε καλύτερο αποτέλεσμα.

Διαβάζω στο Skroutz ότι κυκλοφορούν πολλές απομιμήσεις σε LG και Samsung. Έχει αγοράσει κανείς από κάπου συγκεκριμένα και να του βγήκαν εντάξει;

Επεξ/σία από Balrog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σε όλους!

σκέφτομαι την αγορά ηλεκτρικου ποδηλατου για λόγους αναψυχής (όχι για να πάω δουλειά, ψώνια κλπα) - εσείς από την εμπειρία με το ποδήλατο θεωρείτε ότι αξίζει για βόλτες σε σχετικά αστική περιοχή (μένω Νέα Ερυθραία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, john1987 είπε

καλημέρα σε όλους!

σκέφτομαι την αγορά ηλεκτρικου ποδηλατου για λόγους αναψυχής (όχι για να πάω δουλειά, ψώνια κλπα) - εσείς από την εμπειρία με το ποδήλατο θεωρείτε ότι αξίζει για βόλτες σε σχετικά αστική περιοχή (μένω Νέα Ερυθραία).

Kαλύτερα πάρε ένα κανονικό ποδήλατο.

Θα δώσεις λιγότερα χρήματα, δεν σου χρειάζεται η ηλεκτροκίνηση για βόλτες αναψυχής και αν στο τέλος το βαρεθείς και το παρατήσεις δεν θα έχεις δώσει ένα σωρό λεφτά τσάμπα.

Η Ν. Ερυθραία είναι ιδανική για βόλτες στην λίμνη Μπελέτσι ή στο φράγμα του Μαραθώνα.
Ξέρω ότι έχει ανηφόρες αλλά είναι θέμα συνήθειας και φυσικής κατάστασης που θα έρθει σιγά σιγά.

Προτίμησε ένα «καλό» σχετικά ποδήλατο και όχι αυτά των 200 ευρώ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, dpolal είπε

Kαλύτερα πάρε ένα κανονικό ποδήλατο.

Θα δώσεις λιγότερα χρήματα, δεν σου χρειάζεται η ηλεκτροκίνηση για βόλτες αναψυχής και αν στο τέλος το βαρεθείς και το παρατήσεις δεν θα έχεις δώσει ένα σωρό λεφτά τσάμπα.

Η Ν. Ερυθραία είναι ιδανική για βόλτες στην λίμνη Μπελέτσι ή στο φράγμα του Μαραθώνα.
Ξέρω ότι έχει ανηφόρες αλλά είναι θέμα συνήθειας και φυσικής κατάστασης που θα έρθει σιγά σιγά.

Προτίμησε ένα «καλό» σχετικά ποδήλατο και όχι αυτά των 200 ευρώ.

 

Έχω ένα Ideal Boomax από τα χρόνια του Λυκείου!

Κυρίως θέλω την υποβοήθηση σε ανηφόρες. Προς εκεί που λες (Ιπποκράτειο Πολιτεια) είναι αρκετά μακριά.

Επεξ/σία από john1987
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, john1987 είπε

Έχω ένα Ideal Boomax από τα χρόνια του Λυκείου!

Κυρίως θέλω την υποβοήθηση σε ανηφόρες. Προς εκεί που λες (Ιπποκράτειο Πολιτεια) είναι αρκετά μακριά.

Αγόρασα πριν ένα μήνα ηλεκτρικό κ πραγματικά είναι άλλη εμπειρία.Ειδικα τώρα με την επιδότηση μπορείς να το αγοράσεις σε πολύ καλή τιμή.....μην το σκέφτεσαι δεν θα το μετανιώσεις.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, john1987 είπε

Τι μοντέλο πηρες?

https://www.plaisio.gr/smart-tech-gadgets/ilektrokinisi/ilektrika-podilata/egoboo-e-treck-grey-ilektriko-podilato_3776565?qId=c3b953aefa3510b20666731aa7feb9bf&qIx=products

Σκεφτόμουν η αυτό η το nilox x6 plus αλλά δεν έμπαινε στην επιδότηση.

 

 

 

 

Επεξ/σία από CarlitoGR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Για να μην ψάχνω όλο το thread... Τελικά υπάρχει πλέον κάτι σε ηλεκτρικό scooter που να μην θέλει δίπλωμα?
Έχω πάρει 10 διαφορετικές εταιρίες και έχω πάρει φουλ διαφορετικές απαντήσεις.

Έαν το έχει ψάξει κάποιος ας δώσει αν μπορεί και συγκεκριμένα μοντέλα / εταιρίες !

Ευχαριστω εκ τον προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...