Προς το περιεχόμενο

Το Mate 30 Pro είναι το καλύτερο smartphone της Huawei που δεν θα δούμε στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, dream21 είπε

Τρελός είσαι!!! Αυτοι δεν σώζονται με τιποτα , το business plan μου βρισκεται αλλου.

Α και να μην ξεχνιωμαστε ... Φροντηστηριο AXON την επομενη φορα ο Κινεζούλης .... 

Απλά βάλε λίγο και το privacy  και το user experience στο bp  σου. Μην μας ενδιαφέρει να είμαστε μόνο πρώτοι στην αγορά

1 ώρα πριν, pao13 είπε

Δηλαδή το iphone λογικά έχει τόσο γιατί πουλάει κινητό, software, και branding...

ναι. όσο θες μπορεί να έχει. οι τιμές στα κινητά ελάχιστα σχετίζονται με το κόστος παραγωγής κλπ πλέον.

36 λεπτά πριν, Darthvader είπε

Εννοείται ότι πουλάει κυρίως και το brand.... Ούτως η άλλως η τιμολόγηση  γίνεται,  με βάση τη θέση της επιχείρησης στην αγορά και στο mindset του καταναλωτή και όχι απλά με εσοδα-εξοδα-κέρδος %.

Επομένως ναι, αν το iphone π.χ. τώρα διατίθεται  στα 1500 ε, του χρόνου θα διατίθεται στα 1700 ε, σε 2 χρονια στα 1900 ε κτλ μέχρι να φτάσει σε ένα σημείο που ο καταναλωτής θα στραφεί σε υποκατάστατο αγαθό.

΄Όσο για την Huawei ( Samsung κλπ), είναι "υποχρεωμένοι", να ανεβάσουν τις τιμές στο επίπεδο του ηγέτη της αγοράς (Apple) ούτως ώστε να μη νιώθει ο καταναλωτής ότι το προϊόν τους είναι υποδεέστερο. Ο ηγέτης πάντα διαμορφώνει τις τιμές και οι υπόλοιποι ακολουθούν και προσαρμόζουν τις στρατηγικές τους για να πάρουν μερίδιο από την πίτα.

Η Huawei θα τιμολογούσε στα 1100 το Mate 30 pro, ακόμα και δεν πουλούσε ούτε ένα.

Για αυτό βλέπεις να κυκλοφορούν πχ τα galaxy στα 1000 ε και μετά από 6 μήνες να πουλιούνται στα 500. Γίνεται η τοποθέτηση στην αγορά, αγοράζουν οι early adopters και έπειτα το προιόν διατίθεται σε χαμηλότερη τιμή μέχρι να φτάσει σε σημείο ισορροπίας.

Αν είσαι luxury brand όπως η Porsche design και εν μέρη (σιγά-σιγά)και η Apple, θες το προϊόν σου να το αγοράζουν αυτοί που τα σκάνε χοντρά και να μην είναι και πάρα πολλοί...

Η Ευρώπη κάνει ότι πει η Αμερική.

Μα γιατί να στραφεί σε υποκατάστατο αγαθό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 204
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

30 λεπτά πριν, Darthvader είπε

Εννοείται ότι πουλάει κυρίως και το brand.... Ούτως η άλλως η τιμολόγηση  γίνεται,  με βάση τη θέση της επιχείρησης στην αγορά και στο mindset του καταναλωτή και όχι απλά με εσοδα-εξοδα-κέρδος %.

Επομένως ναι, αν το iphone π.χ. τώρα διατίθεται  στα 1500 ε, του χρόνου θα διατίθεται στα 1700 ε, σε 2 χρονια στα 1900 ε κτλ μέχρι να φτάσει σε ένα σημείο που ο καταναλωτής θα στραφεί σε υποκατάστατο αγαθό.

΄Όσο για την Huawei ( Samsung κλπ), είναι "υποχρεωμένοι", να ανεβάσουν τις τιμές στο επίπεδο του ηγέτη της αγοράς (Apple) ούτως ώστε να μη νιώθει ο καταναλωτής ότι το προϊόν τους είναι υποδεέστερο. Ο ηγέτης πάντα διαμορφώνει τις τιμές και οι υπόλοιποι ακολουθούν και προσαρμόζουν τις στρατηγικές τους για να πάρουν μερίδιο από την πίτα.

Η Huawei θα τιμολογούσε στα 1100 το Mate 30 pro, ακόμα και δεν πουλούσε ούτε ένα.

Για αυτό βλέπεις να κυκλοφορούν πχ τα galaxy στα 1000 ε και μετά από 6 μήνες να πουλιούνται στα 500. Γίνεται η τοποθέτηση στην αγορά, αγοράζουν οι early adopters και έπειτα το προιόν διατίθεται σε χαμηλότερη τιμή μέχρι να φτάσει σε σημείο ισορροπίας.

Αν είσαι luxury brand όπως η Porsche design και εν μέρη (σιγά-σιγά)και η Apple, θες το προϊόν σου να το αγοράζουν αυτοί που τα σκάνε χοντρά και να μην είναι και πάρα πολλοί...

Η Ευρώπη κάνει ότι πει η Αμερική.

Η apple βρίσκει και τα κάνει.καμια σχέση με luxury brand.Το αποκορύφωμα της το X το οποίο κυκλοφόρησε στο 1000αρικο και έγινε ανάρπαστο με τεράστιο ποσοστό κερδους. Αφού είδε ότι το αγοράζουν συνέχισε την άνοδο των τιμών και κατήργησε τις φτηνές συσκευές για να μην έχει εσωτερικό ανταγωνισμό.

Η Ευρώπη δεν κάνει ότι της πει η Αμερική και δεν έχει καμία σχέση με την Αμερική.Ήταν καθαρά απόφαση της huawei να μην κυκλοφορήσει το mate 30 pro στην Ευρώπη γιατί θα πήγαινε άπατο χωρίς gapps.θα το κυκλοφορήσει επίσημα σε λίγους μήνες 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dinos234 είπε

Γενικά θεωρώ τον αποκλεισμό της Huawei απαράδεκτη δεν είναι μόνο μια συσκευή αλλά έτσι όπως πάει όλης της εταιρίας πιστεύω να βρεθεί μια λύση διότι δεν έχει μόνο ακριβά κινητά αλλά και ποιο οικονομικά. Ίσως υπάρξει αποκλεισμός και άλλης εταιρείας μελλοντικά κανείς δεν ξέρει. Ένα πράγμα που φοβάμαι και ίσως γίνει είναι πχ με κινητά όπως η Samsung  που βλέπω να μην κατεβάζει εύκολα τιμές όπως πχ note 10. 

θα βγάλει δικό της OS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, winmac είπε

θα βγάλει δικό της OS

Το να βγάλεις δικό σου OS μπορεί να γίνει αλλά θα πάρει χρόνο να ξανά ανέβει και αν τόσο που έχει φτάσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dinos234 είπε

Το να βγάλεις δικό σου OS μπορεί να γίνει αλλά θα πάρει χρόνο να ξανά ανέβει και αν τόσο που έχει φτάσει. 

είχε φτάσει.... γιατί από χθες δεν είναι πουθενά στο δυτικό κόσμο... εκτός αν γίνονται root και άλλα τέτοια...

Ήδη έχει κάποιο δικό της app store  (καλό ή όχι). Ήδη έχει και το δικό της os για tv.

Οπότε θα δούμε, μιας και αφού δεν είναι πουθενά πλέον.., δεν έχει τίποτα να χάσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο χθες δεν ειναι το mate ολα τα πριν μια χαρά βρίσκονται.

Αλλα εαν τα βρούνε με τις ΗΠΑ την ιδια στιγμη θα μπουν τα services και θα βγουν στα ράφια.

Δε χαθηκε δηλαδη η εταιρεία στην δύση, αναμένει έτοιμη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, kwnssk είπε

προφανως και ειμαστε οκ.... 

 

Δεν είναι προφανές. Ούτε το root/unlock είναι εγγυημένο προς το παρόν, ούτε η σωστή λειτουργία των gapps αν πέσει φλασάρισμα σε μεγάλη κλίμακα. Το xda έχει μια καλή περιγραφή της κατάστασης όπου αναλύει τα πιθανότερα σενάρια για το μέλλον.

 

Τα σενάρια αυτά όμως προεξοφλούν ότι η google θα συνεχίσει να κάνει ελαφρώς τα στραβά μάτια, ή έστω να το παίξει χαλαρή. Αυτό δε το έχω σίγουρο, και εξηγώ: 

 

Πρώτη πιθανή τρικλοποδιά είναι ότι ενώ προφανώς δεν έχει λόγο να ασχοληθεί με "πειρατία" μικρής κλίμακας (παραεισαγωγείς για κυρίως budget συσκευές και χομπίστες), δεν θα δεχθεί τόσο εύκολα ένας Top-5 OEM να απολαμβάνει τα θετικά των υπηρεσιών της χωρίς τις αντίστοιχες παραχωρήσεις (preinstalls, bundling, έλεγχος, κλπ). \

Δευτερη τρικλοποδιά είναι να μπλεχτεί η αμερικάνικη κυβέρνηση με μια λογική τύπου "ανοχή = συννενοχή", ουσιαστικά πιέζοντας τη Google να σφίξει τα λουριά θέλει / δε θέλει. Ανοιχτό ερώτημα αν η Google θα πάει στα δικαστήρια για να το πολεμήσει ή αν θα το δεχτεί και βλέπουμε.

 

 

7 λεπτά πριν, winmac είπε

είχε φτάσει.... γιατί από χθες δεν είναι πουθενά στο δυτικό κόσμο... εκτός αν γίνονται root και άλλα τέτοια...

Ήδη έχει κάποιο δικό της app store  (καλό ή όχι). Ήδη έχει και το δικό της os για tv.

Οπότε θα δούμε, μιας και αφού δεν είναι πουθενά πλέον.., δεν έχει τίποτα να χάσει

Έχει να χάσει το όνομά της: αν κάνει ένα πρόχειρο και κακό launch θα της σούρνουνε ότι βγάζει προβλήματα, οτι οι χάρτες ξερωγώ δεν είναι καλοί, ότι δεν παίζουν όλα τα apps, ότι η Σούλα πήγε να βάλει το instagram και κόλλησε malware. Προτιμά να χάσει πωλήσεις άμεσα αλλά να χαζαρώνουμε τα προϊόντα της παρά να πουλήσει και μετά να τη σνομπάρουνε. Αντίστοιχη λογική έχει και η τιμή: δε θέλει να "κατέβει" κατηγορία (και αυτό μετράει για την αγορά της κίνας όπου παίζει κανονικά). 

btw, μου κάνει φοβερή εντύπωση που σε πολλά άρθρα η κυκλοφορία (ή όχι) στην ΕΕ περνάει στα ψιλά γράμματα, κάπου ανάμεσα στο αν το bump είναι κυκλικό και αν το δέρμα είναι vegan. Το insomnia τουλάχιστον το έβαλε φάτσα-κάρτα στον τίτλο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, aspirini είπε

Ποιος να μας το λεγε μαγκα μου οτι η λεξη μαρκα huawei θα προκαλουσε τοσα αισθηματα αγαπης κ μισους στους insomniacs!!!Κατι σαν την apple ενα πραγμα ...

Αλλος μιλαει για huawei και σταζει μελι (σαν εμενα ενα πραγμα) 

Κι αλλος θα δαγκωσει την γλωσσα του και θα πεθανει απο το δηλητηριο....

 

Κινηταρα btw

Γιατί βλέπεις τίποτα άλλο εκτός απο μίσος εδώ σε τέτοια θέματα?

Μιλάνε για εταιρείες και λες τους ανηκουν και τα κονομανε αυτοι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, iddqdiddqd είπε

Δεν είναι προφανές. Ούτε το root/unlock είναι εγγυημένο προς το παρόν, ούτε η σωστή λειτουργία των gapps αν πέσει φλασάρισμα σε μεγάλη κλίμακα. Το xda έχει μια καλή περιγραφή της κατάστασης όπου αναλύει τα πιθανότερα σενάρια για το μέλλον.

Τα σενάρια αυτά όμως προεξοφλούν ότι η google θα συνεχίσει να κάνει ελαφρώς τα στραβά μάτια, ή έστω να το παίξει χαλαρή. Αυτό δε το έχω σίγουρο, και εξηγώ: 

Πρώτη πιθανή τρικλοποδιά είναι ότι ενώ προφανώς δεν έχει λόγο να ασχοληθεί με "πειρατία" μικρής κλίμακας (παραεισαγωγείς για κυρίως budget συσκευές και χομπίστες), δεν θα δεχθεί τόσο εύκολα ένας Top-5 OEM να απολαμβάνει τα θετικά των υπηρεσιών της χωρίς τις αντίστοιχες παραχωρήσεις (preinstalls, bundling, έλεγχος, κλπ). \

Δευτερη τρικλοποδιά είναι να μπλεχτεί η αμερικάνικη κυβέρνηση με μια λογική τύπου "ανοχή = συννενοχή", ουσιαστικά πιέζοντας τη Google να σφίξει τα λουριά θέλει / δε θέλει. Ανοιχτό ερώτημα αν η Google θα πάει στα δικαστήρια για να το πολεμήσει ή αν θα το δεχτεί και βλέπουμε.

 

Έχει να χάσει το όνομά της: αν κάνει ένα πρόχειρο και κακό launch θα της σούρνουνε ότι βγάζει προβλήματα, οτι οι χάρτες ξερωγώ δεν είναι καλοί, ότι δεν παίζουν όλα τα apps, ότι η Σούλα πήγε να βάλει το instagram και κόλλησε malware. Προτιμά να χάσει πωλήσεις άμεσα αλλά να χαζαρώνουμε τα προϊόντα της παρά να πουλήσει και μετά να τη σνομπάρουνε. Αντίστοιχη λογική έχει και η τιμή: δε θέλει να "κατέβει" κατηγορία (και αυτό μετράει για την αγορά της κίνας όπου παίζει κανονικά). 

btw, μου κάνει φοβερή εντύπωση που σε πολλά άρθρα η κυκλοφορία (ή όχι) στην ΕΕ περνάει στα ψιλά γράμματα, κάπου ανάμεσα στο αν το bump είναι κυκλικό και αν το δέρμα είναι vegan. Το insomnia τουλάχιστον το έβαλε φάτσα-κάρτα στον τίτλο.

πες μου ενα κινητό που δεν εχει root gapps?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Kleathhs είπε

Η apple βρίσκει και τα κάνει.καμια σχέση με luxury brand.Το αποκορύφωμα της το X το οποίο κυκλοφόρησε στο 1000αρικο και έγινε ανάρπαστο με τεράστιο ποσοστό κερδους. Αφού είδε ότι το αγοράζουν συνέχισε την άνοδο των τιμών και κατήργησε τις φτηνές συσκευές για να μην έχει εσωτερικό ανταγωνισμό.

Η Ευρώπη δεν κάνει ότι της πει η Αμερική και δεν έχει καμία σχέση με την Αμερική.Ήταν καθαρά απόφαση της huawei να μην κυκλοφορήσει το mate 30 pro στην Ευρώπη γιατί θα πήγαινε άπατο χωρίς gapps.θα το κυκλοφορήσει επίσημα σε λίγους μήνες 

Οκ. Luxury όπως η Louis Vuitton δεν είναι, παρόλα αυτά το μεγαλύτερο μέρος των πελατών δεν γνωρίζουν καν τις κύριες διαφορές που έχει το android με το ios (έστω και μεγάλο μέρος ηλικίας 40+) και το προτιμούν για το κύρος και το brand, έναντι του ανταγωνισμού.

Εδώ υπάρχει μια κόντρα όχι απλά των Αμερικάνων άλλα της δύσης, στην οποία συμπεριλαμβάνεται και η Ευρώπη. Δεν είναι τυχαίο που υπήρξε πίεση σε ευρωπαϊκές κυβερνήσεις και εν τέλη διακοπή συμβολαίων για εξοπλισμούς 5G που είχαν συμφωνηθεί με τη Huawei.

18 λεπτά πριν, mitsogrande είπε

Γιατί βλέπεις τίποτα άλλο εκτός απο μίσος εδώ σε τέτοια θέματα?

Μιλάνε για εταιρείες και λες τους ανηκουν και τα κονομανε αυτοι

Κοίτα, από τη στιγμή που ακουμπάς  ποσό της τάξης των 1000-1500 ευρώ κάθε 1-2 χρόνια  για κινητό... θεωρείσαι  μικροεπενδυτής!😂

Επομένως σε νοιάζει και η πορεία της εταιρείας....😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alexb_10 είπε

Ρε παιδιά, η Huawei, γιατί έφτασε να αποκλειστεί από την Ευρώπη?

Με την Αμερική και τον Trump δεν ήταν όλη η ιστορία?

Επίσης δεν είχανε πει ότι εντάξει, κάπου τα βρήκαν?

Μπορεί να το έχετε πει κάπου, αλλά μου έχει ξεφύγει.

Ευχαριστώ.

Γιατί δε θα πουλήσει τίποτα με τέτοιο λογισμικό. 

1 ώρα πριν, Darthvader είπε

Η Ευρώπη κάνει ότι πει η Αμερική.

Το πέτυχες. Ειδικά τώρα, στα πρόθυρα trade war μεταξύ τους. Οχι οτι δεν έχει google services οπότε θα πάει άπατο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, Kleathhs είπε

Η apple βρίσκει και τα κάνει.καμια σχέση με luxury brand.Το αποκορύφωμα της το X το οποίο κυκλοφόρησε στο 1000αρικο και έγινε ανάρπαστο με τεράστιο ποσοστό κερδους. Αφού είδε ότι το αγοράζουν συνέχισε την άνοδο των τιμών και κατήργησε τις φτηνές συσκευές για να μην έχει εσωτερικό ανταγωνισμό.

Η Ευρώπη δεν κάνει ότι της πει η Αμερική και δεν έχει καμία σχέση με την Αμερική.Ήταν καθαρά απόφαση της huawei να μην κυκλοφορήσει το mate 30 pro στην Ευρώπη γιατί θα πήγαινε άπατο χωρίς gapps.θα το κυκλοφορήσει επίσημα σε λίγους μήνες 

 

Σου αρέσει δεν σου αρέσει, η Apple είναι luxury brand και προσπαθεί να γίνει περισσότερο κάθε χρόνο (καλώς ή κακώς). Εξού και η μη πτώση τιμών των συσκευών της, το ανάλογο support κτλ κτλ. Μπορείς να παρατηρήσεις ότι πλέον όλες οι εταιρίες αυτό προσπαθούν να κάνουν... Δες το Mate 30 Porche Edition... Αν αυτό δεν είναι προσπάθεια τότε τι είναι;

Το ότι βρίσκει και τα κάνει, σημαίνει ότι όποιος αγοράζει Apple products είναι ηλίθιος; Άνοιξέ μου τα μάτια γιατί προσωπικά θεωρώ πιο ηλίθιους αυτούς που δεν έχουν ιδέα περί τίνος πρόκειται και απλά μιλάνε κοιτώντας μια κόλλα χαρτί με αριθμούς (όπως έκανε και η Hauwei σε αυτό το event - σε όσο παρακολούθησα πριν ματώσουν τα αυτιά μου από τα αγγλικά που άκουγα). Ήμουν κι εγώ έτσι μέχρι που από περιέργεια είπα να δοκιμάσω ένα iPod touch 4th gen. Από τότε προσπαθώ να είμαι όσο πιο αντικειμενικός γίνεται αν δε ξέρω the whole story. Δεν θα πω σε κανέναν να μην αγοράσει Huawei, Samsung, Xiaomi ή οτιδήποτε ούτε θα υποβιβάσω την νοημοσύνη τους επειδή το έκαναν. Εγώ ξέρω ότι ως κάτοχος iPhone, apple watch, airpods, iPad, HomePod, Apple TV ΔΕΝ θα βρω παρόμοια εμπειρία χρήσης και συνεργασίας των συσκευών αυτών σε ΚΑΜΙΆ άλλη εταιρία. Όσες προσπάθειες έχουν γίνει δεν είναι καν κοντά σύμφωνα με τις ανάγκες μου πάντα όπως και πολλών άλλων ανθρώπων και δυστυχώς κάποιοι δεν το καταλαβαίνουν αυτό.

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πως η εδραίωση μιας εταιρίας ως luxury, ως "καλύτερης" ή οτιδήποτε δημιουργεί τόσα αρνητικά συναισθήματα σε μερικούς. Είναι τραγικό και λυπηρό και για σένα που σκέφτεσαι έτσι αλλά και για μένα που "κρίνομαι" κάθε μέρα επειδή η συσκευή που κουβαλάω στην τσέπη μου και με βολεύει πολύ περισσότερο από άλλες στην αγορά (για λόγους που θα μπορούσα να σου εξηγώ ως αύριο) έχει ένα μήλο πάνω.

Θα μου πεις εδώ υπάρχει κόσμος που κάνει τα ίδια για ομάδες στο ποδόσφαιρο. Και στις 2 περιπτώσεις έχεις στο 99% των περιπτώσεων ανθρώπους από τον καναπέ του σπιτιού τους, χωρίς να έχουν απολύτως ΤΊΠΟΤΑ να κερδίσουν, να σχολιάζουν άτομα τα οποία κάνουν την δουλεία τους και πληρώνονται αδρά γι αυτό και να το παίζουν ότι ξέρουν κιόλας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, kwnssk είπε

πες μου ενα κινητό που δεν εχει root gapps?

Μήπως μπερδεύεις το rooting με την διαδικασία του bootloader unlock? 

Εφόσον ξεκλειδώσεις bootloader το rooting είναι "ξέχωρη" διαδικασία, αν θες την κάνεις. 

Και εννοείται ότι δεν χρειάζεται rooting για να περάσεις gapps. 

Unlock bootloader - - > twrp - - > custom ROM - - > gapps. 

Θα μου πεις αφού κάνεις όλη τη μανούρα, δε θα περάσεις root? 

Θα περάσεις απλά δεν είναι προϋπόθεση για τα gapps, εκεί θέλω να καταλήξω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, stafaf είπε

Μήπως μπερδεύεις το rooting με την διαδικασία του bootloader unlock? 

Εφόσον ξεκλειδώσεις bootloader το rooting είναι "ξέχωρη" διαδικασία, αν θες την κάνεις. 

Και εννοείται ότι δεν χρειάζεται rooting για να περάσεις gapps. 

Unlock bootloader - - > twrp - - > custom ROM - - > gapps. 

Θα μου πεις αφού κάνεις όλη τη μανούρα, δε θα περάσεις root? 

Θα περάσεις απλά δεν είναι προϋπόθεση για τα gapps, εκεί θέλω να καταλήξω. 

δεν κάνω καμια μανουρα. όλα τα κινητα android γίνονται root

όλα τα κινητα android γίνονται unlock... 

ολα τα κινητα android παίρνουν gapps..

κανω αυτη την δουλεια απο το 2009. όταν πέργναγα android σε wm6.5

6 λεπτά πριν, ΑγγελοςGR είπε

Εύχομαι να λήξει αυτός ο πόλεμος γιατί εμείς οι καταναλωτές τη πληρώνουμε... 

ξεκολλατε όλοι με το ότι πληρώνουμε εμεις οι καταναλωτές. 

παντα εμεις την πληρώνουμε. όσες εταιρίες ιδρυθούν και όσες εξαφαννιστούν οι τελευταιοι που θα τους απασχολήσουν είναι το αν θα ικανοποιηθούμε εμεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...