Προς το περιεχόμενο

Τέλος εκτελωνισμού €15 για αποστολές από Κίνα με κόστος έως €22


Atropocc

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, maglor1981 είπε

Άρα το custom clearance γινεται από τα ΕΛΤΑ. Στο τέλος όμως λέει ότι η χρέωση για το custom clearance , οπότε την όποια διαχείρηση δεν μπορεί να σε χρεώσει πάνω από την αξία του αντικειμένου. Οπότε ΝΑΙ τα ελτά μπορούν να σου βάλουν ένα καπέλο για την διαχείρηση, ποτέ όμως πάνω από την αξία του αντικειμένου. Αυτό καταλαβαίνω εγώ.

Ε...δεν καταλαβαίνεις καλά τότε.

Βάλτο στο google translate να δεις τι λέει...πουθενά δεν αναφέρει το κόστος του αντικειμένου.

Κάνετε και παραθέσεις με bold για να μας δείξετε πως δεν ξέρετε που παν τα 4.

 

40 λεπτά πριν, papp0us είπε

Κ) Δεν έχω ιδέα τι ισχύει με το 3€.

Μόνο για δέματα.

ΔΕΜΑ σημαίνει 2 κιλά και άνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, papp0us είπε

Μα τα δειγματολειπτικά χρεώνουν. ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΞΕΤΑΖΟΥΝ χρεώνουν, όχι οσα βρουν μπροστά τους.

ε ναι τωρα εχεις δικιο, αλλα γι αυτο υπηρχε το 3 ευρω

ρε συ λες να κανουν το γνωστο κολπο για να δεχτουμε το 3 ευρω να μας χωνουν ενα 15 ευρω ωστε μετα να λεμε και ευχαριστω που μας εβαλα μονο τα 3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dedalos91 είπε

ε ναι τωρα εχεις δικιο, αλλα γι αυτο υπηρχε το 3 ευρω

ρε συ λες να κανουν το γνωστο κολπο για να δεχτουμε το 3 ευρω να μας χωνουν ενα 15 ευρω ωστε μετα να λεμε και ευχαριστω που μας εβαλα μονο τα 3?

Νομίζω πως κάπου εκει θα καταλήξουμε, ελπίζω δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, papp0us είπε

Νομίζω πως κάπου εκει θα καταλήξουμε, ελπίζω δηλαδή.

ειδες ρε συ ήδη αρχισε να πιανει το κολπο...ελπιζεις (χωρις να σε θιγω ετσι...κι εγω ελπιζω) 😊

ετσι φαγαμε ολα τα σκ@τα με τα μνημονια 

Επεξ/σία από dedalos91
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dedalos91 είπε

ειδες ρε συ ήδη αρχισε να πιανει το κολπο...ελπιζεις 

ετσι φαγαμε ολα τα σκ@τα με τα μνημονια 

Μα πράγματικά δεν έχω πρόβλημα να χρεωθώ 3€ αν μπει ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΔΕΙΓΜΑΤΟΛΗΠΤΙΚΑ ένα πακέτο ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΜΟΙΑΖΕΙ ΓΙΑ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΟ απο 22€. Απο την άλλη, έχω σοβαρότατο πρόβλημα να χρεωθώ με 15€ και ας μοιάζει και με ράβδο χρυσού.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, papp0us είπε

Χωρίς να παίρνω όρκο, νομίζω πως δεν έχουν μισθό, ελεύθεροι επαγγελματίες είναι

Απο αλλου εδώ μέσα βρήκα αυτό 

  

Και πάλι λέω δεν είμαι σίγουρος. Αλλα αυτή την αισθηση έχω. 

Μα τα δειγματολειπτικά χρεώνουν. ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΞΕΤΑΖΟΥΝ χρεώνουν, όχι οσα βρουν μπροστά τους.

Υπαρχουν 2 τυποι εκτελωνιστων, εκεινοι που δουλευουν σαν freelancers και αρα εκτελωνιζουν αβερτα οτι βρουν με χαμηλοτερες τιμες (απο τον γνωστο του γνωστου και μεταφορικες που δεν ειναι απο τις μεγαλες του χωρου - πχ και εγω σηκωνω το τηλ και παιρνω καποιον τωρα και του λεω εκτελωνισε μου αυτο το πακετο) και εκεινοι που ειναι υπαλληλοι των μεταφορικων εταιρειων - η απλα μισθωτοι, αναλογα την εταιρεια και τις αναγκες (θεωρητικα και τα ΕΛΤΑ εχουν τετοιους, εγω μεχρι σημερα εχω δει πολλους σε εταιρειες κουριερ αφου καποιες φορες παω για να εκτελωνισω ο ιδιος δεματα - μεγαλου κοστους βεβαια).

Οπως και να εχει οι εκτελωνιστες ειναι μια πολυ μεγαλη κλικα, ο παππους που εβαλε τον γιο που μετα εβαλε τον θειο που εβαλε τον γιο που μετα εβαλε τον εγγονο και ουτω καθεξης. Μου κανει πραγματικα μεγαλη εντυπωση που δεν εχει ασχοληθει ποτε κανεις με αυτο, εγω πρωτη φορα βλεπω τετοια κλικα παντως (ακομα και στο Δημοσιο δεν εχω δει κατι αναλογο).

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

και εκεινοι που ειναι υπαλληλοι των μεταφορικων εταιρειων (θεωρητικα και τα ΕΛΤΑ εχουν τετοιους,

ε θα ελεγα οχι ακριβως υπαλληλοι αλλα μαλλον συνεργαζομενοι (και αν βγαίνει το μεροκαματο γιατι οχι και αποκλειστικα), αλλωστε ειναι κλειστο επαγγελμα νομιζω ... αυτα αν και φαινεται να ξερεις περισσοτερα 

Επεξ/σία από dedalos91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, dedalos91 είπε

ε θα ελεγα οχι ακριβως υπαλληλοι αλλα μαλλον συνεργαζομενοι (και αν βγαίνει το μεροκαματο γιατι οχι και αποκλειστικα), αλλωστε ειναι κλειστο επαγγελμα νομιζω ... αν και φαινεται να ξερεις περισσοτερα 

Ναι το αλλαξα, μισθωτοι σε καποιες περιπτωσεις. Απλα εννοω πως συνεργαζονται με τις μεταφορικες, δεν πανε στο αεροδρομιο και περιμενουν να τους βρουν για να εκτελωνισουν κατι, εχουν ετοιμη δουλεια (με τα ΕΛΤΑ οπως ειπα δεν ξερω τι γινεται).

Κλειστο επαγγελμα με την λογικη οτι ειναι κλικα, ναι φυσικα (μπορει και βαση νομου, δεν το εχω ψαξει). Οπως και να εχει δεν ξερω με τι λογικη ενα επαγγελμα ειναι σαν τους εκτελωνιστες, ξερω ατομα που τελειωσαν το λυκειο με τα χιλια ζορια και εχουν μπει εκτελωνιστες επειδη καποιο συγγενικο προσωπο ηταν εκτελωνιστης.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά μου φαίνεται πως στην σελίδα της Ευρωπαϊκής Ένωσης δεν τα γράφει όπως καταλάβατε.

The customs clearance is the documented permission to pass that the national customs authority grants to the imported goods. 

The customs clearance (από το τελωνείο) is typically given to a shipping agent (ΕΛΤΑ-ΓΕΤΑ) to prove that all applicable customs duties have been paid and the shipment has been approved.

*The shipping provider may charge a customs clearance fee or customs handling fee for processing the import declaration, an advancement fee for paying the duty and VAT on behalf of the recipient, an airline handling fee for loading and unloading the goods, a security fee for screening or x-raying the goods*and a fee for preparing the customs declaration. (Χρεώσεις εκτελωνισμού ΕΛΤΑ-ΓΕΤΑ)

These charges will vary from company to company.

When goods are brought into the European Union by postal operators such additional charges are limited to the costs of the customs clearance procedure(τα παραπάνω*).

Member States (Το κράτοςcannot impose charges (εξτρα χρεώσεις εκτελωνισμού πέραν των χρεώσεων των ΕΛΤΑ) related to customs clearance higher than the actual costs incurred (τα παραπάνω *).

 

Δηλαδή απλά τα ΕΛΤΑ είπαν ότι αφού το τελωνείο τους αναθέτει ένα δέμα για διασαφήνιση κόστους πρέπει να πληρώνονται ότι και να γίνει στην πράξη. 

Τα ταμπελάκια δηλαδη τα βάζει το τελωνείο και οτι ειναι πράσινο συνεχίζει στα ΕΛΤΑ για παράδοση και ότι είναι κίτρινο πάει ΕΛΤΑ-ΓΕΤΑ για διασαφήνιση.

 

Δεν αναφέρεται πουθενά οτι δεν μπορεί να χρεωθεί κατι πάνω από το CIF του πακέτου.

Επεξ/σία από Bax
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Υπαρχουν 2 τυποι εκτελωνιστων, εκεινοι που δουλευουν σαν freelancers και αρα εκτελωνιζουν αβερτα οτι βρουν με χαμηλοτερες τιμες (απο τον γνωστο του γνωστου και μεταφορικες που δεν ειναι απο τις μεγαλες του χωρου - πχ και εγω σηκωνω το τηλ και παιρνω καποιον τωρα και του λεω εκτελωνισε μου αυτο το πακετο) και εκεινοι που ειναι υπαλληλοι των μεταφορικων εταιρειων - η απλα μισθωτοι, αναλογα την εταιρεια και τις αναγκες (θεωρητικα και τα ΕΛΤΑ εχουν τετοιους, εγω μεχρι σημερα εχω δει πολλους σε εταιρειες κουριερ αφου καποιες φορες παω για να εκτελωνισω ο ιδιος δεματα - μεγαλου κοστους βεβαια).

Οπως και να εχει οι εκτελωνιστες ειναι μια πολυ μεγαλη κλικα, ο παππους που εβαλε τον γιο που μετα εβαλε τον θειο που εβαλε τον γιο που μετα εβαλε τον εγγονο και ουτω καθεξης. Μου κανει πραγματικα μεγαλη εντυπωση που δεν εχει ασχοληθει ποτε κανεις με αυτο, εγω πρωτη φορα βλεπω τετοια κλικα παντως (ακομα και στο Δημοσιο δεν εχω δει κατι αναλογο).

Ειδικα σε εποχες προ ΕΕ ηταν κρατος εν κρατει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, jimmyl είπε

Ειδικα σε εποχες προ ΕΕ ηταν κρατος εν κρατει

ναι ακριβως και τωρα αν δεν το εκλεισαν το μαγαζι παρακαλανε την καθε dhl να εκτελωνιζει τα παντα και ισως την επεσαν και στα ελτα...ε ρε λετε να ειναι δικος τους ο δάκτυλος που νιωθουμε? 😊

Επεξ/σία από dedalos91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dedalos91 είπε

ναι ακριβως και τωρα αν δεν το εκλεισαν το μαγαζι παρακαλανε την καθε dhl να εκτελωνιζει τα παντα και ισως την επεσαν και στα ελτα...ε ρε λετε να ειναι δικος τους ο δάκτυλος που νιωθουμε? 😊

Δεν θα ηταν παραλογο, 15ε καθε πακετο, φαντασου τι εισοδημα θα εχουν οσοι δουλευουν για τα ΕΛΤΑ (και φυσικα αν ο τζιρος ειναι τοσο καλος θα μπουν και αλλοι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dedalos91 είπε

ναι ακριβως και τωρα αν δεν το εκλεισαν το μαγαζι παρακαλανε την καθε dhl να εκτελωνιζει τα παντα και ισως την επεσαν και στα ελτα...ε ρε λετε να ειναι δικος τους ο δάκτυλος που νιωθουμε? 😊

Δεν το αποκλειω καθολου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Beefeater είπε

Παιδιά, επειδή μας αφορά όλους και είναι λιγάκι σοβαρό..

αν χρεώσουν 15ρι και αρνηθούμε πληρωμή είναι σίγουρο πως δεν θα μας τρέχουν μετά μέσω εφορίας, ελτα γειτονιάς whatever κλπ με φύλακτρα και λοιπά έξοδα?

προφανώς δεν έχουν στοιχεία όπως ΑΦΜ ΑΔΤ κλπ αλλά υπάρχει το κινητό τηλέφωνο που προφανώς εδώ και χρόνια είναι επώνυμο και αντιστοιχεί κάπου με στοιχεία..

προσέχουμε για να έχουμε..ακούω απόψεις...

Μιλάμε για ΕΛΤΑ και όχι άλλες μεταφορικές που εκεί μπορεί να ισχύουν άλλα. 

όταν αρνηθείς παράδοση με δήλωσή σου (πχ με email) το δέμα επιστρέφεται. Δεν υπάρχουν ούτε φύλακτρα ούτε τπτ. ΕΓΩ έχω αρνηθεί δέμα που είχε τελωνείο (ενώ δεν θα έπρεπε γιατί μου είχε πεί στέλνει από uk αλλά έστειλα από china) και ασφαλώς αυτό επέστρεψε.   Τίποτα δεν χρεώθηκα και με είχαν ενημερώσει οι ίδιοι ότι έτσι συμβαίνει.

Αν δλδ ένας κινέζος σου στείλει μόνος του ένα δέμα γιατί εσύ να το πληρώσεις; Από που προκύπτει ότι του το ζήτησες; Μπορεί όντως να είναι δείγμα μπορεί να είναι δώρο από μια πρώην σου κινέζας. (θεωρητικό το σενάριο)  οπότε μη φοβάστε χρεώσεις σε ΑΦΜ κτλ κλτ και φύλακτρα και άλλα παλαβά. Τίποτα δεν χρεώνουν όταν αρνηθείς παραλαβή. Το δέμα επιστρέφει στον παραλήπτη και αυτό είναι όλο. 

Επίσης αν δεν το αρνηθείς (δεν στείλεις email μη αποδοχής) αλλά απλά δεν το παραλάβεις αυτό πάλι επιστρέφεται μετά από 20-30 μέρες (δε θυμάμαι τι μου είπαν στο email όταν τους ρώτησα). Πάλι δεν υπάρχει κάποια χρέωση και ούτε φύλακτρα (αυτό κατάλαβα). 

Επεξ/σία από keysmith
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή εργαζόμουν για πολλά χρόνια στο τελωνείο του αεροδρομίου σας αναφέρω ότι η αυτό ίσχυε από πάντα απλά τα ΕΛΤΑ δεν το εφάρμοζαν. 

Κάθε δέμα που περνάει τελωνειακό έλεγχο έχει χρέωση 15€ ακόμα και εάν ο τελωνειακός το περάσει σαν ελεύθερο δασμών.

Η εγκύκλιος είναι διαλευκρι ιστική για να εφαρμοστεί κάτι που ήδη ισχύει.

 

Στις ιδιωτικές εταιρείες ο τελωνειακός έλεγχος χρεώνεται πολλαπλάσια και εφαρμόζεται σε όλα τα δεματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...