Προς το περιεχόμενο

Ηλεκτρικά Ποδήλατα


fogeo933

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, vasim είπε

 Έχω ένα πρόβλημα. Έχω ένα ηλεκτρικό 250w με χειρόγκαζο από κατασκευής. Τις τελευταίες μέρες και ενώ το μοτέρ πέρασε και σέρβις για να του αλλαχθούν κάποια πλανητικά γρανάζια που είχαν φθαρεί και αποδείχθηκε ότι το μοτέρ και η πλακέτα του είναι οκ καθώς όπως μου είπαν και στην αντιπροσωπεία δεν έχει πρόβλημα ούτε η μπαταρία, όταν το μοτεράκι ζοριστεί μετά απο κάποια χιλιόμετρα (καμία 10αρία περίπου) αρχίζει και κάνει διακοπές. Διακοπές κάνει στην μέγιστη υποβοήθηση καθώς και στο χειρόγκαζο - στο 5 δηλαδή. Αν το βάλω στο 4 δεν καταλαβαίνει τίποτα και πάει αέρα. Αν το ασήσω λίγη ώρα θα ξεκινήσει κανονικά και θα είναι πάλι ζωντανό αλλά στην πορεία κάποια στιγμή μπορεί να αρχίσει τις διακοπές πάλι. Τι μπορεί να είναι, αφού κατά τα δεδομένα της αντιπροσωπείας όλα τα κυκλώματα είναι οκ (του άλλαξαν και 2 καλώδια στην τροφοδοσία επειδή με την ζέστη παρουσίασαν φθορά). Μπορεί κάποιος να φανταστεί τι μπορώ να κοιτάξω ακόμα;

Χωρίς να έχω ιδέα από ηλεκτρικά ποδήλατα και με βάση αυτά που γράφεις, μια λογική εξήγηση θα ήταν το ίδιο το χειρόγκαζο, κάτι στο μηχανισμό ή στο κύκλωμα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 15/12/2021 στις 7:14 ΜΜ, dimitrakis1991 είπε

Ωραίο φαίνεται σας σχέδιο αλλά είδα ότι δεν έχει ανάρτηση 🤔🤔

Τώρα όσον αφορά τον controller των 350w τι εννοείς με αυτό?θα σου δίνει φαντάζομαι λίγη παραπάνω ταχύτητα?

Ροπή θα μου δώσει. Ταχύτητα να σου πω δεν χρειάζεται να έχεις εντός πόλης. Επίσης δεν θέλω να σκίσω την μπαταρία. Μια αναβάθμιση για να τσιμπάει παραπάνω στις ανηφόρες. Το περιμένω από Κίνα.. 

21 ώρες πριν, vasim είπε

 Έχω ένα πρόβλημα. Έχω ένα ηλεκτρικό 250w με χειρόγκαζο από κατασκευής. Τις τελευταίες μέρες και ενώ το μοτέρ πέρασε και σέρβις για να του αλλαχθούν κάποια πλανητικά γρανάζια που είχαν φθαρεί και αποδείχθηκε ότι το μοτέρ και η πλακέτα του είναι οκ καθώς όπως μου είπαν και στην αντιπροσωπεία δεν έχει πρόβλημα ούτε η μπαταρία, όταν το μοτεράκι ζοριστεί μετά απο κάποια χιλιόμετρα (καμία 10αρία περίπου) αρχίζει και κάνει διακοπές. Διακοπές κάνει στην μέγιστη υποβοήθηση καθώς και στο χειρόγκαζο - στο 5 δηλαδή. Αν το βάλω στο 4 δεν καταλαβαίνει τίποτα και πάει αέρα. Αν το ασήσω λίγη ώρα θα ξεκινήσει κανονικά και θα είναι πάλι ζωντανό αλλά στην πορεία κάποια στιγμή μπορεί να αρχίσει τις διακοπές πάλι. Τι μπορεί να είναι, αφού κατά τα δεδομένα της αντιπροσωπείας όλα τα κυκλώματα είναι οκ (του άλλαξαν και 2 καλώδια στην τροφοδοσία επειδή με την ζέστη παρουσίασαν φθορά). Μπορεί κάποιος να φανταστεί τι μπορώ να κοιτάξω ακόμα;

Μάρκα και μοντέλο για να σου πω γνώμη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Kingfuse είπε

Ροπή θα μου δώσει. Ταχύτητα να σου πω δεν χρειάζεται να έχεις εντός πόλης. Επίσης δεν θέλω να σκίσω την μπαταρία. Μια αναβάθμιση για να τσιμπάει παραπάνω στις ανηφόρες. Το περιμένω από Κίνα.. 

Μάρκα και μοντέλο για να σου πω γνώμη. 

Emw tdn 20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/11/2021 στις 2:09 ΜΜ, batig0al είπε

Προχωράνε οι αιτήσεις επιδότησης;

Κατέθεσα όλα τα έγγραφα ολοκλήρωσης αρχές Σεπτέμβρη και 2+ μήνες μετά δεν έχει γίνει ο έλεγχος για να λάβω απάντηση.

Μου ήρθε ειδοποίηση ότι θα πληρωθώ, 3μιση μήνες μετά. Ήταν αγορά από εξωτερικό. Ώρα να ψάξω για αγορά δεύτερου ebike!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Έκανα τροποποίηση της αίτησής μου στις 31/12 και από τότε προσπαθώ να επιοκοινωνήσω για να κάνω κάποιες ερωτήσεις. Κανείς δεν απαντάει ούτε στα τηλέφωνα ούτε στα email. Τι έγινε; το σφύριξαν στο υπουργείο; Δεν πατάει κανείς στην δουλειά; Γνωρίζει κάποιος;

On 21/12/2021 at 1:00 ΜΜ, batig0al said:

Μου ήρθε ειδοποίηση ότι θα πληρωθώ, 3μιση μήνες μετά. Ήταν αγορά από εξωτερικό. Ώρα να ψάξω για αγορά δεύτερου ebike!

Μπορούμε να προμηθευτούμε ποδήλατο από εξωτερικό και να μπει κανονικά στο πρόγραμμα; Πρώτη φορά το ακούω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα θέλω να αγοράσω αναδιπλούμενο ηλεκτρικό ποδήλατο. Έχω εντοπίσει το eovolt confort X το οποίο από οτι βλέπω δεν έχει αναφερθεί καθόλου. Άποψη ή αντιπρόταση ; 

Υ.Γ : Απρίλη ξεκινά πάλι το πρόγραμμα εξοικονομώ, καλό θα ήταν κάποιος να μας διαφωτίσει σχετικά με αγορά απο το εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/12/2021 στις 12:30 ΠΜ, vasim είπε

Αν το ασήσω λίγη ώρα θα ξεκινήσει κανονικά και θα είναι πάλι ζωντανό αλλά στην πορεία κάποια στιγμή μπορεί να αρχίσει τις διακοπές πάλι. Τι μπορεί να είναι, αφού κατά τα δεδομένα της αντιπροσωπείας όλα τα κυκλώματα είναι οκ (του άλλαξαν και 2 καλώδια στην τροφοδοσία επειδή με την ζέστη παρουσίασαν φθορά). Μπορεί κάποιος να φανταστεί τι μπορώ να κοιτάξω ακόμα;

μάλλον θα το έλυσες μέχρι τώρα (δεν παρακολουθώ το θέμα γιατί σπαμαρίστηκε απο τις μουφοεπιδοτήσεις) , αν δεν έβγαλες άκρη δες το κύκλωμα της μπαταρίας .

Είχα το ίδιο θέμα αλλά το έκανε άμεσα , δηλαδή στο πρώτο ζόρι σε ανηφόρα έκανε κοψίματα

Βασικά άλλαξε (edit δοκίμασε άλλη )μπαταρία και θα το καταλάβεις

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

μάλλον θα το έλυσες μέχρι τώρα (δεν παρακολουθώ το θέμα γιατί σπαμαρίστηκε απο τις μουφοεπιδοτήσεις) , αν δεν έβγαλες άκρη δες το κύκλωμα της μπαταρίας .

Είχα το ίδιο θέμα αλλά το έκανε άμεσα , δηλαδή στο πρώτο ζόρι σε ανηφόρα έκανε κοψίματα

Βασικά άλλαξε (edit δοκίμασε άλλη )μπαταρία και θα το καταλάβεις

3 ώρες πριν, korakios είπε

μάλλον θα το έλυσες μέχρι τώρα (δεν παρακολουθώ το θέμα γιατί σπαμαρίστηκε απο τις μουφοεπιδοτήσεις) , αν δεν έβγαλες άκρη δες το κύκλωμα της μπαταρίας .

Είχα το ίδιο θέμα αλλά το έκανε άμεσα , δηλαδή στο πρώτο ζόρι σε ανηφόρα έκανε κοψίματα

Βασικά άλλαξε (edit δοκίμασε άλλη )μπαταρία και θα το καταλάβεις

Ναι άλλαξα τα πλανητικά και δεν το ξαναέκανε . Τώρα δουλεύει ρολόι . Ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

2 ώρες πριν, achilles_g_ είπε

Καλησπέρα  φίλε μου. Είδα το post σου για το ηλεκτρικό ποδήλατο.  Το πήρες απο το εξωτερικό και επιδοτήθηκε στην Ελλάδα ή κατάλαβα κάτι λάθος?

Στις 16/1/2022 στις 11:26 ΜΜ, karman13 είπε

Μπορούμε να προμηθευτούμε ποδήλατο από εξωτερικό και να μπει κανονικά στο πρόγραμμα; Πρώτη φορά το ακούω.

Σωστά, το πρόγραμμα επιδότησης καλύπτει όλες τις αγορές εντός ευρωπαικής ένωσης, προφανώς εφόσον τηρούνται τα κριτήρια να είναι καινούριο, 250watt, κόφτη 25km/h, όχι χειρόγκαζο.

Έχει έξτρα μανούρα και κόπο το όλο εγχείρημα αλλά είναι ο μόνος τρόπος να βρεις ποικιλία ή κάποια προσφορά σε σχέση με τους Έλληνες πωλητές που στη καλύτερη πουλάνε σε τιμή καταλόγου (συνήθως δεν βρίσκεις καν ή το πουλάνε και πιο ακριβά).

Είχα ασχοληθεί αρκετά και συνεχίζω να ασχολούμαι γιατί μου αρέσει η ποδηλασία και τώρα ψάχνω για mountain ebike (αγόρασα κούρσα ebike).

Στις 11/2/2022 στις 2:57 ΜΜ, dvakal είπε

Καλησπέρα θέλω να αγοράσω αναδιπλούμενο ηλεκτρικό ποδήλατο. Έχω εντοπίσει το eovolt confort X το οποίο από οτι βλέπω δεν έχει αναφερθεί καθόλου. Άποψη ή αντιπρόταση ;

Υ.Γ : Απρίλη ξεκινά πάλι το πρόγραμμα εξοικονομώ, καλό θα ήταν κάποιος να μας διαφωτίσει σχετικά με αγορά απο το εξωτερικό.

Δεν γνωρίζω από σπαστά, από περιέργεια όμως γιατί σπαστό;

Εννοείς το πρόγραμμα Κινούμαι Ηλεκτρικά. Δεν νομίζω να σταμάτησε ποτέ και τώρα που το έψαξα, δεν βλέπω καμία αλλαγή όσον αφορά τα ποδήλατα.

Στις 11/2/2022 στις 3:05 ΜΜ, korakios είπε

(δεν παρακολουθώ το θέμα γιατί σπαμαρίστηκε απο τις μουφοεπιδοτήσεις)

Έχει μια δόση αλήθειας αυτό που λες καθώς εμπεριέχει αρκετή κοροϊδία αλλά ύπο προϋποθέσεις μπορεί να είναι αξιόλογη. Προσωπικά επένδυσα αρκετό χρόνο να αυξήσω τις γνώσεις μου στα ποδήλατα, την αγορά των ebikes και τη γραφειοκρατεία αλλά θεωρώ πως βγήκα κερδισμένος. Ποδήλατα με τα χαρακτηριστικά που αγόρασα στο εξωτερικό κυμαίνονται στα 4000€, σε προσφορά περιμένοντας μήνες ίσως βρεις στα 2800-3500€ και εγώ το πήρα 2800-1300(επιδότηση 800+500 λόγω αναπηρίας)=1500€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/2/2022 στις 11:59 ΜΜ, batig0al είπε

  

Σωστά, το πρόγραμμα επιδότησης καλύπτει όλες τις αγορές εντός ευρωπαικής ένωσης, προφανώς εφόσον τηρούνται τα κριτήρια να είναι καινούριο, 250watt, κόφτη 25km/h, όχι χειρόγκαζο.

Έχει έξτρα μανούρα και κόπο το όλο εγχείρημα αλλά είναι ο μόνος τρόπος να βρεις ποικιλία ή κάποια προσφορά σε σχέση με τους Έλληνες πωλητές που στη καλύτερη πουλάνε σε τιμή καταλόγου (συνήθως δεν βρίσκεις καν ή το πουλάνε και πιο ακριβά).

Είχα ασχοληθεί αρκετά και συνεχίζω να ασχολούμαι γιατί μου αρέσει η ποδηλασία και τώρα ψάχνω για mountain ebike (αγόρασα κούρσα ebike).

Δεν γνωρίζω από σπαστά, από περιέργεια όμως γιατί σπαστό;

Εννοείς το πρόγραμμα Κινούμαι Ηλεκτρικά. Δεν νομίζω να σταμάτησε ποτέ και τώρα που το έψαξα, δεν βλέπω καμία αλλαγή όσον αφορά τα ποδήλατα.

Έχει μια δόση αλήθειας αυτό που λες καθώς εμπεριέχει αρκετή κοροϊδία αλλά ύπο προϋποθέσεις μπορεί να είναι αξιόλογη. Προσωπικά επένδυσα αρκετό χρόνο να αυξήσω τις γνώσεις μου στα ποδήλατα, την αγορά των ebikes και τη γραφειοκρατεία αλλά θεωρώ πως βγήκα κερδισμένος. Ποδήλατα με τα χαρακτηριστικά που αγόρασα στο εξωτερικό κυμαίνονται στα 4000€, σε προσφορά περιμένοντας μήνες ίσως βρεις στα 2800-3500€ και εγώ το πήρα 2800-1300(επιδότηση 800+500 λόγω αναπηρίας)=1500€.

Θέλω σπαστό για να το παίρνω μαζί μου σε εξόδους και να το βάζω εύκολα Πορτ μπαγκαζ χωρίς σχάρες και ταλαιπωρίες. 

 

Το κινούμαι ηλεκτρικά έχει σταματήσει από 31/12 και λένε θα ξεκινήσει πάλι από Απρίλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, dvakal είπε

Θέλω σπαστό για να το παίρνω μαζί μου σε εξόδους και να το βάζω εύκολα Πορτ μπαγκαζ χωρίς σχάρες και ταλαιπωρίες. 

 

Το κινούμαι ηλεκτρικά έχει σταματήσει από 31/12 και λένε θα ξεκινήσει πάλι από Απρίλη.

Καλά κάνεις και θες σπαστό τότε, δυστυχώς δεν έχω ιδέα γι αυτά.

Δηλαδή όσοι είχαν κάνει αιτήσεις, θα πρέπει να ξανακάνουν ή απλά θα συνεχίσουν να τις επεξεργάζονται κάποια στιγμή στο μέλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδια ,

εψαξα αλλα δεν βρήκα πολλες απόψεις για το UrbanGlide Bike 140..

Παίζουν κατι προσφορές και μπορω να παρω με άτοκες δόσεις το μοντέλο με μπρος-πίσω δισκόφρενο,κάτω απο 500ευρω..

Σκέφτομαι να το παρω να πηγαίνω στη δουλειά μου(6χλμ πήγαινε)..

Μπορεις να βαλεις πετάλια και αναρτήσεις/δισκόφρενο μπρος που δεν εχει?
Ειδα στις κριτικές Σκρουτζ οτι κάποιος ειχε βάλει πετάλια σιγουρα..


Απευθύνομαι σε ποδήλαταδικο γι αυτές τις αλλαγές η θέλει αντιπροσωπεία ?
 

Ευχαριστω πολυ εκ των προτέρων για οποία πληροφορία έχετε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας

ενόψει της αύξησης στις τιμές της βενζίνης σκέφτομαι να πάρω ένα ηλεκτρικό ποδήλατο ένα απο αυτά που σκέφτομαι είναι το mi που βρίσκω στα 800€

Σε αυτά τα χρήματά υπάρχει κάτι καλύτερο;
Με τις επιδοτήσεις γνωρίζει κάνεις τι παίζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, malachaskos είπε

Καλησπέρα σας

ενόψει της αύξησης στις τιμές της βενζίνης σκέφτομαι να πάρω ένα ηλεκτρικό ποδήλατο ένα απο αυτά που σκέφτομαι είναι το mi που βρίσκω στα 800€

Σε αυτά τα χρήματά υπάρχει κάτι καλύτερο;
Με τις επιδοτήσεις γνωρίζει κάνεις τι παίζει;

Γεια σου, βάλε σύνδεσμο να το δω.

Συνοπτικά, τι χρήση σκοπεύεις να κάνεις; Π.χ. στη δική μου περίπτωση ίσχυε το: "To 99% της χρήσης θα είναι για δουλειά, καθημερινό πηγαινέλα στο κέντρο της Αθήνας (πλατεια Αμερικής<->Πειραιάς, 11+11χμ)."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/3/2022 στις 9:14 ΜΜ, batig0al είπε

Γεια σου, βάλε σύνδεσμο να το δω.

Συνοπτικά, τι χρήση σκοπεύεις να κάνεις; Π.χ. στη δική μου περίπτωση ίσχυε το: "To 99% της χρήσης θα είναι για δουλειά, καθημερινό πηγαινέλα στο κέντρο της Αθήνας (πλατεια Αμερικής<->Πειραιάς, 11+11χμ)."

Βρίσκομαι στην Κέρκυρα και θέλω να πηγαίνω για δουλειά 5κμ και επιστροφή  ΄δυο φορές την ημέρα (συνολικά 20κμ σε μια διαδρομή με ήπιες κλήσεις)

https://www.skroutz.gr/s/16164771/Xiaomi-Mi-Qicycle-16.html

Επεξ/σία από malachaskos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...